Τελικα η "πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" η το αντιθετο?

Ροκαχόλικ, θέλει 20.000 ? ο μουσικός; Αν μπορείς ανέλυσέ το…

Δεν φταίνε οι Δισκογραφικές; Θα πέσει ο σέρβερ να μας πλακώσει…

Καμια μουσική δεν πρόκειται να σταματήσει λόγω του internet. Καλώς η κακώς η μουσική βιομηχανία πληρώνει την απληστία της τόσα χρόνια, με περιθώρια κέρδους ΣΕ ΟΛΑ τα επιμέρους σημεία που θα έπρεπε να αποτελούν σκάνδαλο σε σχέση με τους υπόλοιπους κλάδους.

Βγάλε αμέσως την αύξηση από την προστακτική, μην γίνουμε βίδες εδώ μέσα. :stuck_out_tongue:

Το να έρχεται κάποιος στην εποχή του internet και της τεχνολογίας και να ισχυρίζεται πως το downloading σκοτώνει τη μουσική είναι αφελές. Τουλάχιστον… Όποιοι το πιστεύουν μπορούν απλά να πάνε σε μια underground συναυλία , να δούνε πως κυκλοφορεί η μουσική . Επίσης μπορούν να παρατηρήσουν πως υπάρχει κόσμος που αγοράζει το cd κατευθείαν από τη μπάντα με πολύ χαμηλότερο κόστος φυσικά. Έτσι στηρίζεις έμπρακτα μια μπάντα .
Τη μουσική τη σκοτώνουν οι πολυεθνικές και οι ψευτομανατζαραίοι. Οι άνθρωποι που εμπλέκονται στο όλο κύκλωμα, χωρίς να έχουν ίχνος αγάπης για αυτό που κάνουν . τη μουσική τη σκοτώνουν αυτοί που τη βλέπουν σαν μπίζνα. Ναι οκ έχουμε καπιταλισμό, ναι οκ η μουσική είναι εμπόρευμα αλλά όχι και να αναπαράγουμε στερεότυπα του στυλ " Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική" . ΈΛΕΟΣ!!!

Εσυ, ή εγω σαν ενηλικες δε χρειαζόμαστε 1000-1500 ευρώ ανα μήνα για να ζήσει η οικογένεια μας ?
Αν επιπλέον έχεις και παιδί…ή παιδιά. Απλό και κατανοητό νομίζω.

Αουτσαιντ, ανετρεξε 2 σελίδες πίσω, που γράφω πόσο πάει το σιντι ανάλυση. Δεν είναι οι δισκογραφικές είναι οι διανομείς και φυσικα τα μαγαζιά και οι 3 εφορίες, που πληρόνονται μέχρι να φτάσει το σιντι στο χέρι σου.

Απληστεία. Χμ αν είσαι η κάθε πολυεθνική ίσως. Αν είσαι η κάθε μικρή ανεξάρτητη, συνήθως όχι.

και Σομναμπιουλιστ, σορρυ βασικά, βαριέμαι να αλλάζω το λοκαλε στο πληκτρολόγιο κάθε 2 λέξεις, αν ήταν να έστεκε το μοντέλο που λές, τότε δεν θα είχε ποτέ υπάρξει εππαγελματίας μουσικός ή η μουσική βιομηχανία.

Αν πχ, ο ζαζούλα δεν #%@%#%# να σπρώξει τους μετάλλικα τότε, αν δεν υπήρχε ο σλάγκελ να τους βάλει στη συλλογή του, μάλλον θα μένανε στο Σαν Φρανσίσκο αφού τότε δεν υπήρχε νετ. Αν επίσης βγαίνανε σήμερα, απλά ποτέ δεν θα γινόντουσαν αυτό που έγιναν. Όπως είπα και πρίν, πείτε μου μια μεγάλη μπάντα, ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ, εμπορική, καλλιτεχνική κτλ, που να έχει βγεί απο αυτό το μοντέλο.

Το στέλνω donations επίσης… ας πούμε οτι εμείς που κοπτόμεθα … δεν το κάνουμε… αλήθεια πόσοι στέλνουν donations …σε μουσικούς. Ας μην κοροιδευόμαστε κιόλας.

Οπότε zoglau, το μουσικό οικοδόμημα, στηρίζεται όχι στη μπίζνα, αλλά σε 200 άτομα που πάνε σε μια συναυλία, αγνώστων γκρούπ, άτομα. Στο καπιταλιστικό σύστημα, θα δείς εμπρακτα, οτι αυτό δεν μπορεί να πολυσταθεί. Μέλη θα φεύγουν, επειδή παντρεύονται κτλ κτλ …
ΤΟ DIY, το κάνανε γκρούπς, που είτε έγιναν πετυχημένα σε εταιρίες, ή απλά το δισκάκι τους τώρα που δεν υπάρχουν κάνει 100 ε. Επιτυχία κανανε οι Σεξ πιστολς στην ΕΜΙ, όχι πχ οι χαωτικη απειλή.

Και θα ξαναπώ, αγορά direct απο τις εταιρίες θα έδιωχνε 2 μεσάζωντές που καπόνονται το λιγότερο 7 ευρώ και τις εφορίες που αυτοί πληρώνουν. Αλλά και αυτό, δύσκολα θα το έκαναν κάποιοι.

Ενα απτό παράδειγμα. Το φολκ σχήμα των antichrisis, που ο συνθέτης κιθαρίστας τους δεν μπορεί να παίξει barrεe chords στην κιθάρα, αν και καλλιτεχνικό, δεν άντεξε το οικονομικό βάρος και διαλύθηκε, με τον ίδιο να συνεχίζει, επειδή έχει την ανάγκη να εκφραστεί, με πρόθεση να διαθέσει τη μουσική του δωρεάν. Μεγάλος μάγκας. Όταν ήταν πλαισιωμένους και απο άλλους, τότε είχε φτάσει και σε υψηλο επίπεδο παραγωγής και ενορχήστρωσης. Τώρα… ? θα είναι μεν η ίδια μουσική, παιγμένει πιο πρόχειρα, ηχογραφημένη πιο πρόχειρα και diathu;emenh απο ένα myspace.

επειδή έχω ακριβώς γνώση του πως λειτουργούν και εταιρείες (πριν τις αγοράσουν κάποιες οι πολυεθνικές) ξέρω καλά ότι πρόκειται για ένα σαθρό σύστημα που σε πολλές περιπτώσεις κοροϊδεύει και υποτιμά την αγάπη του οπαδού.

Αν και συμφωνώ ότι η κύρια ζημιά γίνεται από τις εταιρείες διανομής με τα συνεργαζόμενα δισκάδικα, με τους υπαλλήλους - δημοσιογράφους, με διάφορους τρόπους…

Φίλτατε, λέγω αν θές παρατήρησε τις 2 πρώτες κυκλοφορίες μας.
Θα έχεις τη δυνατότητα, να τις προακροαστείς, αυτήν την εβδομάδα.

Συσκευασιάκα θα είναι σαν την limited edition του τελευταίου Stratovarius,
αλλά η τιμή τους δεν θα υπερβένει αυτή απλού cd και ενώ θα μπορούσαμε
να το διανέμουμε κατευθείαν στα μεγάλα 5-6 δισκάδικα, αποφασίσαμε, να
δοκιμάσουμε εγχώριο διανομέα, με όλα τα κακά που αυτό συνεπάγεται…
αύξηση 3 ευρώ,πιθανές επιταγές απο αυτές που μετά τις κλαίς… και περιμένεις μέχρι και 10 μήνες για να τις εισπράξεις κτλ κτλ κτλ, για να μην αφήσουμε την επαρχία παραπονεμένη.
Μιλαμε ουσιαστικά για μια διαφορά 20-50 τεμαχιών που θα πουλήσουμε εκεί.
Ρομαντισμός…

Μουσικά και απο πλευράς παροχών και για το μεράκι που έχει πέσει, μπορείς να κρίνεις εσύ, ώ ακροατή.
It will be a labor of love που λένε και οι Αγγλοί. Και θα έχει και άιμα δάκρυα κι ιδρώτα, που λέει και ο Σάκης.
:lol:

τώρα για να καταλάβω εσύ θες να συζητήσεις για την πειρατεία ή να διαφημίσεις τη μπάντα σου? Ή και τα δύο ? :stuck_out_tongue:

Τις μπάντες. Αν πώ και τα 2 δεν θα με βγάλω ψεύτη. Κοίτα και έγω οπαδοός είμαι, αλλά το βλέπω απο τη σκοπιά της αυτοσυντήρησης της εταιρίας. Να μπορέσω να βγάλω τις κυκλοφορίες που θέλω. Επιπλέον,
όπως είπα, νομίζω οτι θα είναι μια πρωτιά για ελληνική εταιρία να βγάλει ΤΟΣΟ προσεγμένα προιόντα. Θα τα δείτε στα ράφια. Επιπλέον θα δείτε και ένα άνοιγμα - το οποίο θα ωφελήσει τη σκηνή. Αλλά για να μην λέμε φαμφάρες, θα την ωφελήσει μερικώς και μόνο όσο αυτή μπορεί να το χρησημοποιήσει. Περισσότερα για αυτό κάτα τα χριστούγεννα.

Ωραία. Κάνε την εταιρεία σου, βγάλε και τις κυκλοφορίες που θέλεις, τρέξτο όπως πρέπει και αν η μουσική έχει ενδιαφέρον πολύ πιθανόν να αυτοσυντηρείται η εταιρεία. Καλές τιμές και όλα οκ.8) Δώσε και τίποτα δωρεάν για downloading και είσαι κομπλαδούρα.

Αυτό με τις πωλήσεις που πέφτουν γενικά μπορεί να ισχύει σε απόλυτους αριθμούς αλλά και πάλι μέσα στην γενικότερη πτώση (που επιμένω και είμαι σίγουρος ότι αφορά κυρίως τα πιο γνωστά ονόματα βλ. και ποιοι μουσικοί έκαναν τις δηλώσεις που παρέθεσες) κάποια άλλα συγκροτηματάκια που έγιναν γνωστά επειδή κάποιος διάβασε ένα μονόστηλο κάπου κατέβασε το δίσκο τους, γούσταρε και είπε στην παρέα του “ακούστε τους, γαμάνε” πούλησαν ίσως 100 κόπιες παραπάνω. Όχι άσχημα, έτσι?

Το παράδειγμα που μου έφερες με τη ζωγραφική δεν το κατάλαβα ομολογώ. ΟΥΤΕ αυτό θα έπρεπε να ισχύει, οι πίνακες θα έπρεπε να ήταν σε χώρους όπου θα είχε όλος ο κόσμος ελεύθερη πρόσβαση.

Μαγκες,στην τελικη βγαζεις μια προπληρωμενη καρτα για το νετ και αγοραζεις οποια cd σε ενδιαφερουν σε αρκετα καλες τιμες (πολλες φορες και παμφτηνα).Εγω παντως αυτο εχω κανει.

Όλοι οι πίνακες; Δηλαδή πίνακες στο σπίτι δεν μπορούμε να έχουμε ή πρέπει να αφήνουμε κλειδί κάτω από το χαλάκι, αν θέλει κάποιος να περάσει να τους θαυμάσει. Το λέω γιατί έχω ένα με κάτι φρούτα σε μπολ, που το χε φτιάξει ένας θείος από το χωριό και μπορεί να σε ενδιαφέρει.

Ναι αλλα απο αυτες τις μπαντες δεν εχω ακουσει καμια να παραπονιεται. Ξερουν σε ποσο κοσμο απευθινονται και δεν εχουν προβλημα με αυτο. Απο που προκυπτει οτι ο καθε μουσικος ΠΡΕΠΕΙ να ζει απο την μουσικη του?

Ναι γιατι πριν το νετ ειχαμε πηξει στην ποιοτητα. Ισα ισα που οταν ο αλλος ζει απο την μουσικη του ειναι πιο ευκολο να γραψει μαλακια, γιατι ΠΡΕΠΕΙ να βγαλει δισκο, ενω καποιος που δεν εχει τετοια αναγκη θα γραψει μουσικη οταν θα του ρθει εμπνευση.

πηγαν στην ΕΜΙ στο 4ο αλμπουμ τους.

αυτό πήγαινε σε εμένα; επειδή είναι κάτω από δικό μου ποστ, αλλά ομολογώ πως δεν πιάνω το νόημα…:?

ροκαχόλικ, αν δεν έχεις καλό κεφάλαιο κίνησης και ένα πλάνο εκμετάλλευσης παραλλήλων δραστηριοτήτων (διοργάνωση συναυλιών π.χ.) με το περιθώριο κέρδους που έχουν τα cd και με την τάση του κλάδου, οικονομικά είναι αυτοκτονία.

Αν είστε οπαδοί και το κάνετε γιατί το αγαπάτε χωρίς να αποβλέπετε σε συστηματικά κέρδη έχει καλώς.

ΌΣΟ καλή και προσεγμένη να είναι η δουλειά σου, η εποχή που έδινα 15 και 20 ? για 1 cd έχει μάλλον περάσει. Όλες οι νέες κυκλοφορίες από το amazon βγαίνουν στα 10 ? ακόμα και στις limited editions. Αν περιμένεις και κανά 6μηνο βγαίνει 6-7 ευρώ.

Εμένα π.χ. μου ήρθε το digi των Lamb Of God σήμερα με τόσο.

Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι προσωπικό το θέμα, αλλά…ειδικά όταν αγοράζεις cd με το κιλό και η μικρή διαφορά μετράει.

Και κάτι φιλικό. Μην το παρακανεις με την προώθηση των σχημάτων της εταιρείας που δουλεύεις. Μερικές φορές δουλεύει θετικά, μερικές αρνητικά.

Συμφωνώ σε ορισμένα σημεία αλλά σε κάποια άλλα γίνεσαι απόλυτος.

Κατ’αρχήν οι εταιρίες βασίζονται αρκετά σε πιο hardcore αγοραστές σαν και εμένα ή σαν πολλά άλλα παιδιά εδω μέσα που αγοράζουμε αρκετά cd το μήνα. Σε αυτό το αγοραστικό κοινό οι πωλήσεις είναι αρκετά ανεβασμένες.

Στο κοινό των Madonna-Βανδή σίγουρα ειναι πεσμένες οι πωλήσεις γιατί βασίζονται σε ευκαιριακούς (αλλά δυστυχώς πολυπληθείς) πελάτες.

Αλλωστε οι τζαμπατζήδες υπήρχαν πάντοτε. Παλιότερα ζητούσαν να τους γράψεις μια κασέτα ή ένα cd ενώ τώρα απλά κατεβάζουν το υλικό πιο εύκολα απο το ιντερνετ.

Αν δεις συνολικά τις πωλήσεις cd είναι σίγουρα μειωμένες αλλά αυτό οφείλετε στο ευκαιριακό κοινό στο οποίο απευθύνονται οι εταιρίες.
Ας κοιτάξουν καλύτερα να προωθήσουν συγκροτήματα με καλή μουσική και οι πωλήσεις θα βελτιωθούν.

Δυστυχώς όμως οι εταιρίες ζητάνε το άμεσο κέρδος βλ. Britney Spears-Aguilera και οχι σε βάθος χρόνου.

Αλλά και στην ροκ μουσική υπάρχουν ανάλογες περιπτώσεις. Συγκροτήματα ποζερ μεταλ που παλιότερα πουλούσαν εκατομμύρια άλμπουμ ενώ σήμερα παίζουν μπροστά σε κοινό 100 ατόμων.
Οι εταιρίες όμως, αλλά και οι ατάλαντοι αυτοί μουσικοί έβγαλαν τα λεφτά τους.

Αν νομίζετε ότι με το “κάποτε πουλιόντουσαν περισσότερα Cd ενώ τώρα όχι” το έχετε καλύψει μάλλον το έχετε κοιτάξει λίγο μονόπλευρα το όλο θέμα.

Ήταν ίδια τα πράγματα πριν από 10 και 20 χρόνια σε σχέση με τώρα, λέω μήπως?

α) Μήπως η ζωή κάποτε ήταν φθηνότερη σε σχέση με τώρα(τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα).
β) Μήπως και η πληθώρα ιδιωμάτων και κυκλοφοριών δημιουργεί και πιο εξειδικευμένα γούστα. Είναι το ίδιο εύκολο να πηδήξεις από τους Gojira και τους Meshuggah στους Minsk και τους Neurosis και από εκεί στους Sabbaton και τους Stormwitch και ακόμα παραπέρα στους Mono και τους Sigur Ros για να σε αφορούν σαν ακροατή όλα αυτά σε σχέση με το πόσο εύκολο ήταν να πας από τους Maiden στους Testament και από εκεί στους Manowar?
γ) Καλοί δίσκοι πάντα υπάρχουν στην ιδια ποσότητα και ίσως λίγο παραπάνω αλλά από την άλλη μήπως η απείρως περισσότερη πλέμπα(ή συγκριτική πλέμπα με βάση την παραπάνω εξειδίκευση που ανέφερα) σε κάνει και λίγο πιο υποψιασμένο από παλιότερα ώστε να μην είσαι και τόσο πρόθυμος να τα σκάσεις με το παραπάνω.
δ) Μήπως οι συναυλίες δεν είναι απείρως ακριβότερες σε σχέση με παλιά και εσύ πέφτεις και στο δίλλημα συναυλία ή Cd και τελικά επιλέγεις συναυλία μιας και το Cd θα περιμένει εκεί που είναι.

Άμα κάποιος παλιότερος ισχυριστεί ότι αγόραζε μόνο και δεν αντέγραφε καθόλου κασσέτες ή μεγάλος καπιτάλας είναι ή μεγάλος ψεύτης. Εγώ προσωπικά τις όποιες γνώσεις μου τις έχτισα πάνω σε αρκετές αντεγραμμένες κασσέτες και όσα CD άντεχε η τσέπη μου να αγοράσει. Αργότερα οι κασσέτες γίναν CD-R και ακόμα πιο μετά Mp3s. Το μόνο που άλλαξε ήταν η ευκολία στο να βρω κάποιο πράγμα γιατί ακόμα και τότε που αντέγραφα έπρεπε να βρώ αυτό που ήθελα έπρεπε να το έχει και κάποιος άλλος πρώτα. Άμα δεν υπήρχαν όλα αυτά δε θα βλέπαν οι Metallica, οι Maiden και οι κάθε Maiden στάδια, το πολύ-πολύ να βλέπαν κάνα λυκαβηττό γιατί σιγά μην τους έχουν ακούσει όλοι αυτοί που πάνε στις συναυλίες από αγορασμένα
βινύλια και CD. Τα δε μικρά συγκροτήματα σε καμιά καφετέρια θα κάναν το Live πρόγραμμα γιατί όταν υπάρχουν τόσες Major κυκλοφορίες από μεγάλα ονόματα σιγά μην ενδιαφερόταν κάποιος να αγοράσει με τόσο ρίσκο όταν δεν έχει και τη δυνατότητα να παίρνει 50 CD το μήνα αλλά πρέπει απλώς να καλύψει τα βασικά. Άμα ήταν ο καθένας να περιμένει 1 γεμάτο χρόνο να καλύχει δισκογραφίες Maiden, Metallica, Priest, Sabbath τότε ακόμα ΜΟΝΟ Αυτά τα συγκροτήμματα θα άκουγε ο κόσμος μιας και μιλάμε για μεγάλες δισκογραφίες.

Όσον αφορά το “κατεβάζεις 800 Albums mp3s και τελικά ακούς τα 5” αυτό μπορεί ισχύει σε κάποιο βαθμό. Εγώ μπορεί να κατεβάζω πολλά πράγματα που να έχω υπόψιν μου να τα ακούσω και τελικά να ακούω μετά από πολλυυυυυυυύ καιρο ή να καταλήξω να μην τα ακούσω ποτέ μου αλλά από την άλλη υπάρχουν και άπειρα πράγματα που τα έχω τιμήσει, εχω κολλήσει πολύ καιρό να τα λιώνω και στην τελική για αυτό το λόγο γειώνω όλα τα άλλα και ΘΑ τα ακούσω ΚΑΠΟΤΕ. Για να ακούσεις κάτι πρέπει να έχεις και κάποιο χρόνο διαθέσιμο για να το ακούσεις και όταν αυτός ο χρόνος πάει αλλού τότε μοιραίο είναι και αυτό να αντικατασταθεί από κάτι άλλο. Προφανώς αυτό που ενδιαφέρει εμένα πρωτίστως είναι αυτό το άλλο οπότε εδώ είμαι καλυμμένος και αν μη τι άλλο υπάρχουν πολλά “Άλλα” που τα έχω τιμήσει που αν δεν έιχα και τη δυνατότητα να τα ακούσω με αυτό τον τρόπο θα έπρεπε να περιμένω να το αγοράσει ο Μήτσος για να το δώσει στο Γιάννη που θα το αντιγράψει στον Κώστα και μετά από 10 ενδιάμεσες αντιγραφές θα έφτανε σε εμένα, ξυσταρχιδιασου δηλαδή. Αν κάποιος έβγαζε 5000 ευρώ το μήνα και μπορούσε να τα αγοράσει όλα αυτά θα είχε μαζέψει τόση σκόνη που με λίγο τσιμέντο και νερό θα έχτιζε σπίτι.

Κάθε ένας μας ακούει μουσική σε πολλά επίπεδα. Δεν έχω πρόβλημα να είμαι σαλόνι και να τι βγάζω με φράπα και να συζητάω με φίλους περί ανέμων και υδάτων και από πίσω να παίζει In Flames ή Lacuna Coil αλλά από την άλλη αυτά είναι πράγματα που κανονικά δεν θα τα άκουγα σε σοβαρό επίπεδο όπως θα άκουγα κάτι άλλο. Σιγά μη σκάσω εγώ το 15-20ευρω για να έχω κάτι να παίζει στο βάθος για να σπάει τη μονοτονία και να γουστάρουμε χιτάκια. Άμα είναι κάτι στο οποίο θα επενδύσω αποκλειστικά ώρες ακρόασης για να με καλύψει συναισθηματικά αφιερώνοντας του κομμάτια της ψυχής και του είναι μου ναι εκεί θα τα σκάσω. Επίσης άμα είναι να τα σκάσω θα προσπαθήσω να τα σκάσω σε κάποια συναυλία τους παίρνοντας εκεί το CD τους, αγοράζοντας κανα μπλουζάκι τους και υποστηρίζοντας τους έμπρακτα με λεφτά που θα πάνε στους ίδιους και όχι σε 100 μεσάζοντες που από τα 15 ευρώ που θα κάνει το CD τα 14 θα πάνε στην τσέπη τους.

Τέλος εγώ είμαι 30 χρονών, έχω κάποιες προτεραιότητες και έχω θέσει κάποια Στάνταρ ποιότητας ζωής. Όταν πάω στη δουλειά μου και πεινάσω θα πάρω ένα σάντουιτς να φάω, δε θα κοιτάζω το πιτόγυρο του συναδέλφου να στάζει το λάδι του και εγώ να το λιγουρεύομαι με την εσωτερική φωνή/δαίμονα “σφίξου ρεεε, κρατήσου πως θα πάρεις το νέο Lamb Of God πρώτη μέρα κυκλοφορίας, τι σκατά μεταλλάς είσαι?” ούτε θα με πάρει τηλέφωνο ο κολλητός μου και εγώ να του πω “ναι ξέρεις ρε συ, δε γαμιέται να τη βγάλουμε στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας και θα φτιάξω εγώ καφέ, ξέρεις ρε συ εκεί που πήγα να πάρω το καινούργιο Nevermore ήταν δίπλα του ακριβώς και ένα καινούργιο γαμάτο γκρουπάκι και το τσίμπησα και έτσι δεν έχω λεφτά να βγούμε για καφέ”. Sorry αυτά τα έκανα στα 15 μου, δε θα τα κάνω και τώρα

Ωραία τα λέει ο darth, ως συνήθως.

Όσον αφορά τον expresso, τον prosatanic και όσους άλλους πιστεύουν πως έγιναν μουσικόφιλοι επειδή αγοράζουν cd, ενώ οι άλλοι είναι τσαμπατζήδες, fake μουσικόφιλοι και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, καλό θα ήταν όταν συζητάτε για κάποιο θέμα, αρχικά να σκέφτεστε αν έχει πάνω από μία πτυχές και μετά να τις αναλύεται κι αυτές (γιατί θέλετε δεν θέλετε θα έχει πολλές πτυχές κι όχι μόνο αυτή με την οποία έχετε συμφιλιωθεί εσείς). Εσείς που αγαπάτε τόσο τη μουσική, προσπαθήστε να απαντήσετε αυτή την ερώτηση στον εαυτό σας? αν σας έλεγαν να πληρώσετε όσα δίνετε για μια νέα κυκλοφορία, αλλά αντί του cd/βινυλίου να πάρετε lossless αρχεία και σκαναρισμένο artwork υψηλής ποιότητας θα το κάνατε; Αν η απάντηση είναι όχι, τότε μάλλον θα έπρεπε να εξετάσετε αν είστε όντως μουσικόφιλοι ή αν εκτός από μουσικόφιλοι είστε λίγο παραπάνω συλλέκτες/καταναλωτές/φετιχιστές. Σταματήστε να παραμυθιάζεστε ή σταματήστε να αγοράζετε δίσκους από μαγαζιά, μεταχειρισμένα κ.λπ., όχι τίποτα άλλο, να αποδείξετε και εμπράκτως ότι στηρίζετε τη μουσική.

Ροκαχόλικ, ευτύχημα θα ήταν να μην είχε υπάρξει μουσική βιομηχανία. Επειδή έτσι λειτουργεί το πράμα δεκαετίες τώρα, δεν σημαίνει ότι είναι και ο μόνος ή ο σωστός τρόπος. Προφανώς η μουσική βιομηχανία δημιουργήθηκε και γιγαντώθηκε γιατί κάποιοι κατάλαβαν πως μπορούν να πλουτίσουν σε βάρος άλλων κι αυτοί οι άλλοι να μην πάρουν καν πρέφα. Γενικά καταναλώστε ρε παιδί μου, αλλά μην πετάτε έτσι κατηγόριες όταν έχετε συμβάλει στη σκατοκατάσταση που επικρατεί. Τώρα σχετικά με αυτό που έγραψες για τις δωρεές? ε ρε φίλε, δεν το κάνετε για τον λόγο που είπα παραπάνω, γιατί σας νοιάζει περισσότερο το προϊόν από τη μουσική. Θες να έχεις το πλαστικό και να το χαϊδεύεις και να το μυρίζεις και να αυταπατάσαι ότι έτσι καταλαβαίνεις καλύτερα το νόημα που υπάρχει στην τέχνη που μόλις αγόρασες. Κι αφού δεν γίνονται δωρεές, αλλά, όπως λες, ούτε δίσκοι αγοράζονται, γιατί πρέπει ντε και καλά να επιστρέψουμε στο μοντέλο που αντιμετωπίζει τη μουσική αποκλειστικά σαν προϊόν;

Ευτυχώς πάντως, υπάρχουν εταιρίες/καλλιτέχνες που ενθαρρύνουν τον κόσμο να κατεβάσει και να διαδώσει τη μουσική τους και αν τους αρέσει να κάνουν μια δωρεά. Προτιμούν κιόλας το κατέβασμα γιατί δεν επιβαρύνει και το περιβάλλον! Μήπως είναι κι αυτοί τζαμπατζήδες; Για παράδειγμα η alphabasic έχει να πει αυτά:

[SPOILER]Hello listener…downloader…pirate…pseudo-criminal…

If you can read this, then you’ve more than likely downloaded this album from a peer to peer network or torrent.

You probably expect the rest of this message to tell you that you’re hurting musicians and breaking just about every copyright law in the book. Well, it won’t tell you that.

What I would like to tell you is that my record label understands that a large portion of people pirate music because it is easier than buying it. CDs scratch easily, most pay-per-download sites have poor quality and shitty DRM protection, and vinyl is near impossible to find or ship without hassle.
In many cases I wonder why people buy CDs at all anymore. A few like the tangible artwork, some haven’t adapted to MP3s yet, but most do it because they have a profound love for music and want to support the artists making it. Kind of restores your faith in humanity for a moment eh?

So, now what?
Like the album? About to go “support the artist” on iTunes?
Well, don’t.
Alphabasic is currently in a legal battle against Apple because NONE of our material (Sublight Records included) receives a dime of royalty from the vast amount of sales iTunes has generated using our material.

Want to buy a CD just to show your support?
If you don’t particularly like CDs, don’t bother.
Retailers like Best Buy and Amazon spike the price so high that their cut is often 8 times higher than the artist’s. Besides, most CDs are made out of unrecyclable plastic and leave a nasty footprint in your environment.

If you do particularly like CDs, buy them from the label (in our case, alphabasic.com). After manufacturing costs are recuperated, our artists usually receive over 90% of the actual money coming out of your wallet.
In addition, all of our physical products are made out of 100% recycled material.

Want to show your support?
Go here and browse our library of lossless, DRM-free downloads.
Already have that?
Then feel free to donate whatever you want to your favorite artist. 100% will go directly to them.
Hell, you can even donate a penny just to thank the artist.

If you really like ‘The Flashbulb - Soundtrack To A Vacant Life’ and want to show your support without it going to greedy retailers, distributors, and coked-up label reps, then click the button below.
If you send us your mailing address, Alphabasic may occasionally send you various goodies (overstocks, stickers, even rare CDs) in appreciation and encouragement for your support.
Thanks for reading.
Who knows if my little business plan here will work to fund new releases, but even failure is better than the crappy label/distributor/retailer system musicians have suffered from for over 50 years.
We hope you enjoy the music as much as we do releasing it.
Finally, if you plan on sharing this release, please include this file. The only reason it is here is to show the listener where he can support his favorite artists!

Benn Jordan
CEO - Alphabasic Records[/SPOILER]

Tρομερή απάντηση, συγκλόνισες τα θεμέλια της σκέψης μου ομολογώ.

Ε, λοιπόν, αν ο θείος σου είχε την πρόθεση να δουν τη δουλειά του όλοι και όχι μόνο εσύ, τότε ναι, άσε τα κλειδιά κάτω από το χαλάκι κι ίσως περάσω κάποια στιγμή.

Δηλαδη δε μπορω να εχω μια κοπια της “Γκουερνικα” στο σαλονι μου,επειδη δεν εχω τα χρηματα να εχω την αυθεντικη?
Ειναι παρανομο και αυτο?

επειδη αυτη τη στιγμη βαριεμαι να αναλυσω τη θεση μου πανω στο ζητημα, θα πω οτι προσωπικα με ενοχλει αυτη η λαιμαργια του downloading, κατι για το οποιο δεν ειναι αυτο καθαυτο υπευθυνο, αλλα η λανθασμενη χρηση του.
πιστευω οτι η ολη διαδικασια για τη δημιουργια ενος δισκου (συνθεση, παραγωγη, εξωφυλλο κ.τ.λ.) κι εφοσον με ενδιαφερει το περιεχομενου του αξιζουν κατι παραπανω οσον αφορα τον μουσικοφιλο.
αυτο ομως δεν δικαιολογει την υψηλη τιμη, την υποτιμηση της ιδιας της τεχνης και την εκμεταλευση των καλλιτεχνων εκ μερους της εταιρειας.
αισθητικα και μονο, ομως, θεωρω ξεπεσμο την συλλογη gigabytes απο mp3 και την τσιγγουνια να αγορασεις εστω κι ενα δισκο τον μηνα οταν δινεις χωρις δισταγμο 4 euro για καφε και κοντα στα 10 για ενα ποτο.