Τελικα η "πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" η το αντιθετο?

Κοίτα, δεν λέω ούτε το ένα ούτε το άλλο, ούτε πλανιέμαι οτι χωρίς να αλλάξει κάτι αρδην, ξαφνικά οι downloaders θα κόψουν το ευγενές σπορ. Απλά απο εκεί που θα μπορούσα να είμαι αμέτοχος, κάνω έναν απλό διάλογο.

Μια μπάντα, θα έρθει δύκσολα, αν δεν έχει πωλήσεις, θα έρθει σε κωλοχώρο και θα είναι και ακριβή.
Θα πας μάλλον πχ σε μια συναυλία της didi, στατιστικά καθαρά, παρά σε μια μικρού διοργανωτη. Στατιστικά και απρόσψπα αυτό ε ?

Στα ροκάδικα, θα σερβιριστείς ποτάκι, θα χαζέψεις λίγο και αφού πιθανά ακούσει για 100004 φόρα το ace of spades και άλλες επιτυχίες, θα φύγεις. Τα μαγαζιά πληρώνουν αν δεν κάνω λάθος 3000.
Απάντηση, σε παράκληση για κομμάτι ? Δεν το ξέρει ο κόσμος,
προτροπή τσεκαδόρου όταν έπαιζα diamondhead ? Τι μαλακίες παίζεις, βάλε κάτι που να ξέρει ο κόσμος. Παρανόιντ φιλαράκι, παρανοίντ !

Εμένα προσωπικά το downloading και η δυνατότητα που μου παρέχει να ακούω άπειρα πράγματα -την οποία και εκμεταλλεύομαι σαν άλλος γουίνι δε που μπροστά σε μια αποθήκη με μέλι- μου αναζωπυρώνει τον ενδιαφέρον και μου μεγεθύνει την αγάπη για τη μουσική. Με άλλα λόγια, είμαι πεπεισμένος ότι χωρίς το downloading δε θα αγόραζα τόσους δίσκους όσους αγοράζω.

Και σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να γυρίσω στην εποχή που παρακαλούσα να αγόραζε κάποιος γνωστός μου ένα δίσκο που διάβασα κριτική που με πόρωσε σε κάποιο περιοδικό, έτσι ώστε να μου το αντιγράψει να δω τι παίζει. Και αν δεν το αγόραζε κανείς, δεν τον άκουγα και ποτέ το δίσκο.

Σιγά μην κατεβάζω στα μουλωχτά. Σιγά μη νιώθω και τύψεις. Αν ερχόταν λόγου χάρη η αστυνομία στο σπίτι μου και με συλλάμβανε επειδή έβρισκε παράνομα mp3 στον υπολογιστή μου, αυτό θα ήταν η μεγαλύτερη υποκρισία του αιώνα. Και αυτό επειδή ακριβώς δίπλα από το πισί θα είναι η δισκοθήκη μου -όχι τεράστια αλλά ικανοποιητική στον βαθμό που μπορώ- και θα την πληρώνω εγώ τη νύφη που εντέλει βοηθάω πολύ περισσότερο τη μουσική βιομηχανία από τον Mtv-ραδιοφωνάκια, ο οποίος βέβαια δεν κατεβάζει τίποτα και είναι νόμιμος και σωστός απέναντι στην τέχνη. Βρε δε μας παρατάτε.

Το να αγαπάς τη μουσική και να μην κατεβάζεις μουσική σήμερα σημαίνει 3 πράγματα: -Δεν έχεις χρόνο να ακούσεις πάνω από 3-4 καινούριους δίσκους το μήνα τους οποίους μπορείς και αγοράζεις. -Είσαι πλούσιος, ό,τι θες το παραγγέλνεις και στ’ αρχίδια σου. -Κόβεις μέχρι και από τις εξόδους σου, από τα ψώνια, από παντού για να μπορείς να αγοράσεις αυτά που θες. Και το τελευταίο προσωπικά το βρίσκω αρρωστημένο.

Καμία τύψη και τίποτα στα μουλωχτά λοιπόν.

Στατιστικα παω σε συναυλιες μικρων διοργανωτων πιο πολυ (αλλα ειμαι η μειοψηφια), απο τις οποιες αν και σπανια ειμαι ευχαριστημενος απο την ποιοτητα ηχου και γενικα των συνθηκων, κατανοω και στηριζω.
Αλλα τις μπαντες που, προσωπικα, στηριζω, αντικειμενικα δε προκειται ποτε να γινουν μεγαλες ,οποτε εχω και σχετικα περιορισμενες απαιτησεις (για μενα μετρανε και αλλα πραματα πλην των καθαρα τεχνικων)
Απο την αλλη εχουν γινει και τρελα φεσια σε συναυλιες μεγαλων promoter,απο αποψη κυριως ηχου,συνεπως τπτ δεν εξασφαλιζει οτι τα 50-60 ευρος που δινω θα ανταμειφθουν αναλογως

Τωρα αναφορικα με αυτο που ειπες για τα playlist,θιγεις οντως ενα πολυ σημαντικο προβλημα (το οποιο θα ηταν μια ωραια συζητηση),αλλα ακομα και αν παιζει Holy. Diver καθε βραδι ,εγω επιμεριζομαι το κοστος tου ΑΕΠΙ.

Αν τωρα εκανες καποια συνδεση μεταξυ της πειρατιας και σουπα playlist την οποια δεν καταλαβα να μου το διευκρινησεις.
Απλως,εννουσα,οτι ακομα και αν εχω 10 τερα μp3 αν βγαινω εξω, πληρωνω το κατιτις στη μουσικη βιομηχανια θελοντας και μη.Νομιζω οτι εινια παραπανω απο 3κ παντως.Οπως και να χει …:smiley:

Αυτό το έχει πει και άλλος - μέλος συγκροτήματος, στην Ελληνική Warner, πλεον, μόνο που όταν του είχε έρθει επιστολή στο σπίτι, ήταν αρκετά, διαφορετική και πανικόβλητη η αντίδράση του.

To να κλέβεις τον άλλο, το βρίσκω αρρωστημένο, όχι το να τον σέβεσαι. Αν δεν έχω λεφτά να πάρω κάτι, δεν το παίρνω, επειδή ο άλλος - δεν κοιτάει πχ.
Το να κάνεις το κομμάτι σου είναι δικαίωμα σου.
Το να παίρνεις 4χ12 cd το χρόνο = 48 CD λ.χ δεν νομίζω επίσης οτι σε καθιστά μουσικόφιλο, φυσικά αν παίρνεις και αυτά, καλύτερο απο το τίποτα… αλλα και πάλι σκέψου, πόσοι δεν το κάνουν.

Επίσης παιδάκια το σενάριο του 2112 αρχίζει να γίνεται ψιλο-αληθινό… ?

Επίσης είπα οτι αν πάς σε ενα κλάμπ, απλά χρησοπληρώνεις το ποτό, τα δικαιώματα είναι 3000ε/έτος.
Οποτε οι καλλιτέχνες πέρνουν ενα … πολυ μικρό ποσόστο.
Μην προσπαθούμε να βρούμε παραθυράκια ρε παιδιά… δεν είμαστε δικαστες !

Ποσα cd το χρονο σε κανουν μουσικοφιλο?
Σημειωση 4 cd το μηνα X 15 ευρω = 60 ευρω το μηνα.
Το 1/10 του μισθου

Δηλαδή πόσα πρέπει να αγοράζει το μήνα κάποιος για να είναι καλυμμένος και να θεωρείται μουσικόφιλος?

Kαι φαντάσου εκτός από μουσικόφιλος (που τα 60 ευρώ δε σου φτάνουν) να θες να είσαι και κινηματογραφόφιλος και θεατρόφιλος και να έχεις φίλους να πηγαίνετε για ποτά και να έχεις γκόμενα και να τρως σε κανά εστιατόριο κτλ κτλ.

Αχ δεν είναι για μας η ζωή.

Γελάει ο κόσμος ε. Και δεν είπα μάλιστα πουθενά ότι όποιος παίρνει 4 cd είναι μουσικοφιλος. Άλλα είπα, άλλα κατάλαβε. Και λογικό είναι.

Μαλιστα τωρα πρεπει να εχουμε και λογιστη σπιτι να μετραει ποσα δισκια παιρνουμε για να κερδιζουμε το μεταλλιο του μουσικοφιλου???
Ωστε 50 cd το χρονο δεν ειναι αρκετα??
Ποσα δηλαδη πρεπει να αγοραζει ενας πραγματικος μουσικοφικος?
Να αγοραζει 200 και να μην τα ακουει? Αυτος ειναι ο ΜουσικοΦΙΛΟΣ δλδ?
Να αγοραζω δισκους που δε μαρεσουν δλδ για να γεμιζω τα ραφια και να τα βαζω κατω απο τραπεζακια που μπαλανζαρουν?
Νομιζω οτι η ποσοτικοποιηση ενος παθους ειναι αστοχη σα λογικη.
Και ακομα αν παιρνω 4 cd το μηνα αλλα παω και 2 συναυλιες το μηνα.Τοτε το ποσο ανεβαινει…Λογιζομαι ως μουσικοφιλος ετσι η οχι?
Αν δανειστω το δισκο απο ενα φιλο μου και τον ακουσω τσαμπα… κλεβω η δε κλεβω?

Και τωρα που θυμηθηκα κατι αλλο, μεγαλο γελιο εχουν και τα καταστηματα δισκων, οι οποιοι γρινιαζουν τωρα οτι πεσανε οι πωλησεις,αλλα οταν τραβουσανε τις αντιγραφες επι πληρωμης,πουλωντας ουστιακα αερα και βγαζοντας μαυρα λεφτα στην πλατη μας και των συγκροτηματων (με τη λογικη οτι αυτα δε βρισκονται πουθενα), ηταν ολα καλα και αγια.Τοτε υπηρχε παθος,ενω τωρα ολα ειναι ψευτικα…

Μήπως αντί για Χολαργό μένεις στη Ζυρίχη και χάλασε το GPS σου? Εγώ προσωπικά με αυτά τα δεδομένα που θέτεις έχω ένα αυτί, ένα νεφρό και ένα μάτι για να με βγάλουν τους 3 πρώτους μήνες. Για τους υπόλοιπους Sorry αλλά όλα τα άλλα όργανα έρχονται σε σετ.

αρρωστημενα ειναι αυτα που λες εσυ
εκτος αν εισαι υπαλληλος καμιανης δισκογραφικης οποτε τουλαχιστον να παιρνεις το κατιτις για τον κοπο σου

Iδιοκτητης εταιρειας…

μην τα λες ετσι αποτομα, το μεσημερι ειναι ερωτογενης ζωνη.
να επισημανω τοτε οτι τη μουσικη παραλιγο να την σκοτωσουνε οι δισκογραφικες, που ειναι και οι μεγαλυτεροι πειρατες ολων.
το μεταλ παντως καταφεραν να το ξεφτιλισουν εκει στις αρχες του '90. και οταν δεν ειχε να δωσει τπτ αλλο, στραφηκαν αλλου.
we have a serious rocking problem indeed brother

Κατι τετοια πραγματα ακουγονται και μετα αντε να μην αρχισεις το δουλεμα.
Νομιζω οτι καποιος θεωρειται μουσικοφικος οταν μαζι με ολους τους αλλους αγοραζει τοσα cd ωστε οι εταιριαρχες να βγαζουν ενα καλο εισοδημα
Τετοιες αποψεις ακους και σου ρχεται την επομενη στιγμη μεσα να μπεις και να γινεις ο ultimate-leecher,να κατεβασεις οτι κυκλοφορει και δε κυκλοφορει παρανομα

ω ναι, θιχτήκε τώρα το φρόνημα, μήπως θέλετε και μπόνους ανα γκίγκα κατεβασμένων ?
εγώ λέω, ποιο είναι το αποτέλεσμα σε εταιρίες και μουσικούς, και έχετε βγεί κραυγάζωντας συνθήματα του τύπου οι εταιρίες φταίνε, ειναι οι μεγαλύτεροι πειρατές και ότι ναναι - με το συμπάθειο. Οταν είναι γεγονός οτι τα 7 γίνονται 15 εκτός εταιρίας. Αλλα για τις λαλακιες των μαγαζιών, πάλι φταίνει οι εταιρίες και γενικά επειδή είναι έυκολο για όλα φταίει κάποιος άλλος. Nice to be the black sheep !

Τολκι είσαι ώραιος, θα με χρίσεις σύντομα και πρόεδρο κράτους αμα σου έρθει ! :stuck_out_tongue:
Δεν είμαι ιδιοκτήτης εταιρίας, και απο που σου ήρθε αυτό, πες το μου να ξέρω, ωστε να μάθω και εγώ τι είμαι.
Είμαι άτομο που διαλέγει συγκροτήματα για εταιρία, τη σχέση έχει το ένα με το άλλο, πές το μου εσύ.

Αγοράζω περίπου 40 κυκλοφορίες το μήνα απο CD/DVD λοιπά μέσα. Δeν καπνίζω, όμως. Guess what. -170e-300e το λιγότερο, απο πολύ κόσμο!
Όπως προείπα, φροντίζω να αμοίβομαι ανάλογα με την εργασία μου. Αρα δεν είναι το 1/10 του μισθού μου.
Για να είμαστε ειλικρηνείς, αρκετοι φορουμίτες είναι ανήλικοι, όποτε δεν δουλεύουν καν.

Το μέταλ ακόμα το σκοτώνουν οι δισκογραφικές … αλλα δεν είναι όλοι ίδιοι.
Ας μην το ρίξουμε σε φτηνούς αφορεσμούς.

Εγώ λέω πρώτος οτι οι τιμές πρέπει να πέσουν και η ποιότητα
να ανεβεί και θα το κάνω πράξη μέσω των κυκλοφοριών της εταιρίας μας. Τώρα αν δώ οτι δεν έχει και νόημα, θα φροντίσω να το φέρω στα ίσια, γιατι σέβομαι τον επενδυτή μου και θα το παρατήσω.
It’s foolproof, ακόμα έχω προοπτική καριέρρας και μέσα στην κρίση ετσι κι αλλιώς, δεν έχει και τρελό νόημα, αλλα μετά θα είναι φρέσκια η αγορά εργασίας και αν μου κάτσει η φάση, η δισκογραφία θα υπάρχει για άλλα 10 χρονάκια το λιγότερο, μέχρι που να πενηνταρήσει η γενιά των 80ς !
Η Ελλάδα, προφανώς απο πωλήσεις δεν έχει κάποιο σημαντικό αντίκτυπο, αν και αναλογικά με άλλες έχει αρκετούς μεταλλάδες/πλυθησμο και είναι λίγο και το γαμώτο, του να θες να πάς καλά στον τόπο σου !

Αν όλα αυτά ακούγωνται τόσο τρελά και ουτοπικά τι να πώ…

Πες μας βεβαια και σε τι τιμες παιρνεις τα cd…Tιμες δισκοπωλειου ή λογω δουλειας εχεις σκοντο?:roll:
Τουλαχιστον παλι καλα που καταλαβες οτι πολλοι ειναι φοιτητες/μαθητες.

καλα το ειπα λοιπον υπαλληλος δισκογραφικης (εστω…freelance)
οποτε εισακουστηκαν και οι προσευχες μου, να παιρνεις κ εσυ το κατιτις σου γιατι απο οτι λες δεεν εχεις προβλημα ακομα κ εν μεσω κρισης, θενκ γκαντ.Παντως 600 ευρω (1/10 του οποιου ειναι τα 60 προαναφερθεντα ευρω) δεν ειναι ο δισκος σου μισθος σιγουρα αλλα ο μεσος μισθος στην ελλαντα του σωτηριου ετους 2009. Και οχι αγαπητε, οι πιο πολλοι εδω δεν ειναι ανηλικοι και ουτε τρωνε κουτοχορτο και εχουν γραμμενη την καριερα υμων και τις προοπτικες σας. Οι πιο πολλοι εδω εχουν μια καλη αισθηση της πραγματικοτητας και guess what, καλο ειναι για τα πνευμονια μας νακοψουμε το τσιγαρο (το εκοψα πρωτοχρονια του 2008 ) αλλα δεν σωνεται το προβλημα ετσι.
Αντιθετως αν καταργηθουν ολες οι δισκογραφικες εταιρειες και υπαρχει δημοσιος τροπος να διανεμει ο καθεις τη μουσικη του (γιατι το σκελος της ηχογραφησης/παραγωγης στην ουσια εχει λυθει μεσες-ακρες, το θεμα της μαζικης κοπης αντιτυπων και διανομης χτυπαει ακομα τα γκρουπ) τοτε θα γλυτωσουμε απο κατι μεσαζοντες, που ειναι χειροτεροι Leeches απο τους γνωστους - αγνωστους του ταδε p2p λογισμικου.
Η μουσικη ειναι σαν το οξυγονο, τοσο απαιραιτητη και τοσο αδυνατον να γινει “ιδιοκτησια” του οποιουδηποτε (ακομα κ του δημιουργου της).

Τόλκι, μ άρεσεις! Απαντάς με λίγα λόγια και με σκοπό να πονέσεις τον άλλο.
Για να δούμε, εννίοτε, αν είναι πρόμο κάτι, μπορεί να το πέρνω, τσάμπα ή σε φάκελο, για κριτική.
Αν μ αρέσουν τ αγοράζω, ετσι κι αλλιώς πολλά είναι κομμένα. Εμείς θα δώσουμε ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
Αγοράζω, τις νέες κυκλοφορίες που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον, απο τα δισκάδικα σε 14-17-18ε !
Αγοράζω μεταχειρισμένα… σε ότι τιμή παίζουν.
Αγοράζω απο play και mailorders, συνήθως βγάινουν κάπως πιο φτηνά … και εταιρίες όπως η AOR HEAVEN πλέον δεν έχουν διανομή εδώ οποτε η περιμένεις πότε θα διανοήθει ο καθένας να τα φέρει ή…
Καμιά φορά μου κάνουν κανένα δώροι φίλοι. Α και αμα πάρω 100ε πχ, καμιά φορά μου κόβουν κανα 5άρι με 10άρι εννίωτε κάποιοι ιδιοκτήτες δισκοπωλείων…

Όχι οτι σου πέφτει και τρελός λόγος αλλα αφού ρώτησες…
Ετσι κι αλλιώς απο τα χονδρεμπόρια, φεύγουν μόνο με τιμολόγια δίσκοι.
Στα λιανομάγαζα … ο θεός και η ψυχή τους… τι κάνει ο κόσμος…
βεβαίως οι αναρχικοί τα καίνε και οι εφοριακοί τα #$@#$@#$##, αλλά δεν είναι μανάδες και πατεράδες αυτοί αλλα άθλιοι καπιταλιστές πλουτοκράτες…

Αχεμ.

Αν θυμάμαι καλά σε ένα poll, σχετικό με την ηλικία αναγνωστών μαλλον δεν ήταν και τόσο μεγάλες οι ηλικίες… Και ονειρέψου, ελεύθερη μουσική και άλλα ωραία σε καπιταλιστικό συστημα ! ΜΠΑ! ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ! Οι πολέθνικές και οι τράπεζες θα ##$#@$# τον κόσμο, μέχρι να αλλάξει κάτι ριζικά, τώρα, αν θες όπως είπα να βρείς κάτι να εκτονώσεις το θυμό σου, που δεν σου φταίει και να το δαιμονοποιήσεις γίνεται… Σκεψου απλά όμως οτι αυτό είναι οχλική συλλογιστική.

Sorry εντωμεταξύ αυτό περι ΔΗΜΟΣΙΟΥ τρόπου διανομής είδικα στην Ελλάδα, θα ήταν ΘΕΙΚΟ ! Χαχαχα ! Και φυσικά ποίος θα έδινε κάτι για τίποτα ? Απλά ό κόσμος θα το γύριζε σε άλλες ασχολίες.
Και πραγματικά θα έπαιζε για την πάρτυ του και για τους φίλους του, και ίσως για κάποιους με αρκετά χρήματα, όπως γινόταν παλαιότερα με καρδηναλίους και βασιλιάδες…

AAAA τωρα λυθηκε το μυστηριο. Τα σιντι ειναι ακριβα οχι γιατι φταινε οι εταιρειες αλλα γιατι φταινε τα μαγαζια.

Βεβαια τωρα εξειδικευοντας διαπιστωνουμε οτι τα μαγαζια φταινε γιατι τα χτυπανε οι αναρχικοι με μπουρλοτο και οι εφοριακοι με τα ντοσιε τους.

Εκπληκτικη συλληψη! Θα μπορουσατε αγαπητε αντι για freelance μεσαζων να εισθε ενας καταπληκτικος δεδεκτιβ (detective) ή ακομα κ ενας εξαισιος stand up comedian.

Εγω παλι ξερω πολλους αναρχικους και κομμουνιστες που ειναι μαναδες και πατεραδες (σε αντιθεση με τα “αμυαλα παιδια” που υμεις υπο-νοειτε). Επισης γιγνωσκω πολλους ιδιοκτητες δισκοπωλειων που ειναι αριστεροι, αλλοι δεξιοι, αλλοι στην κοσμαρα τους, σιγουρα ομως ολοι τους δεν εχουν κ πολλα περιθωρια επιλογης για τις φιξαρισμενες τιμες των Labels, για αυτο αλλωστε ειναι μικρες οι διαφοροποιησεις στα new arrivals. Στα μεταχειρισμενα ισχυουν αλλου θεου κανονες. Επισης απληστοι πλουτοκρατες δεν ειναι οι μικρομαγαζατορες (μικροαστοι καρπαζοεισπρακτορες οι περισσοτεροι) αλλα αι μεγαλαι δισκογραφικαι που εχουν αρκετο logistic resources για να προσλαμβανουν και freelance μεσαζοντες. Οπερ εδει δειξαι. 8)

αγαπητε, δεν ειμαι υπερ ελευθερης διανομης σε ενα καπιταλιστικο συστημα, αν και ειναι εφικτο και αυτο (ηδη συμβαινει). Δεν ειναι αρκετο ομως, γιατι ενα γκρουπ εχει να λυσει απο μονο του το θεμα της διανομης. γινεται, ξαναλεω, ηδη συμβαινει, αλλα το ζητουμενο ειναι να δωσουμε μια πιο εκτεταμενη λυση. Αυτο αγαπητε γινεται με μια συνολικη επαναστατικη θεωρηση των πραγματων, εκει μπαινει και το δημοσιο που ανεφερα. Φυσικα οχι στο ελληνικο δημοσιο, ειμαι κατα καθε κρατους, σημερινου ή αυριανου, δεχομαι ως προσωρινο σταδιο ενα “κρατος” συμβουλιακου τυπου στο οποιο ομως θα απουσιαζουν οι σημερινοι μηχανισμοι χειραγωγησης, αρα και οι δισκογραφικες :slight_smile:

Καρδιναλιοι και βασιλιαδες? Κατι σαν τα “κεφαλια” των rawk and rawl labels δηλαδη? Απο εκεινους που διελυσαν συγκροτηματα, κατεστρεψαν μουσικους και εξευτελισαν μουσικα ειδη? Σωστα. Χιλιες φορες να παιζω σε καταληψεις μπροστα σε φιλους και συντροφους παρα σε επικα στεητζ που βρωμανε εκμεταλλευση και αηδια.

ΑΧΕΜ RECAP !

CD : 0,40 / DVD 0,50 ΓΥΜΝΑ
COVER : 0,90 jewel, εώς 1.90 digi
ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ/ΑΕΠΙ :1,00-1,15e
ROYALTY ΠΡΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ από 0,50-1,00 συνήθως
ΕΤΑΙΡΙΚΟ ΚΕΡΔΟΣ : 2e καλύπτει όμως και την προπαρασκευή, μαστερίνγκ, κτλ … που μπορεί να έχεις δώσει.
ΦΠΑ, ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ, ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΗΚΑ ΚΤΛ…0,70-3e ?

ΠΕΡΙΠΟΥ 7ε μέση τιμή.

Διανομέας 30 % καπέλο ! + ΦΠΑ δίκο του. 3 e ?
10ε

ΜΑΓΑΖΙ …
5άρι εως όσο θέλει αν είναι μεγάλο… χμ…
MAZI ME THN ΤΡΙΤΗ ΦαΠΑ !
και σου δίνει και επιταγές του αγίου Π…αύλου.
15ε minimum !

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ Σ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ???

σου χουν φυγει κατι ποντοι εκει στο εταιρικο κερδος 8)