Τελικα η "πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" η το αντιθετο?

Επίσης φίλε, αν είσαι στρατευμένος, καλώς, αν θες να παίζεις τσάμπα σε καταλήψεις μαγκιά σου,
το να αναγκάζεις όμως οποιονδήποτε να συμορφωθεί με τα δικά σου πιστεύω είναι ελαφρώς φασιστικό
Βεβαίως, μια δικτακτορία του πρωλεταριάτου … αχέμ εμπεριέχει έναν συγκεκριμένο όρο και θεωριτικά γίνεται για το κοινό καλο … αχεμ αχεμ… απλά δες μια προσπάθεια που έγινε τι αποτελέσματα είχε… τώρα για ακόμα πιο αναρχοκαταστάσεις… πιστεύεις οτι δεν θα φθειρόντουσαν και αυτές σύντομα και θα γινόντουσαν πολύ χαωτικές ?

Για μένα το μοντέλο πρέπει να είναι ένα πεφωτισμένος καπιταλισμός, οπού οι πλούσιοι, απλά τιμώνται, με αντάλαγμα να ζούν το λιγότερο τυχερό μέρος της εκάστοτε κοινωνίας… μου ακούγεται πολύ πιο εύκολο.
(για μια μεταβατική κατάσταση πάντα) μια επιτυχής ολοκλήρωση του καπιταλισμού. Και στροφή του προς ένα σοσιαλιστικό μοντέλο, χωρίς όμως εκτραχηλισμούς.

Αυτά τα όλιγα, πάμε πίσω στο θέμα όμως. Χαίρομαι εντωμεταξύ που για κάμποσες σελίδες, το μιλάμε σοβαρά και με μικρές διενεξούλες μόνο…

Α και όλα καλα φίλε αν παίζεις σε μια κατάληψη, αλλά αν εγώ θέλω να κάνω ένα ρεσιτάλ και έχω τη μουσική ικανότητα, αλλά έχω να επvμιστώ το κόστος άλλων μουσικών, ΤΙ ΚΑΝΩ ?

Σιγά μην μου φυγε και πόντος απ’ το ΓΚΑΛΤΣΟΝ !

Οχι, όταν μιλάω για την ROCKAHOLICS. Απο το webstore θα είμαστε ΠΙΟ ΦΤΗΝΟΙ !
Αν σε λένε Χ πολύεθνική, τότε κάνε το Jewelcase 12e. Δηλαδή το εταιρικό κέρδος 4 !
και αν είναι digi καντό 5-6. Αλλά όσο μιλάω για εμάς -
εμείς θα βγάλουμε deluxe digi, σε τιμή κανονικού και με προσπάθεια
να πάει και παρακάτω το ένα και CD/DVD πάλι lux το άλλο!?

Η μαθηματικη σου εξισωση ειναι ενδεχομενως σωστη…δεν εχω στοιχεια δε μπορω να σε διαψευσω
Δεχομενος αυτα τα στοιχεια, παρατηρεις ενα προβλημα??/
Εγω παρατηρω ενα σχετικα σημαντικο
ο Καλλιτεχνης δλδ αμοιβεται απο 1-2 (royalties/aepi) ευρος για το “προιον” που παραγει ο ιδιος.
Και θελεις να στηριξουμε ενα τετοιο “δικαιο” συστημα (μου θυμισε τους παραγωγους αγροτικων προοιοντων και πως ολοι βγαζουν λεφτα πλην αυτων :p)
Και νομιζω υπερεβαλλες λιγο στα 5 ευρος κερδους των λιανοπωλητων,
Και καντε και κατι με τους μεσαζοντες 30% πολλα δεν ειναι?Γιατι τους ανεχεται η εταιρια αυτους?

πωληση μεσω του σαιτ αυτο ειναι μια λυση για να γλυτωσετε τους διανομεις (edited)

  1. Θεωρω τον εαυτο μου “στρατευμενο” αλλα δεν πιστευω σε καμια στρατευμενη τεχνη. Υπαρχει εκει εξω ενα μανιφεστο, λεγεται Μανιφεστο για μια Ανεξαρτητη Επαναστατικη Τεχνη , των Τροτσκυ-Μπρετον, υπαρχει και ενα διτομο βαρυ πεπονι που λεγεται “Γερμανικη Ιδεολογια” οπου αναφερεται σαφως οτι η τεχνη οπως και η δημοσιογραφια για να ειναι αληθινες και οχι αλλωτριωμενες θα πρεπει να μην ειναι επαγγελμα ή βιοποριστικο μεσο.
  2. Η “δικτατορια” στον ορο που αναφερεις νοειται ως φιλοσοφικος και οχι κυριολεκτικος ορος. Σημερα το καθεστως ειναι η “δικτατορια της αστικης ταξης” ασχετα αν γινεται εντος πολυκομματικου κοινοβουλιου. Δεν σημαινει δηλαδη δικτατορια με την “πολιτικη-στρατιωτικη” εννοια.
  3. Οπου εφαρμοστηκε…μεγαλο θεμα…συνειδητα και προγραμματικα απορριπτω τον σταλινισμο που ηταν οχι συνεχεια αλλα αντεπαναστατικη ανατροπη του κομμουνισμου απο μια χουφτα γραφειοκρατων που επνιξαν “απο τα πανω” την επανασταση. Αυτο δεν αναιρει τα επιτευγματα και το θετικο προσημο του Οκτωβρη (επειδη εκει αναφερεσαι) καθολου λιγοτερο απο ο,τι οι σφαγες του Ροβεσπιερρου και του Διευθυντηριου μειωσνα την αξια της αστικης επαναστασης του 1789. Σημειωτεον οτι σημερινες “ομορφες” εννοεις οπως ελευθερια σκεψης κλπ τοτε κατακτηθηκαν μεσα απο ενα λουτρο αιματος που ουτε καν οι Δικες της Μοσχας το 36-38 δεν εφεραν.
  4. Στην ουσια οι “αναρχοκαταστασεις” που εννοεις ειναι ο κομμουνισμος. Εχουμε με τα συντροφια του αναρχικου χωρου καποιες διαφορετικες αντιληψεις στο πώς θα παμε εκει… και η αρνηση πολιτικης παλης γενικα οδηγει σε αδιεξοδο…we’re working on it :stuck_out_tongue:
  5. Το μοντελο που προτεινεις ειναι εκατο χιλιαδες φορες πιο ουτοπικο απο οσο ενδεχομενως “ουτοπικα” να σου ακουγονται τα δικα μου λογια για κομμουνισμους και πρασινα αλογα (κοκκινα αλογα καλυτερα!). Στην αρχαια Αθηνα πχ οι υποχρεωσεις των πλουσιων για να χορηγουν θεατρικες παραστασεις ηταν ενα ειδος ανταποδοτικης φορολογιας και καλυπτε μονο ποσοστο απο τα υπερκερδη τους. Τι ειναι αυτο που θα κανει σημερα, σε συνθηκες αντικειμενικης αναζητησης κερδους απο τα μονοπωλια (γιατι δεν μιλαμε για μεμονωμενους “πλουσιους” διανοουμενους αριστοκρατες αλλα για απροσωπα μονοπωλια με ΔΣ κλπ) να κανει τους ισχυρους να “ταϊζουν” τους φτωχους , παρα μονο με δανεια τυπου ΔΝΤ προς χωρες αφρικης που ειναι καθαρη τοκογλυφια. Ή τα σοου που στηνουν οι “κυριες” της αστικης ταξης για καρκινοπαθεις, νεφροπαθεις, ανεραστους και αγεραστους.
  6. Γιατι το θεμα των καταληψεων πρεπει "αναγκαστικα’ να αφορα σε κουλους μουσικους, απλυτες μαζες και κατεστραμενα στεκια καταληψεων? Τα δειγματα γραφης που υπαρχουν δειχνουν οτι το DIY εχει κατι καλυτερο να δειξει απο αυτο. Επισης, πολλα γκρουπ παιζουν σε καταληψεις αλλα παιζουν και σε μαγαζια, και συνηθως καλυτπουν οριακα τα εξοδα τους και δεν παιρνουν τπτ σαν “κερδος” (καμια μπυρα ισως). Οκ, δεκτο, αλλα με την τεχνογωνσια και το budget των μεγαλων διοργανωτων μπορουμε να εχουμε κατι πολυ κοντα στο “τζαμπα” σε αντιθεση με τα γελοια ποσα που παιζουν στις μερες μας.
  7. αν η διαφορα αναμεσα σε ενα CD που βγαινει απο τα γραφεια μιας εταιρειας και στο ιδιο σιντι στο ραφι ενος δισκοπωλειου ηταν τοσο κραυγαλεα, ολοι θα παραγγελναμε απο τα ραφια της εταιρειας και τα μαγαζια θα ειχαν κλεισει. Εταιρικο κερδος, my friend. Free will? It’s a bitch, που λεει και ο Al.

Mark it zero, Dude.

πήγενε να βγάλεις ένα CD, έχει γλύκα.

Προσπαθούμε να το κάνουμε super επαγγελματικά και το ΝΟΕΜΒΡΗ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ
Πρέπει κατ αρχάς να βρείς διανομείς και όχι λαμόγια που θα σου βουτήξουν τα cd
και μην είδατε, τον παναή. Ο διανομέας, δεν ενδιαφέρεται αν είσαι πολυ μικρός.
Ο διανομέας, ουσιαστικά είναι η αποθήκη σου στη χώρα Χ, φαντάσου να έπρεπε να
στέλνεις σε 300 μαγαζια απο 1-2 CD ! Αυτοκτονία με το ταχυδρομίο. Του τα στέλνεις
εσύ και προσπαθεί να τα πουλήσει για λογαριασμό σου. Χρειάζεται όμως προσωπικό
και πιθανά η αποθήκη του έχει ενοίκιο… κτλ κτλ κτλ …όποτε να τα 3 ε του !
Ο καλλιτέχνης και η εταιρία, μοιράζονται το κόστος παραγωγής !
Μετά έχεις κανά μιση χιλιάρικο η σελίδα εντυπης διαφήμησης. Αν είσαι σοβαρός θα βάλεις
κάμποσες… Βλέπεις πως ανεβένουν τα χιλιάρικα ???
Και όχι δεν κάνω λάθος για τα μαγαζιά, δούλευα και σε διανομή.
Πιστεύω οτι η εφορία, απλά θα έπρεπε να χαλαρώσει λίγο τους συντελεστές.
και στις 3 φάσεις τους #$$@#$#$# στο ΦΠΑ ! Και ψοφάει το προιόν !

Και μετά προσεύχεσαι… LOL … Απλα αν έχεις καλό προιόν… ε, ελπίζεις…
αν έχεις καλό rapport και φέρεσαι καλά στον ορκισμένο οπαδό που αγοράζει νομίζω οτι μακροπρόθεσμα
θα σε αγκαλιάσει και θα σε εμπιστεύεται…σε κάθε σου σχεδον κίνηση. brand loyalty !

χμ. ντάξ… είσαι σκεπτόμενος και είμαι σκεπτόμενος. Ειναι κάλο.
Δεν είμαι κάνενα καπιταλόσκυλο. Είμαι μεσοαστός και δεν έχω ψευδέσθηση
οτι θα μπορούσε εύκολα αυτό να αλλάξει. Απλα αν μου δωθεί η ευκαιρία,
θα μπορούσα να ταλαντευτώ απο αυτή τη θέση, με σκοπό μια διαφορετική
κατάσταση. Μεχρι όμως να γίνει αυτό, δεν είναι εύκολο να περιθοριοποιήσω,
κατα μία έννοια εαυτόν. Όχι τόσο απο φόβο, για την αστική μου ιδιότητα,
αλλά απο φόβο, μήπως αυτό που θα μπορούσα δυνητικά να κάνω - καταλήξει να στρεβλωθεί.

Όσο για το θεματάκι ποθ αναπ΄τυχθηκε στην κορυφή του άλλου post.
Φιλοσοφίκη έννοια ναι. Απλα η κατάληξη της … αχεμ… δεν ηταν και πολύ φιλοσοφική.

Ας υποθεσουμε λοιπον οτι οντως ενα σιντι πριν τον διανομεα εχει 7 ευρω “αξια”, συμπεριλαμβανομενου και του εταιρικου κερδους.
Αν λοιπον ενα συγκροτημα μπορει να καλυψει το κοστος της μαζικης κοπης CD, και κανει παραγωγη σε ενα καλο studio και σωστη χρηση cubase, τι αναγκη εχει την δισκογραφικη?
Πουλαει μεσω mail order αντε και e-shop αν θελει να πουλησει, και εληξε το θεμα.
Και αν δεν θελει καν να βγαλει κερδος αλλα να καλυψει τα εξοδα μπορει να πουλησει μονο τα 100 πρωτα CD που θα του καλυψουν τις οποιες τρυπες, προσφεροντας ενα bonus (deluxe? digi? extra songs? video?)

αυτος ο “φοβος” υπαρχει παντα μεσα σε ολους που δεν ειναι δογματικοι και διατηρουν παντα ζωντανη μεσα τους την σπιθα της αμφιβολιας. Για το καθε τι. Οχι απο σχετικιστικο φετιχισμο, αλλα ακριβως στη βαση αυτου που ανεφερες. Η δυνητικη στρεβλωση ομως - σε μενα τουλαχιστον - δεν μπορει να επιβληθει στην υπαρκτη αναγκη για δραση - και στην απαντηση στο καλεσμα αυτο. Προς το παρον τουλαχιστον. Πολλες καταληξεις δεν ειναι φιλοσοφικες, ουτε καν ανθρωπινες, αλλα μεσα σε ολα εμπεριεχεται η κινητηρια δυναμη που σε παει μπροστα…και αν βγαλεις και 1-2 συμπερασματα απο καθε τραγωδια ή λαθος του παρελθοντος…ισως εχεις ενα καλυτερο starting point για το μελλον… Αυτο ισχυει ειτε μιλαμε για πολιτικη ειτε για δισκογραφικες. Η κουβεντα παντως ανεδειξε πολλα ενδιαφεροντα θεματα.

Χμ. Πές μου πολλά τέτοια συγκροτήματα ? Ρεαλιστικά έχουμε δεί γκρούπ που το φάλτσο μέσα στα CD
πάει σύνεφο, να βγάζουν 2-3 cd… είναι σα να πας για ψάρεμα και να πιάνεις #@#@$ ! Πρέπει να μπορείς να γράψεις μουσική. Αλλιώς μείνε ερασιτεχνίκα, σε πρόβες και κανα λαιβάκι.
Αλλα έστω, οτι όπως και να σαι το γράφεις. ΤΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗ θα κάνεις ? αν θές μια ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΗ, θες 7-8 χιλιάρικα στο νερό, χωρίς όμως να πεινάσεις και σαν ανθρωπος.
#$#! και τη δισκογραφική, αφού λοιπόν κουρασμένος απο την παραγωγή βγείς απο το studio θα πρεπει να κάνεις ΚΑΙ τη δισκογραφική… δηλαδή αν θές να το κάνεις παραδοσιακά να σου φυγει ο πάτος, αν θες δε να κάνεις και καριέρα σε διεθνες επιπεδο ΞΕΧΝΑ το. εκτος αν έχει team απο 20 άτομα που θα δουλέυουν τσάμπα για πάρτυ σου.Αλλιώς με ενα Myspace και word of mouth. θα βγάλεις με τα λεφτά σου, ισα ίσα αν δώσει 1000 cd. Και επαναλαμβάνω, αν παίζεις punk, ίσως τα έξοδα να είναι λιγότερα, να βγείς με 200-300 κόπιες στα 15, που φυσικά θα φύγουν δύσκολουτσικα και οι DIY θα σε βρίζουν. Αν παίζεις όμως κάτι που θέλει μια Χ ενορχήστρωση και ήχο…άστα… βλέπεις τι εννοώ. Αν είναι τα πιο πολλά γκρούπ να φτύσουν αίμα για να βγάλουν ίσα ίσα τα λεφτά τους, εχωντας επενδύσει μήνες και μέτα να έχεις τα κλάσσικα, παντρεύεται ο μπασίστας κτλ κτλ κτλ … μαμησε τα !

Δυστηχώς η ευτυχώς το να κάνεις μουσική καλούτσικα θέλει ιδρώτα !

Χαίρομαι γι αυτό. Θέλουμε και οι δύο “κάτι” απλά, δεν είμαστε ούτε εσύ ούτε εγώ, ούτε κανείς σίγουροι για το πως φθάνουμε εκεί. Η σπίθα καλή είναι, και καλό είναι να γίνει και φωτιά ίσως, αλλα όχι καταστροφής. Χαλυβουργικής - για να βγεί και ΜΕΤΑΛΛΟ !
lol !

Θελει πρωτα απο ολα εμπνευση. Και ιδρωτα. Και πεισμα. Και μελη που γινονται πρωην μελη και φιλους που γινονται πρωην φιλοι και οι γονεις “ποτε θα παρεις πτυχιο?” και η κοπελα “παλι προβες? αφου δεν ειστε τιποτα” και τα χρονια κυλανε. Αλλα ο χρονος δικαιωνει παντα οσους μενουν αταλαντευτοι ακομα κ αν φαινομενικα κατα καιρους μενουν ολομοναχοι. Με τα δεδομενα ενος καλου λαπτοπ και με εξυπνες κινησεις, μπορει να ηχογραφηθει CD με εξοδα προβας μονο. Με καλα προβαρισμενο γκρουπ, 10 τραγουδια με μονο ντραμς στο studio (με οδηγο κιθαρα / μετρονομο) τελειωνουν σε ενα διωρακι. Κιθαρα μπασο πληκτρα απευθειας στο pc, multi-track software για μειξη, cubase για mastering, και εφυγες. Ολιγοευρω και με πολλες πρωτεϊνες. ΜΕ λιγη φαντασια και εναλλακτικο μαρκετινγκ μπορεις να γινεις ονομα απο το πουθενα, δεν θελει κοπο θελει τροπο. Οκ θελει και κοπο αλλα this is not 'nam smoky, there are rules my friend!

“Χαίρομαι γι αυτό. Θέλουμε και οι δύο “κάτι” απλά, δεν είμαστε ούτε εσύ ούτε εγώ, ούτε κανείς σίγουροι για το πως φθάνουμε εκεί. Η σπίθα καλή είναι, και καλό είναι να γίνει και φωτιά ίσως, αλλα όχι καταστροφής. Χαλυβουργικής - για να βγεί και ΜΕΤΑΛΛΟ !
lol !”

From down below, fire melted the stone, the ground shook and started to pound
The gods made heavy metal and they saw that it was good
they said to play it louder than hell
we promised that we would!

Περιγράφεις μια σπαρτιάτικη παραγωγή που δεν είμαι σίγουρος οτι θα κολλάκευε όλα τα μουσικά είδη.
Σε μερικά μπορεί να επαρκούσε σε άλλα όχι.

Τεσπα. Πάντως πιστευώ μια μαζική παραγωγή και ένα fair συστημα ότι δεν θα ήταν τόσο τραγικά …ανεφικτα
Αν μπορούσες μέσω της τεχνολογίας και της βελτιωμένης παραγωγής να καλύψης τη ζήτηση… θα μπορούσες σιγά σιγά να διώξεις και το μονεταριστικό μοντέλο, aka τη ρίζα κάθε κακού !

ΩΠΑ και οι WOMANOWAR !

A ολα κ ολα, ενταξει για την πολιτικη, ενταξει για την τεχνη, αλλα για τους Manowar μου βγαινει μεσα μου ο Ροβεσπιερρος :lol::lol::lol::lol:

Οι Manowar τσακωθηκαν με ολες τις μεγαλες δισκογραφικες και εφτιαξαν την δικη τους. Λεβεντοπαιδα!

Αχεμ rephrase, μαμήσανε όλες τις δισκογραφικές, μαμήσαν και τους καημένους τους μακαρονάδες του κατουρίλι μπαμπέσικα κιόλας και τώρα… θα μαμήσουν και την άτυχη alive.

και όντως παίζει να γράφουν τα drums σε γκομπιούτερζ διοτι ακούγωνται αυτή τη φορα τελείως #$@#$# απο ήχο!

Για μια αξιοπρεπεστατη παραγωγη στην Ελλαδα θες γυρω στα 3.000.Ακριβως τα ιδια που θα εδινες κ σε ενα μεγαλο στουντιο της Φινλανδιας για μια σουπερ παραγωγη.Δε μιλαμε για φιλαρμονικες και τετοια μεσα,ουτε για παραγωγη Black Album.
Αυτα διαιρεσε τα με τα μελη της μπαντας και τσουπ βγαινει σχεδον ενα μηνιατικο στον καθενα.Λεφτα λιγα για να παρει σαρκα και οστα ενα εργο τεχνης.
Απλα ειναι τραγικο απο το 1.5-2 ευρω που παιρνει ο καλλιτεχνης να παιρνουν οι νταβαδες τα υπολοιπα κ να πλουτιζουν.Οι μπαντες σιγα σιγα ξυπνανε κ το βλεπουμε με την διανομη απο τις σελιδες τους με ελαχιστο αντιτιμο εως κ δωρεαν.
Η βιομηχανια της μουσικης αλλαζει και ΠΡΕΠΕΙ ολοι να το αποδεχτουν

με 3000 κάνεις παραγωγή ελληνικής thrash μπάντας. Τόσα έχουν και τόσα δίνουν.
Δεν είναι ότι καλύτερο ηχιτικά.

Επίσης ένα καλό στούντιο στην φιλανδιά εχει πόσα ?
εδώ κάποιοι που μιξάρουν θέλουν 500άρες και ανα μέρα… οι πιο διάσημοι βεβαιως.

Οταν λεω 3000,μπαινεις γραφεις γεια σας.Οχι μπαινω,κανω 100 προβες (το ρολοι γραφει),κανω 20 λαθη (το ρολοι συνεχιζει να γραφει κτλ κτλ).Κοινως το κατεχεις.Αν εισαι αμπαλος καλα να παθεις.
Φινβοξ και Τικο τικο εχουν ιδιες τιμες με τα στουντιο που εχουμε εδω στην Αθηνα.Οχι της ΕΡΤ αλλα πολυ καλα στουντιο

Rocka φαντάζομαι ότι αυτό το σενάριο που λες περί των 40 κυκλοφοριών το μήνα το ξέρεις και συ ότι είναι όχι μόνο εντελώς ουτοπικό για το μέσο Έλληνα αλλά και εντελώς ανούσιο. 40 δίσκους το μήνα δεν ακούει κανένας σοβαρά εκτός και αν ήρθε σκαστός από το τσέρνομπιλ και έχει άλλα 2 κεφάλια οπότε το επιχείρημα περι σοβαρής ακρόασης πάει λίγο στο βρόντο. Αν καταφέρνεις εσύ τέτοιες ποσότητες μουσικής να τις αφομοιώνεις σοβαρά και παράλληλα να μη χάνεις επαφή με παλιά σου ακούσματα συγχαρητήρια εκτός και αν το κάνεις για να ενισχύσεις τους μουσικούς και μόνο. Άμα γίνεται για αυτό το λόγο μπορώ να σου δώσω και τη διεύθυνση των γιατρών χωρίς σύνορα, του WWF, της UNICEF, Greenpeace κτλ. νομίζω εκεί θα πιάσουν περισσότερο τόπο τα λεφτά σου.

Για μένα προσωπικά η μουσική υπάρχει για να ομορφαίνει τη ζωή μου και όχι για να τη μαυρίζει και ούτε τη βλέπω σαν άθλημα ποιος θα πάρει τα περισσότερα για να αποδείξει την αγάπη του. Σε λίγο θα μας πεις να κόψουμε και τις διακοπές, ποιος τις χρειάζεται εξάλλου? Εκτός από τους μουσικούς πρέπει να ζήσουμε και εμείς οπότε άμα βάζουμε και κάτι στην άκρη κάθε μήνα(που ούτε τέτοια έχω καταφέρει προς το παρόν και πόστεψε με έχω φήμη τρελού τσιγκούνη) μην το εκλαμβάνεις απαραίτητα ότι δεν αγαπάμε τη μουσική, απλά αγαπάμε τον εαυτό μας περισσότερο. Είναι απλό, αγοράζουμε ότι μπορούμε για την καύλα μας πρωτίστως, πάμε σε συναυλίες και από εκεί και πέρα δε θα αισθανθώ ένοχος για ότι επιπλέον έχω σε Mp3 και δεν το έχω αγοράσει γιατί προφανώς ούτως ή άλλως δε θα το αγόραζα από τη στιγμή που οι αγορές μου είναι πάντα στο όριο που με παίρνει. Το να μην έχω κάτι σε MP3 από τη στιγμή που δε θα το είχα λόγω έλλειψης κεφαλαίου δεν βλέπω που μπορεί να εξυπηρετήσει τον εκάστοτε καλλιτέχνη, ισα-ίσα που έτσι χάνει και την τελευταία του ελπίδα να τον βοηθήσω με το να πάω σε μια συναυλία του(πέρσι πήγα σε καμιά δεκαριά συναυλίες σχημάτων που είτε δεν είχα τίποτα δικό τους αγοραστό, είτε είχα ένα CD το πολύ).

Πάντως όταν λες ότι το μέσο κόστος ενός CD για να ΦΤΑΣΕΙ στο δισκόδικο είναι στα 10 ευρώ μου κάνουν εντύπωση οι τόνοι με CD προσφορές των 7 ευρώ από τη μια(-3 κέρδος) και από την άλλη τα CD των 20 ευρώ(κέρδος 100% σε σχέση με την αρχική τιμή). Πιθανώς εδώ να κάνω και εγώ κάτι λάθος, λογικά τα παλιά CD θα έχουν κάποιες από τις επιμέρους τιμές διαφορετικές σε σχέση με τα καινούργια. Τα καινούργια πάλι έχουν σχεδόν την ίδια τιμή παντού ενώ θα περίμενε κανείς να απέχουν οι τιμές αναλόγως με τη δυνατότητα του κάθε καταστήματος να τα πέρνει μαζικά με αποτέλεσμα μικρότερο κόστος στο να τα πάρει και μεγαλύτερη ευελιξία στο να διαμορφώνει τις τιμές του εις βάρος των μικρότερων ψαριών που δεν την έχουν. Μια άλλη απορία είναι το φαινόμενο της πτώσης ή μη πτώσης της τιμής ενός CD κάνα χρόνο μετά την κυκλοφορία του ασχέτως διαθεσιμότητας του, μεγέθους ονόματος, πωλήσεων εντός του χρονικού διαστήματος που η τιμή του ήταν κανονική κτλ. Τα CD των Priest, Maiden, Jethro Tull, Camel κτλ. γιατί είναι στα 7 ευρώ εδώ και 10+ χρόνια ενώ των Metallica, Slayer, King Crimson, Pink Floyd τις περισσότερες φορές παίζουν ακόμα στη 15άρα ενώ είναι και αυτά αρχαίες κυκλοφορίες. Σα σχετικότερος μήπως μπορείς να μου ρίξεις λίγο φως για να δω σε ποιο βαθμό φταίει η εταιρεία, σε ποιο βαθμό το δισκάδικο κτλ. γιατί εγώ άκρη δε βγάζω.

Είπατε και άλλα ενδιαφέροντα εσύ και ο Before The Dawn αλλά είναι πάρα πολλά για να σταθώ τώρα. Καλό θα είναι πάντως να μην το πλατιάζεται τόσο πολύ και το πάτε τόσο πολιτικά γιατί χάνεται λίγο η μπάλα.

και ας πούμε το μέσο ελληνικό group παίζει τόσο καλή μπάλα, που δεν προλαβαίνει να υπογράφει στο εξωτερικό. Ας αναλογιστούμε πόσοι παίζουν, ξεκούρδιστα πρώτα… ενα λαίβ να πάς και ντάξ…
εδώ και οι rods βγήκαν χύμα … τέλωσπάντων είμαι της άποψης οτι θές παραπάνω, για να έχεις ΗΧΟ, οχι μια κλανιά.

ευχαρίστως να σε διαφωτίσω.
καταρχάς, εχω μια λίστα με 40 τουλάχιστον πράγματα να πάρω μέχρι δεκέμβρη. Έχει κάπως λιγότερα αυτή την εποχή με εξέρεση τον επόμενο μήνα. Πάντως μερικά cd είναι απο γενάρη του 09. Τα έγραψα στη λίστα. Κάποια στιγμή θα τα πάρω. Δεν κατηγορώ όποιον δεν τα έχει αναγκαστικά. ΚΑτηγορώ, όμως αυτόν που τα έχει και τα τρώει αλλού, αλλά παράλληλα, παραπονιέται κιόλα. υπάρχουν αρκετά άτομα, είτε κολλημένα, είτε έτσι είτε αλλιώς που σου λένε ότι θές. ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ πχ, καλοί δίσκοι. Ναι αν αγοράζεις 5 γκρούπ μόνο ισως … και άλλα τέτοια κουρασμένα…

Στα mid και low price, βασικά ή προέρχονται απο σκοτωμενα στόκ, εταιριών που κλείνουν, χωρίς φυσικα δικαίωμα επιστροφής, είτε απο clearances οπότε τα ίδια, είτε τέλος είναι παλαιοι τίτλοι καταλόγου, που εδώ και χρόνια έχουν βγάλει τα λεφτά τους και υπάρχουν απλά για να υπάρχουν.
Δινονται σε τιμή κοντά στο κόστος και εταιρία και καλλιτέχνης παιρνουν κάτι φραγκοδίγραγκα.
Απλά λόγω της μαζικότητας αγοράς λόγω χαμηλής τιμής, τα φραγκοδίφραγκα γίνονται κάμποσα.
Οχι τπτ τραγικά μεγάλα ποσά αλλά αξιοπρεπή. Κλασσικά αλμπούμ απο κλασσικές μπάντες δίνουν μέχρι και 100 κομμάτια το μήνα με 150 οι πιο μεγάλες σταθερά στην Ελλάδα ! Αν έχεις πολλά τετοια σε αυτές τις τίμες βγαίνει κάνα 1.000-2.000 να τίτλο. Αν έχεις 20 album ξερω γω… πολλαπλασίασε. Bestακια, λαλκιές κτλ…

Στα άλλα τα ακριβά/παλιά είναι τακτική εταιριών και managment. πολύ το έκανε αυτό η EMI.floyd/queen κτλ… maiden είχαν αλλό deal, ειναι μονο διανομή η EMI, δεν είναι δισκογραφική τους.

Πολύ ακριβά η τα βρίσκεις μόνο σε ενα απίθανο/μεγάλο μαγαζί εδω - ή είναι εισαγωγες, που αγοράζονται σε τιμές σχεδον λιανικής.

Ενδιαφέροντα στοιχεία τα παραπάνω. Πάντως αντιλαμβάνεσαι ότι μέσα σε όλα αυτά δεν οφείλεται μόνο το Downloading για την πτώση της μουσικής βιομηχανίας. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ένα πιο ομοιογενές πεδίο για να επικεντρωθεί ο μέσος ροκομεταλλάς ή ποπάς δεν πρόκειται να υπάρξουν μεγάλα ονόματα ή μεγάλες πωλήσεις The old way. Στα 80’s είχες τους Thrashάδες, τους επικάδες και τους γκλαμάδες και ο κενός χώρος ανάμεσά τους ήταν αρκετά μικρός ώστε να μπορείς να πας από το έναν χώρο στον άλλο(εκτός και αν μένεις ελλάδα και διαβάζεις τις μαλακίες του πρασούλα) και έτσι ήταν πολύ πιο εύκολο για ένα συγκρότημα σαν τους Metallica να καπελώσει όλο τον ήχο. Τώρα έχεις τους Post Rockers, Doomsters, Funeral Doomsters, Sludgeaδες, Hardcoreαδες, deathsters, Blacksters κτλ.(τα ίδια ισχύουν και για τον ποπ χώρο με τα διάφορα υποείδη του) και ακόμα και σε κάθε είδος υπάρχουν και καμιά εκατοστή παραλλαγές/υποείδη πράγμα που κάνει πολύ δυσκολότερη τη δημιουργία μουσικής που θα τα καπελώνει όλα αυτά για να γιγαντωθεί το όνομα που θα την φτιάξει.

Από την άλλη άπειρα συγκροτήματα δε θα υπήρχαν παρά μόνο εντός των σκληροπυρηνικών κύκλων του εκάστοτε χώρου(οι οποίοι κύκλοι και πολύ μικροί είναι και έχουν και τη μαλακισμένη νοοτροπία πολλές φορές να λειτουργούν σαν ελιτιστικά λόμπι) χωρίς το Downloading, οπότε δεν έχει μόνο κακά αυτό το φαινόμενο και ας μην ξεχνάμε ότι πειρατεία υπήρχε πάντα σε άλλες μορφές. Ακόμα θυμάμαι εκείνο το MSG βινύλιο με το Sticker “Tape Trading Kills Music”. Δε μιλάμε για κάνα χθεσινό φαινόμενο απλά τώρα οι δισκογραφικές έχουν χάσει αρκετά τη δυναμή τους στο να δημιουργούν Trends με το καλημέρα και να κατευθύνουν την αγορά όπου γουστάρουν. Βέβαια πολλές φορές αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό αφού από τη στιγμή που ο ακροατής έχει μεγαλύτερη δύναμη στο να κατευθύνει την αγορά καλό είναι αυτά τα trends που δημιουργεί να βασίζονται στην ειλικρινή σχέση του με τη μουσική και όχι σε ελιτιστικά καπρίτσια ψευδαίσθησης γνώσης, όπως πολύ συχνά έχω την εντύπωση ότι συμβαίνει σε διάφορους χώρους, με τελικό αποτέλεσμα την αγοραστική συρίκνωση του εκάστοτε χώρου.

Edit: Σχετικά με αυτό που λέει ο αποκάτω όντως ισχύει. Τα Jewel Cases είναι επίσης φτηνότερα από την τιμή που αναφέρεις(αν δεν κάνω λάθος γύρω στο 20λεπτο)

φιλε σε κλέβουν . να σου βρω cd με 13 λεπτά και να μου τα αγοράζεις 20 ? Να βγάλω κι εγώ τίποτα :smiley:
Και επίσης έχω βγει single καινούργιο με 1 ευρώ . Οπότε γραφεις μερικές υπερβολες. :slight_smile:

Νόμιμα ?
Εμ πρόσφατα κομμένη παρτίδα, σε βουλγαρία είχε 600 κακέκτυπα, ονόματα εταιριών δε λέμε ούτε εργοστασιών, υπολήψεις δεν θίγουμε, αλλά ίσως πήγατε κάμποσοι πίσω τα ξυσμένα δισκάκια σας και τα κάνατε mix n match. Επίσης με λευκό υπόστρωμα ? Η χωρίς ? και τί ποιότητα ? υπαρχούν 2. και πές οτι με πιάσανε κότσο 20 λεπτά. ΕΣΤΩ !

Τωρα που το βλέπω ναι 38 λέπτα είναι με το φπα.Πήγα να φάω 2 λέπτά, για να βγάλω 20ε σε κάθε χιλιάδα εις βάρος του πτωχου πλην τίμιου μεταλλόκοσμου !

Σινγκλ, δίκο σου (εχω βγεί ?) και μονοφύλλο να υποθέσω έ ?
Και όχι οφσετ αλλά ψυφιακή εκτυπωση !
Ούτε αέπι, ούτε μεταφορικά, ούτε εξώγυλλο απο καλλιτέχνη
Οπότε μιλάμε για κάτι εντελώς ΑΛΛΟ !

Επίσης, αν δείς release schedules, είναι ΟΛΑ πλαναρισμένα για ένα σχεδον χρόνο μετα. Σε όλες σχεδόν τις εταιρίες. Αν τώρα προκύψει κάτι καθόδόν… είναι συγκεκριμένα γκρούπ που θα σπρωχτούν και τα καλά δεύτερα, περιοδεύουν μαζί και στην επόμενη δόση αν πάνε καλά έχουν ευκαιρία να ανέβουν. Trends δημιπυργούνται. ΚΟΙΤΑ απλά πόσες μπάντες συγκεκριμένων εταιριών έχουν συγκεκριμένους βαθμούς σε media.Ακατέβατα 8αρια, ακόμα και σε ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ δίσκους, που γυρίζουν στυλ κτλ … μπορείς να το πεις ανοιχτομυαλιά… απλά μ αρεσουν κάποιοι που αποθέωναν, ενα δίσκο για να αλλάξουν 1 χρόνο μετά την άποψη τους. Μόνο μια φορα και για μια κριτική ε΄χω μετανιώσει και αυτό γιατι ψιλοέθαψα μπάντα που όταν την είδα live σε ενα ferry-boat μου έφυγε ο ΤΑΚΟΣ! Τελωσπάντων. Η πειρατία υπήρχε, απλά οι πωλήσεις ήταν επίσης πολύ υψηλότερες.
Παλιά εμπενες νο1 αμερική με μύριο και πάνω. τώρα μπορεί να μπείς και με 300000 !Εκπτώσεις !
τότε έκανες 1-2-3-5 κασσέτες κόπια, τώρα ανέξοδα, ενα τόρεντ = χιλιάδες download σε επαρκή ποιότηταl !

Παράδειγμα, απο μπάντα που δεν μου λέει κάτι, αλλά δείχνει την σαφή πτώση πωλήσεων.
Αλλάξανε και 2-3 εταιρίες μεταξύ δίσκων.Shadows Fall.
Δώστε βάσεις και στις θέσεις στα charts.
war within 39,000 #20
Threads 24,000 #46 <------------------
Retribution 13,000 #35 <-------------------?? με μισές σχεδόν κόπιες, πιο ψhλά στα charts.