Τελικα η "πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" η το αντιθετο?

Ειλικρινής ερώτηση, αν κάποιος έχει το χρόνο να διαθέσει να μου απαντήσει σοβαρά, θα το εκτιμούσα:

Βάση ποιας ιδεολογίας η τέχνη επιβάλλεται να είναι προσβάσιμη σε όλους; Αυτό συμβαίνει ανεξαρτήτως των προθέσεων του καλλιτέχνη; Ακραίο παράδειγμα, αλλά αν εγώ γυρίσω πονηρή ταινία με τη γειτόνισσα, υποχρεώνομαι ηθικά να την καταστήσω προσβάσιμη σε όλους ή αν την αποκρύψω θεωρούμαι (ηθικά ξανά) παράνομος;
:-k

η επιβολη της δημοσιας εκθεσης της τεχνης, μου φαινεται εντελως φασιστικο.
εχει αναφερθει στο thread κατι τετοιο???

Ρε σοβαρευτείτε και προσπαθείστε να διαβάσετε κανένα ποστ πριν αρχίσετε trendy χαρακτηρισμούς τύπου “φασιστικό”.

Αυτό που λέμε είναι ότι εφόσον ο καλλιτέχνης επιλέξει να διαθέσει την τέχνη του στο κοινό, είναι απαράδεκτο η πρόσβαση σε αυτήν να περιορίζεται ανάλογα με το εισόδημα του καθενός.

Κατά τ’ άλλα, αν έχεις καμιά καλή ταινία με τη γειτόνισσα, κάνε ένα blur στα πρόσωπα και δώσε λινκ!

Δηλαδή ο καλλιτέχνης έχει μόνο τις επιλογές να διαθέσει την τέχνη του ή να μη τη διαθέσει; Να τη διαθέσει υπό προϋποθέσεις δεν παίζει; Να τη διαθέσει σε περιορισμένο κύκλο; Αν πει το “μεγάλο ναι” δηλαδή ξεφεύγει η διαχείριση του πνευματικού του έργου από τα χέρια του;

Καλήσπερα παιδάκια, έπρεπε να πάω για τα εξώφυλλα.
Το ARCH RIVAL τελικώς θα γίνει με τοπικό Matt UV, τυπικό σε πολλά εξώφυλλα κομικ και ένα εξρτά χρώμα στο λογότυπο, ενώ το DARKOLOGY μάλλον σε χαρτί με υφή κιμωλίας, ή σε σβησμένο γυαλιστερό με τοπικά UV ανάποδα, να σβήνουν το ένα μέσα στο άλλο και με διάφορα εντυπωσιακά βερνίκια στη δίνη.

Ταίριαζαν πιό πολύ απο αυτό που αρχικά είχαμε υπόψιν. Το WOW factor παραμένει όμως !

Τώρα σε απάντηση πολλών που ειπώθηκαν πιο πάνω. Επιμένω οτι μερικοί μουσικοί, απλα θα αποσυρθούν.
και θα είναι κρίμα. Επίσης με τι λογική του αν δεν μπορώ να έχω κάτι θα το πάρω, ούτως ή αλλως, κατα κάποιο τρόπο ευλογούμε την κλοπή γενικότερα.Και εγώ δεν μπορώ να πάρω κάτι, ας το κλέψω, και η τάδε δε μου κάθετε, ας την βιάσω, αφού στο κάτω κάτω δεν θα χάσει και τιπότα ?! Μήπως βλέπουμε μια “φασιστοειδή νοοτροπία” εδώ ? Μια ισοπέδωση ? Μια επιλεκτική ηθική ? Ο καφές priority, η ηθική ακαιραιότητα όχι και τόσο, αφού μπορεί να παρακαμφθεί αυτό το “ψευτοδίλημμα”.

Και ίσως να γίνομαι ακραίος- αλλά αυτό που μου χτυπάει πολύ ασχημα, είναι η ατάκα, του ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΝΑ ΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ? Ενας επαγγελματίας μουσικός έχει σαν βιοποριστικό μέσο τη μουσική. Επειδή αφιερώνει πολλές ώρες σε εξάσκηση κτλ, για να φθάσει ένα επίπεδο, δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο χωρίς να έχει σοβαρό αντίκτυπο στην υπόλοιπή του ζωή. Είναι σαν να λέμε ο ταξιτζής πρεπεί να ζεί απο τη δουλεία του ? Η ο μανάβης ? Η ο χασάπης ή ο δάσκαλος ? Φυσικά και ΝΑΙ!
Νομίζω είναι αυτονόητο.

Φτάνουμε μέχρι και σε σημείο να λένε ότι δεν πρέπει κάποιος να προώθει τη δουλειά του επιεδή μπορεί η εμμονή να έχει αρνητικό αποτέλεσμα.Αυτό είναι λίγο επιθετικό, νομίζω. Πίστεψε με μετά απο λίγο οι ανακοινώσεις θα μειωθούν μόνο σε ημερομηνίες σημαδιακές αφού θα πρέπει να ασχοληθούμε με το καθ’εαυτόν προμόσιον, συνεντεύξεις κτλ κτλ… δεν έχω σκοπό να σπαμάρω αιώνιως το φόρουμ.

Απλα θέλω να τονίσω οτι όσοι χρήστες του φόρουμ επιθημούν θα μπορούν να ζητήσουν με PM ειδικό κωδικό εκπτωσης και να αποκτήσουν τα CD μας σε προνομιακή τιμή. Άτσα…:slight_smile:

Επιπλέον η τελική ημερομηνία κυκλοφορίας και των δυο CD μεταφέρεται στις 16 Νοεμβρίου για να ικανοποιήσει τον Βρεττανό διανομέα.

Μιλάω για τον εισοδηματικό περιορισμό.
Είναι τόσο ακατανόητο?

Ροκαχόλικς, τα ποστ σου είναι γεμάτα άκυρες συγκρίσεις (αυτή με το βιασμό ειδικά :lol:) και μεγάλυτερο στόχο απ’ ότι βλέπω έχουν τη διαφήμιση των κυκλοφοριών σας, παρά μια ουσιώδη κουβέντα πάνω στο ζήτημα.

Τώρα;

Eρωτηση προς rockaholics

H εταιρεια Rockahilics Records ανηκει στον Δημητρη Φατουρο (aka karja_kurunen).
Mε λιγα λογια εισαι ο karja_kurunen?

Vic Vega : grammar hitler.:stuck_out_tongue:

μηχανικοί είμεθα αδερφέ…

Tolkki : Μέσα μου την είχα την κρυφή ελπίδα. Ήμουν σχεδόν σίγουρος.

ελα ρε πουστη και γω το σκεφτηκα

H εταιρία έχει έδρα τη Γλυφάδα, ο δε Ροκαβλόν είναι κάτοικος, Χολαργού/Αγίας Παρασκευής. Do the math.
Επίσης η εταίρια αυτή ΔΕΝ ανήκει στο αναφερόμενο προσωπο.Νομίζω οτι ήταν γνωστός και ως Sascha Bastard πάντως!

Νομίζω ακόμα οτι επιχειρηματολογώ σχετικά με την πειρατεία, τώρα και λίγο plugging αν γίνεται, αυτό συμβαίνει καθαρά για να καταδείξει τη διαφορά νοοτροπίας μεταξύ ημών και άλλων εταιριών.
Ποιά εταιρία ή μαγαζί έκανε προσφορά εκπτωσης σε αναγνώστες φόρουμ για παράδειγμα ?

Κλασσικο θεμα με απειρες ωρες συζητησης και διαφωνιων.
Για μενα το downloading ειλικρινα εχει σχεδον μονο θετικα
1)Κανενας και το λεω με πασα επιγνωση των γραφομενων μου δεν εκοψε τις αγορες επειδη μπορει να τα κατεβασει τσαμπα.Πριν 10 χρονια θα ηταν ο αντιστοιχος που θα ειχε μονο Verbatim cd η TDK κασσεττες.

  1. Βρισκω πραγματα που θα επρεπε να πληρωσω ,υπο αλλες συνθηκες, 10 ευρο για να μου τα αντιγραψουν (ετσι γινοτανε παλια και κομα γινεται,πληρωνεις 10ευροσ την αντιγραφη),τα οποια αυθεντικα ειτε δε βρισκονται ειτε υπερτιμολογουνται απο “φιλους” της μουσικης λογω σπανιοτητας

3)Κινησεις οπως το UP The Hammers η το Κeep It True ,με το χερι στη καρδια, πιστευετε πως θα ειχαν την ανταποκριση που εχουν αν δεν υπηρχε το Downloading? Aπο που και ως που θα ηξερε ο κοσμος τους Emerald για παραδειγμα και θα τραγουδουδε και ολους τους στιχους

  1. Επαγγελαμτιες μουσικοι.Επαγγελματιας μουσικος ειναι αυτος που εχει βγαλει καποια σχολη η καποιο ωδειο φανταζομαι οκ? Δεν νομιζω σαν οπαδοι ειμαστε υποχρεωμενοι να λυσουμε το βιοποριστικο προβλημα του καθε ανθρωπου με καλλιτεχνικες ανησυχιες,δε ειναι δυνατον κιολας.Σε αυτο το θεμα δε ξερω ακριβως αν καποιος εχει δικιο η οχι,παντως εμενα δε με απασχολει να τροφοδοτησω οικονομικα το hobby καποιου

5)Καιρος ειανι να ξεκαθαρησει λιγο η πλεμπα.Δε μπορει και η κουτση μαρια ναβγαζει δισκο και να περιμενει πωλησεις απο αυτο.Παραγεται πολυ μουσικη,πολυ αχρηστη μουσικη…

6)Και προφανως δε λεω να μην αγοραζουμε Cd.Προς θεου.Ειμαι κιολας της αποψης οτι για να θεωρηθεις οπαδος πρεπει να βαλεις και λιγο το χερι στη τσεπη,οχι μονο απο υποχρεωση αλλα επειδη το γουσταρεις.Και αν το γουσταρεις κατι το κανεις.

Παντως γενικα συμφωνω με το Vader απο πανω …

H εταιρεια που εχω εγω βρισκεται στον Αγιο Στεφανο κι εγω μενω Πειραια.Ντου δε μαθς.Φαντασμα την εχει την εταιρεια?

Our site is now online !!! απο τον Φατουρο
Δες διαχειριστη

Ξανακανω λοιπον την ερωτηση.
Εισαι ο Φατουρος?

Ξέρει τα νικς του φατούρου, ξέρει που μένει, αλλά δεν είναι! :lol:

Karja welcome back, we love you!

Δεν είναι ακατανόητο ότι μιλάς γι’ αυτόν τον περιορισμό (αν και ρώτησα εμμέσως αν μπορεί να υπάρχουν και άλλοι τέτοιοι). Ακατανόητο προς το παρόν για μένα είναι από που προκύπτει αυτή η “ιδεολογία”, όπως την αποκάλεσες σε προηγούμενο post σου. Παρόλα αυτά, αν ο ίδιος ο καλλιτέχνης επιθυμεί τα έργα του να είναι προς διάθεση των πλουσίων μόνων, έχει το δικαίωμα αυτό κατά τη γνώμη σου ή όχι;

What does mew mew on the rooftop doesn’t need a kolaouz !
Και εγώ χαίρομαι που σας βλέπω. Δεν είμαι διαχειρηστής, είμαι A&R.
Θα είμαι κόσμιος και προτιθεμαι να μην εμπλακώ σε flame wars.

Ελπίζω να παραμείνω α-μπανάριστος, ώστε η ενημέρωση να είναι σφαιρική και αφού
επανέρχομαι με άλλη ιδιότητα απο αυτή του παθιασμένου μετάλλερ, δεν βλέπω λόγο
άμεσης απομακρινσής μου, απο τον χώρο αυτό, ελεύθερης ανταλλαγής απόψεων,
σε κόσμιο πλαίσιο.

και για να απαντήσω κάτι, το 99 % των τύπων που πηγένουν σε φεστιβαλ τύπου UTH και KIT,
διαθέτουν μεγάλες δισκοθήκες και αγοράζουν πάνω απο 300ε αντικείμενα κατα μέσο όρο.

Επίσης είναι κακό να αγοράζει κανείς ένα βινύλιο 300ε ή και παραπάνω μόνο και μονο λόγω πορώσης, εκτός αν το κάνει συνειδητοποιήμενα, αφού οι επανεκδόσεις δεν κοστίζουν πάνω απο 15-20 ευρώ.

Τέλος να ανφέρω οτι έχω επίσης κάνει ένα ακόμα ποστ, με άκόμα ένα πανέξυπνο λογοπαιγνιακό nick στην μετα-ban εποχή!

Όσοι πιστοί κάντε ρικουέστ στο γκρούπ, μπαι δι γουέι !

να επανακυκλοφορήσετε και το Leash Law. :lol:
(δεν είχα αναφερθεί τυχαία σε αυτό)
όπως και να έχει καλή επιτυχία…
α ρε Τόλκη, αστυνόμε Μπέκα :lol:
πρέπει να ομολογήσω πως το ποστ προσπάθειας απόκρυψης ταυτότητας είναι μπροστά.

Eπαγγελματίας μουσικός είναι οποιοσδήποτε κερδίζει τα προς το ζειν από την μουσική: Παίζοντας live ή σε δίσκους, γράφοντας μουσική κλπ.
Όταν δεν πωλούνται δίσκοι (για τον οποιονδήποτε λόγο) είναι προφανές πως αυτοί που παίζουν σε δίσκους και αυτοί που συνθέτουν κομμάτια (σε αρκετές περιπτώσεις οι ίδιοι άνθρωποι) χάνουν ένα εισόδημα. Κανένας δεν σου ζήτησε να χρηματοδοτείς το χόμπυ κάποιου. Αλλά αν την μουσική τους την κατεβάζεις και την ακούς πάνω από μία-δύο φορές είναι προφανές πως τους στερείς το εισόδημα που θα είχαν αν δεν είχε τρόπο να απκτήσεις την μουσική τους αλλιώς και θα έπρεπε να αγοράσεις το άλμπουμ. Σε αυτή την περίπτωση δεν σου ζητάνε να χρηματοδοτήσεις το χόμπύ κάποιου αλλά να πληρώσεις για ένα προϊόν που χρησιμοποιείς. Είναι σαν να πηγαίνεις να τρως σε μία ταβέρνα και να φέυγεις χωρίς να πληρώσεις επειδή ξέρεις πως ο ταβερνιάρης είναι ηλικιωμένος και δεν υπάρχει περίπτωση να σε πιάσει στο τρέξιμο (και ας είσαι και φαγωμένος :p). Επειδή μπορείς να το κάνεις ή επειδή οι τιμές της ταβέρνας -χρόνια τώρα- είναι τσιμπημένες δεν σημαίνει πως είναι και σωστό. Ας μην πήγαινες να φας.

Όχι.

Καταλήγουμε να λέμε οι ίδιοι άνθρωποι τα ίδια πράγματα, αλλά ας έχει.

Δεν αντιλαμβάνομαι τη μουσική ως προϊόν.
Γι αυτό και δεν μπορώ να την συγκρίνω με ταβέρνες, παπούτσια και λοιπά (άστοχα κατ’ εμέ) παραδείγματα.

Και επιμένω ότι δεν δέχομαι για κανέναν λόγο ηθικολογίες του στυλ “πρέπει να πληρώσεις για να στηρίξεις τον καλλιτέχνη, είναι λάθος να μην το κάνεις, δεν αγαπάς πολύ τη μουσική”. Ας βρουν οι δισκογραφικές και οι κυβερνήσεις τι πρέπει να γίνει δεν με αφορά.

δεν νομιζω αυτα που λες να ειναι ηθικολογιες.
αν θελεις να ακους μουσικη και δεν θελεις να πληρωσεις μπορεις ελευθερα να δημιουργησεις τη δικια σου.
ενας ανθρωπος που εχει σκοπο να ζει μεσω της μουσικης του γιατι θεωρει τον εαυτο του ικανο στην συνθεση ή εκτελεση μουσικης, εχει το δικαιωμα να αναμοιβεται γι αυτο που προσφερει, εφοσον για να παραγει την τεχνη του δεν εχει χρονο κι αντοχη για μια αλλη δουλεια.