Μέσα Μαζικού Κειθεδωθισμού

__Να σας πω; Μήπως έχετε περάσει στο άλλο άκρο μερικοί; Δε μας παρατάτε με την εκ του ασφαλούς επανάσταση και δικαιολόγηση ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ.

__Γιατί αποκλείεται να σας πηδάνε μία βδομάδα+ όλα τα ΜΜΜ και να συμπεριφέρεστε έτσι. Ή έχετε δικό σας μέσο και απλά κρυφομουρμουράτε και βρίζεται στην κίνηση αλλά ΕΝΩ κάνετε τις δουλειές σας, είτε ΔΕΝ έχετε /είχατε να κάνετε κάποια δουλειά μετακίνηση, ή -χα, τι δύσκολο πίσω από ένα πληκτρολόγιο- ΛΕΤΕ ΨΕΜΜΑΤΑ για να μην “βλάψετε” την ιντερνετική σας εικόνα.

__Ο κοινωνικός αγώνας πρέπει να έχει και μέτρο και αλληλεγγύη. Ή αν έχουμε φτάσει σε τέτοιο χάλι που πρέπει να γίνουν όλα πουτάνα, πάρτε τα όπλα και σας πληρώνω και τις σφαίρες και έρχομαι και εγώ μετά μαζί σας. Αφού όμως εσείς το πιστεύετε θα πρέπει να εφορμήσετε και πρώτοι σωστά; …Μη γαμάς τον δίπλα σου επειδή δε μπορείς να γαμήσεις τον από πάνω σου…

__Από την προηγούμενη βδομάδα προσπαθώ να κάνω μία γαμοδουλειά και δε μπορώ. Ναι, δεν έχω αυτόν τον καιρό δικό μου μέσο. ΤΙ θα κάνω; να αγοράσω ένα μηχανάκι ή ένα αυτοκίνητο?

__Την Τετάρτη μαθαίνω ότι πρέπει να πάω στου διόλου το κέρατο. Πέμπτη γιοκ. Παρασκευή γιοκ. Οκ μάγκες, ΜΑΖΙ ΣΑΣ, δε φταίτε εσείς που απεργείτε (εκτός κι αν τους ψηφίσατε), φταίνε αυτοί που σας /μας αναγκάζουν και απεργείτε

__Πάει η εργάσιμη βδομάδα, δε γαμιέται, όλοι θα υποφέρουμε λίγο για το κοινό καλό. Θα πάω τη Τρίτη, ωπ, την Τρίτη δε μπορώ έχει απεργία -Δευτέρα λοιπόν. Μετά μαθαίνουμε ότι τη Δευτέρα θα είναι τελικά. Καλά, θα πάμε Τρίτη. Ερχεται η Τρίτη και ενώ τις άλλες φορές (που πάλι μπάχαλο τα κάναν) υπήρχε ένας προγραμματισμός και μία ανακοίνωση έστω κάποιες μέρες /ώρες πριν, μαθαίνουμε ότι ΟΥΤΕ Τρίτη, ΟΥΤΕ Τετάρτη, και βλέπουμε. ΤΙ βλέπουμε ρε αυνάνα, θα μου δώσεις έστω κάποιες μέρες; Μπορείς να μην αλλάζεις συνέχεια τις μέρες;

__Δεν ξέρω για ποιόν λόγο ακριβώς κρίθηκε παράνομη (έψαξα λίγο αλλά δε βρήκα την απόφασ του δικαστηρίου), και δε θα σχολιάσω καν το ότι παρόλο που κρίθηκε έτσι δεν επιστρέφουν και εκπρόσωποι βγαίνουν και λένε ότι είναι δύσκολο να βρεθούν και να συγκεντρωθούν οι υπάλληλοι.

__ΑΛΛΑ όταν από για 3 συνεχόμενες εργάσιμες (και 5 συνολικά μέρες) είσαι κλειστός και μου έχεις δώσει μόνο την επόμενη τους μέχρι να ξαναρχίσεις απεργίες που ΘΑ δούμε για πότε θα αποφασιστούν (με έχεις δηλαδή γραμμένο στ’ αρχίδια σου και δεν έχεις κανένα πρόγραμματισμό και λογική -π.χ. πότε έχει πορείες κλπ- σ’ αυτό που κάνεις), και τελευταια στιγμή απεργείς ΚΑΙ εκείνη τη μέρα (5 εργάσιμες και 7 σύνολο), ε, άντε και γαμήσου και ΝΑΙ μπορώ να φανταστώ έναν-δύο λόγους που κρίθηκε παράνομη…

__Για να μην πω για τις φορές που έκοψα εισιτήριο και κατά τη μετεπιβίβασή μου έμαθα ότι δεν μπορώ να κάνω μετεπιβίβαση και πρέπει να το βάλω εκεί που ξέρω, ή που είχα πληρώσει εισιτήριο 24ωρών και επειδή κάποιοι μαλάκες αποφάσισαν τελευταία στιγμή να απεργήσουν το ξαναβάλαμε εκεί που ξέρουμε.

__Μόνο που στουμπώσαμε και είμαστε μέχρι εδώ και θα το φάτε ΚΑΙ εσείς το χέσιμο όταν φέρεστε ανεύθυνα. Τις δε απεργίες ΟΛΩΝ των μέσων ΟΛΗ την ημέρα, τις μέρες που υπάρχουν πορείες και απεργίες δε τις σχολιάζω

__Ναι μας γαμάνε Τρόϊκα, Κράκος, ΔΝΤ, Ευρώπη, Ο νέος οικονομικός άξονας, η Μέρκελ, ο παππούς και η γιαγιά της, αλλά με γαμάς κι εσύ μαλάκα έλληνα, όπως με γάμησες όταν τους ψήφιζες και εσύ και η κωλογενειά του πολυτεχνείου σου τα τελευταία 40 χρόνια τους ίδιους και τους συγγενείς του.

__Δε θα τα ρίξω όλα στον έξω σκοτεινό εχθρό και τα ιμπεριαλιστικά και καπιταλιστικά συμφέροντα, έχω και τον μέσα μαλάκα. Και τον “μέσα”(μου) μαλάκα. Και εσύ τον έχεις. Σφάξτον εσύ καλύτερα πριν τον σφάξουν οι άλλοι. Και αφού καθαρίσεις το σπίτι και τη χώρα σου, προχώρα και παραέξω -οι αλλαγές έρχονται από μέσα, όταν έρχονται απ’ έξω είναι “φορέματα” και συνήθως σαν αυτά που έστειλε η Μήδεια στην Γλαύκη…

Mαζι σου σε ολα ασυζητητι, αλλα επετρεψε μου να σου ευχηθω καλα ξεμπερδεματα, αν εχεις σκοπο να το συζητησεις παραπερα…:papas:

Εγω θα συμφωνησω με τον Βασιλη στην ελλειψη συντονισμου και οργανωσης, πραγματι ο καθενας κανει ο,τι κατεβασει η κουτρα του. Εχω φαει κι εγω ταλαιπωρια λογω απεργιων των ΜΜΜ και τωρα και παλιοτερα, αλλα παρολα αυτα δεν θελω να τα βαζω με αυτους σε καμια περιπτωση.
Οσο για το θεμα του να μην υπαρχουν ΜΜΜ(εστω για λιγες ωρες) ενω εχει πορειες, τι να πω, απλα μηδεν, ποτε δεν το καταλαβα, μηπως πρεπει να κατεβω με το γαιδουρι στο κεντρο για να στηριξω τον αγωνα;

[SPOILER]Giannis, εσυ δεν εχεις αμαχσι;[/SPOILER]

ωραίο το παραλήρημα δε λέω, ειδικά στα μουσικά μπορείς να πουλήσεις και μούρη αλλά χαλάρωσε man δεν λένε όλοι ψέματα και συμφωνώ με όλα τα bold σου, κοίτα όμως πως έχει για κάποιους: εγώ προσωπικά πέρασα στο άλλο άκρο όπως λες, αντί να γκρινιάζω γιατί με βγάζουνε από τη βολή μου απλά σκύβω το κεφάλι και κάνω μια απόσταση αρκετών χιλιομέτρων με τα πόδια για να πάω στη δουλειά μου, αύριο θα στηρίξω εσένα ίσως και που ξέρεις ίσως το κάνουν και κάποιοι για μένα αν χρειαστεί…

για πες τώρα πως το’χεις στο μυαλό σου αυτό με τα όπλα; θα οπλίσεις αλλά θασαι στην απο πίσω ε? κερατούκλη… :slight_smile:

so what?:-k

Οποιος διαθετει αμαξι, δεν εχει δικαιωμα να χρησιμοποιει τα ΜΜΜ η να διαμαρτυρεται για το απεργιακο κυμα στα ΜΜΜ? Το οτι διαθετει αμαξι η οικογενεια μου (οπως και η πλειονοτητα των ελληνικων οικογενειων), δε σημαινει πως δε χρησιμοποιω συγκοινωνια και περισσοτερο απο το αμαξι κιολας

Tίμιο ποστ του Shadowcaster.
Red Rum αλίμονο αν ο συγκεκριμένος χρήστης περιμένει να πάρει γραμμή από την τηλεόραση για να γράψει όσα γράφει… :roll:

Αλλά είναι παραπλανητικό και αυτό που πόσταρες: Γιατί ανάμεσα στις διάφορες κατηγορίες πολιτών που -και καλά- ενοχοποιεί ο “κοινωνικός αυτοματισμός” υπάρχουν τεράστιες διαφορές στον βαθμό διαπλοκής/εξάρτησης από την κυβέρνηση, άρα και συμφερόντων.

Πιστεύω πάντως πως την συγκεκριμένη στιγμή οι περισσότεροι Έλληνες θίγονται και είναι ευκαιρία να αμφισβητηθεί συνολικά η κυβέρνηση. Αντί για αυτό, βλέπω συντεχνίες να διαπραγματεύονται ξεχωριστές ευνοϊκές ρυθμίσεις για την πάρτη τους. Π.χ. οι ξενοδόχοι που κατάφεραν σήμερα να εξαιρεθούν από το χαράτσι στα ακίνητα!

Όλοι όλοι οι ξενοδόχοι?

Τα έχουμε πει πολλές φορές για τους εργατοπατέρες στα σωματεία των ΜΜΜ και πόση ζημιά κάνουν οι ίδιοι στον αγώνα των εργαζομένων με τις αλλοπρόσαλλες αποφάσεις τους, την έλλειψη συντονισμού, την απουσία ενημέρωσης και “ανοίγματος” στο επιβατικό κοινό της Αθήνας. Αυτά βέβαια δε δικαιολογούν ούτε μπινελίκια απέναντι [U]στους εργαζόμενους[/U], ούτε δικαιολόγηση της ποινικοποίησης του αγώνα που δίνουν από την κυβέρνηση και τους μηχανισμούς της, ούτε, συνολικά, παραληρήματα τύπου Shadowcaster.
Βέβαια όλα αυτά “τα λέω εκ του ασφαλούς”, γιατί τις τελευταίες μέρες επειδή είμαι ψιλοάρρωστος δεν έχω βγει απ’ το σπίτι…
Αλλά βασικά όλες τις προηγούμενες φορές που είχε απεργία στα Μέσα ταλαιπωρήθηκα κι εγώ, οπότε ΟΧΙ, δεν τα λέω εκ του ασφαλούς…

Καλησπέρα !!! Υπάρχει άραγε τρόπος να κινηθεί κάποιος νομικά για “διαφυγόντα κέρδη” λόγω απεργιών όταν σαν βλάκας έβγαλε κάρτα απεριορίστων για να πηγαίνει στην δουλειά του ??? Όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά επειδή θα χάσει το επίδομα έγκαιρης προσέλευσης στον εργασιακό χώρο…(όπως το έπαιρναν/παίρνουν οι απεργούντες)…

Υ.Γ. : Το τελευταίο προφανώς και είναι ειρωνικό…

_Μιλάει και ο Shadowcaster που τον πάνε και τον φέρνουνε λιμουζίνες με γκομενάκια.

_Διάσημα γκομενάκια.

Οι σύντροφοι ελεγκτές στο πνεύμα του αγώνα,ανέκαθεν ευγενικοί βέβαια.

Γράκχε περαστικά!

Η κάρτα απεριορίστων δεν είναι “διαφυγόντα κέρδη”, πλήρωσες για μία υπηρεσία που δεν έλαβες. Κανονικά πρέπει να μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση από την “Αττικό Μετρό”, βέβαια δεν είμαι σίγουρος πως θα βρεις το δίκιο σου εύκολα, εδώ η νομιμότητα καταστρατηγείται καθημερινά σε αυτή την χώρα από την κυβέρνηση με μπροστάρη τον “πρωθυπουργεύοντα” συνταγματολόγο! #-o

Άσε μωρέ τον άνθρωπο να χαρεί,αυτό ήθελε ο κακομοίρης:cry:

Καλά να πάθετε όσοι δεν έχετε αυτοκίνητο ρε. Ας είχατε λεφτά να αγοράσετε. Ο δυνατότερος επιβιβιώνει :wink:

__Οχι ρε! Νομίζω για καλό το έλεγε, επικουρικά σ’ αυτό που λες αλλά με wit (ίγκλις-χούμορ) :stuck_out_tongue:

__ΛΟΙΠΟΝ! Gianni, Mule, Ρούντυ, Σόφι (αλλά και Ζου και Μπιλ), μαντέψτε τι!! Aισθάνομαι dare-davil σήμερα!! Μαντέψτε τι θα κάνω!!

Α? [SPOILER]
μπάντζι-τζάμπιν…;[/SPOILER]
Β? [SPOILER]
ρεντ-λάιτ “τζάμπιν” χωρίς προφυλακτικό;[/SPOILER]
όοοοχι, αυτά είναι φλωριές! θα κάνω το
Γ! [SPOILER]ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ! ω, ναι Γιάννη, άι γουίλ![/SPOILER]

__Με σπόιλερ γιατί είναι μεγάλες (εκτός της πρώτης) οι προσωπικές απαντήσεις. Τα άλλα ανοιχτά γιατί ανοιχτά καταφέρθηκαν με τόση χάρη απέναντι στον αδαή, νταή/ψώνιο και αναίσθητο συμπολίτη (αντίστοιχοι περιεκτικοί χαρακτηρισμοί /περιγραφές του καθενός τους προ τον) Σάντου-Κάστα, που αν πει και κάτι παραπάνω στις 4:44π.μ. που γράφει αυτό το μήνυμα, συγχωρήστε τον, τον Σάντου-Κάαστα, που είναι από ταπεινή “κάαστα”, μα με καλή ανατροφή και “πάαστα”.

[ul]
[li]Red Rum
[/li][/ul][SPOILER]

__WOW! All this oversimplification and derogatory for me?! Ooooh, you shouldn’t haave! <3 <3[/SPOILER]

[ul]
[li]MindCrimeK
[/li][/ul][SPOILER]

__Κοίτα τώρα τι γίνεται…

__Το αριστερό αγγελάκι (O:)), μου λέει ότι τα λες όλα με συμπάθεια (μάλιστα σε πολλά, τα πιο σημαντικά ίσως, αυτά με το μπολντ, συμφωνούμε) και φιλική διάθεση ώστε να χαλαρώσω και να μην πάω στην υπερβολή για χαθεί το σημαίνον, η αντικειμενικότητα. Και ότι είσαι και γαμώ τα παιδιά με και γαμώ το άβαταρ και νίκ-νέιμ.

__Το δε δεξί όμως (:twisted:), μου λέει ότι είσαι τρελός ξερόλας που χωρίς ουσιαστικό λόγο, σχολιάζεις, βιάζεσαι, βγάζεις συμπεράσματα και ειρωνεύεσαι αντί να με διορθώσεις /μοιραστείς την άποψή σου μαζί μου, και κυρίως μπλέκεις -προφανώς- κοπλεξ σου από άλλα τόπικ που δεν προσκύνησα ξερω ‘γω το αγαπημένο σου άλμπουμ και προσπαθείς να δημιουργήσεις άσχετες με το θέμα και τη κουβέντα αρνητικές εντυπώσεις για το άτομό μου (ότι πουλάω μούρη: άρα είμαι βερμπαλιστής, ματαιόδοξος και κακότροπος /δε σέβομαι τους τους συνομιλητές μου - ότι λέω πως όλοι όσοι δεν συμφωνούν με εμένα λένε ψέματα: άρα είμαι καχύποπτος, ζω στην εγωιστική πραγματικότητά μου και είμαι ή ψεύτης ή φοβικός και έχω αναξιόπιστη /αναντικειμενική κρίση - και με την τελευταία πρόταση: ότι είμαι πονηρός, άνανδρος, φιλοπόλεμος /βίαιος και τσάμπα μάγκας), έτσι ώστε η ρητορική σου να έχει μεγαλύτερη αξία απ’ τη δική μου, ίσως να είσαι μέχρι και εμπαθής γιατί δε θυμάμαι να σου έχω κάνει κακό ή να σε προσβάλω σε κάποιο άλλο (μουσικό?) τόπικ, και κρίμα για το άβαταρ και το νικ-νέιμ σου…

__Ποιό έχει δίκαιο, αλήθεια δε μπορώ να καταλήξω, μου φαίνεται άλογο να ισχύει το δεύτερο… Αυτό που σίγουρα με στεναχωρεί είναι ότι έχασες την ουσία και διαστρεύλωσες αυτά που είπα… Ποιοί όλοι ψεύτες; Ή ότι δεν έτυχε να ταλαιπωρηθείτε τόσο (π.χ. μπορεί να έχει 3μέρες απεργία αλλά μία μόνο να χαλάει ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ πρόγραμμα -“μικρό το κακό”), ή ότι δεν νιώθετε την ταλαιπωρία (δεν είχε κάποιος κάποια δουλειά που “χάλασε”) ή δε σας αγγίζει, ή ότι έχετε αυτοκίνητο άρα κλάιν, ή ότι έχετε πρόβλημα αλλά σιγοσιχτιρίζετε και κορναρετε στην κίνηση αλλά μη χαλάσουμε και το κουλ προφίλ του “στηρίζω” (εκεί κολλούσε το ψέμα -στην ιντερνετική περσόνα- [U]αν[/U] δεν ισχύουν τα άλλα 3-4, και απ’ όσους [U]μόνο όσοι[/U] υποστηρίζουν τόσο σθεναρά αυτή την άποψη, [U]που μάλιστα[/U] ειρωνεύονται αντί να μεταλαμπαδεύσουν τις γνώσεις τους ένα παιδί που εξέφρασε απορία στο γιατί κρίθηκε αντισυνταγματική ΑΥΤΗ η απεργία… ΕΛΕΟΣ).

__Ωραίο ακούγεται αυτό το “βάστα με να σε βαστώ”… Θα εμπιστευθώ τον πρώτο άγγελο και δε θα πιστέψω ότι πάλι με ειρωνεύεσαι που δε “στηρίζω” και ότι είναι “απαθής” και παρτάκιας [U]ίσως[/U], και θα προσπεράσω αυτό το φοβικό “αύριο θα με χρειαστείς και τότε θα δεις”, θα πιστέχω αν και δε μου έχεις δώσει και πολλούς λόγους ότι το λες καλοπροαίρετα για να με συνετίσεις /βοηθήσεις και θα σου πω εδώ με λίγα λόγια, ότι εγώ συμφωνώ απόλυτα με την αλληλεγγύη και την βοήθεια και στη στήριξη του συνάνθρωπού μου, ακόμα και αν είναι ντε φάκτο ότι ξέρω ότι δε θα χρειαστώ ποτέ τη δική του (άρα χωρίς “αντάλλαγμα” /επειδή έχω να περιμένω κάτι). Πιστεύω στη βοήθεια. Και ότι δε με πειράζει να χάσω τη βολή μου, ούτε να ταλαιπωρηθώ για το κοινό καλό ή για το καλό του συνανθρώπου μου. Το είπα και στην πρώτη μου απάντηση, μαζί τους. Αλλά το μέτρο ξέρουμε τι είναι; Η σημασία αυτού; Το πόσο αυτός που ζητάει τη βοήθεια και την κατανόησή μου ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ στην πράξη ότι με σέβεται /σκέφτεται…; Αλλά να σου προσφέρω τον σβέρκο μου και εσύ να το σέβεσαι και να το δείχνεις, και άλλο να μου κάθεσαι στον σβέρκο και αντί να το υπογραμμίζουμε, να το κατακρύνουμε και να το αντιμαχόμαστε ως λογική, να κατηγορούμε την άλλη άποψη ως αδιάφορο ή ανεύθυνο πολίτη /συνάνθρωπο που δε στηρίζει και δε θέλει να χάσει τη βολή μου. Οταν πραγματικά νοιάζεσαι για κάποιον, δε τον αφήνεις να θυσιαστεί για σένα, θυσιάζεσαι εσύ γι’ αυτόν. Εγώ δε λέω “ν’ αγιάσουμε” όλοι, προστατέψεις αυτόν που σε στηρίζει για να μπορεί να σε στηρίζει. Και ότι δε μ’ αρέσει να στηρίζω αυτούς που με τσαλαπατάν και θα με τσαλαπτήσουν και αύριο όπως με τσαλαπάτησαν και χθες. Δε φταίει για τη νοοτροποία μας (μόνο) όποια (ξένη) δύναμη θέλει να μας εκμεταλλευτεί.

__Τώρα το άλλο με τα όπλα… Ας κρατηθώ πάλι, μπορεί και να έκανες και πλακίτσα… Διάβασε τι λέω στο babeuf (παράγραφοι 2 και 6) και μη βιαστείς παρακαλώ πάλι να βγάλεις συμπεράσματα. Ισως κάποιες φορές να είναι η μόνη και τελευταία λύση, αλλά προσωπικά απεύχομαι όσο τίποτα να καταφύγει ο οποιοσδήποτε σε τέτοιες “λύσεις”. Το σχόλιό μου έλεγε κάτι εντελώς διαφορετικό, ότι τόσο μεγάλη ταλαιπωρία δεν φαίνεται να έχει προγραμματισμό, λογική και τα θεμιτά αποτελέσματα, και ούτε την υποστηρίζει /δικαιολογεί κοινωνικός αναβρασμός που έχουμε φτάσει σε έσχατες λύσεις που όλα πρέπει να κλείσουν (ΜΜΜ, υπηρεσίες, εργοστάσια, δουλειές) λες και έχουμε πόλεμο (αν και [U]είμαστε[/U] σε οικονομικό πόλεμο) και δεν έχει σημασία αν πρέπει να πάω στη δουλειά μου και πρέπει να πάρουμε τα όπλα όπως στην ανατολή και να ανατρέψουμε το καθεστώς. Και αν όχι, είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και το να καταρρέουν και για 5 και 7 μέρες και δύο βδομάδες τα ΜΜΜ γιατί δεν έχει σημασία η δουλειά κανενός, ωραία, πάρτα όπλα πρώτος εσύ που το λες (αν το λες) και αν έχεις δίκαιο και εγώ μαζί σου στον αγώνα και να σου δώσω και ότι όπλα έχεις να πολεμήσουμε…

__Ακούστηκε μεγαλόστομο ίσως, ίσως ακόμα και κάλεσμα στα όπλα (και αν ναι, να παραδεχτώ το λάθος μου για την κακή διατύπωση, αρκεί να μη φταίει “κακή ανάγνωση”), αλλά δεν ήταν, και δεν απευθυνόταν σε κάποιον εδώ, ήταν κάτι που είπα ως ακροκέραμο του λόγου μου αλλά όχι ως ακρογωνιαίο λίθο, απλά γιατί το έχω ακούσει και αυτό… βγαίνουν στα ραδιόφωνα και λένε μεγάλα λόγια (πολίτες κυρίως μα και όχι μόνο) κρεμάνε, σφάζουν, δικάζουν… Μέχρι να τα κάνουν αυτά, όσο δηλαδή διαρκεί ο διανοητικός αυνανισμός τους και τα εσωτερικής καύσης ξεσπάσματα οργής, μπορούν να ΜΗ γαμάνε [U]τελείως[/U] τον δίπλα τους που περιμένουν να τους στηρίξει…;

__Πάντως για τα αγγελάκια… Οποιο μου πεις, να ξέρεις, εγώ αυτό θα πιστέψω. Το εννοώ. Ας είμαι καλοπροαίρετος. Μιας και εγώ δε μπορώ να αποφασίσω, ή δε θέλω να αποφασίσω…[/SPOILER]

[ul]
[li]GRACCHUS BABEUF
[/li][/ul][SPOILER]

__Αρχικά, ευχαριστώ για την ειρωνεία, βοήθησε πολύ (και είδες, είναι εύκολη). Εγώ δεν είχα εσένα πάντως στο μυαλό μου όταν τα έγραφα αυτά. Τουλάχιστον κάποιοι που διαβάζω εδώ, ΞΕΡΟΥΝ πολύ καλά τι λένε και τα κάνουν και πράξεις και κρατάν και κάποιο μέτρο. Αλλά έχει πλακα να βλέπεις να θίγονται άλλοι απ’ αυτούς που “έθιξες” (το γιατί τώρα… τι να πω…).

__Πάντως καταντάει τραγελαφικό να υποστηρίζουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ, επειδή [U]φαίνεται[/U] να είναι υπερ του εργαζομένου. Δηλαδή δεν θα έχουν ΚΡΙΣΗ και ΜΕΤΡΟ…; Α!! όσο για τα σχόλια γενικά για τα “όπλα”, μάλλον δεν ήθελε ο ΜαιντΚράιμ και άλλοι να καταλάβουν τι λέω, ή ήθελαν να καταλάβουν αυτό που κατάλαβα (γιατί δεν έχω δώσει κάποιο στίγμα σε κουβέντες για να βγάζουν έτσι φαστ-φουντ συμπεράσματα), ή -και ζητώ συγνώμη αλήθεια- εγώ δε το είπα καλά. Πάνω στο μέτρο λοιπόν, έλεγα ότι, εκτός και αν η κατάσταση είναι ΤΟΣΟ εκτός ελέγχου που πρέπει να κάνουμε απεργίες 24/7, κατάληψη της βουλής, να βγάλουμε όπως στην Αργεντινή χατζάρες όπλα κλπ αφού δεν είμαστε άξιοι να γίνουμε Ισλανδία, ΟΜΩΣ, λέω, δεν είδα κάποιον να βγαίνει μπροστά (σε κάτι τέτοιο), οπότε, έλεγα, μη μου πείτε ότι είναι τόσο έκρυθμα τα πράγματα και “λίγα κάνουν”. ΟΧΙ, να αποκλείσεις τουρίστες πάνω σε καράβι (έλεος) ή να τους αφήσεις το αεροδρόμιο σαν τους μαλάκες να κοιτάζουν που πήγαν όλα τα λεωφορεία και τα ταξί και μετά βρίζεις και τα ΚΤΕΛ που έστειλαν λεωφορεία, είναι αστεία πράγματα. Κάνε συμβολικό 5-10λεπτο αποκλεισμό σε κάθε καράβι και βγάλε μία ανακοίνωση σε αυτή τη διάρκεια που να λέει “αγωνιζόμαστε για αυτό, αυτό και αυτό, μας συγχωρείτε για την ταλαιπωρία, θέλουμε να λάβετε γνώση και να μας στηρίξετε” γιατί και η παραπληροφόρηση και το ψέμα πάει σύννεφο όχι μόνο από τα ΜΜΜ τους (/μας) αλλά μέχρι και από υπουργούς /“πρωθυπουργούς” τους (/μας). Οπως πολύ σωστά είχες στις προηγούμενες κινητοποιήσεις ομάδα ταξί έκτακτης ανάγκης που δούλευε για έκτακτες περιπτώσεις, έτσι λάβε μέτρα και για το αεροδρόμιο, αλλιώς αν βγαίνεις και κατηγορείς απλά τα Κτελ είσαι αστείος και έχεις κερδίσει επ’ άξια το μπινελίκι μου.

__Είμαστε σε τραγική κατάσταση, μας εμπαίζουν τρελά, αλλά “και λίγα κάνουν”; “και λίγες μέρες απεργούν”; “να κατεβασουμε γενικό”… έχουμε αλήθεια φτάσει εκεί; Αν το πιστεύεις, απόδειξέ το με τη στάση σου, και να σε στηρίξω, να σου δώσω και εγώ ότι όπλο έχω σπίτι (ΔΕΝ ΕΧΩ, μόνο ενάντια στις κατσαρίδες, χαχα) και να έρθω και εγώ να συνταχθώ αφού μου δείχνεις τον δρόμο και έχεις δίκαιο. Αλλά ούτε εσύ δε το πιστεύεις. Απλά ωραία είναι να λες “ναι-ναι, κλείστε τα και άλλες μέρες τα ΜΜΜ, και 5 συνεχόμενες λίγες τους είναι”, εγώ που θα φάω 500+ ευρώ πρόστιμο γιατί μου είναι κομματάκι δύσκολο όχι τόσο να περπατήσω μία απόσταση “Εθνική Αμυνα - Πεδίο Άρεως” ή “Γλυφάδα - Πεδίο Αρεως” ΚΑΙ ΠΙΣΩ, ούτε τόσο γιατί ενώ μου λες “κάντο τότε γιατί αυτές τις τρεις μέρες(!) θα το κλείσω το ρημάδι” (και καλά θα κάνεις), αλλά γιατί μου λες “μια μέρα”, μετά “δύο”, μετά “τρεις”, μετά μου αλλάζεις μέρες, και μετά που με έχεις γαμήσει με όλο αυτό, και την μία μέρα ανάμεσα σε 5 (/7), την ξαναλλάζεις… Το έχεις κερδίσει το μπινελίκι σου. Αξιος. Ασε που ΠΟΛΥ αμφιβάλλω για τη χρησιμότητα του να το κλείνεις το μαγαζάκι σου για τόσες συνεχόμενες μέρες…

__Για να σε στηρίξω πρέπει να με στηρίξεις και εσύ. Οχι με τη απλουστευμένη ρητορεία “σήμερα εγώ, αααύριο εσύ αδερφέ”. Κανείς δε ζει στο “αααύριο”, στο σήμερα και το πολύ άμεσο αύριο, ειδικά άμα είσαι ζορισμένος. Βοήθησέ με να στηρίζω την απεργία σου ΣΗΜΕΡΑ. Μπορώ να υπολειτουργήσω για να σε στηρίξω και αύριο θα χρειαστεί να το κάνεις και εσύ για μένα, αλλά να με έχεις και στον νου σου όταν κάνεις τον σχεδιασμό /προγραμματισμό /κινητοποιήσεις σου, όχι να μου κόψεις τελείως τις λειτουργίες. Να σου δώσω τον ώμο μου να πατήσεις πάνω, αλλά μη μου πατάς τη μούρη. Για να με βοηθήσεις “αύριο” και να σε ξαναβοηθήσω μεθαύριο, πρέπει να αναπνέω μέχρι τότε, στηρίξου πάνω μου, όχι πάτα πάνω μου.

__Για τους εργατοπατέρες, συμφωνώ μαζί σου (ποιός σου είπε ότι δεν έβριζα πρώτα αυτούς; έχει προαποφασίσει ποιές αποψεις έχω;), και συμφωνώ και με την υπόλοιπη πρότασή σου. Γνωστό κολπάκι, αν κάτι απεχθάνομαι το ίδιο πολύ με την έπαρση και την ειρωνεία, είναι ο τρόπος που λειτουργούν και έχουν απλώσει τα πλοκάμια τους τα κόμματα στα συνδυκάτα και τα πανεπιστήμια. Με την επόμενη πρόταση διαφωνώ. Το έχουν κερδίσει με το σπαθί τους το μπινελίκι μου. Οπως οι ηλίθιοι στο υπουργείο που έκαναν μετάταξη σε οδηγούς (!) και είχαμε αναγκαστική απεργία /υπολειτουργία πριν 1,5 βδομάδα στον Ηλεκτρικό. Εγώ θα έλεγα έλεος με την ποινικοποίηση του μπινελικιού; Αν ο άλλος αξίζει το μπράβο εγώ το δίνω. Εσένα η σημερινή κυβέρνηση δεν έχει άξια κερδίσει το μπινελίκι σου π.χ.; Δε λέω να μένουμε σε αυτό, αλλά αυτό το “δεν δικαιολογούν μπινελίκια”, ούτε το καταλαβαίνω, ούτε συμφωνώ μαζί του. Οσο αφορά το παραλήρημά μου, γελάω. Ευχαριστώ και για τον υποτιμητικό χαρακτηρισμό, αλλά γελάω γιατί ξέρω πόσο εύκολα θα μπορούσε να μεταλλαχθεί σε “τίμια /δίκαια /δικαιολογημένη αγανάκτηση του λαού” αν εξυπηρετούσε τη ρητορική σου . “Δικαιολογημένη αγανάκτηση του λαού” - “Παραλήρημα”… flipside.

__Για την ποινικοποίηση, δεν κατάλαβα τι εννοείς. [U]Δεν[/U] υποστηρίζω πάντως ότι η λύση είναι να πηγαίνουμε σε πορείες να βάζουμε φωτιά σε κάδους και να πυρο-πετροβολάμε αστυνομικούς αν αυτό εννοείς (και ότι το κράτος με “μυστικούς” αστυνομικούς /ταραξίες υποκινεί και βολεύεται από κάτι τέτοιο, πράγμα γνωστό τοις πάσι). Βέβαια, πάνω σ’ αυτό θα ήθελα να διαβάσω απόψεις από πολλές πλευρές, μιας και έχω μία απορία πώς μπορώ να διώξω αυτούς που με ξεπουλάνε, που τους λέω ειρηνικά “παραιτήσου”, “διαμαρτύρομαι”, “απεργώ”, “θέλω δημοψήφισμα” και “όχι δεν έχεις την ψήφο μου και δεν με εκπροσωπείς και δε σε ψήφισα για τέτοιες αποφάσεις, ούτε ήταν στο πρόγραμμα του κόμματος σου όταν (δεν) σε ψήφιζα” και αυτοί μου απαντούν με παράνομα χημικά (όπλα), με εκφοβίζουν, μου ανοίγουν το κεφάλι και μου λένε “θα εξαντλήσω την τετραετία” (οπότε δεν έχω περιθώριο να ελπίζω ότι θα ακουσθεί η “φωνή” μου)…;

[B]—σημαντική σημείωση: απευθύνομαι σε σένα, αλλά μάλλον μετέφερα τη στεναχώρια και τη δυαρέσκειά μου από τις απαντήσει όλων (απάντησα πρώτα σε 'σένα). με συγχωρείς, ο έντονος τόνος έχει να κάνει πιο πολύ πάντως από την “απελπισία” της όλης κοινωνικο-οικονομικο-πολιτικής κατάστασης, ούτε καν από μερικά επιθετικά και άξεστα σχόλια προς κάποιον “Shadowcaster”. Και απαντάω κάπως συνολικά, όχι μόνο σε σένα τελικά.[/B][/SPOILER]

__Φυσικά για μία και μοναδική εμφάνιση όλα αυτά… Αφού μου φερθήκατε έτσι, δικαίωμά σας, θα σας απαντήσω μιας και εγώ πρώτος “το ξεκίνησα” και θα διαβάσω και την απάντησή σας αν θελήσετε να απαντήσετε μιας και σας έχω ανταπαντήσει πρώτος. Αλλά δε μου άρεσε ο τρόπος σας και μέχρι εκεί. Δεν είμαι ακριβοθώρητος και “φωτεινός παντογνώστης”, ούτε ψώνιο και “εκλεκτικός” αλλά δυστυχώς αυτό μπορούν να το πουν (ή όχι) μόνο όσοι με ξέρουν, πάντως το πρώτο το έχω ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ εδώ μέσα με τη στάση και τη συμπεριφορά μου σε ανοιχτό διάλογο ή σε προσωπικά μηνύματα. Οπως οι περισσότεροι έχουν δώσει τα δείγματά της συμπεριφοράς τους… Και κάποιοι είμαστε εδώ μέσα πολλά χρόνια…

__“Παραλήρημα” ε; Χαχα, οκ… Βέβαιαι αν συνέπλεε με τις θέσεις σας θα το βαφτίζατε “δίκαια αγανάκτηση”… Ξέρετε τι; πραγματικά δεν έχω κανένα λόγο και κανένα δίκαιο σε τίποτα απ’ αυτά που είπα, οπότε ναι, είναι παραλήρημα και όχι αλήθειες [I](το δέχομαι υπερβολικά διατυπωμένες, κάτι που σίγουρα περισσότερο κακό κάνει παρά βοηθάει και το κάλλιο θα ήταν να ήμουν πιο ψύχραιμος -βέβαια υπάρχει και η παγιδα όταν παρα-είσαι ψύχραιμος να είσαι και ψυχρός και δεκτικός και να μην έχεις αναπτύξει μία συγκεκριμένη θερμοκρασία /θάρρος να ξεφύγεις από την ομοιόσταση… αλλά επειδή από την άλλη όπως λένε οι Τούρκοι “την πρώτη σκέψη του Έλληνα την αφήνω για το άλογό μου, τη δεύτερη την κρατάω για μένα” -τυχαίο παράδειγμα, μακρυά από μένα εθνικοπαραφροσύνες- ομολογώ ότι δεν είναι το εν’ θερμό πάντα το καλύτερο, εξού και δέχομαι συστάσεις /συμβουλές /κριτική επ’ αυτού… την ειρωνεία φάτε την εσείς, εμένα μου κάθεται βαριά)[/I], απέναντι σε απλουστευμένες σοφίες / δικαιολογίες /παπαριές “κάνε εσύ σήμερα υπομονή γιατί αύριο θα έρθει η σειρά σου και θα πρέπει εγώ να κάνω υπομονή” που εκτός ότι αυτό μπορεί να το χρησιμοποιεί καθένας χωρίς μέτρο, είναι και εκφοβιστικό /εκβιαστικό, όχι αλλελεγγύη ειδικά όταν πηδάς εμένα τον διπλανό σου ενώ σου φταίνε οι απο πάνω. Πήδα αυτούς αν έχεις αρχίδια. Και βοήθησε εμένα να σε βοηθήσω στον αγώνα σου αν είσαι πραγματικά αλληλέγγυος και σκέφτεσαι εμένα όπως δήθεν μου πασάρεις. Γιατί οι περισσότεροι εξ’ αυτών όταν θα έχει (θα έχει?) περάσει η μπόρα, θα τρέξουν να βάλουν το βύσμα τους για να φάνε τη θέση του δίπλα τους. Οπως έκαναν τόσα χρόνια. Μια Ελλάδα γεμάτη ιδεαλιστές και είμαστε πρωταθλητές σε λαμογιά. Σε μια παρέα 9 στους 10 βρίζουν /κοροϊδεύουν τον Ψωμιάδη, αλλά ξέρεις ότι και 7 στους 10 τον ψηφίζουν… δε βγαίνουν τα μαθηματικά ε; :lol: Βρε ουστ [-X

__Κρίμαι που δε θα σας χαρίσω γέλιο και την ευκαιρία να νιώσετε άλλη μιά φόρα τόσο ανώτεροι απ’ το κοπάδι αλλά και τόσο μόνοι, “κατεστραμμένοι” από την ίδια σας την ιδιοφυΐα, αξιοσύνη και κατοχή της παναλήθειας.

__Δυστυχώς (για μένα, για σας… ποιός αλήθεια να ξέρει), είχατε τη ευκαιρία, αλλά κάνατε αυτό που βλέπω να κάνετε τις περισσότερες φορές. Ο καθένας ΟΣΟ το έκανε και ΟΠΟΙΟΣ το έκανε (πάντως είναι φοβερό να βλέπεις κάποιον να σου απαντάει ενώ δεν μίλαγες γι’ αυτόν, ενοχικό σχεδόν). Πραγματικά στενάχωρο. Με στεναχωρήσατε με την ειρωνεία σας, την απαξία, τον καγχασμό και τη διάθεση να βγάλετε συμπεράσματα και να βάλετε σε κουτάκια κάποιον που στην ουσία δεν γνωρίζετε. Δυστυχώς μετά το μόνο που ένιωσα είναι απέλπιδη λύπη.

__Μου ήρθε αυτή η εικόνα…: Ο Δάσκαλος, να μπαίνει στην τάξη πρώτη μέρα και να λέει στα παιδιά του “είστε ζώα ρε! μαλακισμένα πιόνια ακούστε με μπας και ξεφύγετε από τη μίζερη άγνοιά σας”

__Ω ναι, σίγουρα, ΓΑ-ΜΑΤΗ τακτική. Keep Walking… #-o

__Δε νομίζω πως θέλω να κουβεντιάσω μαζί σας.

Η τελευταία φράση με γονάτισε. :lol:

ΟΚ, ας σοβαρευτώ.

  1. Πρώτα απ’ όλα μαν, εννοείται ότι αν συμφωνούσα με το αντικείμενο της οργής σου θα έλεγα την αντίδρασή σου “δίκαιο ξέσπασμα” ή κάτι τέτοιο, και όχι “παραλήρημα”. Το μεμπτό δε βλέπω πού είναι. Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι η μορφή και όχι το περιεχόμενο είναι που πρέπει να καθορίζει την κριτική μας σε μια τοποθέτηση;

  2. Ειλικρινά δε βλέπω πού σε ειρωνεύτηκα στο προηγούμενο ποστ μου. :-k Εκτός κι αν θεωρήσεις “ειρωνεία” και την πρώτη φράση σ’ αυτό εδώ το ποστ, οπότε πάσο, έχουμε απλά διαφορετική αντίληψη περί του τί είναι, τελικά, ειρωνεία.

  3. Ξανά: μη μου λες εμένα για το βλακώδες της τακτικής των συνδικάτων στα ΜΜΜ, δεν πρόκειται να υπερασπιστώ αυτή την τακτική. Όπως είπα όμως, βρίζω τους εργατοπατέρες, τα στελέχη της ΓΣΕΕ που ευθύνονται, κι όχι τους εργαζόμενους στη βάση των σωματείων, οι οποίοι απλά χάνουν τη Γη κάτω απ’ τα πόδια τους και θέλουν να αγωνιστούν.

  4. Δεν κατάλαβα τί θες να σου αποδείξω ακριβώς. Ότι είμαστε στα πρόθυρα επανάστασης; Ε, ξέρω γω, όχι. Η στάση μου απέναντι σε μια απεργία όμως δεν έχει να κάνει με τις “συνθήκες”. Τις στηρίζω όλες. Πάντα. Έτσι απλά. Σου τη σπάει αυτό, ή το θεωρείς παράλογο; Δε με απασχολεί ιδιαίτερα.

  5. Διαφορετική είναι επίσης η οπτική μας πάνω στο ζήτημα της αλληλεγγύης. Εσύ λες “άκου, εγώ θα σε στηρίξω, στ’ ορκίζομαι, αλλά ΑΠΑΙΤΩ αυτό κι εκείνο και το άλλο”. Εγώ λέω “σε στηρίζω, προχώρα. Άκου και δυο-τρία πράγματα που έχω να σου πω (1,2,3), κι αν θες, υιοθέτησέ τα - εγώ βέβαια σαν εργάτης προς εργάτη θα σε στηρίξω είτε έτσι είτε αλλιώς”.

  6. Ποινικοποίηση σημαίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση το πολύ απλό, ότι κάθε απεργία βγαίνει παράνομη κι όχι μόνο αυτές που γίνονται θέμα στα κανάλια και τις εφημερίδες για το πόσο “ταλαιπωρούν τους πολίτες”, έτσι ώστε να φαίνεται “λογική” η απαγόρευσή τους. ΚΑΘΕ απεργία βγαίνει παράνομη, όταν ο εργοδότης πάει το σωματείο στα δικαστήρια. Και με δεδομένο αυτό, όλοι κρίνονται από τη στάση τους απέναντι σ’ αυτό το κρίσιμο ζήτημα - και όχι “εκτός” από τις περιπτώσεις στις οποίες “και τα δικά τους νεύρα σπάνε”, αλλά ΕΙΔΙΚΑ σ’ αυτές.

  7. Τέλος, μα την Παναγία, αν ήσουν στην αρχαία Αθήνα τον 5ο αιώνα π.Χ. θα μπορούσες άνετα να τρελάνεις το Σωκράτη και οποιοδήποτε σοφιστή, θα φεύγανε φωνάζοντας “ώχουυυυυυυ χέσε μας ρε Shadowcaster, ό,τι πεις, σταμάτα όμως!”

ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΜΑΝ. Κάνεις λες και σου σκοτώσαμε τη μάνα και τον πατέρα ξέρω γω. Επειδή είπαμε ότι παραληρείς!
Ντάξει…

__Λοιπόν, θα προσπαθήσω να πω λίγα, απλά να απαντήσω γιατί… έλα ντε, γιατί να απαντήσω σε κάποιον που ενώ ρωτάει, στα καπάκια απαξιώνει και λέει “δε με απασχολεί ιδιαίτερα”…; :lol:[-X

__Μάλλον για το λόγο που το έκανες και εσύ, παρόλο που δε σε απασχολεί ιδιαίτερα η γνώμη μου… Από εγωισμό γιατί κάποια πράγματα λέγονται “δημόσια” και έτσι θέλουμε να απαντήσουμε /αποσαφηνίσουμε τη γνώμη μας.

[SPOILER]Η τελευταία φράση με γονάτισε. :lol: [COLOR=“Purple”]μπορεί, αλλά με το να κάνεις διάλογο και να απαξιώνεις τον συνομιλητή σου, με δικαιώνεις απόλυτα που είπα τη φράση αυτή. :slight_smile: Αν αυτό για εσένα είναι τίποτα, όπως και να ειρωνεύεσαι, να λες ότι παραληρεί επειδή δε λέει αυτά που θέλεις να ακούσεις… οκ, να χαλαρώσω, αλλά για μένα είναι σημαντικά, κάτι δείχνουν και με ενοχλούν. :)[/COLOR]

ΟΚ, ας σοβαρευτώ.

  1. Πρώτα απ’ όλα μαν, εννοείται ότι αν συμφωνούσα με το αντικείμενο της οργής σου θα έλεγα την αντίδρασή σου “δίκαιο ξέσπασμα” ή κάτι τέτοιο, και όχι “παραλήρημα”. Το μεμπτό δε βλέπω πού είναι. Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι η μορφή και όχι το περιεχόμενο είναι που πρέπει να καθορίζει την κριτική μας σε μια τοποθέτηση; [COLOR=“Purple”]Δεν είπα αυτό, απλά είναι τόσο αρνητικά φορτισμένο το “παραληρείς” (εκτός αν δεν ξέρουμε τι λέξεις χρησιμοποιούμε και χρησιμοποιούμε το “παραληρείς” αντί του είσαι “νευριασμένος και υπερβάλεις”), που τελικά είναι αστείο, κακό αστείο να λες παραληρείς στον άλλον γιατί απλά διαφωνούμε στο περιεχόμενο.
    [/COLOR]

  2. Ειλικρινά δε βλέπω πού σε ειρωνεύτηκα στο προηγούμενο ποστ μου. :-k Εκτός κι αν θεωρήσεις “ειρωνεία” και την πρώτη φράση σ’ αυτό εδώ το ποστ, οπότε πάσο, έχουμε απλά διαφορετική αντίληψη περί του τί είναι, τελικά, ειρωνεία. [COLOR=“Purple”]Οχι αναγκαστικά. Θα μπορούσε να ενέχει ΑΝ το έλεγες ως “γονάτισα με την σοβαρότητα της τελευταίας φράσης σου”. Αν το έλεγες ως “χαχα, γονάτισα με τον Κάστερ που λέει δε θέλω να κουβεντιάσω και έχει γράψει έναν πάπυρο”… και αυτό λέγεται και με ειρωνεία (κακή διάθεση -απ’ το πληκτρολόγιο δε φαίνεται) αλλά και χωρίς ειρωνεία, φιλικά και ως χιούμορ μεταξύ δύο γνωστών/“φίλων” που μπορεί να πειράζει ο ένας τον άλλον εδώ όπως και άλλο thread, π.χ. των Heir Apparent :stuck_out_tongue: Αλλά θα αν ήταν ειρωνικό γέλιο, θα ήταν άστοχο… το “δε θέλω να κουβεντιάσω” μπορεί και να σημαίνει -ειδικά αφού είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φράση- “δε θέλω να κουβεντιάσω [U]άλλο[/U]” (π.χ. απ’ τις απαντήσεις σου, όντως δεν υπάρχει λόγος να πολυκουβεντιάζω μαζί σου, όχι γιατί δεν έχεις αξία ως συνομιλητής, αλλά γιατί δε δείχνεις να σε πολυνοιάζει να κουβεντιάσεις για να ανταλλάξεις απόψεις), δήλωση που σπάω για τον προαναφερθέντα λόγο και επειδή είσαι ευγενικός. ΞΕΚΑΘΑΡΗ ειρωνεία αφού με ρωτάς, χρησιμοποίησες από το “παραληρήματα τύπου Σάντοουκάστερ” μέχρι το τέλος της απάντησής σου.[/COLOR]

  3. Ξανά: μη μου λες εμένα για το βλακώδες της τακτικής των συνδικάτων στα ΜΜΜ, δεν πρόκειται να υπερασπιστώ αυτή την τακτική. Όπως είπα όμως, βρίζω τους εργατοπατέρες, τα στελέχη της ΓΣΕΕ που ευθύνονται, κι όχι τους εργαζόμενους στη βάση των σωματείων, οι οποίοι απλά χάνουν τη Γη κάτω απ’ τα πόδια τους και θέλουν να αγωνιστούν. [COLOR=“purple”]Μα πότε είπα κάτι αντίθετο με το ότι φταίνε αυτοί κυρίως; Διαφορά μας είναι ότι εγώ λέω ότι φταίνει ΚΑΙ οι άλλοι. Δεν είναι όλες οι ευθύνες ίσες και όμοιες, αλλά ουδής άμοιρος ευθυνών (έστω και για το 1% της ευθύνης). Μη ξεχνάμε ότι αυτοί εργάτες που τώρα χάνουν τη γη εξαιτίας κάποιων, αυτούς τους κάποιους τους έθρεψαν στον κόρφο τους…[/COLOR]

  4. Δεν κατάλαβα τί θες να σου αποδείξω ακριβώς. Ότι είμαστε στα πρόθυρα επανάστασης; Ε, ξέρω γω, όχι. Η στάση μου απέναντι σε μια απεργία όμως δεν έχει να κάνει με τις “συνθήκες”. Τις στηρίζω όλες. Πάντα. Έτσι απλά. Σου τη σπάει αυτό, ή το θεωρείς παράλογο; Δε με απασχολεί ιδιαίτερα. [COLOR=“Purple”]Καλά εντάξει… είπα ότι “μου τη σπάει;” Και αν δε σε απασχολεί, τι χάνεις το χρόνο σου…; Τις στηρίζω όλες. Πάντα. Ετσι απλά. Χωρίς κριτήρια. Τι να σου πω, εγώ όταν στο σχολείο της γειτονιάς μου κάναν κατάληψη με αίτημα “όχι στρόγγυλες τυρόπιτες, δεν ξέρουμε από που να αρχίσουμε” γελούσα με τα τσακαλάκια τους φίλους μου αλλά δε τους στήριζα. Εσύ στηρίζεις [U]όλες[/U] τις απεργίες πάντα, ο άλλος την προεδράρα της ομάδας του και όλοι θέλουν απλά να κερδάει η “ομάδα” τους… Δε “μπορώ” να καταλάβω πώς οι συνθήκες, το πως και το γιατί, βγαίνουν απ’ την εξίσωση, σα να ακούω απ’ την άλλη μεριά “υποστηρίζω κάθε κίνηση καταστολής που κάνουν οι αστυνομικοί”…[/COLOR]

  5. Διαφορετική είναι επίσης η οπτική μας πάνω στο ζήτημα της αλληλεγγύης. Εσύ λες “άκου, εγώ θα σε στηρίξω, στ’ ορκίζομαι, αλλά ΑΠΑΙΤΩ αυτό κι εκείνο και το άλλο”. Εγώ λέω “σε στηρίζω, προχώρα. Άκου και δυο-τρία πράγματα που έχω να σου πω (1,2,3), κι αν θες, υιοθέτησέ τα - εγώ βέβαια σαν εργάτης προς εργάτη θα σε στηρίξω είτε έτσι είτε αλλιώς”. [COLOR=“purple”]Λάθος. Οσο βάζεις λόγια στο στόμα μου ή βιάζεσαι να με βάλεις σε κουτάκια και να βγάλεις συμπεράσματα, τόσο θα καθυστερούμε να συνεννοηθούμε -[U]αν[/U] σε απασχολεί να συνεννοηθούμε. Δεν είπα ΘΑ σε στηρίξω ΑΝ πεις ναι στην απαίτησή μου! Ελεος! Προσπαθείς να περάσεις μία εικόνα του εαυτού μου που θα σε βολεύει για να διαφωνήσεις μαζί μου…; ΙΣΑ-ΙΣΑ που είπα, συμβαίνει κάτι; ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ξανα συμβαίνει και με γαμάς ξανά; ΟΚ, μαζί σου, είναι σωστός ο σκοπός και (ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ) δεν φταις εσύ, φταίνε οι άλλοι που οδηγούν τα πράγματα εκεί και σε “αναγκάζουν” να απαντήσεις με απεργία… Αλλά χωρίς σχέδιο, και χωρίς λογική και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ; Χωρις να σε νοιάζουν τα γιατί, οι συνθήκες; “Ως εργάτης προς εργάτη θα σε στηρίξω έτσι κι αλλιώς”. Και μετά γκρινιάζεις που οι πολιτικοί κάνουν το ίδιο αλλά αυτοί το ονομάζουν ‘νόμος περί ευθύνης’, οι αστυνόμοι το ονομάζουν ‘στηρίζω τον συνάδελφο’ που πυροβόλησε εν ψυχρώ 15χρονο κ.ο.κ… Πες απεργώ. Πες απεργώ και κλείσε συμβολικά έναν δρόμο. Πες απεργώ και κλείσε για ώρες έναν δρόμο. Για μέρες. Και ενώ λες ‘θα τον αφήσω ανοιχτό μία μέρα, την τάδε, για τους αδερφούς που πρέπει να περάσουν’ δε το κάνεις. Και ξανα απεργείς. Και παίρνεις και το γάλα σου και το χύνεις στους δρόμους. Και μετά το χύνεις στο πηγάδι που πίνω νερό. Κάπου στη διαδρομή με έχεις χάσει ξέρεις από συναγωνιστή σου και είμαι απλά αυτός που σε ανέχεται ή όχι, γιατί [U]εσύ[/U] πρώτος δε με σκέφτηκες ΚΑΙ εμένα. Δεν έβαλα όρους, ούτε καν όπως εσύ να του πω δυό πράγματα, δε θα του μάθω εγώ τι θέλει και την δουλειά του, ξέρει καλύτερα από εμένα, το ζει. Το μόνο που λέω είναι, και εγώ μαζί σου, αλλά ΜΑΖΙ είμαστε, πρέπει να ενδιαφέρεσαι για τον άλλον. ΑΝ θες να σώσεις τον κόσμο, και θέλεις το δίκιο, θέλεις να σώσεις τον ΚΟΣΜΟ, όχι τον μικρόκοσμό σου εις βάρος ΜΟΝΟ όλων των άλλων. ΤΟΣΟ, ΟΣΟ. ΜΕΤΡΟ. Θα σου δώσω το αίμα μου χωρίς καν να σου ζητήσω είπα, όχι απαιτήσω, χωρίς καν να προσβλέπω στο να κάνεις και εσύ το ίδιο αύριο. Να το κάνω γιατί πρέπει να ζήσεις. Να σου δώσω το αίμα μου για να ζήσεις, αλλά πώς εσύ νοιάζεσαι όταν με στραγγίζεις…; Δε πρέπει κάπου να σταματάς…; αν μη τι άλλο, για να έχω να σου δίνω… Να αρρωστήσω και εγώ για να γίνουμε όλοι καλύτερα οκ. Να πεθάνω εγώ για να ζήσεις εσύ καλά…; Νο-γουέι, ειδικά όταν πας να το εκβιάσεις αυτό.[/COLOR]

  6. Ποινικοποίηση σημαίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση το πολύ απλό, ότι κάθε απεργία βγαίνει παράνομη κι όχι μόνο αυτές που γίνονται θέμα στα κανάλια και τις εφημερίδες για το πόσο “ταλαιπωρούν τους πολίτες”, έτσι ώστε να φαίνεται “λογική” η απαγόρευσή τους. ΚΑΘΕ απεργία βγαίνει παράνομη, όταν ο εργοδότης πάει το σωματείο στα δικαστήρια. Και με δεδομένο αυτό, όλοι κρίνονται από τη στάση τους απέναντι σ’ αυτό το κρίσιμο ζήτημα - και όχι “εκτός” από τις περιπτώσεις στις οποίες “και τα δικά τους νεύρα σπάνε”, αλλά ΕΙΔΙΚΑ σ’ αυτές. [COLOR=“Purple”]Δηλαδή μου λες ότι ΚΑΘΕ απεργία που έχει γίνει έχει βγει παράνομη… εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτό… Το παραμύθι των μίντια δε το τρώω δεκαετίες τώρα… Και όπου ακούω ποινικοποίηση “δικαιωμάτων” με πιάνει αλλεργία. Ομως εσύ, ΚΑΘΕ απεργία θα την θεωρείς ότι καλώς γίνεται. Οπως όποτε και για όποιον λόγο κι αν γίνεται. Εγώ όχι. Οπως είναι παραμύθι ότι οι πολιτες ταλαιπωρούνται (που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ παραμύθι, ταλαιπωρούνται αλλά οι περισσότεροι το δέχονται γιατί είναι σωστό και δίκαιο), έτσι είναι και παραμύθι ότι μπορείς εσύ να γαμάς τον συμπολίτη σου και να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ότι δε σε νοιάζει ο άλλος να ταλαιπωρηθεί όσο λιγότερο γίνεται. Ο πολίτης πρέπει να το λούζεται για μέρες και θα γαμάς τους διπλάσιους από εσένα πολίτες για το δικό σου καλό, ενώ θα μπορούσες [U]και[/U] να απεργήσεις [U]και[/U] να τους σεβαστείς.[/COLOR]

  7. Τέλος, μα την Παναγία, αν ήσουν στην αρχαία Αθήνα τον 5ο αιώνα π.Χ. θα μπορούσες άνετα να τρελάνεις το Σωκράτη και οποιοδήποτε σοφιστή, θα φεύγανε φωνάζοντας “ώχουυυυυυυ χέσε μας ρε Shadowcaster, ό,τι πεις, σταμάτα όμως!” [COLOR=“Purple”]Καλή ατάκα για να απαξιώσεις κάποιον, ότι και καλά κάνεις πίσω γιατί σε έπρηξε αλλά εσύ έχεις δίκαιο, αλλά πιάνει μόνο σε αμπελοφιλοσοφίες και νεφελοσυζητήσεις… κανείς δεν κάνει πίσω αν έχει δίκαιο και κάτι να χάσει, κάνει πίσω αν έχει να κερδίσει -όπως την κοινή γνώμη. Δε θα έλεγες, “ωχ αφήνω την απεργία μας, αφήνω τις μίζες και τα υπουργεία, σου αφήνω τη θέση μου στους Μετάλλικα, μας έπρηξες”… Στην Αθήνα του 5ου αιώνα, ο -πολύ ανώτερός μου για να μπορέσω να τον νικήσω- Σωκράτης, μάλλον θα σου απαντούσε “γνωστό τέχνασμα η ‘απαξίωση’ του συνομιλητή για να κερδίσεις κύρος, ιδίως μέσω της διακωμώδησης του άλλου που είναι πιο φιλική για το κοινό απ’ τον επιθετικό χλευασμό, αλλά κακό τέχνασμα και ξεπερασμένο.”[/COLOR]

ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΜΑΝ. Κάνεις λες και σου σκοτώσαμε τη μάνα και τον πατέρα ξέρω γω. Επειδή είπαμε ότι παραληρείς!
Ντάξει… [COLOR=“Purple”]όχι, δεν είναι ‘ντάξει. αν ήταν εντάξει δε θα με πείραζε, ή εσύ θα έλεγες “έλα μαν, σόρρυ, υπερέβαλα με το ‘παραληρείς’ μην κάνεις έτσι!”. Για να περάσει κάποιος τη δική του γνώμη ως μόνη σωστή θα παρουσιάζει εμένα ως παραληρηματικό; κλάιν θα μου πεις… ε, εγώ έχω ίδια αντιμετώπιση είτε μιλάω με κάποιον απ’ το ίντερνετ είτε όχι, δε λέω “πως κάνει έτσι στο ίντερνετ είμαστε και είπα μια κουβέντα παραπάνω”. Ομολογώ βέβαια ότι υπερέβαλα… Μόλις τα είχα διαβάσει, ήμουν και κουρασμένος, είμαι και ευερέθιστος στους άσχημους τρόπους, την ειρωνεία και να προσπαθεί ο άλλος να περάσει μία στρεβλή εικόνα για σένα (πιο πολύ στον ΜάιντΚράιμ αναφέρομαι)… αλλά δικαίωμά μου να με πειράζει κάτι που είναι λογικό να με πειράξει. όπως βλέπεις μια χαρά πολιτισμένα μιλάμε και ούτε κακιώνω ή κάτι τέτοιο. αλλά αν με πειράξει κάτι, θα πρέπει να το πω… άκου κολλήματα ε; :lol:[/COLOR][/SPOILER]

πρώτη φορά δεν διάβασα ολόκληρο ποστ του Shadowcaster.και δυο φορές μάλιστα.!
too much

Πρέπει να μπει poll [U]εδώ[/U], ο shadowcaster είναι αναμφισβήτητα ο νικητής!

Πέρα από την πλάκα συμφωνώ μαζί του(ναι τα διάβασα:p)

Γιατί δεν γράφουν κανένα βιβλίο…; Κρίμα τόση προσπάθεια να σπαταλάται μόνο σε φόρουμ :-s :stuck_out_tongue:

Μια απορία με αφορμή τις απεργίες του Μετρό και τις αποφάσεις για παράνομη απεργία κλπ… με ποιο σκεπτικό (νομικά) χαρακτηρίζεται μια απεργία ως παράνομή ή/και καταχρηστική; Αν υπάρχουν συγκεκριμένα αιτήματα, δεν έχουν δικαίωμα στην απεργία; Η νομοθεσία επιτρέπει τις απεργίες εν γένει, οπότε που “πατάει” το δικαστήριο για να παίρνει τέτοιες αποφάσεις;