Μέσα Μαζικού Κειθεδωθισμού

Μας τα έχουν πρήξει τα ΜΜΕ ότι πιάσανε την Σέχτα…
Για εμένα αστυνομία,ΜΜΕ και ΔΝΤ κάνουν καλά την δουλειά τους
Μας δουλέυουν ψιλό γαζί και μας απομακρύνουν απο την πραγματικότητα…

Στην τελική δεν πρέπει να μασάμε…οργανώσεις σαν την Σέχτα η τον ΕΑ είναι κομμάτια απο το ίδιο το σύστημα και δεν έχουν να προσφέρουν στην ίδια την κοινωνία…
Ούτε κάν αναρχικοί δεν είναι…

:!:

ΑΓΑΠΑΩ!!

Καλά, αν είναι να γίνει αναδιανομή της υπεραξίας πάντως, το τελευταίο πράγμα που θα μας νοίαξει να καλύψει είναι το εισιτήριο των ΜΜΜ…:lol:

Δεν το εννοούσα έτσι ακριβώς, το point μου ήταν ότι η χρηματοδότηση πρέπει να γίνεται μέσω των εσόδων από την φορολόγηση του κέρδους (υπεραξία). Αντιθέτως το κόστος σε άλλη μία περίπτωση μετακυλίεται στον εργαζόμενο, κάτι που είπε και ο Γράκχος.

Υπαρχει καποιο παραδειγμα δωρεαν συγκοινωνιας καπου στον κοσμο? (Δεν μιλαω για συγκοινωνιες μικρης κλιμακας, αλλα για ενα μεγαλο δικτυο οπως το Αθηναικο πχ) Εκτος εαν εννοειτε να πληρωνει ο εκαστοτε εργοδοτης το εισιτηριο του εργαζομενου

Μετά από τόση ανάλυση, είναι απλά προκλητικό το να λες ότι δεν σε σέβομαι. Εσύ δεν σέβεσαι την προσπάθειά μου. Δεν γίνεται να το εξηγήσω πιο σαφώς, είναι άλλα τα δικαιώματα που έχεις πάνω σε ένα προϊόν που αγόρασες, άλλα τα δικαιώματα που σου παρέχει η αγορά ενός εισιτηρίου.

Το πράγμα που σου ανήκει μπορείς να το κάνεις ό,τι θέλεις πράγματι. Κατά κανόνα όταν αγοράζεις ένα πράγμα και αποκτάς πλήρη κυριότητα πάνω σε αυτό, έχεις το δικαίωμα να το χρησιμοποιείς, να το πουλήσεις, να το νοικιάσεις να το χαρίσεις, να το καταστρέψεις κλπ. Αυτό συμβαίνει γιατί αγοράζοντάς το, αυτή ήταν η συμφωνία που έκανες.

Η αγορά του εισιτηρίου σού παρέχει κάτι διαφορετικό: ένα συγκεκριμένο δικαίωμα σε μια συγκεκριμένη υπηρεσία: να χρησιμοποιήσεις εσύ (ή όποιος ακυρώσει το εισιτήριο) προσωπικά συγκεκριμένα μέσα για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα. Σε αυτό συμφώνησες, αγοράζοντάς το. Δεν αγόρασες το πράγμα, το χαρτάκι. Αγόρασες ένα δικαίωμα χρήσης των μέσων υπό συγκεκριμένους όρους. Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι η συναίνεση που δίνεις αγοράζοντας το εισιτήριο σε δεσμεύει ως προς του όρους γενικούς όρους χρήσης του μέσου, οι οποίοι πλέον αναγράφονται πάνω σε αυτό. Έχεις κάνει μια σύμβαση με την εταιρία που διαχειρίζεται το μέσο, έχεις συναινέσει δια της αγοράς και αυτό που σου προσφέρει (αυτό στο οποίο συμφώνησες και για το οποίο δεσμεύεσαι) είναι η συγκεκριμένη χρήση που περιγράφεται πάνω στο εισιτήριο και βάσει τη οποίας σε καμία περίπτωση δεν έχεις αποκτήσει δικαίωμα παραχώρησης του ακυρωμένου εισιτηρίου.

Πιο λιανά δεν γίνεται!

Συμφωνώ, στην ουσία της πρότασης και γενικότερα περί δωρεάν μεταφοράς που να χρηματοδοτείται από το εμπόριο κλπ., παρότι η σκέψη μου ακολουθεί διαφορετική οδό. Πάντως, και τα παπούτσια σου χρησιμοποιείς για να πας στην εργασία σου και η μουσική που ακούς σε κάνει πιο χαρούμενο και παραγωγικό, ώστε να παράγεις υπεραξία. Μήπως το πάμε λίγο μακριά;

Τέλος παντων Βικ, εγώ διαφωνώ βλέποντας το οικονομικά το θέμα:

Εφόσον ο τιμολογητής θεωρεί ότι 90 λεπτά χρήσης των ΜΜΜ κοστίζουν ένα ευρώ, τότε είτε ένα άτομο χρησιμοποιήσει το εισιτήριο για 90 λεπτά είτε 10 άτομα το χρησιμοποιήσουν από 9 λεπτά το καθένα τότε έγινε η ίδια χρήση των μέσων.

@ Giannis:

Όχι δεν υπάρχει, οπότε γιατί να μην πρωτοπορήσουμε? :smiley:

Αλλά επειδή ίσως αργήσει αυτό η ιδέα να αναλαμβάνει ο εργοδότης το έξοδο της μηνιαίας κάρτας των υπαλλήλων του μου μοιάζει εξαιρετική.

Στο bold συμφωνω μαζι σου για αυτο και το εθεσα πριν. Το να πηγαινεις να δουλεψεις, σε μια ουτοπικη κοινωνια θα επρεπε να καλυπτονται τα μεταφορικα απο την εργοδοσια. Και ενταξει το να μιλαμε για αστικη συγκοινωνια που ειναι 2 ευρω πηγαινε/ελα οκ, αλλα υπαρχουν ανθρωποι που δινουν διοδια/βενζινες καθε μερα ισα με το 1/4 του ημερομισθιου. Υπαρχουν (η τουλαχιστον υπηρχαν μεχρι προσφατα:p) εταιρειες που καλυπταν τετοια εξοδα.

Στο να ειναι εντελως δωρεαν η συγκοινωνια διαφωνω παντως. Το αν εγω πηγα για καφε στην Κηφισια και χρησιμοποιησα τον ηλεκτρικο δεν το θεωρω λογο δωρεαν μετακινησης

Ο ορισμός της αξίας του εισιτηρίου εικάζω πως είναι διαφορετικός. Για να ορίσουν το ποσό μάλλον λαμβάνουν υπόψη ότι η μέση διαδρομή θα είναι Χ και η μέση διάρκειά της θα είναι Υ (όπου προφανώς Υ<90 min), και βάσει αυτών η τιμή του εισιτηρίου πρέπει να είναι Α. Όμως προφανώς, οι χρήστες τον μέσων δεν κάνουν όλοι την ίδια διαδρομή, άρα θα ήταν άδικο το χρονικό όριο να ήταν το Υ, γιατί όσοι κάνουν μεγαλύτερη διαδρομή θα αναγκάζονταν να πάρουν δεύτερο εισιτήριο. Για αυτό, παρότι η αξία έχει υπολογιστή βάσει της μέσης χρονικής δάρκειας, το όριο της χρονικής διάρκειας του εισιτηρίου είναι το μέγιστο.

Αν όντως ακολουθούν τη δική σου μέθοδο, δηλαδή αν για να ορίσουν την τιμή του εισιτηρίου λάμβαναν υπόψη όχι τη μέση διάρκεια, αλλά την μέγιστη διάρκεια των 90 λεπτών, τότε θα υπερτιμολογούσαν άνευ λόγου.

Μαζί σου με τα χίλια! Αυτό συμβαίνει συχνά σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, όχι δια νόμου, αλλά βάσει πολιτικής των εργοδοτών. Εξ άλλου, κατά τη γνώμη μου, αν αυτό γίνει δια νόμου, στην ουσία θα λειτουργήσει εις βάρος των μισθών και μάλλον θα ήταν άδικο σε πολλές περιπτώσεις που οι εργαζόμενοι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσουν μέσα.

Εδώ διαφωνώ. Αφού έφερες για παράδειγμα τον καφέ, ας μείνω σε αυτό, παρότι το σκεπτικό είναι το ίδιο για πολλούς τομείς. Αν η μετακίνηση είναι δωρεάν, τότε μπορείς να πας για καφέ όπου θέλεις χωρίς να αναλογιστείς το κόστος. Αυτό θα διευκόλυνε τον ανταγωνισμό μεταξύ καφετεριών και θα έριχνε τις τιμές, ενώ παράλληλα θα επέτρεπε την αποκέντρωση της εμπορικής δραστηριότητας. Αυτονόητο είναι δε ότι για να μην ανέβει η τιμή του καφέ και για να μην επηρεαστούν άσχετες αγορές, το κόστος των μεταφορών πρέπει να το επωμιστούν: α) αυτοί που ωφελούνται από αυτό, οι καφετεριάδες των περιχώρων στο παράδειγμά σου και β) αυτοί που έχουν ανταγωνιστικό προνόμιο επί της παρούσης, οι καφετεριάδες του κέντρου, ας πούμε.

αν και μου αρεσει το σκεπτικο του Vic Vega ,για να μην κανουμε αναλυσει μεγαλες.

αν μπορεις να μην πληρωσεις καντο ,ουτε ο ησαπ ζημιωνεται ουτε οι υπαλληλοι,ασε που οι υπηρεσιες που προσφερουν ουτε για λεπτα δεν αξιζουν.

υπαρχει καπου στον κοσμο συγκοινωνια, που ενω [B]βρισκεται υπο ανακατασκευη [/B](πχ ησαπ) και προσφερει [B]αθλιες υπηρεσιες [/B]να σε αναγκαζει να πληρωνεις το ιδιο αντιτιμο με αυτο που πληρωνες οταν λειτουργουσε “κανονικα”?

αν ξανακουσω αλλη μια φορα απο τα μεγαφωνα " ζηταμε την κατανοηση σας"
8α ουρλιαξωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

οχτώ άλφα ουρλιάξεις; :stuck_out_tongue:
Εντάξει πως κάνετε έτσι… λίγη υπομονή ακόμα (μέχρι του χρόνου :lol:)

Απλα, δεν χτυπας εισιτηριο και χτυπας τους ελεγκτες

xaxaxaxaxa αυτο παει στο section ατακες!

σημερα με πιασαν τα μουνια χωρις εισητηριο. 3 μηνες που εβγαζα καρτα, ουτε ενας ελεγχος!!! ειπα να κρατησω ενα 20αρι στην τσεπη.
καποια στιγμη σταματησε, μπορεσα να τρεξω, αλλα τελικα πιασαμε κουβεντα (αφου μου ειπαν “οκ, δε σε γραφουμε”) και αρχισα να τους κραζω οτι δεν ειναι τιμια δουλεια, οτι θα επρεπε να ειναι τζαμπα σαν την παιδεια (λεμε τωρα) και την υγεια (…) και οτι εγω παλευω για τον κομμουνισμο γιαυτο να αρχισουν απο τωρα να ψαχνουν αλλη δουλεια!!! (και οι 2 μου ειπαν οτι ελεγκτης ειναι η δευτερη τους δουλεια)

Ας χτύπαγες εισιτήριο! Τελικά δεν σου έκοψαν πρόστιμο; Κακώς!
Παλιοτσαμπατζίδες! :stuck_out_tongue:

νεα δρομολογια ο προαστιακος…γιεα…
3 την ωρα αντι για 4

απο νερατζιωτισσα για δουκισσης(λινκ)
:16
:36
:56
και απο δουκισσης πλακεντιας για νερατζιωτισσα (λινκ)
:05
:25
:45

[B]Στάση εργασίας θα κάνουν τα μέσα μεταφοράς την Κυριακή (12/12) ενώ τις επόμενες μέρες αναμένεται να πραγματοποιήσουν 24ωρες απεργίας οι εργαζόμενοι σε όλες τις αστικές συγκοινωνίες.[/B]

Μάλιστα, εξαιτίας της στάσης εργασίας την Κυριακή από τις 10.00 μέχρι τις 16.00 το απόγευμα, θα αναβληθούν οι εκδηλώσεις “Μέρες Πόλης-Η Αθήνα αλλιώς”.

Στάση εργασίας σε όλα τα μέσα θα πραγματοποιηθεί και την Δευτέρα από τις 11:00 έως τις 17:00.

Ακόμα πιο δύσκολες θα είναι οι μετακινήσεις την Τρίτη 14 Δεκεμβρίου, καθώς έχει προκηρυχθεί 24ωρη απεργία.

Την Τετάρτη (15/12), ημέρα 24ωρης πανελλαδικής απεργίας, θα πραγματοποιηθούν στάσεις εργασίας σε όλα τα μέσα πλην των λεωφορείων (θα κάνουν στάσεις στην αρχή και στη λήξη της βάρδιας), για όλη τη μέρα εκτός από τις 9 το πρωί μέχρι τις 5 το απόγευμα, ώστε να μετακινηθούν οι διαδηλωτές στα συλλαλητήρια της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ.

Τέλος, την Πέμπτη (16/12) τα μέσα μαζικής μεταφοράς θα παραμείνουν ακινητοποιημένα καθώς έχει προγραμματιστεί νέα 24ωρη απεργία.

http://www.cosmo.gr/News/Hellas/301047.html

*και το ποσταρει ένας λαρισαιος…:stuck_out_tongue:

Οι κινητοποιήσεις στα μέσα μεταφοράς κλιμακώνονται. Οι εργαζόμενοι τραβούν χειρόφρενο τη Δευτέρα από τις 11:00 έως τις 17:00, και αναμένονται επίσημες ανακοινώσεις για τη συνέχιση των απεργιακών κινητοποιήσεων κατά τη διάρκεια της εβδομάδας.

Είναι πιθανό να κηρυχθούν δύο 24ωρες απεργίες στις δημόσιες συγκοινωνίες την Τρίτη και την Πέμπτη. Στη γενική απεργία των ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ την Τετάρτη τα δημόσια μέσα μεταφοράς θα παραμείνουν ακινητοποιημένα.[…]

Παραλύει την Τετάρτη ο δημόσιος και ιδιωτικός τομέας με τη γενική απεργία που έχουν εξαγγείλει ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ. Τα μέσα μεταφοράς ακινητοποιούνται με εξαίρεση έκτακτα δρομολόγια προς διευκόλυνση της μετακίνησης των απεργών προς τα μέτωπα των διαδηλώσεων.

Καμία πτήση πολιτικής αεροπορίας δεν θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη λόγω συμμετοχής των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας στην απεργιακή κινητοποίηση. Σύμφωνα με την απόφαση του ΔΣ της Ένωσης Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας η 24ωρη απεργία των εργαζομένων αρχίζει από τις 00:01 της Τετάρτης και λήγει στις 24:00 της ίδιας ημέρας.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231070977