ΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΕΝ ΖΩΗ ΚΑΛ&#

Γιατί γελάτε;

:roll:

εσυ γιατι λες?:stuck_out_tongue: :lol:

:lol: :lol: :lol:

Κάτι θυμηθήκατε. Ταυτόχρονα.

LOL ! :lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol2: :lol2:
ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ !

Mη πειράζετε τη Λένα ρε αλήτες :stuck_out_tongue: :lol:
Το κορίτσι μέχρι και thread για τους Mule έχει ανοίξει!!
Μεγαλώνει σωστά8)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Δν το ηξερα αυτο ! Μπραβο σου Λενα !

Δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα γιατί όποιον και να πω στάνταρ θα έχω αδικήσει κάποιον άλλο αλλά θα ήθελα να πω κάτι σχετικά με κάτι παλιότερο που γράφτηκε σε αυτό το θέμα. Κάποιος έγραψε ότι ο Μίκης Θεοδωράκης είναι ο κορυφαίος Έλληνας μουσικοσυνθέτης και απλά ήθελα να πω ότι για εμένα ο κορυφαίος που έχει περάσει από την Ελλάδα δεν είναι άλλος από τον Σαββόπουλο. Προσωπικά τον θεωρώ πολύ (μα πάρα πολύ) ανώτερο από τον Θεοδωράκη.

Ο μεγαλυτερος Ελληνας μουσικος, γιατι για συνθετη τα πραγματα ειναι λιγο υποκειμενικα, ειναι ο Χατζιδακις. Πρωτοπορος οσο λιγοι, αυτα που εκανε διδασκονται στα μουσικα πανεπιστημια. Ο μονος που πιστευω οτι τον φτανει ειναι ο Παπαθανασιου. Απο συνθετες ψηφιζω Λοϊζο.

Hold on.Μουσικων σπουδων ειμαι δεν πιστευω πως διδασκομαστε πουθενα τον Χατζηδακη.Ισα ισα καθητες(και φοιτητες) τον σνομπαρουν(οσο και τον Θεωδορακη),.Τωρα για το αν ειναι πρωτοπορος…Που ακριβως?
Στα μουσικα πανεπιστημια εξυμνουν τον Σκαλκωτα ως τον κορυφαιο ελληνα συνθετη,μαθητη του Schoenberg που εισαγε αρκετα στην παγκοσμια μουσικη οσο αφορα τον δωδεκαφθογγισμο.Οσο για τον Παπαθανασιου ενα θα πω.Το θεμα στη ταινια με τον Χριστοφορο Κολομβο ειναι νοτα νοτα κλεμενο απο εναν αλλο συνθετη(κορελι μου φαινεται μας τον ειχαν πει η κατι τετοιο , παντως ηταν νοτα νοτα ιδιο).Παρολαυτα η μυθοδια ηταν απιστευτη(για μενα τουλαχιστον).Γενικα ο Παπαθανασιου εμενα μαρεσει αλλα ειναι εντελως διαφορετικο στυλ απο τον Χατζηδακη για να τους συγκρινεις και δεν θεωρειται τπτ το ιδιαιτερο στα πλαισια της κλασικης μουσικης(ειμεθα και κολυμενοι ανθρωποι :stuck_out_tongue: )

ΥΓ.Για να μην παρεξηγηθω,μου αρεσει και ο Χατζηδακης και ο Θεωδορακης(περισσοτερο) και προτιμω να ακουω αυτους παρα Σκαλκωτα :stuck_out_tongue:

Νταξει, κατι παραπανω θα ξερεις. Εγω προφανως δεν εχω προσωπικη εμπειρια σε μουσικο πανεπιστημιο, αλλος-εμπιστο ατομο-μου τα πε.
Ανοιξε τοπικ για τον καλυτερο/αγαπημενο Ελληνα μουσικο:!:

Ρε συ Πέητζ αδερφέ μου, μη γίνεσαι Ρόκαβλος. Ποιον θεωρείτε λέει το τόπικ, όχι ποιον διδάσκεσαι στο πανεπιστήμιο.

Η Φοιβη απο τα friends καθως αυτα που παιζει ειναι χρονια μπροστα .

θα γουσταρα επι χουντας να διδασκαν θεοδωρακη στις μουσικες σχολες και στα ωδεια…:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: #-o #-o

:oops: Μεγσί…

Ον τόπικ τώρα, πιστεύω οτι στην Ελλάδα αναπόφευκτα δεν είχαν την ευκαιρία να αναπτυχθούν πλήρως οι ικανότητες των μουσικών μας… Μικρή χώρα με ταραγμένη ιστορία που σίγουρα τους περιόρισε σε κάποιο βαθμό (αυτό βέβαια θα μπορούσε να θεωρηθεί και πηγή έμπνευσης αλλά αναφέρομαι κυρίως στη λογοκρισία.)… αλλά και δύσκολη η ανάδειξη ταλέντων. Αναφερόμενη σε εν ζωή καλλιτέχνες, να προσθέσω οτι ως τραγουδίστρια καταπληκτική είναι η Χάρις Αλεξίου, η οποία έχει διατηρήσει ένα υψηλό επίπεδο δουλειάς, φωνης και συμπεριφοράς όλο το διάστημα της ενεργούς καλλιεχνικής της δράσης.

Tony Iommi, Τζίμης Πανούσης (ναι ρε, υπάρχει πρόβλημα??), Roman Polanski.

O Iommi έχτισε ένα είδος μουσικής μόνος του…
Ο Πανούσης είναι απλά η κορυφή της σάτιρας…
Ο Polanski, τι να λέμε τώρα, τον βάζω μόνο και μόνο για τον “Πιανίστα”…

Παρα πολυ καλη ταινια !

Nα καταγραφει στα πρακτικα.
ειπε καλο λογο για κατι :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Παντα λεω καλα λογια για αυτα που αξιζουν.
:slight_smile:

σωστά! Δε φταίει ο φλουντ που δεν υπάρχει τπτ που να αξίζει !!! :stuck_out_tongue:

:lol: :lol: :lol: