Μέσα Μαζικού Κειθεδωθισμού

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν γράφεις πως “είναι λίγο έλεγχος”, ο έλεγχος των εισιτηρίων πάντως γινότανε κατά την είσοδο, και την έξοδο. Αν δεν είχες το κατάλληλο εισιτήριο - δεν σου άνοιγε “το κομπιούτερ” την μπάρα, απλά πραγματάκια. Αν είχες πάσο σαν και εμένα πέρναγες από δίπλα που ήταν ο ελεγκτής. Αν έκανες τζαμπατζίδικο άλμα εις ύψος (δεν έτυχε να δω κάτι τέτοιο) για να περάσεις την μπάρα φαντάζομαι πως θα σε κυνήγαγε ο ελεγκτής, όπως στις ταινίες. :stuck_out_tongue:

Επίσης, δεν νομίζω πως είναι θετικό ότι πας όπου θες με την ίδια τιμή εισιτηρίου στην Αθήνα, δεν είναι λογικό για’μενα ένας που πάει απ’το Σύνταγμα στον σταθμό πανεπιστήμιο να πληρώνει τα ίδια που θα πληρώσει κάποιος που θα πάει απ’την Κηφισιά στη Βούλα. Αυτό σημαίνει πως αυτοί που κάνουν περισσότερες μικρότερες διαδρομές πληρώνουν ουσιαστικά εν μέρη γι’αυτούς που κάνουν περισσότερες μεγαλύτερες.

Για να επιστρέψουμε πίσω λοιπόν, να ένα ενδιαφέρον που διάβασα.

http://news.ert.gr/el/ellada/koinonia/43978-proastiakos-aerodromio-kiato-se-1ora-kai-15

Και λέω πως, με την καμία δεν παίζει να γίνει αυτό τώρα. Καταρχάς με 8 desiro ίσα ίσα που θα βγαίνουν( αν βγαίνουν κιόλας) τα δρομολόγια. Είτε μας κοροϊδεύουν ΠΑΛΙ προεκλογικά, είτε όντως από αύριο θα αλλάξουν τα δρομολόγια.

Σε όσες ευρωπαϊκές πόλεις έχω πάει, ενιαίο είναι το εισιτήριο.
Περίπου δηλαδή γιατί υπάρχουν και ζώνες σε κάποιες από αυτές.

Γελάω! :lol:

Ναι ρε, το πρόβλημα αυτό ήταν:

ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΙΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ!!

Καθυστερημένοι παντού.

Σε αυτό γελάω και εγώ. Βέβαια κάτι αλλαγές που θα γίνουν στο τμήμα Πειραιάς - Λιόσια ή Αθήνα Λιόσια, πιστεύω ότι πρέπει να γίνουν. Κάπου διάβαζα ότι 2 desiro θα είναι στο τμήμα Αεροδρόμιο - Νερατζιώτισσα, 1 στο τμήμα Αεροδρόμιο - Λιόσια και 1 στο τμήμα Αεροδρόμιο - Κιάτο. Προσωπικά θέλω να αλλάξουν στο τμήμα Πειραιά - Λιόσια, αλλά δεν το βλέπω.

Βέβαια στο τμήμα Κόρινθος - Αθήνα υπάρχει πολύ κόσμος. Δεν χωράς ούτε όρθιος πολλές φορές στα βαγόνια. Δλδ δεν είναι εντελώς άσκοπο, απλά κατά τη γνώμη που θα έπρεπε να δώσουν αλλού προτεραιότητες.

Φυσικά και πρέπει πρώτα να βελτιωθεί το Αθήνα-Λιόσια.

Είναι εκπληκτική πρωτοτυπία το γεγονός ότι η σύνδεση αεροδρομίου-κεντρικού σιδηροδρομικού σταθμού γίνεται είτε με προαστιακό μέχρι Λιόσια με ανταπόκριση άλλο προαστιακό προς Αθήνα που έρχεται κάθε μια ώρα είτε με μετρό (που φεύγει κάθε 30’ από το αεροδρόμιο) και ανταπόκριση άλλο μετρό που παίρνεις από σύνταγμα.

Αλλά και αυτό μπροστά στη γελοιότητα που συντελείται κάθε πρωί (ανεξαρτήτως απεργίας ΟΣΕ για να μην πεταχτεί κανείς) στα λεωφορεία της Κηφισίας (Α7, Β7, 550) είναι πταίσμα.

δηλωσεις ρεππα για την επεκταση της γραμμης 3 προς πειραια
http://ypodomes.com/index.php/news/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CF%81%CF%8C_%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1%CF%82:%CE%98%CE%B1%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9_%CE%B7_%CE%B5%CF%80%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CF%81%CF%8C_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%A0%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%AC;/1557

και καπου ειδα οτι στις 20τοσο δεκεμβριου ανοιγουνε το “αττικη-μοναστηρακι” οποτε αρχες ιανουαριου να υπολογιζουμε…

παντως πρεπει να ομολογησω οτι εχουνε γινει πολυ καλυτερα οι γραμμες…
κατ-αττικη το εκανα 30 λεπτα σχεδον…ενω τωρα απο τη στιγμη που θα μπω στο τρενο το κανω σε λιγοτερο απο 25 λεπτα…μαζι με τη σταση στην ειρηνη…

[B]ΚΟΛΑΣΗ[/B] ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΟΣ

[SPOILER]βλεποντας τα υποστεγα που ειχαν φτιαξει οι αρχαιολογοι σημερα το πρωι πηγαινοντας προς τον πειραια καταλαβα πως η ιστορια μπορει να κρατησει και για 1 χρονο (!!!) ακομη[/SPOILER]

[SPOILER]εχω σω8ει με το ipod, χωρις μουσικη μπουκετωνεις κοσμο κανονικα:-k[/SPOILER]

Συγγνώμη, τα αρχαία που βρέθηκαν; Σήραγγες ανοίγουν;

ασε, τα ειδα και εγω, οντως υπαρχουν.
20-30 εκατοστα να εσκαψαν, “εσκασαν” απο μεσα.
το σημειο εκει ειναι γεματο#-o
καλη τυχη σε ολους

Να υπενθυμήσω ότι η προέκταση της κόκκινης γραμμής του μετρό προς Ελληνικό καθυστέρησε κανά χρόνο λόγω αρχαίων. Υπομονή!

Ik 8α το φαω το πακετο αλλα μετα φευγωωωωωωωωωωωωωωωω

[SPOILER]αν δεν κατσει καμια στραβη#-o[/SPOILER]

Τί τέλειο που είναι να περνάνε 2 λεωφορεία 608 με διαφορά δευτερολέπτων, να μπουκάρουν όλοι στο 1ο και να μπαίνω κιουρία στο 2ο και να πιάνω θεσάρα. [-o<

Ω ναι!Λες και είμαι ο μόνος άνθρωπος που είδε να έρχεται το 2ο:p

Αυτή την απορία έχω και εγώ.Και πες οκ την φτιάχνουν αυτή τη γραμμή,στο τμήμα Ειρήνη-Νερατζιώτισσα ξέρει κανείς γιατί πρέπει να αλλάζεις συρμό όταν έρχεσαι από Αττική και να περιμένεις τουλάχιστον ένα τέταρτο μέχρι να ξεκινήσει ο συρμός?

http://ypodomes.com/index.php/news/%CE%97%CE%A3%CE%91%CE%A0:%CE%A4%CE%BF_2011%CE%B7_%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%83%CE%AE%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B1%CF%82_%CE%9C%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B9_-_%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE/1853

Tα έργα θα κρατήσουν τουλάχιστον μέχρι τον Μάρτιο χωρίς να είναι απόλυτα δεσμευτικός ο χρόνος παράδοσης

νταξ…καλο πασχα και αν…

Πωπω, παρόλο που το Μοναστηράκι-Αττική δεν με επηρεάζει, μόλις είδα τι γινόταν χτες το πρωί με τις τέντες και τα αρχαία, θυμήθηκα τι είχα τραβήξει πέρσι που ήταν κλειστό το Φάληρο-Μοναστηράκι και έβριζα. Και μάλιστα τους είδα όλους αραχτούς…έτσι όπως πάνε δεν θα προλάβουν ούτε την καταστροφή του κόσμου το 2012!#-o

μ αρέσει που έλεγαν για το τέλος του χρόνου…η ταλαιπωρία καλά κρατεί…:(:(:frowning:

εε…γι’αυτό δεν βιάζονται ρε… λένε “τι να τα φτιάξουμε;; αφου σε 2 χρονάκια αχρειαστα θα είναι”:stuck_out_tongue:

πέρα από την πλάκα όμως έχει καταντήσει εκνευριστικό…για να πας π.χ από πειραιά στο μαρούσι πρέπει να πάρεις 4(!) συγκοινωνίες…

παιρνεις ενα 550 και την κανεις τη δουλεια σου…8)

σοβαρα παντως τα λεωφορεια ειναι πιο ακριβη σε σχεση με τον ησαπ(ιο) αυτη τη στιγμη…
και δεν χρειαζεται να ανεβοκατεβαινεις σκαλες για να πας στο σωστο τρενο…

Kαλα κατσε τωρα που θα ρθουν οι επιπλεον περικοπες και θα δεις τι θα ειναι τα λεωφορεια…

Εντωμεταξυ κοβουν γραμμες που ξεκινουσαν απο Ακαδημια και τις κανουν τοπικες(απο αγιο δημητριο πχ).Ετσι αν δεν αυξηθουν τα δρομολογια του Μετρο η σαρδελοποιηση θα εντατικοποιηθει εκει κατω ασε που δεν σου αφηνουν την επιλογη εναλλακτικου μεσου.Βλακες.Θελω να δω τη κατασταση στη σταση Αγιου Δημητριου τωρ απου θα ξεκινανε 200 λεωφορεια απο κει θα εχει και το Μετρομολ διπλα…