Τελικα η "πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" η το αντιθετο?

Η πειρατεια απο την στιγμη που βρισκομαστε στην εποχη του ιντερνετ και της πληροφορησης ειναι πλεον αδυνατο να σταματησει και περιοριστει. Σιγουρα το οτι εχει σημειωσει τραγικα μεγαλη πτωση η αγορα cd εχει οδηγησει πολλα συγκροτηματα εξαιρουμενων των μεγαλων συγκροτηματων, να εχουν μηδαμινες πωλησεις παρα το γεγονος οτι μπορει να εχουν κυκλοφορησει ενα πολυ αξιολογο αλμπουμ. Οι εταιρειες δεν εχουν εσοδα και γκρινιαζουν για το παρανομο downloading που τους τα στερει. Το θεμα ειναι οτι δεν σκεφτονται να μειωσουν αυτες τις αναθεματισμενες τιμες στα cd. Οχι δεν το κανουν και την πληρωνει και το συγκροτημα. Ο κοσμος δεν εχει λεφτα και απο την στιγμη που κατι του προσφερεται τσαμπα, γιατι να πληρωσει να το αποκτησει? Σιγουρα η ποιοτητα ηχου των mp3 δεν ειναι η ιδια με την ποιοτητα ενος cd, αλλα και παλι αν τα βγαζεις περα δυσκολα θα αρκεστεις σε αυτο… Θεωρω λογικο αυτο που συμβαινει απο την στιγμη που δεν πεφτουν οι τιμες. Και στο κατω, κατω τα ποσοστα που παιρνουν τα συγκροτηματα απο τις πωλησεις ειναι μηδαμινα, ολα στην τσεπη των μεγαλοεπιχειρηματιων πανε. Τα συγκροτηματα πρεπει να δινουν βαση στο να κερδιζουν λεφτα απο τις συναυλιες τους και το merchandise, μπλουζακια κτλ. Για αυτο θα πρεπει να ειναι ποιοτικα και προσεγμενα και τα 2. Δηλαδη τιμιες και '‘δυνατες’ συναυλιες με σεβασμο σε αυτον που πληρωνει για να παει. Γιατι και μεγαλες πωλησεις να ειχαν τα σοβαρα λεφτα απο εκει θα προερχονταν.

Οι εταιρειες πρεπει να κοιταξουν να λογικευτουν και να βοηθανε τα συγκροτηματα στην διοργανωση περιοδειων, ετσι και αυτες θα ισοσταθμιζουν καπως την ‘‘χασουρα’’ και τα συγκροτηματα θα βγαζουν αξιοπρεπη λεφτα. Αλλα και εκει να μην υπαρχει υπερβολη στην τιμη των εισιτηριων γιατι παλι οδηγουμαστε σε φαυλο κυκλο. Αλλα οι εταιρειες με μονο γνωμονα το κερδος, το ολο και αυξανομενο κερδος, ειχαν βολευτει τοσες δεκαετιες και τα κονομαγανε. Αυτο ηταν λογικο και αναμενομενο καποια στιγμη να σταματησει και με την εξελιξη της τεχνολογιας επισπευτηκε.

Προσωπικα αγοραζω cd, οσα σηκωνει η τσεπη μου καθε φορα και απο εκει και περα κατεβαζω και αλμπουμ που ειτε δεν ειμαι διατεθημενος να πληρωσω για να τα ακουσω, ειτε δεν ειμαι σιγουρος για την ποιοτητα τους… Και φυσικα προσπαθω να βρω το καθε cd στην πιο συμφερουσα τιμη και πολλες φορες το κατεβαζω πρωτα και περιμενω να περασει λιγος καιρος και να πεσει η τιμη του για να παω να το αγορασω.

Σωστός,ακριβώς το ίδιο κάνω. 'Οσο να ναι, όταν περνάει ο καιρός και φεύγεις απ τα άλμπουμ που είναι σίγουρα ποιοτικά και θες να δοκιμάσεις κ να ψάξεις και άλλα που όμως δεν είσαι σίγουρος για το πόσο ειναι καλά,το να τα κατεβάζεις ώστε να τα τσεκάρεις βοηθάει πολύ.

Εννοειται αυτο ειναι απο τα καλα του ιντερνετ, δεν παιρνεις καμμια πατατα που δεν ξερεις και σιχτιριζεις μετα… Αλλα καλο ειναι να αγοραζεις κιολας οχι μονο ιντερνετ.

Εκλεισε το greek-fun?

Ποινική δίωξη για παράβαση του νόμου περί πνευματικής ιδιοκτησίας κατ’ επάγγελμα από κοινού σε βαθμό κακουργήματος άσκησε χθες ο Αντεισαγγελέας Πλημμελειοδικών Ρόδου κ. Ιωάννης Μητσιόπουλος σε βάρος των…

Μ. Ζ. του Κ. 32 ετών, κάτοικο Ρόδου, ιδιωτικό υπάλληλο, που συνελήφθη από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ρόδου το απόγευμα της Τρίτης και κατά του Μ. Π. Π. Κ. του Δ. 23 ετών, φοιτητή, ο οποίος αναζητείται.
Οι ανωτέρω φέρονται σύμφωνα με τη δικογραφία που έχει σχηματιστεί να ήταν διαχειριστές ιστοχώρου-κοινότητας μελών με την επωνυμία www.greek-fun.com τα μέλη της οποίας είχαν μέσω της πρόσβασης τους στο forum αυτής να κατεβάζουν στους υπολογιστές τους μουσικά κομμάτια διάφορων καλλιτεχνών, ταινίες ελληνικές και ξένες αλλά και ηλεκτρονικά παιχνίδια γνωστών εταιρειών.
Πρόκειται για την πρώτη σύλληψη που πραγματοποιείται πανελλαδικά για τη λειτουργία ιστοσελίδας που παρέχει τη δυνατότητα στους χρήστες τους να έχουν πρόσβαση σε “πειρατικά” αντίγραφα ταινιών, dvd και παιχνιδιών, μετά από την υποβολή σχετικής μήνυσης της Εταιρίας Προστασίας Οπτικοακουστικών Εργων (ΕΠΟΕ).

http://troktiko.blogspot.com/2009/12/blog-post_3701.html

Ωραίο θέμα! Δεν έχω διαβάσει ακόμα απόψεις, αλλά θα πω τη δική μου στα γρήγορα πριν το κάνω:

Πιστεύω ότι η πειρατεία σκοτώνει τις δισκογραφικές εταιρείες, και όχι τα συγκροτήματα/καλλιτέχνες. Οι εταιρείες εξαρτώνται από τις πωλήσεις των cd των συγκροτημάτων. Το συγκρότημα για να ξεπεράσει την μείωση πωλήσεων των cd τους, κάνοντας περισσότερες συναυλίες. Πιστεύω ότι είναι ένας σημαντικός παράγοντας αυτό το τελευταίο που έρχονται όλο και περισσότερα συγκροτήματα στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, ενώ να φανταστήτε ότι φέτος είδαμε και Paradise Lost στην Κύπρο (!!! ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δλδ!!!).
Επίσης είδαμε τον τελευταίο καιρό μεγάλα συγκροτήματα να “επιστρέφουν” στον παλιό τους ήχο, αφήνοντας πίσω τους “πειραματισμούς”. Να το συνδέσουμε κάπως και αυτό; :-k

η πειρατια σκοτωνει τις δισκογραφικες,οι οποιες τις προηγουμενες δεκαετιες ειχαν γινει ζαμπλουτες…η πειρατια κανει τις μπαντες πιο δημοφιλεις,αρα περισσοτερος κοσμος να παει στα λαιβ που ειναι ο κυριος τροπος εισοδηματος τους…το συγκροτημα κερδιζει ενα 15% της τιμης του αλμπουμ,ενω οι δισκογραφικες το μεγαλυτερο μεριδιο…οποτε ακολουθηστε το δρομο που χαραξε ο τζακ σπαρροου

Ναι αλλά υπάρχουν και άλλα άσχημα με αυτήν την ιστορία.
Επικρατεί ένας γενικός χαμός.Οκ μπορεί να μην σκάμε φράγκα,μπορεί να έχουμε την δυνατότητα να τσεκάρουμε ότι θέλουμε άφοβα αλλά μου φαίνεται πως κάπως “χάνεται η σειρά”.
Έχω την εντύπωση πως η μουσική ίσως και να χάνει την αξία της.Δεν σε ενδιαφέρει πλέον.Την έχεις όπου θες.Στο κινητό σου,στο ipod,όπου θες.Είναι όλα ψηφιακά.Και δεν έχεις πληρώσει και δεκάρα για αυτά.
Ξεκινάς λοιπόν στα 15 σου και ακούς Iron Maiden,Judas Priest κτλ και στα 17 σου μπορεί να έχεις φτάσει να ακούς Prog African Rock με στοιχεία Chinese Jazz.
Θέλω να πω πως για εμένα τουλάχιστον,όλο αυτό είναι πολύ πολύ επιφανειακό.Δεν έχουμε την δυνατότητα να δεθούμε με συγκροτήματα διαόλε.Τα αντιμετωπίζουμε απλά σαν mp3.Και τις πιο πολλές φορές(να μην πω όλες)δεν έχουμε ιδέα τι ακούμε,γιατί το ακούμε,πως το ακούμε.Fast Food και μηδέν ποιότητα στα αυτιά μας.
Προτιμώ χίλιες φορές να κάθομαι να μιλάω με ένα παλικάρι που μπορεί να ακούει MONO Judas Priest αλλά πραγματικά να τους γουστάρει να τους αγαπάει παρά με έναν που ακούει ότι υπάρχει και δεν ξέρει τι του γίνεται.

ακριβως αυτο ηθελα να πω:thumbup:

Δεν ξέρω αν είμαι 100% οντόπικ, αλλά δεν ξέρω κι αν έχουμε άλλο θρεντ συνολικά για μουσική βιομηχανία κλπ. οπότε το γραφω δω και άμα θέλει κάνας μοντ το μεταφέρει.

Φέτος μια αγαπημένη μου μπάντα βγάζει δίσκο. Διέρρευσε το πρόμο. Το κατέβασα κι έβαλα να τ’ακούσω. Είχε αυτό το υπερεκνευριστικό “beep” ανά μισό λεπτό. Άντεξα 2 λεπτά και το’βγαλα εκνευρισμένος.

Ερώτηση -κυρίως- προς τους έντιτορς: Όλα τα πρόμο έτσι σας έρχονται? Και πώς γίνεται να κάνεις κριτική σε αυτό το πράμα??? Δηλαδή και το the wall ή το Led Zeppelin IV άμα στο πασάρω με ένα γαμήδι μπιπ ανά λεπτό, θα σου σπάσει τα νεύρα και θα σου φανεί μαλακία.
Πραγματικά νομίζουν οι δισκογραφικές ότι κάτι καταφέρνουν έτσι? Μετά από αυτό δε με παραξενεύουν καθόλου πια οι “προκάτ” κριτικές που κατά καιρούς διαβάζω και μου φέρνουν εμετό.

Μακάρι να μπορούσε να απαντήσει κι ο Κάργιας αλλά είναι μπαναρισμένος.
Για πείτε.

συμφωνω.
και μου φενεται υπερβολλικα οξυμωρο απ την μια να μιλανε για καταπολεμηση πειρατειας και απο την αλλη, οταν πας να αγορασεις discman να σε κοιτανε λες και ζητησες γραμμοφωνο. δεν θελω ipod, δεν θελω mp3, ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΠΙΑ?

Αυτό έχει ειπωθεί πολλές φορές και από πολλούς, αλλά τείνω να διαφωνώ. Δε νομίζω ότι για τη ‘‘βιαστική’’ αντιμετώπιση της μουσικής φταίει το downloading και το Internet π.χ. Εξαρτάται από το άτομο πώς θα την αντιμετωπίσει. Π.χ. κι εγώ κατεβάζω. Αλλά τις πιο πολλές φορές κατεβάζω με τη συχνότητα που έπαιρνα C.D. όταν ήμουν μικρός. Θέλω να πω ότι παρά το downloading ακόμα μου χρειάζεται καιρός για να νιώσω ότι ‘‘άκουσα’’ ένα C.D. Και δες το και απ’ την άλλη άποψη, ότι κι όταν δεν υπήρχαν οι γρήγορες ταχύτητες σίγουρα θα υπήρχε ο πιο φραγκάτος φίλος που αγόραζε (και άκουγε) C.D. σε ρυθμούς πολυβόλου. Νομίζω είναι στο άτομο πώς θα επιλέξει να διαχειριστεί όλες αυτές τις τεχνολογικές δυνατότητες, δηλαδή.

Πλέον η μουσική έχει απαξιωθεί εντελώς από την πλατιά μάζα και ειδικά από τους πιτσιρικάδες. Ούτε καν να την κατεβάσουν τζάμπα δε μπαίνουν στον κόπο… Για δείτε:

[CENTER][/CENTER]

Backround noise είναι για τον περισσότερο κόσμο και τίποτα παραπάνω. Η μουσική βιομηχανία έβαλε στα 80ς τον κάθε άσχετο να καταναλώνει μουσική πουλώντας του σκουπίδια με τη βοήθεια της πλύσης εγκεφάλου των βιντεο-κλιπ και του MTV. Έτσι εκτόξευσε μεν τις πωλήσεις στα ύψη άλλά στην ουσία έσκαψε τον λάκο της. Γιατί όταν ο άσχετος είχε τη δυνατότητα να αποκτήσει τζάμπα τα σκουπίδια που έτσι κι αλλιώς δε του πολυέλεγαν και τίποτα, το έκανε. Και κατόπιν αποφάσισε ότι ούτε τζάμπα τα θέλει γιατί να μπαίνει στον κόπο; Κι εν τω μεταξύ δε δημιουργήθηκαν οι νέες γενιές που θα εκπαιδεύονταν να δουν την μουσική ως τέχνη δλδ ως κάτι που στην αυθεντική μορφή του διαθέτει αυταξια και απαιτεί να του δώσεις χρόνο και (λίγο)χρήμα για να σου ανταποδώσει με συναισθήματα και εμπειρίες που απλά δε κοστολογούνται.

Και μείναμε εμείς οι ολίγοι που ξέρουμε ότι Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ [U]ΚΑΙ [/U]ΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ, να κρατάμε τη φλόγα αναμένη και να στηρίζουμε τους καλλιτέχνες. Γιατί αυτό είναι το σημαντικό, να στηρίζεις, ηθικά αλλά και υλικά.

μιλάει για τόρρεντς, τα τόρρεντς είναι κυρίως για ταινίες. το συμπέρασμα που βγάζεις είναι τελείως αυθαίρετο. κατά τ’ άλλα για ποια αυθεντική μορφή τέχνης μιλάς ρε φίλε όταν μιλάς για (λίγο) χρήμα (να που κοστολογούνται τα συναισθήματα και οι εμπειρίες, έστω και λίγο). γενικά όσοι πιστεύουν ότι είναι οι ρομαντικοί και οι αγνοί της υπό8εσης επειδή πληρώνουν για την τέχνη ΤΟΥΣ (δικιά σου είναι, ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ, ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΤΩΡΑ), κάντε λίγο ξεζούμ, κάτι χάνετε.

Ε;
Συγγνώμη αλλά δε συχνάζω πια στο κυλικείο της φιλοσοφικής ή στο βιολογικό για να παίξω το κλασικό “επαναστάτες vs σύστημα”. Ωραία χρόνια…:smiley:
Τεσπα, για κάποιον που έχει ζήσει τη ως ενήλικος συνειδητοποιημένος σινεφίλ και μουσικόφιλος την εποχή προ broadband internet και πειρατείας αυτά που λέω είναι προφανή. Προφανέστατα.

Έχω ζήσει (και ζω βέβαια) και τις δύο εποχές. Κακά τα ψέματα: όσο downloading και να κάνουμε, άλλο είναι να παίρνεις το cd από το δισκάδικο, να το έχεις στη δισκοθήκη σου, να βλέπεις τους στίχους, το artwork κλπ. Εξαρτάται από τον καθένα πώς θα διαχειριστεί το θέμα μεταξύ δωρεάν mp3 και αγορά cd.
Εγώ, ακόμα και να κατεβάσω κάτι μέσω torrent, κοιτάω σε διάφορα μουσικά site τη δουλειά που έγινε για το δίσκο, τους στίχους, και γενικά προσπαθώ να συγκρίνω το συγκεκριμένο δίσκο με προηγούμενες κυκλοφορίες της μπάντας. Και αν μείνω όσο ικανοποιημένος θέλω, θα πάω να το αγοράσω κιόλας και ας το έχω και αντιγραμμένο. Αλλιώς delete.
Τεσπα, γνώμες είναι αυτές, ο καθένας αντιμετωπίζει το θέμα όπως νομίζει.

Ξεθαβω μιας και υπαρχει σχετικη συζητηση στην κεντρικη σελιδα.Γνωμη μου και απαντηση στη χιλλιοειπωμενη αποψη-κατευαζω και αγοραζω οτι μου αρεσει.
Πας σε ενα κρεοπωλειο και κλεβεις 100 κιλα κρεας απο διαφορα ζωα.Τα τρως ολα ε τον καιρο και στο τελος επιστρεφεις στο κρεοπωλειο και αγοραζεις μερικςσ μπριζολες απο το ζωο που σου αρεσε πιο πολυ και απο το σημειο που σου αρεσε πιο πολυ(πχ. ψαρονεφρι),πληρωνεις 15 ευρω και οταν ο κρεοπωλης διαμαρτυρηθει με αυτο που εγινε τον βριζεις κιολας.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι οι πωλησεις αλμπουν εχουν μειωθει απο 60% στους πιο τυχερους μεχρι και 95% σε πιο ατυχους.Επισης εχουν πεσει απιστευτα και τα εσοδα απο συναυλιες σε λιγοτερο εμπορικους καλλιτεχνες οι οποιοι παρολαυτα αναγκαζονται και βγαινουν περιοδεια συνεχως καθως ειναι ο μονος τροπος για να ζησουν,ανεξαρτητως ηληκιας υγειας ψυχολογικης καταστης κτλ.Αυτα

Καλά, τη δική μου την άποψη θα την είδες και στην κεντρική σελίδα ανάμεσα στις ηλιθιότητες ασχέτων.

Όποιος θέλει ας συνεχίσει να μην βλέπει τον ελέφαντα στην άκρη του δωματίου…

Ατυχές το παράδειγμα… η ψηφιακή μουσική δεν είναι κρέας. Τα 100 κιλα… downloads δεν λείπουν από κανέναν. Αν τα 15 ευρώ είναι όσα διαθέτει ο καταναλωτής, τότε απλά τα διαθέτει ενημερωμένος και κανείς δεν έχασε τίποτα. Δεν έχασε κανείς γιατί εξαρχής δεν θα αγόραζε παραπάνω από 15 ευρώ. Απλά τώρα ξέρει τι είναι το καλύτερο και προωθείται η καλύτερη μουσική…

Ετσι ακριβως.Καλα τα σχολια στην αρχικη σελιδα ηταν αστεια.βεβαια και η μεταφραση ηταν μαπα και παραληφθηκαν καποια μερη αλλα πρεπει να σε χαζος για να μην καταλαβεις οτι το “πολιτισμενη δυση” ηταν ειρωνικο σχολιο.Τεσπα…Οσο για το παιδι που απαντησε απο κατω μου.Οι πωλησεις εχουν πεσει 95% οποτε μαλλον δεν αγοραζουν ολοι οπως παλια.Οσο για το αν προωθηται η καλη μουσικη.Απλα ψαξε να δεις ποιανοων οι πωλησεις εχουν πεσει περισσοτερο.Σιγουρα οχι της Lady Gaga