Μέσα Μαζικού Κειθεδωθισμού

Aν αναφερθηκε, sorry δεν το προσεξα.Αλλα ενα αλλο τελειως σπαστικο και εκνευριστικο ειναι οταν παρκαρουν τα αμαξια στο πεζοδρομιο του ταδε στενου, το οποιο ειναι μικρο και το λεωφορειο δεν χωραει οχι μονο να στριψει αλλα ουτε καν να προχωρησει! Μου εχει τυχει παρα πολλες φορες μετα απο ενα τεταρτο το πολυ να ξυπνα ο οδηγος που το παρκαρε και να ερχεται να το παρει.Μια φορα ομως, δεν ερχοταν με τιποτα, ειχε περασει κανα 40 λεπτο, με τα πολλα κατεβηκαμε απο το λεωφορειο, το λεωφορειο πρεπει να εμεινε για παντα εκει:p και εγω πηρα ταξι.[-X

Γερανο κατευθειαν θελουν τα αμαξια που ειναι παρκαρισμενα ετσι ωστε να εμποδιζουν τα μεσα μαζικης μεταφορας…

[SIZE=“7”]ΚΩΛΑΡΑ ![/SIZE]

γράψε και κάτι δικό σου,μπορείς,προσπάθησε.

λεπόν,σταθμό μετρό χαλανδρίου σήμερα και το 426 υποτίθεται περνάει 12και25 και μετά 12και40…
αλλά ήρθε στη 1 ακριβώς…στο ενδιάμεσο ήρθαν τρία 423…
κίνηση?μπα…αλλα?τι?
ε,το σύνηθες,να τρώνε δρομολόγια.κοντεύει να γίνει ερασιτεχνικού επιπέδου το σύστημα των αστικών στην Αθήνα…

το χειρότερο ever?
Πριν τρία χρόνια ήμουνα με μια κοπέλα στη Σαρωνίδα,βράδακι και περιμέναμε το αστικό για Αθήνα.Από τις 8μιση,κι ενώ είχε δρομολόγια ανα 20 λεπτά,ήρθε ένα μόνο στις 10 και αυτό έγραψε αυτομάτως “εκτός υπηρεσίας”.
Περίπτωση διαμονής εκεί δεν υπήρχε,οπότε εγώ με την κοπέλα και 5-6 άλλους ακόμα ( άγνωστους) έπρεπε να βρούμε τρόπο να γυρίσουμε Αθήνα…
όμορφο ε?
ένα περιστατικό θα πείτε,ναι,ένα,αλλά ΤΟ απαράδεκτο…

Καλά βασικα αυτό δεν είναι τίποτα.
Εγώ θυμάμαι κάτι “ωραίες” εποχές 1999 - 2000- 2001 στην Πάτρα, όπου για να πάω στην στάση για την σχολή έπρεπε να περπατήσω ένα τέταρτο ακριβώς. Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό βέβαια. Την εποχή όπου το αντίστοιχο φοιτητικό εισιτήριο στην Αθήνα είχε 20 δρχ, στην Πάτρα είχε 80 δρχ… μιλάμε για τεράστια διαφορά. Άσε που τα λεωφορεία πέρναγαν γεμάτα και εξαρτόσουν από το φιλότιμο του οδηγού αν θα σε παίρνανε. Μέσος όρος αναμονής 35 - 40 λεπτά… και δεν λέω υπερβολές. και μετά μέσα στο λεωφορείο δεν θα ξεχάσω ποτέ τα βρισίματα που ακούγαν οι οδηγοί από αγανακτησμένους φοιτητές. Αφού είχαν βγει και αρκετά ανέκδοτα κιόλας με τα αστικά. Την επόμενη χρονιά καλυτέρεψαν τα πράγματα ελάχιστα μιας και προστέθηκε άλλη μία γραμμή, όπου πέρναγε κοντά από το σπίτι μου. πριν καμμιά 3 άρα χρόνια άκουσα ότι μπήκανε και άλλες εταιρίες στο παιχνίδι, οπότε έπεσε το μονοπώλιο και καλυτέρεψαν τα πράγματα. Να σημειώσω επίσης ότι οι μηνιαίες κάρτες απεριορίστων διαδρομών με κάποια έκπτωση ούτε για αστείο δεν υπήρχαν τα 2 πρώτα χρόνια. χαχα! και καθόμουν και σκεφτόμουν πόσο τιποτένιοι είναι όλοι αυτοί που σε πρήζουν στις φοιτητικές εκλογές… γέλαγα με την ελεϊνότητα των φοιτητικών εκπρόσωπων ( βλέπε κομματόσκυλα - ρέμπελους ) να μην έχουν ασχοληθεί ποτέ με αυτό το ζήτημα ( ε δεν πρέπει να θίγονται πρακτικά πράγματα ), αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Πως λέγεται το 2 στα Γιαπωνέζικα?(στην Πατρα)

ΓιαΤαραμπούρα…:lol:

Τα λεωφορεια στην Πατρα ηταν οχι μονο πανακριβα αλλα και απαρχαιωμενα! Τουλαχιστον τα περισσοτερα απο αυτα που ειδα εγω οσες φορες πηγα…

ναι,αλλά εγώ μιλάω για τα αστικά της αττικής…που υποτίθεται λειτουργεί καλύτερα το σύστημα…

  1. Το λεωφορείο στην Πάτρα για το πανεπιστήμιο αν θυμάμαι καλά, δεν ήταν παλιό, αλλά πολύ μούφα οι φοιτητές να αναγκάζοντα να πληρώνουν τέτοια εισιτήρια κάθημερινά…

  2. Hail στη γιαγιάκα που σήμερα το πρωί μου έδωσε το εισιτήριό της καθώς κατέβαινε κι εγώ ανέβαινα! Έτσι! :smiley:

  3. Στο σταθμό Λαρίσης πάντως τσαντίστηκα. Είδα τη μαντάμ στις πληροφορίες να φωνάζει σαν υστερική σε μια μαντάμ με διανοητική καθυστέρηση: “Να μην ξανάρθεις εδώ!!!” :? [-X

  4. @ rudolf: Εγώ που ήμουν Βάρκιζα και ήθελα να πάω Λαγονήσι με ταξί (γιατί ήταν μετά τα μεσάνυχτα και δεν είχε λεωφορεία) και οι ταξιτζήδες δε δέχονταν; :stuck_out_tongue: (επειδή θεωρείται εκτός Αθηνών και κάτι τέτοια :?)

όντως δεν ήταν παλιό, ήταν πανάρχαιο…

Φανταστείτε ότι τα περισσότερα λεωφορεία είχαν τις οδηγίες στα γερμανικά ( πχ αντι για stop έγραφε halte ) καθώς και σε πολλά από αυτά αντί να ήταν γραμμένη η κανονικά διαδρομή του λεωφορείου ήταν η αντίστοιχη της Γερμανίας… #-o #-o Βασικά ήταν προπολεμικά… είχα τύχει σε σκηνικό να βγαίνουν καπνοί από το πίσω μέρος του οχήματος.

@ davidian: έργο του Αγγελόπουλου: Περιμένοντας το 6

Και χαλαρα οι πιο γκαζοφονιαδες οι οδηγοί των αστικών στην Πατρα…:lol: (να τρεχουν σε στενά με 80 χλμ το ειδα και αυτό…)

:bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

πωπω επιτέλους μια διαδρομή με λεωφορείο που δεν σε παίρνει ο ύπνος … :lol: :lol:

(καιρός να πάω πάτρα σε κάτι φιλαράκια …)

Ε,κακώς.Από Γλυφάδα για Φώκαια δέχονται κανονικά.σε πιάτσα ήσανε?

Σε πιάτσα ήμανε. Τελικά με πήρανε, αλλά πλήρωσα τα κέρατά μου. Και ήταν και γλοιώδης τύπος… :evil:

ναι ρε,παίρνουν κάτι μαντραχαλάδες ξαδερφους μου,εσένα δε θα παίρνανε:roll:

ε,τα λεφτά μπολλά,εκτός περιοχής κλπ κλπ α.

αμα περίμενες ταξιτζή Βάρκιζα-Λαγονήσι να’ναι Τζόνι Ντεπ…:-s

Γτπ τελειως!! ΠΑντως για να λεμε και τα καλα εχω και σε πολυ καλα λεωφορεια και γενικαμπορω να παω οτι σιγα σιγα αποσυρονται τα παλια, Καμι σχεση με αυτο που ειχα δει εκει το 2003.

Αυτα τα εχω εκτημισει πολυ πλεον. Περα απο την πλακα ο ΟΑΣΑ εχει βελτιωθει πολυ τα τελευτια χρονια. Τα νυχτερινα δρομολογια με εχουν γλυτωσει απειρες απο ποδαροδρομο ή απο ταξι. Προσφατα μερικα δρομολογια επεκτάθηκαν.

μαλακισμενη σκατο%$#@.

Γενικα παντως ο ΟΣΕ ειναι γτπ οι καρβουνιαρηδες δεν παλευονται μια, αντιθετα ο προαστιακος τα σπαει αγρια, αντε προεκτινεται τη γραμη και πιο περα απο το κιατο ρε, δεν μπορουμε να περιμενουμε μεχρι το 2011.

Στον ΟΣΕ έχει πλάκα που οι υπάλληλοι τσατίζονται άμα πείς τον καρβουνιάρη καρβουνιάρη…:lol: :lol:

έγραψαν ιστορία πάλι σήμερα στον ΟΑΣΑ.2 λεωφορεία μεταφέρουν κόσμο από άνω γλυφάδα,βούλα,αργυρούπολη σε σταθμό μετρό,και σήμερα ένα απ’αυτά το είχαν βάλει μικρό (όχι το διπλό δλδ),με αποτέλεσμα να είναι κάτι παραπάνω από φίσκα…

Χθες άκουσα οτι προγραμματίζονται νυχτερινά δρομολόγια του ηλεκτρικού (και μετρό λογικά;) για Φεβρουάριο-Μάρτιο. Μακάρι… Είναι ένα από τα προβλήματα των συγκοινωνιών μας, ειδικά κάποιος που έχει να διανύσει σχετικά μεγάλη απόσταση περιορίζεται πολύ από την ώρα (12) του τελευταίου δρομολογίου.

Ισχυει!

Το διαβασα σε εφημεριδα…