Τελικα η "πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" η το αντιθετο?

Aυτο απο την μια :!:

Ως γενική αποψη παντως ναι … πιστευω οτι η πειρατεια σκοτωνει την μουσικη, απ την αποψη οτι οι δισκογραφικες για να επιβιωσουν , θα υπογραφουν λιγοτερα συγκροτηματα , αρα λιγοτερες ευκαιριες για να προχωρησουν συγκροτηματα , αρα λιγοτερες ευκαιριες να εξελιχθει η μουσικη … Αλλιως οικονομικα , για τις μπαντες , τα λεφτα τα κανουν κυριως απο συναυλιες και merch …

Παντως δεν ξερω …εχω ενα φοβο για του που θα παει η κατασταση με τα cds , αν αρχισουν και δεν τραβανε οικονομικα οι δισκογραφικες … δεν εχω καμια ορεξη παντως , να κανω “συλλογες απο φακελους με mp3” … :stuck_out_tongue:

δίκιο έχει, εγώ τον τελευταίο μήνα έχω δώσει τους μισούς δίσκους μου και ήδη νιώθω πως αγαπώ τη μουσική 50% λιγότερο. υποθέτω πως μέχρι να μπω στρατό θα την έχω μισήσει :roll:

Κι ομως δεν λεω ψεματα:!:

Δηλαδη γιατι σονι και καλα θα πρεπει να αγοραζουμε τους δισκους?Νταξει πολυ θα μ αρεσε και μενα να εχω ολα τα cd οχι μονο στο pc(artwork,booklet κτλπα) αλλα προφανως δεν μπορω να διαθεσω τα χρηματα…αν δεν κατεβαζα mp3 δεν θα χα ακουσει ουτε το 1/10 της μουσικης που χω ακουσει τωρα…

Και το αλλο που λεγεται συχνα οτι δεν εχει καποιος τον χρονο να δεθει με ενα album με το downloading ειναι λιγο ηλιθιο επιχειρημα…καποιος οσο θελει δενεται και ας εχει αλλους 1000 δισκους να περιμενουν…μ αυτη τη λογικη οποιος εχει την οικονομικη ανεση να αγοραζει πολλους δισκους δεν μπορει και αυτος να δεθει με τη μουσικη του

αμα ειναι και ταινιες να μη κατεβαζουμε, να αγοραζουμε το dvd , και σειρες κτλπα κλπα…

Βεβαια πολλοι δεν μπορουν αν δεν εχουν ενα album στα χερια τους, θελουν οπωσδηποτε να το αγορασουν…πολυ καλα κανουν …

απλα ειναι εντελως αστοχο να κρινεται ποσο μουσικοφιλος ειναι ο αλλος απτο ποσα cd αγοραζει και ποσα κατεβαζει

Θα μπορούσες να βάλεις και τις απόψεις άλλων μουσικών όμως που δεν θεωρούν πρόβλημα το dowloading αλλά τις δισκογραφικές.

Όπως ? Και αυτοί οι μουσικοί είναι εκτός δισκογραφικών ? Αλλό το να βρίζεις μια πολυεθνική η οποία είναι απρόσωπη και όντως δεν ενδιαφέρεις παρα λίγα ατομα εκει μέσα σαν καλλιτέχνης και άλλο τους πάντες.

Με 6+2 υπερ της εταιρία ευρώ για την κατασκευή και απο 6 εώς 9 ευρώ για τους μεσάζοντες, ταο να κατηγορεί κανείς τις εταιρίες είναι το λιγότερο ΣΑΘΡΟ.

Χμ, μεγιστοποίηση του κέρδους… καπιταλισμός. Μάλιστα, σε λίγο όλοι θα είναι υπό-δουλοι στις τράπεζες.
Και ναι μεν δεν μπορούμε να πούμε οτι η παράκληση των μουσικών θα γίνει αποδεκτή απο τους πιο αμοραλιστές ακροατές, αλλά σιγουρα γίνεται κατανοητό, οτι δεν πρόκειτε να υπάρχει τόση μουσική ή τόσο καλογραμμένη μουσική στο εγγύς μέλλον.

Όσο για το άλλο παράδειγμα/επειχήρημα που διατυπώθηκε και εγώ θα ήθελα να δειπνώ στο roof garden του hilton με 5 φωτομοντέλα για συνοδούς, αλλά δεν βρίσκω το torrent !

Εσείς φίλες και φίλοι θα αγοράζατε direct ?

Μόνο έτσι θα μπορούσε να επιβιώσει η μουσική… νομίζω.
Τόσο απο πλευράς βιοπορισμού των μουσικών, όσο και απο την πλευρά της συναισθηματικής προσκόλησης με το υλικό που κουβαλάει τη μουσική. Sound Carrier.

Οι περισσότεροι δέχεστε οτι θα θέλατε το αυθεντικό προιόν… αλλά είναι ακριβό.
Αν όμως θελατε ένα ακριβό tshirt, δεν θα κάνατε συμβιβασμούς, με ένα φθηνότερο “μαίμου” ή ένα χαμηλότερης τιμής ? Λανθάνω ?

Επίσης, με την παρούσα κατάσταση τα συγκροτήματα, τα όχι και τόσο γνωστά, πρέπει να γράψουν απο την ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ τον δίσκο και να τον παραδώσουν στην εταιρία. Τα advances είτε δεν υπάρχουν είτε είναι αστεία. Τι δίσκο να γράψεις με 3 και 5 χιλιάρικα ? Άραγε οι μουσικοί, ζούν ΚΑΙ απο τις πωλήσεις τους. Αν έχουν χαμηλές πωλήσεις, οι promoters δεν τους προσφέρουν tour και επομένως δεν κυκλοφορούν merch, ή αν βγάλουν merch (που επίσης έχει κόστος) αυτό πουλάει πενιχρά.
Αυτό για να απαντήσω στον έταιρο φίλο.

Επίσης, καθώς η entertaiment industry είναι βιομηχανία, η πειρατεία, δεν σκοτώνει μόνο τη μουσική αλλά και θέσεις εργασίας συμπολιτών μας. Αυξάνει του φόρους μας … έχει άλλα πιο “αόρατα” side effects.

Άρα η λύση θα ήταν πτώση τιμών, μαζική διανομή και μια σκλύρηνση της αντιμετώπισης ενάντια στους παράνομους.

Δηλαδή μόνο η μουσική είναι πνευματικό αγαθό οι ταινείες και οι σειρές δεν είναι ?
Είναι δυστηχώς θλιβερό το άλμα λογικής που γίνεται…
Αν εγώ θέλω μια porshe,λ.χ αλλα δεν μπορώ να την πάρω, θα πάω σε μια έκθεση θα πάρω μία και θα βολτάρω?. Αν με πιάσουν θα πώ οτι τη δανείστηκα και θα την επέστρεφα ! Ήμαρτον. Θα βολευτώ με το φίατ.

Όσo για την διανομή - δεν θα ήταν κακή μια λύση οπου ένα νέο μοντέλο θα υιοθετούνταν, στο οποίο, η πρόσβαση γινεται μόνο online, με ασύμμετρα διπλά κλειδιά και νέκρωση των inputs της κάρτας ήχου κατα τη διάρκεια του γεγονότος. Μια τεχνολογία που είχε αναπτυχθεί απο την stardocs επίσης με χρήση propertiary device driver έπαιρνε μήνες για να “σπάστει”.
Οσό για αναλογικές - εξωτερικές recordings τεχνκές, αυτές θα είχαν αρκετά πεσμένη ποιότητα…

Όλα είναι υπο αίρεση και όλα ρευστά.

Περα απο ολες αυτες τις μαλακιες υπαρχει κι η λυση του DIY…

Δηλαδή Rockaholics τι προτείνεις εσύ?

[SIZE=“3”]Θετικά του downloading:[/SIZE]

  1. Προεπισκόπηση της μουσικής. Ελαχιστοποιείται έως και μηδενίζεται η πιθανότητα να αγοράσει κάποιος ένα cd το οποίο δεν του αρέσει.

  2. Αύξηση της ποσότητας μουσικής που ακούμε… άρα και αύξηση της κατανάλωσης (με αγορά cd).

  3. Προώθηση της μουσικής λιγότερο γνωστών συγκροτημάτων.

[SIZE=“3”]Αρνητικά:[/SIZE]

  1. Πολλοί μουσικόφιλοι υπερβάλλουν και εθίζονται στο downloading, ενώ την ίδια στιγμή δεν ακούνε σε βάθος την μουσική.

  2. Βασιζόμαστε κυρίως στο φιλότιμο του καταναλωτή για το αν θα αγοράσει ή όχι ένα cd.

  3. Πολύ δύσκολα θα καταφέρει ένα νέο συγκρότημα απο το downloading και μόνο να φτιάξει όνομα χωρίς να έχει το κατάλληλο μαρκετινγκ.

Το να λέμε τα καλά και κακά που θεωρούμε στο downloading δεν νομίζω ότι έχει και πολλή σημασία. Υπάρχει, γίνεται κατά κόρον και οι δισκογραφικές και οι καλλιτέχνες ας μάθουν να πορεύονται με αυτό ή ας απαιτήσουν να μπουν στις φυλακές μερικά εκατομμύρια άνθρωποι.

Σιγά μην απαιτήσουν και ξερίζωμα νυχιών και δημόσιο απαγχονισμό εγκύων.

Οπότε ας πορευτούν με αυτό.
Συμφωνούμε. :smiley:

Καλό το ευφυολόγημα, αλλά ποινές υπάρχουν ποικίλες και πολύ πιο κατάλληλες. Μην καταφεύγεις αιωνίως στο μανιχαϊσμό.

Να συμπορευθούν είναι μια πιθανότητα, αλλά αυτό σημαίνει πως σε μερικά χρόνια θα μειωθεί δραματικά ο αριθμός των επαγγελματιών μουσικών, θα κολυμπάμε σε ωκεανούς απελπιστικά ερασιτεχνικών άλμπουμ, κλπ. κλπ. κλπ.

Τέλεια!

Αν εννοεις καλλιτεχνες τις Βισσοβανδηδες οχι μονο να μειωθουν αλλα και να εξαφανιστουν.
Να ψοφισουν της πεινας και τα κουφαρια τους να τα τρωνε τα ορνια στην περιφερειακη του Αιγαλεω.

Δεν νομίζω, φίλε τόλκι, αυτοί θα θιχτούν τελευταίοι, επειδή είναι εδραιωμένοι.
Προβλέπω στην Ελλάδα, μια αντιγραφή του φαινομένου Walmart σύντομα.
Ουσιαστικά θα την προτείνω κιόλας όταν έχω λόγο στα δισκογραφικά τεκταινόμενα.

Η κάθε βίσση με 5ε στα σουπερμάρκετ θα πούλαγε άπειρα. και τα σουπερμαρκετ δεν έχουν πρόβλημα ρευστότητας. Επίσης όποιος είναι έξυπνος θα επιχειρήσει να χρησημοποιησει τέτοια δίκτυα διανομής. (σουπερμάρκετ.)

Ακόμα απαντήσεις στα “Θετικά του downloading”:

  1. Προεπισκόπηση της μουσικής. Ελαχιστοποιείται έως και μηδενίζεται η πιθανότητα να αγοράσει κάποιος ένα cd το οποίο δεν του αρέσει.
  • ολόκληρα CD στο myspace, με κάποιο μικρό voiceover. Μια χαρά προεπισκόπιση, σε ελαφρώς μειωμένη ποιότητα. (H R.R θα το πράξει κατα κόρον !)
  1. Αύξηση της ποσότητας μουσικής που ακούμε… άρα και αύξηση της κατανάλωσης (με αγορά cd).

Δεν δείχνουν αυτό οι πτωτικές πωλήσεις. Απλά στο μέταλ, ειναι λίγο καλύτερα τα πράγματα. ΛΙΓΟ !

  1. Προώθηση της μουσικής λιγότερο γνωστών συγκροτημάτων.

Στα περιοδικά, κοίταξε στα πλαίσια,των κριτικών και πες μου ποιά αλμπούμ είναι σε αυτά και ποιές εταιρίες τα κυκλοφορούν. Επίσης εκει που εγώ έχω 400 views κάπου, μια πολυεθνική έχει 4000 minimum, επειδή έχει άλλο muscle.

Αρνητικά:

  1. Πολλοί μουσικόφιλοι υπερβάλλουν και εθίζονται στο downloading, ενώ την ίδια στιγμή δεν ακούνε σε βάθος την μουσική.

Μιλώντας σε φίλο. Κατέβασα το νεό kiss, το νεο MEGADETH, το νέο ΤΑΔΕ, το ΔΕΙΝΑ. Αλλά ΔΕΝ ΤΑ ΑΚΟΥΣΑ ακόμα. Υπήρχε περίπτωση κάποιος που αγόραζε ενα δίσκο να μην τον παίξει για μια εβδομάδα ?

  1. Βασιζόμαστε κυρίως στο φιλότιμο του καταναλωτή για το αν θα αγοράσει ή όχι ένα cd.

:lol: Και όταν συμβαίνει ανοίγουμε σαμπάνια !

  1. Πολύ δύσκολα θα καταφέρει ένα νέο συγκρότημα απο το downloading και μόνο να φτιάξει όνομα χωρίς να έχει το κατάλληλο μαρκετινγκ.

Ρεαλιστικά πείτε μου ΕΝΑ μεγάλο ROCK/METAL συγκρότημα που να έχει κάνει καριέρα απο downloadable tracks. MONO !

Απαντώντας στον Chris P.
Φυλακή όχι, προκράτηση, μισθού όμως, θα είναι πιο ευκόλο ! Αν το κάνεις - πληρώνεις ΘΕΣ δε ΘΕΣ ! πχ.
Και κάνε ενστασή ότι πάτησε η γάτα σου τον κωδικό του rapidshare ! Η πολιτεία οφείλει να κάνει και αυτή κάτι! Γιατί να αποδίδω ΦΠΑ, αν η πολιτεία με γράφει εκει που δεν πιάνει μελάνι πχ ?! Λεφτά θέλει, να κάνει τη δουλειά της ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ !

Επίσης όπως προείπα, προτείνω direct πωλήσεις. Αν ξέρετε οτι μπορείτε να αγοράσετε ενα προιιόν με καπέλο μονο 2 και όχι 9 επιπλέον ευρώ, πως θα σας φαινόταν ??

Λολ, αν μου κάνεις παρακράτηση μισθού πάλι φυλακή θα πάω.
Άσε που νομικά δεν στέκει κάτι τέτοιο. Οπότε μάλλον για πρόστιμο μιλάς περισσότερο.
Λογικευτείτε.

Προσωπικά, εγώ θα αγκάλιαζα την μείωση τιμών μέσω direct αγορών όπως λες εσυ. Εδώ και τώρα που δεν υπάρχει αυτό το σύστημα σκάω γύρω στα 80 ευρώ για 8-10 κυκλοφορίες το μήνα (οι προσφορές στα web-shops νάναι καλά).

Το περί πτώσης των πωλήσεων είναι σχετικό.

Πιστεύω ότι μειώνονται οι πωλήσεις των “γνωστών” ονομάτων αλλά αυξάνονται αυτές των λιγότερο γνωστών.
Fine by me, αν θες τη γνώμη μου.

Και πέρα απ’ όλα αυτά, υπάρχει και το ιδεολογικό της υπόθεσης ότι η μουσική είναι τέχνη και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ σ’ αυτήν να έχουν ΟΛΟΙ ίση πρόσβαση. Άρα να διατίθεται δωρεάν.

αυτοι ειναι οι τελευταιοι που θα πεινασουν ακομα κι αν δεν ξαναπουλησουν cd μεχρι να πεθανουν.

Το “ερασιτεχνικων” πως το εννοεις? απο πλευρας παραγωγης? δεν ξερεις δηλαδη καμια μπαντα που να γινε γνωστη μεσω του myspace η να πουλαει ξερω γω 100 cd και να εχει “επαγγελματισμο” στιην δουλεια της? Η και το αντιστροφο?

Επισης οπως οταν μια κατασταση που υπαρχει λειτουργει εις βαρος του καταναλωτη, ο καταναλωτης συμβιβαζεται (δεν μπορει να κανει κι αλλιως),ετσι κι οταν γυρναει εις βαρος της δισκογραφικης η των “συμφεροντων” του καλλιτεχνη, πρεπει να συμβιβαστουν κι αυτοι και να κανουν οτι καλυτερο μπορουν με την υπαρχουσα κατασταση. Δεν ηρθε το τελος. Αλλοι μουσικοι μπορει να βγουν κερδισμενοι απ’ αυτο αλλοι χαμενοι.
Μην κανουν σαν μοιρολογιστρες και εφοσον υπαρχουν αλλες μπαντες που στην εποχη του ιντερνετ συνεχιζουν να πουλανε, ας δεχτουν το γεγονος οτι ισως να μην εχουν κατι αξιολογο να προσφερουν.

Δεν υποστηριξα βεβαια ποτε την αποψη οτι ειτε αγοραζεις ειτε οχι δεν κανει καμια διαφορα ομως κατι τετοιο δεν εχει νοημα να συζητηθει γιατι αυτοι που θα στηριξουν με τον ενα η τον αλλο τροπο μια μπαντα, δεν σταματησαν ουτε θα σταματησουν ποτε να υπαρχουν.
Ασε που δεν νομιζω οτι υπαρχει και τοσο τρομερη διαφορα στον αριθμο των ατομων που αγοραζαν τακτικα δισκους πριν το ιντερνετ. Απλα δεν ειχες πολλες πηγες για ενημερωση ουτε ευκαιρια να ακουσεις πολλα πραγματα. Οποτε πχ εβαζε το χαμερ 9 σε ενα αλμπουμ και οι περισσοτεροι θα εδιναν τα λεφτα τους σ’αυτο (με αποτελεσμα τα μεγαλα ονοματα να ειχαν στανταρ εσοδα). Μπορει να αγοραζαν ομως κι ενα σιντι το διμηνο. Και δεν μιλαμε μονο για μεταλ.

Οσο γι το οτι “αν αγαπας την μουσικη, αγοραζεις” η μονη αληθεια που μπορει να υπαρχει σ’αυτο ειναι το οτι οταν σ’αρεσει κατι πολυ και εφοσον εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, ειναι πολυ πιθανο καποια στιγμη να θελησεις να αποκτησεις και το προϊον. Κατα τα αλλα εχω μουσικους στον σκληρο μου που δεν εχω βρει την ευκαιρια να αγορασω δισκους τους κι ομως τους λατρευω.

Eπειδη τωρα ακουω δισκο τους θα σου πω οι Diablo Swing Orchestra.
Mεγαλο για πολλους λογους.
20 γραμματα ονομα
6 μελη
μουσικαρα

Τι εννοεις μεγαλο?Εμπορικο?
Οι συγκεκριμενοι αν δεν υπηρχε το download δε θα τους ηξερε η μανα τους.
Το επομενο δισκο βαζω στοιχημα οτι θα τον κυκλοφορησουν σε μγαλη εταιρεια.

Και εδω σου λεω.Ποιος εχει περισσοτερη αναγκη?Οι diablo που σε ενα κλαμπ θα φερουν 200 ατομα κοσμο και τα εσοδα τους ειναι απο εκει και οχι απο τις πωλησεις ή οι ACDC που γεμιζουν σταδια και χεζονται στο ταληρο?

Κι ομως, το 80% των cd που εχω αγορασει τα τελευταια 3-4 χρονια (και αγοραζω συχνα) ειναι απο μουσικους που εμαθα μεσω του παρανομου downloading.

Εχω αγορασει δισκους που τους εχω παιξει ολοκληρους 2 φορες. Και ειναι αρκετοι.

χμ δεν μπορω να σκεφτω τι μαρκετινγκ ειχαν ακριβως οι sigur ros ας πουμε

Ισως θα συμφωνουσα μονο και εαν την συγκεκριμενη κυκλοφορια που θα κατεβασεις σου δινει τη δυνατοτητα η μπαντα να την ακουσεις. πχ. μεσω myspace. Αλλιως θα πρεπει να θεωρειται πως το downloading γινεται για την προστασια του καταναλωτη σε περιπτωση που θελει να αγορασει το αλμπουμ.

Πιστεύω ότι μειώνονται οι πωλήσεις των “γνωστών” ονομάτων αλλά αυξάνονται αυτές των λιγότερο γνωστών.
Fine by me, αν θες τη γνώμη μου.

Και πέρα απ’ όλα αυτά, υπάρχει και το ιδεολογικό της υπόθεσης ότι η μουσική είναι τέχνη και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ σ’ αυτήν να έχουν ΟΛΟΙ ίση πρόσβαση. Άρα να διατίθεται δωρεάν.

Όχι. Οι πωλήσεις πέφτουν ΓΕΝΙΚΑ. Τα άγνωστα, δεν πουλάνε γιατι κανείς δεν τα ξέρει. Λίγοι θα τα αναζητήσουν με σκοπό και να τα αγοράσουν.

Και η ζωγραφική είναι τέχνη. Αντε πάρε ενα πίνακα τσάμπα. ΘΑ μπορούσες βεβαια να πάρεις μια ρέπλικα ή μια αφίσα - αλλα και πάλι θα πλήρωνες.

επίσης Βαγγέλη, 100 η και 1000 cd με 1-2 ευρώ νοούνται σαν κέρδη ? Δεν καλύπτουν ούτε μια μέση ηχογράφηση της τάξεως των 10.000.
Ο μουσικός δεν θέλει το λιγότερο 20.000 για να ζήσει την οικογένεια του?

Σε άλλο σημείο εννοώ οτι σιγά σιγά όλες οι παραγωγές θα είναι κομπιουτερέ/φτηνιάρικες κτλ. και θα κυκλοφορούν και απελπιστικά μέτριοι δίσκοι, λόγω της σχετικής ευκολίας να γράψει κάποιος, στο σπίτι του.

Sigur ros - ηταν ΕΜΙ νομίζω ? (και είναι προσφιλείς σε ροκ πλήθος, ροκ / μεταλ… χμ…)

οι Diablo στην ελλάδα δώσανε 130 κόπιες. Ούτε 100 άτομα δεν θα είχαν. Δυστηχώς.

Απ ότι βλέπετε παιδιά, το προβλημα δεν είναι οι καλλιτέχνες, ούτε και οι δισκογραφικές.
Το πρόβλημα είναι οι ενδιάμεσοι σταθμοί ενος cd απο την αποθήκη στον καταναλωτή.

εγώ πάλι νομίζω πως αν γίνουν όλα αυτά τα τραγικά που λες ροκαχόλιξ, από τη μουσική θα φύγουν οι ροκ σταρς γουωναμπηζ και αυτοί που θέλουν εδώ και τώρα να ζήσουν από τη μουσική τους. κοινώς, αυτοί που θα μείνουν θα είναι περισσότερο αυτοί που νοιάζονται να κάνουν τέχνη κι όχι αυτοί που θέλουν ένα επάγγελμα. όχι τόσο τραγικό! κι αν γίνουν όλα λιγότερο επαγγελματικά στ’ αρχίδια μας και τώρα που είναι επαγγελματικά βλέπουμε την ποιότητα, τουλάχιστον θα είναι και ρομαντικά =)

στην τελική αυτό που είπε ο cynic. ας τραβήξει μια μπάντα να ηχογραφήσει καλά δυο κομμάτια της, ας τα μοιράσει και μετά αν δεν έχει χρήμα να πει “παίδες νο μάνη, βοηθήστε λιγάκι”, αν βοηθήσουν καλώς, αν όχι σημαίνει ότι μάλλον σε έχουν χεσμένο οπότε ή σταματάς ή γράφεις τη μουσικούλα σου για τον εαυτό σου και τους φίλους σου. όταν βγάλεις δίσκο, δώσε την επιλογή για ντονέησονς… γυφτιά, ε; εγώ δεν θέλω να έχω σε φυσική μορφή τη μουσική, ούτε γουστάρω να πληρώσω 10 δολάρια για μουσική που πιθανόν θα σβήσω σε 2 μήνες από το μπ3 μου. αντιθέτως είναι πολλές οι μπάντες που θα έστελνα χρήματα για δίσκο τους που τον κατέβασα τσάμπα. σε μερικές το έχω κάνει κιόλας.

κι ας είναι το τίμημα να μην ηχογραφήσουν άνθρωποι που με το μοντέλο της βιομηχανίας θα είχαν τη δυνατότητα. γενικά εξαφάνιση/συρρίκνωση της βιομηχανίας ναι μεν σημαίνει ότι λιγότεροι θα ηχογραφούν (το οποίο δε σημαίνει εξαφάνιση της μουσικής, ήμαρτον δλδ), αλλά -ούτως ή άλλως- δεν έχουμε ανάγκη το κάθε καλό ριφφ που μπορεί να γραφτεί και αφετέρου σημαίνει εξαφάνιση/συρρίκνωση του εμπορίου στη μουσική. θα γίνει λιγότερη, αλλά θα γίνει πιο προσωπική, εμένα μ’ αρέσει.