Τελικα η "πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" η το αντιθετο?

Έχω βρει ήθελα να σου γράψω. Δικό μου το λάθος . Και ήταν αυθεντικό. Όπως έχω βρει και άλμπουμ με 2-3 ευρώ αυθεντικα, και με τα δικαιώματα μέσα και όλα. και γνωστών καλλιτεχνών. πχ του Moby το Animal Rights το είχα πάρει πριν λίγο καιρό 2,80. Αυτό πως το εξηγείς?

Τώρα για τα cd λεπτομέρειες δεν ξέρω, πάντως μου βγήκαν καλά.

ε σαν πεθαμένο στοκ όσο όσο για να αδειάσει ο άλλος την αποθήκη ίσως ? Τα moby πουλάνε πολύ και γενικά όλοι οι δίσκοι δίνουν του 90 % τους 2 πρώτους μήνες ! Αν τώρα το πάρεις μετα απο 50 χρόνια φτηνά, απλα καποιος ήθελε να το ξεφορτωθεί. Αν έχει πάντως κι άλλα πες μας που :stuck_out_tongue:

…Σκοτώνει τις εταιρίες όχι την μουσική.Όμως εκφυλίζεται η ίδια η μουσική. Κατεβάζεις πχ. 0,5 giga μουσική. Και? Θα την ακούσεις με το ίδιο πάθος όπως όταν κάποτε αγόραζες μια κασέτα για να γράψεις το άλμπουμ από δίσκο?:slight_smile: ή πεταγόσουν στο μαγαζί, έδινες το χαρτζιλίκι σου κι έκανες τον κόπο και την οικονομία για να το πάρεις. Δεν έχει την ίδια αξία τον ρομαντισμό να το πω έτσι. Ήταν μια πράξη ιεροτελεστίας.
Από την άλλη πόσα παίρνει ο καλλιτέχνης και πόσα η εταιρία? Πάντως ο πρώτος παίρνει να μην πω τι…από την τιμή του CD.
Η πειρατεία είναι κάτι που απλά αλλάζει μορφή. Παλιά ήταν οι κασσέτες μετά η΄ταν η εγγραφη σε CD kai τωρα το ‘‘κατέβασμα’’. Η καλή μουσική που γουστάρει ο περισσότερος κόσμος πάντα θα μετράει σε όποια μορφή και να είναι. Απλά η πρόσβαση είναι πλέον μαζική και ο καλλιτέχνης που αξίζει, αναγνωρίζεται. Αν κατεβάζεις το άλμπουμ του και γουστάρεις…είναι πολύ πιθανόν να πας και στη συναυλία!:stuck_out_tongue:

Ωραια συμφωνω με το οτι κατεβαζεις-σρεσει το υλικο-πας το αγοραζεις.
Τι κανεις ομως οταν το συγκροτημα δεν ειναι και τοσο γνωστο και δεν μπορεισ να βρεiς πουθενα cd τους?Και οχι δεν μιλαω καν για terma underground μπαντες που ενταξει θα ηταν λογικο να μη τις βρισκεις.
Προσωπικα μου εχει τυχει να μη βρισκω avenged sevenfold,bring me the horizon,as i lay dying και αλλες τετοιες πασιγνωστες μπαντες ουτε στο Metropolis το μεγαλο.

Μάνο, σε παραπέμπω στο πόστ # 237 ! Δεν παίρνει ο καλλιτέχνης τα … Αμοίβεται το λιγότερο απο αεπι, 1.05. ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ! Σχεδόν ποτέ όμως μόνο τόσο.
Όσο για το να μη βρίσκει κανεις συγκροτήματα, πολυεθνικών κτλ, είναι θέμα διανομέων…πολλές πολυεθνικές εχουν γραμμένο το μέταλ.

Ερωτήση:

Οι Behemoth είχαν (με δήλωση Nergal) 75.000 πωλήσεις για το Demigod. Καθόλου άσχημα δηλαδή. Πιστεύετε ότι χωρίς downoloading θα είχαν τις ίδιες, περισσότερες ή λιγότερες πωλήσεις? (Στη θέση των Behemoth μπορεί άνετα να μπει το Χ ποιοτικό αλλά όχι τόσο πασίγνωστο συγκρότημα).

Σίγουρα όχι. Και προσωπικά μιλώντας, δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω 10-15 ευρώ για δίσκο άγνωστης για μένα μπάντας. Σε βάθος χρόνου οι μπάντες κερδισμένες είναι, πιο πολύ νομίζω τους ενδιαφέρει να γίνει γνωστή η μουσική τους σε 5-10 ανθρώπους παραπάνω, παρά να “πιάσουν τη καλή”. Και εφ’ όσον γίνει και αυτό, θα έρθουν και οι πωλήσεις. Τώρα αν τα μεγαθήρια πέσαν έξω οικονομικά μια δυο φορές, ε δε χάθηκε και ο κόσμος.

Ειδικα τους Behemoth το ιντερνετ γενικοτερα τους γιγαντωσε σαν ονομα στον χωρο τους.

Οι Behemoth σε ποιά εταιρία είναι ? Ευχαριστώ. Με τέτοια έντυπη διαφήμηση και τόσο καλλές across the board βαθμολογίες…δεν είναι μόνο το internet, που παίζει ρόλο.Επίσης μιλάς για δίκο πρίν …χμ, πέντε χρόνια ? Που το πρόβλημα δεν ήταν τόσο μεγάλο, οι ταχύτητες πιο χαμηλές, κτλ κτλ…και μιλάς και για Πολωνική μπάντα. Οι τύποι πούλάνε καλά στη χώρα τους.

Φριντομ. Καταρχάς, πέρνει θέση για το τι μπορει να θέλει ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ. Μπορεί ο άλλος να θέλει να κάνει καρριέρα μουσικού. Σε μια μπάντα, άτομα μπορεί να φύγουν αν δεν μπορούν να ζήσουν τις οικογενειες τους, αν πρέπει να βγεί περιοδία κτλ και έχεις δουλειά ? Είναι μεγάλα προβλήματα αυτά…
Τα προβλήματα υτα οξύνονται τα δυσχερένει η περίπτωση να μην ακούγεται η μουσική του και να μην κινείται το album του. Γιατι λέτε και το άλλο. ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ. Ελλάδα τουλάχιστο… είδατε τι γίνεται. 300 ατομα πλέον θεωρούνται επιτυχία. Το ρόδον οταν γέμιζε τι ήταν δηλαδή ? Οι προμότερς φέρνουν συγκροτήματα βάσει των πωλήσεων ! no sales - no gig !

Επίσης μου θυμίζεις φίλο που πήγαιναμε μαζί προς πολυτελές ξενοδοχείο στα νότια για να δούμε ενα συγκρότημα, κουστουμαρισμένοι, λολ και ακούει κάτι στο στέρεο του αυτοκινήτου, που του άρεσε.
Οταν του ανακοινώνω τη μπάντα. Μου λέει οτι δεν την ξέρει. Των ρωτάω θα το αγόραζες ? Μου λεεί όχι.
Τη στιγμή που ξέρει οτι έχει αγοράσει πατατούλα, γνωστού συγκροτήματος, επειδή του άρεσε ένας δίσκος πριν απο 3-4 και κόλλησε μαζί τους. Το θέμα είναι να μην μπάινεις σε λούκια και να ακολουθάς τα αυτιά σου.

Στη Regain ήταν οι Behemoth μέχρι και το προπέρσινο.
Οι πωλήσεις που έκαναν αυτά τα 2 τους έδωσαν συμβόλαιο με την Nuclear Blast.

Και ξαναρωτάω:

Aν δεν υπήρχε internet, όσα 8-9άρια και να τους έβαζε το Hammer, θα είχαν περισσότερες, λιγότερες ή ίδιες πωλήσεις?

Πιο απλά, βγαίνει το κανούριο Cannibal Corpse, το καινούργιο Behemoth και άλλα τρια death metal άλμπουμς. Πόσοι ακροατές στους 10, και χωρίς την δυνατότητα να τσεκάρουν τους δίσκους, θα πάρουν κάποιο άλλο και όχι το Cannibal Corpse?

Girl grillin χτες είχε το μενού?

Χμ, λες να μην ξέρω που ήταν ?
Φυσικά και επιμένω οτι ένα 9άρι ή ενας δίσκος του μήνα θα έπαιζε μεγάλο ρόλο. Ο downloader δεν ενδιαφέρεται, για το τι δίσκο θα κατεβάσει. Θα τον κατεβάσει και μπορεί να τον σβήσει αν δεν του αρέσει.
Σχεδόν μηδαμινή συνδεση με το περιεχόμενο, αλλα και το προιόν.

Let me rephrase :
Αν δεν υπήρχαν τα 8-9αρια και αντ αυτού υπήρχαν 4άρια… θα τους έκοβε πολλές πωλήσεις.
Τα παράνομα downloads δεν είναι πωλήσεις.

Αν εντωμεταξύ εσύ διάβαζες οτι το νέο CC είναι για τα σκουπίδια ενώ το νεο Behemoth είναι καλό, ποιό απο τα δύο θα σε ιντρίγκαρε να πάρεις… ?

Δεν μας … ρε Νταλάρα ? Τόσο πορωση έχεις με την πάρτυ μου ? lol Όχι, δεν είχε. Είχε 6.00 am τηλέφωνο Ιαπωνία, 10.00 και για μια ώρα ταχυδρομείο, 12 εργοστάσιο cd στο κορωπί, 13.30 Γλυφαδα, meeting, πιο μετά (Μοσχάτο) Hammer & TV service (ήταν κλειστό) μετά Βύρωνα για να τσεκάρουμε τα εξωφυλλα… και μετά φαί και μια-δυο μπυρίτσες το βράδυ και ύπνο στις 6.00am ! Κυριακή όμως…get the BBQ sauce ready!

Ο μουσικός απο μένα χάνει (βραχυπρόθεσμα) κατεβάζοντας το άλμπουμ του, αλλά χάνει ακόμα και αν δε κατεβάζω τη μουσική του, αφού μένει στην αφάνεια για μένα, δηλαδή θα είναι ακόμη πιο δύσκολο να μάθω γι’ αυτόν, να ακούσω τη μουσική του. Παρ’ όλα αυτά όμως, κατεβάζοντας τη μουσική του κερδίζει μακροπρόθεσμα, γιατί θα έχω μάθει γι’ αυτόν, θα έχω ακούσει τη μουσική του, κάποια στιγμή (όποτε διαθέτω τα χρήματα) θα αγοράσω το αλμπουμ του, θα πάω στη συναυλία του.

Και θα τα ξαναγράψω άλλη μια φορά:

Αποδοκιμάζω το downloading για τα αρνητικά του, και το επιδοκιμάζω για τα θετικά του. Γιατί κακά τα ψέμματα, προσωπικά με έχει βοηθήσει πολύ. Αν προ internet ήξερα 5 μπάντες και είχα 10 δίσκους, τώρα ξέρω 500 μπάντες και έχω 100 δίσκους.

Και εν κατακλείδι, εγώ νιώθω καλά με τον εαυτό μου γιατί ότι μπορώ το αγοράζω, ότι δε μπορώ μπαίνει στη λίστα αναμονής για μια μελλοντική αγορά, λεφτά για τη μουσική δίνω (δίσκοι και συναυλίες), και μερικές φορές μάλιστα πάνω στη γκάβλα σκάω περισσότερα απ΄όσα μπορώ να διαθέσω για να περάσω το μήνα.

Απλώς το πρόβλημα είναι οτι αρκετοί δε σκέφτονται έτσι, και γι’ αυτό το πρόβλημα έχει πάρει αυτές τις διαστάσεις.

Σωστά εμίλησες ! Απλά είναι απελπιστικά πολλοί. Δε σου λέω να γίνουμε πλούσιοι, αλλά να μπορεί να επιβιώσει ο μουσικός, (το indusrty αναγκαίο κακό είναι, αφού μετά απο κάποιο μέγεθος το DIY, γίνεται ανέφικτο)

Αφου οι εταιρειες εξαρταστε αμμεσα απο τους μουσικους και οχι το αντιθετο γιατι να παιρνετε απο ενα δισκο τα ιδια χρηματα???
Το θεωρεις τιμιο?

Δηλαδη μια εταιρεια χωρις μουσικους απλα δεν υφισταται.
Απο την αλλη ενας μουσικος διχως εταιρεια μπορει να προωθησει απο μονος του το εργο του.

ωραία τώρα εξήγησέ μου γιατί οποιδήποτε σχεδόν επαγγελματικό συγκρότημα υπάρχει έχει μάνατζερ κτλ …
ίσως γιατί χωρίς αυτούς, αν και μπορεί να δουλέψει θα είχαν πολλά προβλήματα και αντι να επικεντρόνωνται στη μουσική θα είχαν να ασχολούνται τη μισή μερα με ένα κάρο άσχετες λαλακίες ? Πολλά παραδείγματα μπορώ να σου φέρω. Το ίδιο και οι εταιρίες, they take care of business.

Oι μουσικοι χρειαζονται τις εταιρειες,μανατζερς κτλ.
Οι υπολοιποι εχουν αναγκη τους μουσικους.

επαγωγικά λοιπόν…και δεν το λέω καν εγώ, συ είπας.

Εγώ μιλάω για ίδιες βαθμολογίες, μη σου πω και ότι δίσκοι όπως πχ των προαναφερθέντων CC, ή το νέο Lost παίρνουν τους βαθμούς για πλάκα. Πώς να αντέξουν στον ανταγωνισμό λοιπόν συγκροτήματα του ίδιου ύφους που μπορεί να βγάζουν δισκάρες αλλά δύσκολα τα προτιμάει κάποιος από τα γνωστά ονόματα? Εκτός βέβαια αν τσεκάρει πρώτα όποτε here comes the internet!

Εγώ πχ, πιθανότατα διαβάζοντας κριτικές και σχόλια για το νέο Lost θα είχα μπει στο τριπάκι να το αγοράσω προφανώς εις βάρος κάποιου άλλου δίσκου. Ευτυχώς το ανέβασαν στο MySpace και σώθηκα! :stuck_out_tongue: To ίδιο και για το τελευταίο CoF αν δεν το είχα κατεβάσει μπορεί να το αγόραζα από συνήθεια και να μην έπαιρνα το θεϊκο Morbosidad ή κάποιο άλλο πιο underground δισκάκι. Γι αυτό επιμένω ότι το downloading πλήττει τα “μεγάλα” ονόματα ενώ βοηθάει τα μικρότερα. Και αυτό είναι πολύ θετικό.

Μην τσαντίζεσαι :p, ρωτάω επειδή στο Legacy την ώρα που έσκασα προχτές ήταν πολύ άδεια τα πράγματα, καθόλου κόσμος. Γιατί έτσι, αλήθεια?

Μία απορία που μου γεννήθηκε πριν λίγο: αν το να πέσουν οι τιμές σημαίνει ταυτόχρονα και πτώση στη ποιότητα σε άλλους τομείς της δημιουργίας ενός δίσκου, όπως π.χ. το artwork ή η παραγωγή ( με τη λογική ότι αφού τα cd θα πουλούνταν πιο φτηνά οι άνθρωποι αυτοί θα πληρωνόντουσαν λιγότερο) θα συνεχίζατε να υποστηρίζεται τη πτώση των τιμών?

Chris, τα μεγάλα ονόματα δεν πληττονται πολύ. Εξαρτάται πόσο την ψάχνει ο άλλος. Οι lost, παρότι ποτέ δεν πιάσανε το peak τους, έχουν πυρήνα οπαδών που τους ακολουθεί. Θυμάμαι δε να κράζω κάποιο απο τα προηγούμενα σαν αδιάφορο σε άλλο φόρουμ και να μου την πέφτουν για να με φάνε, αλλά μετά απο 1-2 μήνες οι ίδιοι οι οπαδοί το ψιλοέκραζαν … οπότε … τι να πώ.

Τσεκάρισμα = myspace. και θα δεχόμουν και το κατέβασμα, απλά αυτό δημιουργεί σε πολλούς την κουλτούρα του το κατέβασα. ΟΚ ! τέρμα, σιγά μην το αγοράσω… whatever. Καλό για την τσέπη κακό για τον καλλιτέχνη.

Θα σου πώ και κάτι άλλο. Χωρις να θέλω να το ξαναφέρω στη επιφάνεια το DARKO όταν το ακούω απο mp3, 192άρι & μετά απο WAV, ακούω διαφορά. Ισως επειδή έχει μπάσα αρκετά και τα μπάσα τον τρώνε πολύ στη συμπίεση… αλλα ακόμα και οι ψιλές συχνότητες, θαμπώνουν λίγο… Τέλωσπάντων…

και τίς πταίει αν δεν είχε λαό το LEG? Συνήθως ο Γρηγόρης το γεμίζει και μετά απο πολύ καιρό είχε τόσο λίγο λαό… τεσπά…

Προς πυραμιντ.
Εξαρτάται. Αν πάρει ενα εξώφυλλό γνωστού σχεδιαστή, έχει μια Χ ταρίφα. Αν βάλεις ενός ανερχόμενου, συνήθως είναι λιγότερα.

Σε εμάς πχ, το

μαζί με 16 σκίτσα ακόμα και τη σελιδοποίηση, πήγε 1400 ? Απο έναν σχετικά άσημο καλλιτέχνη, αλλά πιστεύω έχει κάνει αρκετά ωραία δουλειά. (έχω δεί και το 16σέλιδο, που δεν έχετε δεί εσεις, όμως)
Αν τώρα το έφτιαχνε ο marshall… πχ, θα ήταν διπλάσια μόνο το εξώφυλλο.
Πάντως όπου δεν παίζει μπάτζετ ή μεράκι, θα δείς 4 σέλιδα, με σπιτικό photoshop…

Οι τιμές μπορούν να πέσουν αν οι οπαδοί αγοράζουν κατευθείαν απο τις εταιρίες κτλ.
Η παραγωγή δύσκολα πέφτει κάτω απο τα 6-7. Αλλά οι μεσάζωντες… αν καταφέρεις να διανεμηθείς ΚΑΛΑ… θα αναγκαστούν να ρίξουν τα υπερβολικά κερδη τους.