Μετά τη σχολή, τι?

σχολη,στρατος για να τελειωνουμε και μετα τα υπολοιπα.

Από τις επιλογές του poll, θα έλεγα μεταπτυχιακό. Το θέμα είναι ότι αρχίζει να φαίνεται χλωμό, αφού έχω υποτροφία για το Ιταλικό Ινστιτούτο, και μπορώ να επιλέξω Φιλολογία ή Μετάφραση (τείνω προς το δεύτερο βέβαια). Μεγάλο όνειρο να πάω για σχέδιο μόδας ή ενδυματολογία, οπότε παίζει να τα συνδυάσω και να αφήσω εντελώς το μεταπτυχιακό, ή να πάει για πιο μετά.
Για δουλειά θα δείξει…


Listening to: Machine Head - Slanderous
via FoxyTunes

Μετα τη σχολη δουλεια, δεν καταλαβαινω αυτη τη μοδα/μανια με τα μεταπτυχιακα, δεν ξερεις καν αν σ’αρεσει αυτο που σπουδασες, θα πας να το ενισχυσεις ετσι στα τυφλα? Δουλεια 2-3-5 χρονια και μετα αν θες ανετα πας μεταπτυχιακο σε κατι εξειδικευμενο(αν σ’αρεσει), καποιον παραπλησιο τομεα(αν δεν σ’αρεσει τοσο) και εισαι ωραιος.

Δεν είναι πάντα εύκολο αυτό Sofi.
Εφόσον δηλαδή είσαι σε μια δουλειά, δύσκολα την αφήνεις για να πας για μεταπτυχιακό ή δύσκολα τα κάνεις και τα δύο παράλληλα!

Στο λέω γιατί είχα αυτό το δίλημμα, το οποίο έληξε φέτος που έμεινα χωρίς δουλειά οπότε λέω να το κάνω το ρημάδι το μεταπτυχιακό.

Σωστή η παρατήρησή σου πάντως για το αν σ’ αρέσει αυτό που έχεις τελειώσει ή όχι.
Απλά να προσθέσω ότι σε κάποιες σχολές, το μεταπτυχιακό έχει καταργήσει ουσιαστικά το πτυχίο και έτσι εξαναγκάζεσαι να το κάνεις, ακόμα κι αν δε σε ενθουσιάζει η ιδέα.

Αυτο το τελευταιο ειναι επακολουθο της εξειδικευσης, της ανεργιας και της ανταγωνιστικοτητας, δυστυχως.

Νταξει, ουτε να αφησεις τη δουλεια ειναι ευκολο, ουτε να τα κανεις και τα 2 παραλληλα, εκτος αν φανεις τυχερος, οπως εσυ. Παντως εγω δεν σκεφτομαι για μεταπτυχιακο αμεσως μετα, ιδωμεν ομως…

Κατά τη γνώμη μου πάντως όσοι έχουν μέλλον ακόμη για να τελειώσουν τη σχολή τους δεν χρείαζεται καν να το σκέφτονται αυτό και να αγχώνονται…

Κυρίως γιατί κάτα πάσα πιθανότητα στην πορεία οι σκέψεις για το μέλλον σου θ’ αλλάξουν…

Πραγματικά τα παίρνω πάρα πολύ όταν βλέπω έναν πρωτοετή να πασχίζει να γράφει βαθμούς με το επιχείρημα: θέλω καλο μεταπτυχιακό…Δικαιωμά σου ρε φίλε αλλά έχεις ακόμη 4-5 χρόνια…ποιός ζει ποιός πεθαίνει μέχρι τοτέ…

Πίστεψέ με worst enemy δεν είναι ακριβώς έτσι.
Και λυπάμαι που το λέω γιατί… θα έπρεπε να είναι έτσι!

Ως φοιτητής, και ως εργαζόμενος στην αρχή, το μεταπτυχιακό δεν μου περνούσε καν από το μυαλό.
Δουλεύοντας τελικά κάποια στιγμή πάνω στο αντικείμενό μου, ανακάλυψα ότι χρειάζεται και καλό είναι να το κάνω.

(Και εδώ φτάνουμε στην εξειδικευση, την ανεργια και την ανταγωνιστικοτητα που λέει η sofi-k. Μεγάλο θέμα όμως, και δεν έχω το κουράγιο να το αναλύσω τώρα.)

Α! Και δεν είναι τύχη να μείνεις χωρίς δουλειά! :stuck_out_tongue:

Ελπίζω σε συνδυασμό και των δύο!

Καλά σίγουρα θα ξέρεις παραπάνω έσυ…Πάντως καλώς ή κακώς (μλν κακώς) και μένα δεν μ’ αγχώνει τώρα που πάω για το δεύτερο έτος…

Είναι νωρίς ακόμα ναι.
Αφού μπεις στο τρίτο έτος, κι αν έχεις κατασταλάξει ότι σου αρέσει αυτό που κάνεις, τότε άρχισε να το σκέφτεσαι.
Αλλά… έχουμε καιρό μέχρι τότε! :stuck_out_tongue:

Οντως, λαθος λεξη. :oops:
Ελπιζω να σου βγει σε καλο τελικα παντως :slight_smile:

Δεν πειράζει! Καλή καρδιά! :slight_smile:

Σε καλό να μας βγει! :lol::lol:

Είναι σπαζοκεφαλιά αυτά τα μεταπτυχιακά πάντως!
Άσε που θέλουν και διάβασμα!

ελα ντε?τι?

Όταν προσπαθείς να τελειώσεις μια σχολή από τη οποία τότε που ήμουν εγώ έβγαινες λίγο απ’όλα και στην ουσία τίποτα, αναγκάζεσαι να στραφείς σε μεταπτυχιακό…Ειδικά όταν δεν αναγνωρίζουν την 5ετή σχολή ως πτυχίο + μάστερ…
Φυσικά δεν είναι απαραίτητο το μεταπτυχιακό να είναι ακριβώς στο αντικείμενο της σχολής.
Βλέποντας κάποια πράγματα από μέσα κατάλαβα σε τι αντικείμενο μου άρεσε να στραφώ.

δεν εχω ιδεα, δεν κανω ποτε μακροπροθεσμα σχεδια. σχεδιαζω πραγματα που θα γινουν μεχρι το πολυ τον επομενο χρονο.

Καλά τα λέτε ως ένα σημείο.
Μετά το μεταπτυχιακό όμως, τι?

Εγώ πουχου δεν έχω βρει δουλειά πάνω στο μεταπτυχιακό μου και ούτε πρόκειται να βρω (στο άμεσο μέλλον…:-k).
Η δουλειά που κάνω (και έχει σχέση με το πρώτο πτυχίο) πληρώνει ελάχιστα.
Δεν έχω κουράγια για διδακτορικό - ίσως μόνο αν έφευγα στο εξωτερικό, ούτε είμαι σίγουρη για το αν θα μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό αυτή τη στιγμή.
Δεν έχω να παω και στρατό να ξελαμπικάρω.

Χέσε μέσα δηλαδή…

Τελιωνεις τη σχολη παιρνεις τα χαρτια σου μπαινεις στρατο μετα ανεργος δουλευεις οπου να ναι και η δουλεια κανει τους αντρες ετσι το βλεπω εγω.

Kάτσε να τελειώσουμε τη σχολή σε 4-5 χρόνια (αν τη τελειώσουμε) και βλέπουμε…

Καποιες φορές κάνω κάποιες σκέψεις για το μετά, αλλά μετά το κόβω και λέω το παραπάνω

Εγώ ακόμα δεν άρχισα και από τώρα το κόβω ερεβώδες και απογοητευτικό το επαγγελματικό μέλλον.

Ακομα δεν μπηκαμε μερικοι μερικοι, ολο να μας τρομαζετε θελετε. :frowning: Αφηκετε μας να ζησουμε στη ροζ φουσκα μας.

Ε, μα κι εσείς, μετά τι σχολή τί, αφού ακόμα δεν μπήκατε, τα πρώτα 3-4 χρόνια είναι αποκλειστικά αφιερωμένα στο αλκοόλ και στο κωλοβάρεμα! Τι αναρωτιέστε, χαρείτε το!