Τελικα η "πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" η το αντιθετο?

Σου ευχομαι να αναγκαστεις να δουλεψεις για λιγοτερα για να δεις τον κοσμο οπως τον βλεπουν οι περισσοτεροι Ελληνες :slight_smile:

Not gonna happen. Όπως ποτέ δεν θα βγάλω πιστωτική, και ποτέ δεν θα πάρω δάνειο παρά κάνα μικρό και άτοκο μέσω κωτσοβολου για καμια συσκευή. (γιατί με 20ε καπέλο τα δίνεις σε 12 δόσεις, οπότε ΔΕΝ σου φαίνονται.)

Και τι ευχή είναι αυτή ρε τόλκι, είναι σα να σου πώ σου έυχομαι να σπάσεις το πόδι σου ?! lol

Καλως η’ κακως οι περισσοτεροι απο μας για τον βασικο + κατι ψιλα δουλευουν…ειδικα με τις σημερινες περιστασεις.Τωρα αν εσυ εχεις την πολυτελεια να επιλεγεις,μαγκια σου.

Παιδες για να μη το γαμησουμε εντελως το θρεντ μιας κι εχει πολυ ψωμι ακομα,οτι θελετε για την Rockaholics καλυτερα εδω

Παντως εμενα το downloading με εμαθε πολυ μεταλ… οπως και να το κανουμε και πραγαμτικα δε εκοψα στο ελαχιστο τις οποιες αγορες μου.Δικαιωμα να ακουσω “ξεχασμενα” πραγματα κερδισα…

Στο θεμα επαγγελμα/μουσικη.
Ποιο ειναι το ποσοστο οπαδων και μελων συγκροτηματων στο μεταλ??
Αρκετα μεγαλο δε θα λεγατε???
Ετσι λοιπον εχω φιλους τραγουδιστες/θεολογους, οδοντιατρους/κιθαριστες, οικοδομους/ντραμερ κλπ κλΟλοι το κανουν εχοντας συνειδηση οτι ειναι χομπι και τα χομπι κοστιζουν.Η ανταποδωση δεν ειναι οικονομικη αλλα ηθικη (να γραψει ο αλλος στο myspace ,τι δισκαρα βγαλατε κλπ κλπ).τωρα αν πουληθει και κανας δισκος παραπανω προφανως και δε πειραζει.Αλλα τι ειναι καλυτερο για καποιον που το νοιαζει η τεχνη να ακουσω το δισκο του απο mp3 η να μην το ακουσω ποτε γτ δεν ειναι στη λιστα αγορας μου (και ας μαρεσει).Ασε που μεγαλωνει τις πιθανοτητες να προσελθω και σε λαιβ της μπαντας :D9εχω δει μπαντες που δεν εχω αγορασει τπτ απο αυτους)
Το κανουν γτ γουσταρουν να παραγουν τεχνη και τους πωρωνει ( με 2 ω γραφεται επιτελους ας διαδωθει:lol:)
Αν οπως λετε οι περισσοτεροι δισκοι κοστιζουν 15κ (φανταζομαι οι σχετικα ποιοτικες παραγωγες και οχι οι “συνοικιακες”) τοτε ειναι ενα ρισκο που λαμβανεις.
Αν απο την αλλη ασκεις μουσικη για βιοποριστικους λογους τοτε ειναι πολυ πιθανο να κανεις και καποιες εκπτωσεις στις καλλιτεχνικες σου αξιες (παιζοντας λαιβ σε μουσικες σκηνες διασκευαζοντας πυξ λαξ :lol::lol: και πολλα αλλα).Ολοι εχουμε τη καψα μας αλλα για να ζησουμε κανουμε ποιοτικες εκπτωσεις…
Καλως η κακως η κοινωνια δε αντεχει πολλους επαγγελματιες καλλιτεχνες , γτ θελει καποιους να γινονται σταρ και παμπλουτους και καποιους “κλοσαρ” ?(τροπος του λεγειν)

Οπως και ναχει η παγια θεση μου ειναι οτι βγαινει πολυ μουσικη την οποια η οικονομια δεν την αντεχει.
Και μην ανησυχειτε για την υπαρξη της μουσικης, καθοσον το cd ,θεωρητικα αντικαθισταται, αλλα οι συναυλιες που ειναι και το ζουμι δε γινεται να αντικατασταθουν με τπτ :lol:

κοίτα, αν θες να μείνεις με καλομοίρα, βίσση και συνοικιάκα, γκρουπ. παίζει και αυτό.
Πιστεύω οτι η πειρατεία ΔΕΝ βοηθάει τη μουσική. Αν συνεχιστεί η κατάσταση, αν δεν υπάρχει αναγνώριση,
θα #%%@%# τη μουσική. Μέχρι τώρα η μουσική βασιζόταν σε αναγνωρίσιμα μεγέθη και ακόμα βασίζεται σε αυτά. Όταν πάψουν να υφίστανται τα μεγαθήρια του μέταλ, σε λίγα χρόνια, και οι πωλήσεις %@%%# εντελώς τότε θα είναι μια περίργη εποχή και λόγω κλίματος, εγώ πιστεύω οτι ΔΥΣΚΟΛΑ θα ξαναβγούν μεγάλες μπάντες, απο κάθε άποψη… αποδοχής, πωλήσεων, με καλό ήχο κτλ κτλ …

Για τη RR, θα μάθετε και πιο πολλά σύντομα και απο έντυπα, όποτε, όπως είπα, δεν θα πολυζαλίσω άλλο απο έδω εκτός απο τα ανάλογα threads αν έχω κάτι να πώ ουσιώδες !

ε ας μην ξαναβγουν. who gives a shit? αν μια μουσικη βρισκεται σε τετοια φαση δεν φταιν οι συνθηκες αλλα ισως το οτι δεν εχει τιποτα ενδιαφερον πια να δωσει. η μεταλ μεγαθηρια η καλομοιρες λοιπον? μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.

Μεγαθηριο ειναι μια μπαντα η οποια εχει πολλες πωλησεις?? Αυτο θες να μου πεις?
Ε τετοιες μπαντες δε σταματησαν να βγαινουν (Slipknot.Limp.Korn,System) ασχετο αν εμενα με αφηνουν παγερα αδιαφορο…Τωρα να περιμενω να βγουν οι καινουριοι Maiden (ηχητικα και ποιοτικα) δε με απασχολει και πολυ.
Μια και εισαι της δισκογραφιας οι καλομοιρες βισσες κλπ κλπ ειναι αυτο που ειναι λογω πωλησεων δισκων???
εγω απο τους 100 γνωστους φερειπειν σκυλαδες που εχω,ο καθενας εχει δεν εχει 5 συμπακτους δισκους αυθεντικους.δε νομιζω οτι πρεπει να συγκρινουμε ανομια στυλ μουσικης και μουσικης κουλτουρας.

Η σκληρη μουσικη ανεκαθεν επιζουσε λογω του Underground ,το underground επιζει γτ δε το νοιαζει το κερδος παρα μονο η πωρωση και το μερακι για τη μουσικη.

Αν τυχον σε μια δεκαεται η πενταετια τα κοζια γυρισου και γινει η μεταλ παλι mainstream , οπως το 80, θα ξαναβγουν μεγαθηρια και θα ξανανεβουν οι πωλησεις…no worries :smiley:

Οχι, μεγαθήριο είναι μια μπάντα που είναι τεράστια γενικά.
2 εκατομύρια, για πολυεθνικές ήταν ψίχουλα. Μεγαθήριο είναι οι ACDC που πουλήσαν 6,5-7.
οι KORN αν βγάλουν με το ζόρι πουλάνε μισό, οι KITTIE, που είναι - οτι είναι τελώσπάντων, έχουν δώσει 2,5 και πήγαν massacre, διοτι ΔΕΝ τις θέλουν πολυεθνικές.

Ειναι περίργο να λές οτι αγαπάς μια μουσική, αλλά να μην σε απασχολει και πολυ τι θα γίνει.

Ναί, η βίσση που έχει δίσκους απο το 70 έγινε αυτό που έγινε, επειδή είχε φωνή. Και πούλησε δίσκους, ΤΟΤΕ, πολλούς. Αλλιώς δεν θα είχε γίνει αυτό που έγινε. τωρα κατι απολυτες ελλινήδες σταρ κτλ …
Επίσης ακόμα και τώρα ο μέσος σκυλάς με άπειρη πειρατία, πουλάει πιο πολλύ απο κάθε μεταλλό, εκτός των παλαιών μεγάλων.

Να στο θέσω αλλιώς ? Οι πολυαγαπημένοι σας Slipknot, System κτλ, πουλάνε γύρω στο 6άρι, οι Slayer 4. Οι Maiden 10-15 οι δε Strato στις φιέρες τους έδιναν 7000, οι iced earth το ίδιο.
Εδώ προσεγγίζουμε την πειρατία σαν φαινόμενο, δεν συγκρίνουμε μουσικά είδη, απλά επειδή το θέμα είναι οτι οι περισσότεροι εδω μέσα είναι ροκάδες… αν τους ενδιαφέρει η όχι, το τί μπορεί να γίνει. Αν πάρουμε την απαντηση του φίλου βαγγέλης, σαν ενδείξη, μάλλον όχι.

Η σκληρη μουσικη ανεκαθεν επιζουσε λογω του Underground ,το underground επιζει γτ δε το νοιαζει το κερδος παρα μονο η πωρωση και το μερακι για τη μουσικη.

-Λάθος. Ότι μικραίνει, πολύ, εξαφανίζεται. Το γεγονός οτι υπήρχε μια σκηνή ενός μεγέθους, κάνει τις underground μπάντες να προσπαθούν να βγούν απο αυτό.
Το όλο οικοδόμημα, στηρίζοταν σε maiden metallica κτλ, τώρα σε κάθε slipknot, mastodon, tool κτλ.
Μπάντες μεσαίου και μικρότερου κυβισμού, απλά υπάρχουν και ζούν απο τη μουσική. Αλλα επειδή μίλαγα με τον μπασίστα των mastodon όταν ήρθε, παρά το εκατομμύριο που πούλησαν, και παρότι έχει μια ευχέρια πλέον οικονομική, λόγω πολυεθνικής, έλεγε οτι τους χρεώνουν μέχρι και το #$$#$#$#@ και φυσικά τους #$#$@#$# οι φόροι, οπότε πολλά $, φεύγουν.
Πίσω στο θέμα μας οι μικρές μπάντες προσπαθούν να βγάλουν δίσκο, να κάνουν περιοδείες κτλ… αυτό που λέω είναι οτι, παλαιά, κάποιοι είχαν αυτή τη δυνατότητα, μέσω δισκογραφικών κτλ κτλ.
Τώρα, με τη λογική - της γενιάς του ipod… δεν μπορώ να δώ πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει, παρά αν κάποιος έχει πλούσιο μπαμπά. Τρανό παράδειγμα, κακόφωνης ελληνίδος εντέχνου αιδού που τραγουδά σε αγγλικά και έκανε και χρυσό δίσκο.USA for the marketing, σβήσημο κακών σχολίων, που τονίζουν οτι ο μόνος τόνος που ξέρει η κυρία είναι αυτός που μπαίνει στις λέξεις άντε και ο rio mare… και άγιος ο θεός.

Και έτσι θα αλλάξουν τα κόζια ? απο μόνα τους ? Κατα τύχη ? Μπά… θα αλλάξουν ΑΝ βγούν αξιόλογοι καλλιτέχνες, ΑΝ υπάρχουν μέσα να τους σπρώξουν, ΑΝ υπάρχουν κάποιο σε key possitions σε κάποιο υποτιπώδες industry να τους avantaρουν και αν μποορούν να περιοδεύσουν και φυσικά ΑΝ υπάρχουν φράγκα στη ΦΑΣΗ !

Θα μιλησω για Ελλαδα

Τωρα που εχουμε “ελευθερη” προσβαση στη μουσικη απο τους 10 που ακουνε μουσικη οι 3 ειναι μεταλλαδες/ροκαδες.
Αν δεν ειχαμε αυτη τη προσβαση (οπως πολλα χρονια πριν) απο τους 100 που ακουγαν μουσικη και παλι οι 3 ακουγαν ροκ/μεταλ αντε οι 5.

Θα γουσταρατε δηλαδη να μην εχετε ατομο διπλα σας να μιλατε για τη μουσικη που γουσταρετε?
Θα γουσταρατε για να βρειτε ροκα/μεταλα να τους ψαχνατε με το κυαλι?

Η πειρατεια δε σκοτωνει τη μουσικη σε καμια περιπτωση.Οι μπαντες πληρωνονται κατα κυριο λογο απο τις συναυλιες.Οι δισκογραφικες σκοτωνονται.Αν επισης τις εχουν τυποι οπως ο rockaholics (δε δουλευω για κατω απο 1000 ευρω γιατι η δουλεια μου εχει αξια-μωρε τι μας λες?ολοι οι Ελληνες ειναι αχρηστοι?) μακαρι να ψοφησουν μεσα σε κανενα χαντακι κ τα εντοσθια τους να τα φανε τα βρυλ.
Το να παιρνουν οι εταιρειες περισσοτερα απ’οτι ο καλλιτεχνης δεν σκοτωνει τη μουσικη?

  1. γιαυτό στις συναυλίες πια πατάνε max, 100 άτομα στις πιο πολλές.
    350 στους Evergrey - 15 στους Artillery ! \m/

Μα με το κυάλι ψάχνεις τους μεταλλάδες πλέον.
Εμ, watch n see.
Ναι οι μπάντες πληρόνονται απο τις συναυλίες. TRUE, δες πιο πάνω. Απλά τώρα πρέπει να περιοδευούν 10 φόρες παραπάνω.

Νομίζεις φίλε.Οι δισκογραφικές θα αλλάξουν και όλο το entertainment industry και οι νόμοι και η κουλτούρα.
Δεν είπα οτι οτι οι Ελλήνες είναι άχρηστοι και μη βάζεις λόγια στο στόμα μου. Είπα τι κάνω και τι δεν κάνω.
Ανταποδίδω τις ευχές σου για καλοπέραση και μακροημέρευση.

Το να παιρνουν οι εταιρειες περισσοτερα απ’οτι ο καλλιτεχνης δεν σκοτωνει τη μουσικη?

Ωραία κουραμέλα, αλλά πέρνω πχ 2 και δίνω 1,5-2 στον καλλιτέχνη, διοτι έχει πάρει και μπροστάτζα και 2-3 τα υπόλοιπα, δηλαδή παραγωγή, μεταφορά, φόροι . τα άλλα τα παίρνουν διανομείς και μαγαζία οπότε …
οπότε μην πετάει ο καθένας ΟΤΙ $@#$@$#$# του κατέβει please. Οι m******* λχ. που φεύγει το CD το απλό (jewelcase) 2 ευρώ πανω απο τ άλλα…χμ, εκεί 2 ευρώ παντελονιάζονται κάπου.

Ναι ρε σας πιανουν κοτσο οι μπαντες…

Επίσης ας χαλαρώσουμε.
και όχι, κανείς δεν πιάνει κότσο κανέναν. Είναι κατανοητό οτι τα λεφτά βγαίνουν εκατέρωθεν αν γίνουν καλλές πωλήσεις. Αν όχι, προφανώς ο καλλιτέχνης, έχει ένα πρόβληματάκι. Το ίδιο και η εταιρία του.

Φανταστείτε πόσο με άγγιξε το τόπικ που κάνω φερστ ποστ μετά από 1.5 χρόνο.

Ας πω λοιπόν και γω την μαλακία μου. Πιστεύω ότι η μουσική δεν πρόκειται ποτέ να εξαφανιστεί, είναι σαν να λέμε ότι ο κόσμος θα σταματήσει να πίνει νερό ή να αναπνέει ξέρωγω.
Παρολαυτά όμως, αν οι δισκογραφικές αλλά και τα συγκροτήματα, δεν καταλάβουν ότι το downloading δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει, τότε, ναι, πολλά μικρά γκρουπάκια που θα είχαν τη δυναμική να δώσουν κάτι αξιόλογο στο μέλλον, μπορεί να μην τα καταφέρουν γιατί δεν θα έχουν να φάνε. Το έχουμε δει όλοι να συμβαίνει, φαντάζομαι.

Δυστυχώς, αν ζούσα στην Αμερική θα μπορούσα να υποστηρίξω κάποια γκρουπ που μου αρέσουν και δίνουν 200 συναυλίες τον χρόνο και όλο και κάποια στιγμή θα παίζαν δίπλα στο σπίτι μου. Στην Ελλάδα όμως τέτοια γκρουπ δεν έρχονται. Και επειδή θέλω κάποιους να τους υποστηρίξω δεν έχω άλλο τρόπο από το να αγοράζω τα σιντί τους από το ίντερνετ. Αλλά, νταξ, αυτό είναι επιλογή του καθενός να διαθέτει όπως θέλει τα λεφτά του.

Η ένσταση που έχω για το downloading είναι πολύ συγκεκριμένη και έχει ήδη ειπωθεί εδώ. Πιστεύω πραγματικά ότι τα παιδιά που άρχισαν να ακούνε μουσική ενώ υπήρχε το ίντερνετ (εγώ είμαι 33 ΠΑΝΑΓΙΑΜΟΥ) έχουν χάσει λίγο και την μπάλα και το μέτρο. Όταν βλέπω τέτοια εποχή του χρόνου που βγαίνουν οι λίστες με τα μπεστ οφ της χρονιάς κάτι παιδιά να σου κοπανάνε μια λίστα με 50 ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ που κυκλοφόρησαν μέσα στο 09, ε, του πούστη. Εγώ δεν μπορώ εύκολα να βρω 50 αριστουργήματα από τότε που άρχισα να ακούω μουσική. Ρε γαμώτο, για να εκτιμήσεις πραγματικά ένα δίσκο, θες χρόνο, θες αφοσίωση. Κατά τη γνώμη μου θες και το artwork, αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη.

Τέλος πάντων, ποστ σεντόνι, αλλά αν έχει κανείς όρεξη ας διαβάσει αυτό http://portugaltheman.net/news/the-leak/. Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα άποψη από την άλλη πλευρά (και γαμάτο σιντί).

Κάτι που δεν αναφέρθηκε καθόλου είναι η μαζικότητα με την οποία εμφανίζονται τα νεα συγκροτήματα.

Λόγω του οτι είναι πιο εύκολο πια να ηχογραφήσει κάποιος ένα cd, απλά έναν Η/Υ και έναν βασικό εξοπλισμό υπάρχει συρροή νέων συγκροτημάτων.
Απο την μια πλευρά είναι θετικό αλλά έχει και πολλά αρνητικά.

Μέσα στην υπερπληθώρα συγκροτημάτων, τα πιο πολλά καταλήγουν να είναι αναλώσιμα και ανούσια ενώ γίνεται πιο δύσκολο να ξεχωρίσει κάποιος τα ποιοτικά λόγω της υπερπροσφοράς που υπάρχει.

Οπότε πολλές φορές καταλήγουμε στο να μπαίνουμε μέσα στην δίνη του καπιταλισμού και τελικά αγοράζουμε cd (ή κατεβάζουμε) ακόμη και υλικό που είναι αχρείαστο.

Nα ψοφησουν οι δισκογραφικες!!!
ROckaholics καιγεται ο κωλος μας???

Όχι ιδιαίτερα. Αλλά καταλαβαίνεις οτι να κάνεις την Κασσάνδρα, είναι και λίγο αστείο και λίγο παιδικό.
Δεν πειράζει, ξέχασα οτι μιλάμε και για τη χώρα που 10 “μάγκες” την πέφτουν σε έναν και μισοριξιά.
\m/etal.

Rocka η αποψη σου δεν ειναι λαθος απλα ειναι απο τη σκοπια που δεν ενδιαφερει τον οπαδο/ακροατη/καταναλωτη.
Με τη ραγδαια εξελλιξη των επικοινωνιων/τεχνολογιας νιωθω οτι σε μερικα χρονια δε θα χρειαζομαι το μεσαζοντα εταιρια ,να με κανει κοινωνο με μια μπαντα. Ηδη εχει αρχισει μεσω myspace κυριως αλλα και με αλλες τεχνολογικες διευκολυνσεις (και κυριως απο την αμεση επικοινωνια οπαδων απο ολα τα μηκη και πλατη του κοσμου οπου υπαρχει το νετ)
Φυσικα για καποιες εξειδικευμενες (η και μαζικες απο την αλλη πλευρα) κυκλοφοριες, οι εταιριες θα συνεχισουν να υπαρχουν, δε μπορουν να εξαφανιστουν ετσι ξαφνικα.
Aπο την αλλη αν δεις τις private/self financed κυκλοφοριες μπορεις να ξεχωρισεις καποιες ιδιαιτερα ποιοτικες (και εννοω ποιοτικο πακετο, εξωφυλλο-αρτγουορκ-παραγωγη) οι οποιες δεν εχουν να ζηλεψουν τπτ απο τις κανονικες κυκλοφοριες.Φαινεται δλδ οτι μερικες μπαντες παιρνουν τη κατασταση στα χερια τους και ισως αυτο γιαγαντωθει στο αμεσο μελλον

Τεσπα επειδη και νομικα δεν ειναι αποσαφηνισμενο το ολο πλαισιο, μπρορει σε δεκα 10 χρονια να κινδυνευουμε με φυλακιση (αμεσα γτ τυπικα ισχυει και τωρα) αν κατεβαζουμε κατι παρανομα, οποτε να επιστρεψουμε στη προ δεκαετιας κατασταση.

Κοίτα. Κάθισα και διάβασα το Portugal the man, blog. Είχε ενδιαφέρον. Διάβασε το. Επίσης να σου επισημάνω 2 πράγματα. Λές οτι μπορεί να κινδυνευείς με φυλακισή? Γιατί ? Αν κάνεις κάτι ορθό, δεν θα έπρεπε να φοβάσαι.
Απλά κάνεις κάτι στα μουλωχτά, με την πεποίθηση, οτι, έλα τώρα, μώρε, τι θα χάσει ο άλλος… 2ε. και τι έγινε.
Ποίος θα με πιάσει και στο κάτω κάτω δεν τα έχω ή προτιμώ να τα διαθέσω αλλιώς. Ωραία ρε φίλε, αλλα τι σου φταέι ο άλλος, ο μουσικός, ο υπάλληλος, ο αποθηκάριος. Είναι σαν ο άλλος να έχει έναν κάλλο και να μην φοράει παπούτσια και να τον πατάς. Επειδή μπορείς! Αν ήξερες οτι θα σε τσάκιζε στο ξύλο, δεν θα πλησίαζες…
Είναι ΑΠΛΗ ΑΝΟΘΕΥΤΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΑΚΙΑ !
Πολλάπλασίασε την πράξη αυτή όμως με πόσοι την κάνουν. Εκεί είναι το πρόβλημα.

Όσο για καλές ανεξάρτητες κυκλοφορίες ? Φυσικά και υπάρχουν, αλλά οι μπάντες αυτές, έχουν επιβιώσει μέσα απο το παρόν σύστημα και έχουν γίνει media darlings αγγλικών περιοδικών, πολλές απο αυτές. Όταν οι άγγλοι αγκάλιαζαν αυτά που σήμερα ακούνε οι νεολέοι, εδώ τους χλευάζαμε, χωρίς να αναλογιζόμαστε οτι σιγά σιγά, θα υπήρχε μια συγκλισή στα γούστα. Τέλωσπάντων, κολοκυθόπιτα.

Βρε συ Rocka, τη δεδομενη στιγμη το dl ειναι παρανομο, τι να σου πω οτι δεν ειναι?
Οπως και ναχε κανω Dl δισκων που δε προκειται να αγορασω απλα πραγματα.
Το να ακουσω ενα δισκο που δε θα ακουγα ποτε η θα το ακουγα αντιγραφοντας τον η δανειζομενος τον δεν αλλαζει τα δεδομενα.
Κια σου θετω το ερωτημα… τι ειναι πιο καλο γενικα?
Να το ακουσω η οχι? Και οπως ειπα και πιο πανω, το πολυ πολυ να το κανω μαι συζητηση, να κανω δλδ διαφημιση τσαμπα, και να παω σε μια συναυλια της μπαντας που ειδαλλως δε θα πηγαινα (αν το παρουμε αυστηρα λογιστικα).
Τωρα αν κανει καποιος μονο dl, κακο του κεφαλιου αυτος χανει…

Και κατι ακομα.Εστω οτι εγω δεν αγοραζω ουτε ενα δισκο, αλλα κανω τα λεφτα μονο μπυρες στα ροκαδικα και α μεταλλαδικα… Εκει επιμεριζομαι εμμεσα το κοστος η οχι (για να ψιλοκαταριψουμε ενα μυθο ακομα)??
Γιατι τα μαγαζια πληρωνουν ενα σεβαστο ποσο για πνευαμτικα δικαιωματα.Τωρα απο εκει τα λεφτα να δεν πανε στους καλλιτεχνες δεν ειναι δικο μου προβλημα μα των εταιριων :smiley: