Τελικα η "πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" η το αντιθετο?

Βασικά εμένα δε με νοιάζει τόσο το ποιος πλήττεται όσο ποιος επωφελείται.
Και το παράδειγμα των Behemoth ισχύει σε πολλές περιπτώσεις.

Κατά τ’ άλλα έτσι πάει το πράγμα “Το άκουσα, δε μ’ αρέσει, δεν το αγοράζω”. Ή το αντίθετο.
Όσο για ο MySpace όταν ανεβάζουν όλοκληρο τον δίσκο έχει καλώς, αλλιώς κουραφέξαλα.
Πριν τον ανεβάσουν ολόκληρο στο MySpace, τα 2 από τα 3 νέα κομμάτια που είχαν μου άρεσαν, συνεπώς πιθανότατα θα το αγόραζα.

Το streaming για μένα είναι μονόδρομος.

Όσο για την ποιότητα ήχου δε νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι χάνει κάμποσο το mp3 σε σχέση με το CD.
Προσωπικά, είναι ο βασικός λόγος που αγοράζω CDs.

Τίποτα δεν πταίει που το leg είχε λίγο κόσμο -και γαμώ τις μουσικές έβαζε.
Next time θάρθω να σου πω ένα γεια.

Όλο θα το ανεβάσουμε, 1-1 !

BTW, καπου πρίν συζητάγαμε για παραγωγή που έχει γίνει σε ένα laptop. και μου έστειλαν αίτημα φίλιας τα εξής παλικάρια. http://www.myspace.com/462260548 τους οποίους ούτε καν ξέρω. Οκ μουσικά δεν μας απασχολεί τι παίζουν, αλλά, χωρίς εμπειρία, δεν πρόκειτε να βγάλει κάτι πολύ καλύτερο απο αυτό με ένα λαπτοπ και σοφτ-όργανα. Στην καλύτερη να ακούγεται απλά, οκ ! Δεν ξέρω για άλλους, αλλα όταν ακούω μεταλλιά ή αναλογική η ψηφιακά γραμμένη, θέλω να γίνεται πανικός και ο ήχος να με χτυπάει σαν 10τόνοι τούβλα !

Iσως να κοψέ λίγο, λόγω κάποιου event ή λόγω, του οτι ξανα-ανοιξε το ΤΕΞΑΣ ? Ο γρηγόρης κάθε εβδομάδα το γέμιζε ΑΝΕΤΑ ! Τέσπα. Και δεν έρχεσαι…

Downloading is killing the music industry. All our labels are reeling, sales are dropping like ridiculous, it’s getting impossible to go on major tours since no labels have money for decent tour support, and in the end we can’t pay our rents. Meanwhile people without insight defend downloading with one argument more stupid than the other. Sure, I understand it, and I agree with it. I want everything for free too. But I have put in 12 working hours a day since I was nine years old, and at 36 I don’t even own my car. Madonna will be ok, and that little goofball who still lives at his mom at 28 and makes electronica experiments in Cakewalk down in his mother’s basement will be ok. But the middle ground will die or become corrupt. Like all middle grounds of today.

And we all wanted it.
Because we all let it happen.

αυτό είναι από τον μουσικό που εκτιμώ ίσως περισσότερο από κάθε άλλο για τις θέσεις και την στάση του.

Κοιταζοντας στην αρχικη σελιδα του ροκιν μου εκανε εντυπωση που οι Alice in chains ενοχλουνται τοσο με το παρανομο downloading ενω αλλοι χαιρονται για δικους τους λογους.

Ο οποίος είναι ο …?

Δεν ήθελα να το αναφέρω για να μην υπάρχει προκατάληψη, αλλά κανείς δεν φαίνεται να ασχολείται, οπότε είναι ο Daniel Gildenlow.

ναι ας ξαναβγαλει 1-2 αλμπουμ σαν το σκαρσικ και μετα θα φταιει το downloading για τις πωλησεις.

σε πληροφορώ λοιπόν ότι το σκαρσικ είναι με διαφορά ο πρώτος σε πωλήσεις δίσκος των POS.
επίσης, η πικρία του προέρχεται από το ότι η εταιρεία του δεν μπόρεσε να στηρίξει οικονομικά την Αμερικάνικη περιοδεία με τους Dream Theater και τώρα πάλι δεν μπορεί να χρηματοδοτήσει περιοδεία το Δεκέμβριο.

επίσης, ο δίσκος είναι εδώ και μήνες έτοιμος, αλλά δεν μπορούσε να χρηματοδοτήσει την κυκλοφορία του. Επειδή μπορεί από το νέο έτος για να μην είναι πολύ μεγάλο το κενό βγάζουν (για πρώτη φορά) EP.

Και δεν είναι μόνο οι POS αλλά το σύνολο της εταιρείας Inside Out, την οποία πέταξε έξω η SPV κ.ο.κ.

αϊ στο διαολο! μα αν πηγε τοσο καλα σε πωλησεις τοτε ποιο ακριβως ειναι το παραπονο του σε σχεση με το downloading? δεν πουλαν οι υπολοιπες μπαντες της εταιριας και δεν εχουν λεφτα?

το ότι πουλησε περισσότερο από τα προηγούμενα δεν σημαίνει ότι πούλησε αρκετά.
από την άλλη αν περίμεναν να πάρουν το ποσοστό επί των πωλήσεων cd για να ζήσουν…
η περιοδεία μπορεί να αποφέρει έσοδα.
αλλά για να γίνει περιοδεία πρέπει πρώτα να την χρηματοδοτήσει η εταιρεία.
η οποία εταιρεία ζει από τις πωλήσεις.

ναι αλλα για υτο δεν μπορει να γινει κατι. δηλαδη απο ποιες μπαντες περιμενει η εταιρια τους να βγαλει και επεσε εξω? επισης και μονο το οτι το σκαρσικ πουλησε παραπανω απο προηγουμενα αλμπουμ μου φαινεται πολυ. δηλαδη ποσο επρεπε να πουλησει για να θεωρηθει αρκετο? μην ξεχναμε οτι μιλαμε και για τον μονο ισως μετριο δισκο της μπαντας.

μην μπλέκεις την ποιότητα με τις πωλήσεις.

οι πωλήσεις των POS δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα υψηλές. Σε λίγες χώρες, όπως στην Ελλάδα έφτιαξαν ένα σοβαρό fanbase αλλά δεν χρειάζεται να σου πω πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η ελλάδα στις πωλήσεις.

το Sacrsick ήρθε να επιβεβαιώσει έναν άτυπο κανόνα που υπάρχει στο να πουλάει περισσότερο ο επόμενος δίσκος από το αριστούργημα μιας μπάντας. και υπάρχει μια λογική σε αυτό. επίσης, με το Scarsick έκαναν τη μεγαλύτερη περιοδεία τους στηρίζοντάς το.

πάντως είναι στενάχωρο που δεν μπορούν να διασφαλίσουν αλλιώς τα δεδουλευμένα τους οι μουσικοί. Είναι υποχρεωμένοι να λειτουργούν σε ένα σύστημα που οι εταιρείες (κάτι σαν τον μεσάζων σε αγροτικά προϊόντα) καρπώνονται το μεγαλύτερο ποσοστό της όλης αλυσίδας.

Από την άλλη για να δώσουν μια συναυλία ζητάνε ένα σκασμό λεφτά. Ειδικά τώρα, που θέλουν να βγάλουν τα σπασμένα από τα ανύπαρκτα έσοδα των πωλήσεων.

Μπέρδεμα γενικώς η κατάσταση. Επιχειρήματα υπάρχουν εκατέρωθεν.

Προσωπικά, δεν θα σταματήσω να κατεβάζω δίσκους, αλλά ούτε και να αγοράζω αυτούς που θέλω να αγοράσω. Το internet μου δίνει απλώς τη δυνατότητα να περιμένω να βρω ένα δίσκο στην τιμή που θεωρώ θεμιτό να τον αγοράσω.

Από την άλλη πλευρά, θεωρώ πως ο μουσικόφιλος μπορεί να κερδίζει σε δίσκους (που πολλές φορές δεν θα ακούσει καν) αλλά χάνει στον τομέα των συναυλιών που είτε δεν γίνονται ποτέ, είτε του στοιχίζουν υπερβολικά.

κάτι το οποίο λίγες φορές τον σταμάτησε.

  1. Είμαι μαζί σου 100% αν εξαιρέσουμε ότι έγώ σπάνια κατεβάζω δίσκους. Μάλλον όμως πρέπει να αναθεωρήσω με το παράδειγμα του φετινού Lost.

  2. Δεν ξέρω για ποιες συναυλίες ίσως να αναφέρεσαι, αλλά τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα (όσο και αν γκρινιάζουμε) έχουμε δει πραγματικά πάρα πολλά ονόματα που σε παλαιότερες εποχές δεν θα βλέπαμε ποτέ λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος του κοινού. Και το ενδιαφέρον στις μέρες μας για πολλές μπάντες εν πολλοίς αναπτύχθηκε μέσω του internet.

Το downloading είναι μέρος του internet.
Εκεί πάμε στο τμήμα της προβολής και της προώθησης. Της διαφήμισης.
Η έντυπη διαφήμιση έχει ουσιαστικά καταρρεύσει μετά το internet, δεν είναι νέο αυτό. Ο τρόπος για να γίνει γνωστή μια μπάντα είναι να εκμεταλλευτεί το internet.

Νομίζω πως πρέπει να δούμε λίγο εξωτερικά την όλη φάση για να δούμε πόσο έχει αλλάξει. Μη μου πεις πως δεν έχεις φίλους - γνωστούς που απορούν με το ότι αγοράζεις ακόμα cd, πόσο δε αν αγοράζεις μαζικά.

Οικονομικά η χασούρα που έχει προκύψει από τη μείωση των πωλήσεων πρέπει να καλυφθεί από αλλού. Συνήθως καλύπτεται από τις συναυλίες, οι οποίες στο εξωτερικό είναι πιο massive τρόπος διασκέδασεης από ότι στην ελλάδα, μιας και δεν έχουν τον ψυχαναγκασμό των αντίστοιχων μπουζουκιών.

Δεν είμαι στο χώρο αλλά μου έχουν αναφέρει αρκετές συναυλίες που τελικά δεν έγιναν λόγω των απαιτήσεων των συγκροτημάτων.

Από την άλλη όταν δούλευαν με περιθώριο κέρδους που ήταν σκανδαλωδώς μεγάλο λες και προσέφεραν το υπέρτατο αγαθό δεν παραπονιόντουσαν. Ως εκ τούτου δεν με στεναχωρεί και τόσο η παρούσα κατάσταση.

Έχω αλλά στην πλεοψηφία τους δεν είναι ροκάδες και δεν είχαν ποτέ κάποια ιδιαίτερη σχέση με τη μουσική. Μη σου πω ότι oύτε πριν αγόραζαν CD, ό,τι άκουγαν ηταν μέσω ραδιοφώνου. Απλώς τώρα που εχουν την δυνατότητα να κατεβάζουν δωρεάν, το κάνουν. Από του ροκάδες/μεταλλάδες γνωστούς μου οι περισσότεροι αγοράζουν, φυσικά ο καθένας στο βαθμό που δύναται/επιθυμεί.

Εξετάζονται μέτρα κατά της πειρατείας στο διαδίκτυο

Νομοθετική ρύθμιση για την καταπολέμηση της παράνομης διακίνησης πολιτιστικών προϊόντων -τραγουδιών, βίντεο και βιβλίων- μέσω του διαδικτύου προανήγγειλε ο υπουργός Πολιτισμού, Παύλος Γερουλάνος. Παράλληλα, προέτρεψε δημιουργούς και επιχειρήσεις να ανεβάσουν τα έργα τους στο διαδίκτυο, ώστε να είναι προσβάσιμα με νόμιμο τρόπο.

http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=107293

:lol2::lol2::lol2:

Πόση βλακεία μπορεί να χωρέσει ένα υπουγρείο… για ΠΟΣΟ πρόβατα με εχουν… τι μαλακες…

υπουργος για γελια

πω πω… + ∞

μεσ’ το μυαλό μου είσαι…