Τελικα η "πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" η το αντιθετο?

Ας κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου για όσους είναι κατά του Downloading. Έστω ότι έχουμε έναν υποθετικό Downloader ο οποίος κατεβάζει και ακούει τα κέρατα του. Ακούει ας πούμε 20 νέες κυκλοφορίες το μήνα και τελικά γουστάρει τις 5, λατρεύει τις άλλες 5 και τις υπόλοιπες 10 τις θεωρεί μέτριες/για τα μπάζα. Έστω ότι έχει περιθώριο κάθε μήνα να αγοράζει τις 5(φαντάζομαι δεν κερδίζουν το joker οι περισσότεροι από εμάς κάθε μήνα για να έχουμε περιθώριο να παίρνουμε 30 Cd το μήνα) και τις άλλες 5 να τις έχει στα υπόψιν να τις πάρει κάποτε εφόσον έχει το περιθώριο και δεν εκτοπίζονται στη λίστα προτεραιότητας από άλλες νεώτερες κυκλοφορίες και τελικά καταλήγει να τις έχει σχεδόν μόνιμα στη λίστα προτεραιότητας αλλά μονίμως να εκτοπίζονται από κάτι άλλο ενώ αυτή η λίστα προτεραιότητας μεγαλώνει λογικά μήνα με το μήνα.

Εδώ αφήνουμε όποιαδήποτε νομική παράμετρο του στυλ “είναι πνευματικό αγαθό, πρέπει να πληρώσεις”(που ούτως ή άλλως οι περισσότεροι την γράφουμε στα παλιά μας τα παπούτσια όταν προκύψει τέτοιο ζήτημα) και ρωτάω τι θεωρείτε ότι είναι σωστό να κάνει το συγκεκριμμένο άτομο.

α) Σβήνει το φάκελο από τον υπολογιστή του και δεν το ξανακούει ποτε?
β) Συνεχίζει να το ακούει επειδή το γουστάρει, το έχει στη λίστα προτεραιότητας με σεβαστή πιθανότητα να μην το αγοράσει ποτέ γιατί οι προτεραιότητες του είναι άλλες και πιθανόν και στο μέλλον θα του τύχει κάτι άλλο που και πάλι θα το εκτοπίζει?

+100000000000
ακριβως αυτο λεω.δεν γινεται να αγορασεις ο, τι σου αρεσει, αλλα οσα εχεις τη δυνατοτητα.

σβηνει τους φακελους απο τον σκληρο και αυτομαστιογωνεται

Και ας ειμαι απο αυτους που αγοραζουν κατα κορον.
Δεν μπορει κανεις να υπαγορευσει σε καποιον τι θα κανει τα λεφτα του.
Αλλα οταν βλεπω μεταλλαδες να δινουν 100 ευρω για ενα τζην αλλα οχι 7 για ενα cd γιατι ειναι
ακριβο ριχνω πολυ γελιο.

και αντε το τζην ειναι ρουχο και σου μενει(αν και 100 δεν δινω που να μου τον κοψουν), το να πιεις 5 μπυρες ειναι ακομα πιο υπερβολικο οταν θεωρεις οτι εισαι στενα οικονομικα και οτι τα 7-15 euros θα σε σωσουν.

Αδερφέ αν γινόταν αυτό, όλα μέλι γάλα, αν αγόραζαν σε κάθε χώρα ο καθένας 5 δίσκους, και όχι μερικούς, άλλους ανα μήνα, όλα θα ήταν ρόδινα. Αλλα αν έχεις δεί, μπάντα παραπονέθηκε ότι ένα torrent είχε 400 leechers, και αυτοί σε δύο εβδομάδες 5 πωλήσεις απο το site τους. λ.χ. 90 % απο τα online διακινήσημα αρχεία είναι ΤΣΑΜΠΕ ΟΛΕ !!! αλλά δεν είμαστε μονοκρατορίες αλα microsoft, αλλά πολλά μικρά linux distros… lol !

εγώ διαθέτω 300-400 ευρώ, το μήνα, συνειδήτα, ότι βγάζω απο μια part time δουλειά μου. H RR με ζεί, “θεωριτικά” και ετοιμάζω και μια προσωπική επιχείρηση. ΄Αρα θα μπορώ να διαθέτω ακόμα περισσότερα και ας είμαι μεσοαστός. Απλά δεν καπνίζω και δεν πίνω, ούτε πάω για καφέδες. Ζω σχετικά λιτά και ξοδεύω στη διασκέδαση μου, όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι και όπως αυτή με “γεμίζει”.

τι λετε ρε παιδια? δηλαδη αν του αλλου του περισευουν 20e τη βδομαδα, θα βγει να πιει 1-2 μπιρες με τους φιλους του η θα αγορασει cd’s?

Ωραία τα λες αλλά εγώ λέω και για μουσικές προτεραιότητες. Αν κάθε μήνα κυκλοφορούσαν 5 Leprosy(λέμε τώρα εδώ δε βγαίνουν κάθε 5+ χρόνια) και 5 Jester race εσύ τι θα αγόραζες? Και εφόσον κάθε μήνα κυκλοφορούν τα Leprosy(τι θέλω και τα πετάω έτσι αυτά γαμώτο) σιγά μην κατέληγες να τα πάρεις ποτέ τα Jester Race. Από την άλλη δε βλέπω και ποιο κακό κάνεις εσύ με το να τα ακούς στο τσάμπα αυτά από τη στιγμή που πρακτικά για το μουσικό δεν αλλάζει και κάτι. Μην πω ότι και καλό του κάνει αφού έτσι μπορεί και να ψηθείς και για κάνα Live και μεσα στην καύλα σου μπορεί και να παραβλέψεις για λίγο τις προτεαιότητες και να τα τιμήσεις.

αλλο το να βγεις, το οποιο ειναι πραγματικη αναγκη, κι αλλο το πινω καθε βραδυ σα μαλακας, αλλα δεν αγοραζω cd γιατι δε μου φτανουν.

Συμφωνω με τα λεγομενα σου.Απλα πιαστηκα απο εκει για να πω το παραδειγμα με το τζην.

Μπορω να σου πω πολλες μπαντες που εγιναν γνωστες μεσω ιντερνετ/mp3/blogs στην Ελλαδα
αλλα και γενικοτερα.Isis ενα cd εχω αυθεντικο ας πουμε και αυτο το πηρα κανα χρονο μετα το λαηβ
τους.

Ωραία να στο θέσω και αλλιώς. Το για ποιους λόγους θεωρώ ότι έχουν πέσει οι πωλήσεις τους είπα σε ποστ το οποίο μου πιάστηκε το χέρι να γράφω. Από εκεί και πέρα εγώ εξήγησα ποια θα πρέπει να είναι η σωστή χρήση του μέσου και όχι το ποια είναι όπως θεωρώ ότι αντίστοιχη σωστή/λανθασμένη χρήση έκανε και ο ακροατής με κασέττες, CD-R κτλ. Το θεωρείς λανθασμένο κάτι τέτοιο? Από την άλλη με το μέσο μισθό που έχει ο Έλληνας μπορώ μέσα σε 5 χρόνια να σου κάνω μια λίστα με το ποια θα είναι τα (50 -100 με το ζόρι)CD μέσα σε αυτή τη μουσική του πορεία (και ποια θα είναι ως φυσικό επακόλουθο τα 10-20 συγκροτήματα που θα ξέρει) αν ακολουθήσει κατά γράμμα το νόμο και θεωρώ ότι θα έχω πέσει κατα 80% μέσα οπότε εκεί και αν μιλάμε για μηδαμινές πιθανότητες για τα μικρότερα συγκροτήματα να επιβιώσουν και να πουν αυτό που θέλουν να πουν.

Επίσης για διαλυμμένα συγκροτήματα, πεθαμένους καλλιτέχνες κτλ. δε μου καίγεται καρφί να τα σκάσω από φιλότιμο και μόνο. Για κάτι κωμικοτραγικά επίσης του στυλ “50 μόνο αντίτυπα σε όλο τον κόσμο το Deliver Us των Warlord τώρα μόνο με 280 ευρώ από εμάς, πάρε κόσμε το αφεντικό τρελάθηκε” πραγματικά δε θα έδινα ούτε 1 Cent σε πληστηριασμό στο Ebay ακόμα και αν ήταν το αγαπημένο μου συγκρότημα.

Kαταλαβαίνω που το πας, αλλά ας έχει (σειρά μου :wink:)

Στο δεδομένο οικονομικό σύστημα που ζούμε, αν ένας τρίτος (όχι ο εργοδότης σου) είχε τρόπο να καρπώνεται τα αγαθά ή τις υπηρεσίες που παράγονται από την εργασία σου χωρίς να πληρώνει, με αποτέλεσμα τελικά να καταλήγεις εσύ απλήρωτος, θα είχες θέμα με αυτή την πρακτική ναι ή όχι;

Δεν μπορώ να το δω έτσι, σόρι. :dunno:
Δεν θεωρώ τη μουσική συμβατική εργασία.

Για μένα κανένας δεν θα έπρεπε να ζει από τη μουσική του.

Εσύ θεωρείς ή όχι απαράδεκτες τις τιμές των CD’s?

Oύτε εγώ τη θεωρώ συμβατική εργασία.
Αλλά όταν καταλήγεις να αφιερώνεις σε αυτή τις περισσότερες παραγωγικές ώρες της μέρας σου πρέπει και να ζεις από αυτήν. Αλλιώς αργά ή γρήγορα θα αναγκαστείς να βρεις άλλη δουλειά και αυτό θα σου τρώει χρόνο από τη μουσική.

Τα νέα CD ναι είναι ακριβά στις περισσότερες περιπτώσεις. Στο back catalog οι τιμές έχουν πέσει πολύ.

Εγώ πάλι δεν βλέπω να έχουν πέσει και τόσο, ειδικά στα εγχώρια δισκάδικα. Εδώ το Μετρόπολις ανέβασε τα 6.90 του σε 7.50 και 9 ευρώ μόλις πρόσφατα. Κάτι γίνεται με το net, αλλά και πάλι πολλά είναι στα 14-15 ευρώ και πάνω.

Ας πέσουν οι τιμές σε ανεκτά επίπεδα και το συζητάμε πάλι.

Τώρα για το αν ο καλλιτέχνης αναγκαστεί να βρει άλλη δουλειά, μπορεί να του τρώει χρόνο από τη μουσική αλλά αυτό ίσως να μην είναι και τόσο κακό αν φέρουμε στο μυαλό μας του Nevermore πχ. Άσε που το να μην ζει κάποιος από τη μουσική του έχει και άλλα πλεονεκτήματα όπως να μην τον ενδιαφέρει τι λέει η δισκογραφική και πόσο θα πουλήσει ο δίσκος του, άρα και να κάνει λιγότερους συμβιβασμούς στο δημιουργικό κομμάτι.

Χέ%$ την εργασία σαν έννοια. Σαν μέσο βιοπορισμού δες το. Μην κολάμε σε ορολογίες. Και ο ταξιτζής το κάνει απο χόμπι, αφού μπορεί να κάνει πχ τον σουβλατζή και εσύ μπορεί να πάς με το μετρό, ή με ότοστόπ κάπου.

Δεν είναι point of view. Αν τα δούμε όλοι απο προσωπικές σκοπιές την πατήσαμε…θα είναι πολύ ακραίο.

Aπορρω ομως πως σου περισσευουν χρηματα για grilling στην Αυστραλια με νεαρες κορασιδες :-k

Βασικα:

Βασικος μισθος Ελληνα πολιτη = 650-680 ευρω.Κοστος αγαθων πρωτης αναγκης Α.Κοστος CD 15-20 ευρω.

Βασικος μισθος Γερμανου πολιτη = 1600-1800 ευρω.Κοστος αγαθων πρωτης αναγκης Α/2.Κοστος CD 15-20 ευρω.

Θελετε και αναλυση του κοστους ζωης?Δεν εχω κανενα προβλημα.Σορι αλλα θεωρω γραφικο να κατηγορει καποιος τον Ελληνα που κατεβαζει.Αν μας περισσευαν καθε μηνα απο 600 ευρω πιστευετε οτι δε θα γαμιομασταν στις αγορες cd?

To ενα το εχω εγω και το πηρα μολις 60 ευρω :smiley:

Μου τι δίνει όταν ακούω ότι δεν είσαι σωστός οπαδός επειδή δεν έχεις αρκετά albums κλπ.
Αγοράζω 1 album το μήνα γιατί αυτό μπορώ,αν τα είχα και εγώ, όπως λέει ο tolkki, θα τα έδινα για αυτό που αγαπάω, ΑΛΛΑ δεν τα έχω.
Με το downloading και την αντιγραφή έμαθα το 80% από τις μπάντες που ξέρω σήμερα(άσχετο αν είναι πολλές ή όχι).Έχω αγοράσει ορισμένα cd επειδή τα γούσταρα και τα ήθελα να τα έχω.
ΑΝ δεν μπορούσα να κάνω αυτό, ακόμα metallica και offspring θα άκουγα, δλδ τις μπάντες που άκουσα πρώτες και με έβαλαν στον χώρο, και εννοείτε πως τις άκουσα από κοπιές.
Τόσες και τόσες μπάντες έχουν γίνει γνωστές από το downloading και ειδικά στην ελλάδα που πιστεύω πως δεν είναι από τις χώρες που γίνεται το τρελό promotion, όπως έξω…


Now playing: Before The Dawn - …
via FoxyTunes

Πάντως είναι και το άλλο.Γενικά κατεβάζω άλμπουμ και όσα μου κάνουν τα αγοράζω.Όμως “καταναλώνω” περισσότερη μουσική από αυτή που μπορώ να αγοράσω.Πρέπει να σταματήσω να το κάνω?

Όπως έχω προπεί, ποτέ δεν καταδέχτηκα να δουλέψω για λιγότερα απο 1000. Ξέρεις τι είναι να μπένεις σε interview και να γειώνεις τον πιθανό αφεντικό όταν σου λέει βασικό + κάτι ψιλά !? Σέβομαι την εργασία μου. Πολύ απλό.

Το barbecue είναι πολύ συνιθισμένο στην Αυστραλία και ο κόσμος ΧΑΛΑΡΟΣ. Σε ένα μήνα δεν θα έπσαχνες να βάλεις κάπου τον τρυποκάρυδο ρε μεγάλε… τστστσ…

αλλά it’s not about me. Ούτε είμαι πρότυπο, ούτε σωστός, ούτε λάθος. Δεν λέω να κάνετε τπτ το περίεργο,
αφού και να το πώ θα πέσει στο κενό. Δίνω τροφή προς σκέψη, απλά.

Και η δισκογραφία και οι συναυλίες στην Ελλάδα τουλάχιστον είναι ένας τομέας που υποφέρει.
Και το μόνο που βλέπω είναι εφηβικές συμεριφορές και αντιδράσεις. Κάλες άγιες, αλλά μονόπλευρες.
Και μείς στα 20 είμασταν πιο φρικαρισμένοι και εμείς είχαμε αντεγραμμένες κασσέτες. Καμια 50, μαζί με συλλοές και καμιά 50άρα αυθεντικές…μετά έπεσαν τα LP και τα CD και η MC τον ήπιες !

Πολύ χειρότερα, όμως, έχουμε τραμπουκισμούς εναντίων συγκροτημάτων, απειλές για επισόδια εναντι ατόμων, που όμως μπορεί να προκαλέσουν τραυματισμό και απλών μουσικόφιλων και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Δηλαδή καφρίλα και τεστοστερόνη στο φούλ…και για να ξεκαθαρίσω και τη θέση μου, δεν μ αρέσουν όλα αυτά. Ούτε στην αστυνομία δουλέυω, ούτε μ αρέσει να κάνουν profiling/φακέλωμα σε κόσμο, ούτε μ αρέσει μαγαζάτορες να φοροδιαφεύγουν… (πολλοί και διάφοροι), ούτε της χρυσης αυγής είμαι - ούτε και καλά ντε αναρχικός/α1@#!@#κι που τα σπάει, ούτε λιώνω στα εξάρχεια για γκαιφέ.Ένα μικρομεσαίος μεταλλάς είμαι.

Λογική και αγάπη για αυτό που έχεις μεράκι. Δεν χρειάζεται πάνω απο 15.000 κάποιος δίσκος, παγκοσμίως, για να βγάλει τα έξοδα του + κάνα ψιλό, ωστε μαζί με συναυλίες να εξασφαλίζουν στο μουσικό τα προς το ζήν. Το οτι μπαίνουν μέσα τόσες εταιρίες, και κλείνουν πρέπει να μας ΛΕΕΙ κάτι.