Τελικα η "πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" η το αντιθετο?

:lol:
Ακριβώς. Και γράφουν διάφορα ζαγάρια ειρωνικά “πολιτισμένε δυτικέ” στον Mahavishnu, τον άνθρωπο που έχει ψαχτεί με τις ανατολικές θρησκείες όσο λίγοι, ενώ ένα άλλο ξεφτέρι τον λέει και “Αμερικανάκι”… :lol:

Τεσπα, αυτόπου λέει ο McLaughlin είναι πως θέλει απλά οι κανόνες του παιχνιδιού που ισχύουν γενικά στη δύση να ισχύουν και υπέρ των μουσικών που αυτή τη στιγμή ληστεύονται μπροστά στα μάτια τους και κανενός το αυτί δεν ιδρώνει…

Και στο παιδί που πόσταρε από πάνω σου να απαντήσω και εγώ πως δεν νομίζω να την ψάχναμε λιγότερο με τη μουσική όσοι μάθαμε να ακούμε σε εποχές που δεν μπορούσες να ακούσεις πρώτα τα πάντα, ούτε τελικά σπαταλήσαμε τα λεφτά μας σε δίσκους που δεν άξιζαν (με ελάχιστες εξαιρέσεις). Μάλλον περισσότερο ψάχνεις όταν δεν έχεις την “εύκολη εναλλακτική” του τζάμπα!

λανθασμένο παράδειγμα με το κρεωπολείο, διότι το κρέας που έφαγε, ακόμα και αν δεν σου άρεσε τόσο, το έφαγες και γέμισε το στομάχι σου, ενώ η κακή ή ανέμπνευστη μουσική δεν σου προσέφερε τίποτα απολύτως αν μη τι άλλο σε εκνεύρισε κι όλας

Σχετικό παράδειγμα είναι το Night of Hunters της Tori Amos το οποίο πριν κυκλοφορίσει επίσημα έγινε SOLD OUT στα pre-orders στο Amazon τις επόμενες μέρες ΑΜΕΣΩΣ αφότου λήκαρε.

Γι’αυτό εγώ νομίζω ότι το τσάμπα κατέβασμα ίσως πιο πολύ βοηθάει απ’οσο εμποδίζει την μουσική.

δεν μπορω την γκρινια των μουσικων οσο σπουδαιοι και αν ειναι. τα χουμε ξαναπει αυτα. εγω συμφωνω με το να προστατευονται με καθε τροπο, με το να υπαρχουν αυστηρες ποινες για τους πειρατες, με με με… αλλα να υποχρεωνονται να ανεβαζουν την καθε τους δουλεια σε στριμινγκ, στο γιουτουμπ, στο μασπεις, οπου θελουν. θες κυριος να λειτουργει η μουσικη σου ως προϊον? να λειτουργει οπως ολα τα υπολοιπα τοτε. γιατι αν μου πουλησει εμενα ο κρεοπωλης σαπιο κρεας για φρεσκο θα του κλεισω το μαγαζι (και μην πεταχτει κανενας και πει “ναι αλλα δεν ανοιγεις τα πατατακια πριν τα αγορασεις”). με τον μουσικο τι θα κανω? θα μου πει “γουστα”. αν δεν γουσταρει να το κανει αυτο τοτε να μην προστατευεται νομικα. απλα και ωραια. αφου τη μουσικη δεν την βγαζεις για να την ακους εσυ και οι φιλοι σου, τοτε ας εχει ελευθερη (νομιμη) προσβαση ο καθενας σε αυτη και αν θελει να την εχει σε καλη ποιοτητα για να την απολαμβανει σπιτι του η στο αμαξι του, ας παει να την αγορασει. αν δεν γινει αυτο τοτε μαλλον το προϊον σου δεν ειναι αρκετα ελκυστικο. γιατι το να αγοραζεις στα τυφλα ενα προϊον ειναι η μεγαλυτερη απατη που εχει υπαρξει ποτε για τον καταναλωτη και ας φωναζετε οσο θελετε (μονο με τις ταινιες εχει λογικη αυτο και γενικα με το θεαμα). και το οτι συνεβαινε τοσα χρονια δεν σημαινει οτι ηταν και σωστο. τουλαχιστον καποτε οι μπαντες εκαναν τουρ πριν βγει ο δισκος, οχι μετα. τουλαχιστον επερνες μια ιδεα.

Καλά σιγά μην υποχρεώσουμε τους καλλιτέχνες να βγάζουν και δουλειές που θα πρέπει να είναι ελκυστικές στο ευρύ κοινό την δεδομένη στιγμή.

ποιος μιλησε για το ευρυ κοινο? για το κοινο που εχει ο καθενας λεμε.

Η λογικη του “δοκιμαζω πριν αγορασω” εχει μια λογικη και εκει πανω πρεπει να δουλεψουν με καποιον τροπο η νομοθεσια, οι δισκογραφικες και οι καλλιτεχνες. Αρκει η δοκιμη που μας ικανοποιησε να εχει συνεχεια με τη μορφη αγορας, δλδ ο καλλιτεχνης να εισπραττει κατι, ακομα και αν μιλαμε για τους U2 ή τους Metallica που ο οβολος μας δεν θα τους λειψει σε επιπεδο βιοπορισμου.

Αυτο που δεν ανεχομαι ειναι το εξυπναδιστικο και ψευτομαγκικο στυλ του “Σιγα μην αγορασω CDs αφου μπορω να κατεβαζω τσαμπα” που αρκετες φορες μερικοι φτανουν στο σημειο να κοροιδευουν ατομα που στηριζουν εμπρακτα μια δουλεια που τους αρεσει

Ναι αλλά αυτό το “δοκιμάζω πριν αγοράζω” τι έκταση θα έχει;
Θέλω να ρωτήσω τον Βαγγέλη τι εννοεί με αυτό.Εννοεί να ανεβάζουν οι καλλιτέχνες ολόκληρη την δουλειά τους στα MySpace,YouTube κτλ ή μέρος από αυτήν;
Το λέω αυτό καθώς φαντάζομαι ότι και πάλι θα υπάρχει η δυνατότητα για παράνομο κατέβασμα.Ακόμα στο άλλο που αναφέρει πως “όποιος επιθυμεί καλύτερη ποιότητα θα πηγαίνει να την αγοράζει” νομίζω πως δεν έχει μεγάλη βάση,καθώς και αυτήν την εποχή το original cd έχει σαφώς ανώτερη ποιότητα από το παράνομο Mp3,και πάλι όμως το “τζάμπα” φαίνεται να υπερτερεί της ποιότητας.

Και δεν συμφωνώ με την ιδέα αυτή όπου ο καλλιτέχνης θα προβάλει το “προϊόν” του και ο καταναλωτής θα επιλέγει,και όλα αυτά μέσω διαδικτύου.Ίσως να είναι εκεί το μέλλον όμως,δεν ξέρω.

… Με “αυτοκαταστροφικα” κομματια στο στυλ των Επικινδυνων Αποστολων. “Το αλμπουμ που ακουτε θα εκραγει μετα την ολοκληρωση της ακροασης αν τολμησετε και το ξανακουσετε” και μπαμ το στερεοφωνικο/pc/mp3 player.κτλ:p

Σοβαρα τωρα:p… Εγω δεν ειμαι σε θεση να δωσω τη λυση σε αυτο το θεμα γιατι δεν εχω τη νομικη και τεχνολογικη γνωση, υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνονται καλα για να το κανουν αυτο. Απλως θεωρω, πως η δοκιμη θα πρεπει να ειναι μια παροχη στον “υποψηφιο” καταναλωτη

Ολόκληρη προφανως. αν θα υπαρχει παλι η δυνατοτητα να το αποκτησεις χωρις να πληρωσεις, τοτε αποδεχομαστε πως η τεχνολογια δεν σταματαει και δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι αυτο. οπως καποια επαγγελματα σταματησαν να ειναι αποδοτικα λοιπον λογω της εξελιξης της τεχνολογιας, ετσι θα γινει και με αυτο και θα πρεπει να στηριχτουμε στη διαθεση του ακροατη να στηριξει τον καθε δημιουργο. εφοσον ομως λεμε οτι γινεται να υπαρξουν καποια μετρα για να περιοριστει αυτο το φαινομενο και να προστατευεται ο δημιουργος, ετσι πρεπει να προστατευεται και ο καταναλωτης. οπως γινεται με καθε αλλο προιον. αυτο που λεω “θα πηγαινει να το αγοραζει” υποτιθεται πως θα στηριζεται στο οτι θα υπαρχουν ποινες σε περιπτωση που μοιραζεσαι ενα αρχειο η το κατεχεις παρανομα. αν δεν ειναι κατι τετοιο εφικτο πρακτικα, τοτε σε χωρες που το βιωτικο επιπεδο το επιτρεπει, μπορεις με την συνδεση στο ιντερνετ να πληρωνεις ενα ποσο σε ενα φορεα που θα στηριζει και θα χρηματοδοτει νεους καλλιτεχνες.

[I]Και δεν συμφωνώ με την ιδέα αυτή όπου ο καλλιτέχνης θα προβάλει το “προϊόν” του και ο καταναλωτής θα επιλέγει,και όλα αυτά μέσω διαδικτύου.Ίσως να είναι εκεί το μέλλον όμως,δεν ξέρω.[/I]

μα αυτο γινεται τωρα. ασχετα αν γινεται κυριως απο μικρες μπαντες και ασχετα απο τον αριθμο τον ατομων που αγοραζουν.

και αυτο με το τσαμπα ρε παιδια πολυ το λετε αλλα εγω με οσα ατομα μιλαω για μουσικη ξερω οτι κανενας δεν σταματησε να αγοραζει. με την νεα γενια που μεγαλωσε με το νετ δεν ξερω τι παιζει.

Οτι και να λετε τα στατιστικα ειναι εναντιον και οι τσεπες τον καλλιτεχνων λενε το αντιθετο.O trey gunn μπασιστας που επαιζε 10 χρονια με τους king crimson,στη συζητηση που ξεκινησε αντιστοιχα και στο σαιτ του Mclaughlin σχετικα με το αρθρο δηλωσε πως τα λεφτα απο πωλησεις που επαιρνε απο δισκους τον κριμσον επεσαν κατα 95% απο το 2002.Ενας αλλος εκδοτης του all about jazz δηλωσε πως θρυλοι της τζαζ με τις πωλησεις του πεσμενες κατακορυφα αναγκαζονται να περιοδευουν στα 70 και στα 80 , και οι αποδοχες στο τουρινκ πλεον ειναι πολυ χαμηλοτερες.Δν κτλβενετε την κατασταση.Παλιοτερα ειχες μια μπαντα κυκλοφορουσες το δισκακι με τη μουσικη που γουσταρες και ηλπιζες να βγαλεις και καποια λεφτα,που οντως κατι εβγαζεσ και πολλες φορες ανελπιστα πολλα.Σημερα επειδη συναναστρεφομαι και με πολλους μουσικους που ειτε εχουν βγαλει η παλευουν να κυκλοφορησουν δισκο ελπιζουν να ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΝ πολυ χρημα απο την ολη διαδικασια.Δυστυχως κατα το μεγαλυτερο μερος ο “επαγγελματιας μουσικος” σαν εργασια εχει τελειωσει.Δεν μπορεις να ζησεις με συναλιες και πωλησεις.Πλεον ολοι θα πεζουμε για εξτραδακια και θα παλευουμε να κυκλοφορησουμε κατι με δικα μας εξοδα.Σιγουρα ολοι πρεπει να προσαρμοζονται με την τεχνολογια και ΟΚ με τη δοκιμη που λετε αλλα ελεος.ολοι μας εχουμε κατεβασει δικογραφιεςς…παλι θα φερω ηλιθια παραδειγματα αλλα αν θες δοκιμασεις μια γραβιερα ασ πουμε στο σουπερ μαρκετ θα σου κοψουν ενα κομματακι.δεν θα σου δωσουν ολο το κεφαλι.Ειναι σαν να απαιτεις απο ενα γλυπτη που σου αρεσει ενα γλυπτο του να εχεις ενα πανομοιτυπο δωρεαν χωρις απλα την υπογραφη του καλλιτεχνη κατω δεξια.Και Βαγγελη,οπως ειπες για το κρεοπωλειο,αν το CD ειναι χαλασμενο και δεν πεζει στο στερεοφονικο φυσικα θα το πας πισω στο μαγαζι και θα σου το αλλαξουν.Αντιστοιχα αν δεν σου αρεσει η μουσικη δεν μπορεις να κανεις κατι οπως δεν μπορεις να κανεις κατι αν το κρεας δεν σου αρεσει.Ουτε να του κλεισεις το μαγαζι οουτε τπτ.Και πριν ξαναπειτε οτι βοηθαει το νταουνλοουντινγ το ειπα και το ξαναλεω.οι πωλησεις στατιστικα εχουν πεσει 70% και ανω απο το 2002.Τι να κανουμε!Ετσι ειναι!

ΥΓ.για να μην παρεξηγηθω δεν διαφωνω στο να υπαρχει δειγμα για δοκιμη σε στριμινγκ αν το θελει και ο ιδιος ο καλλιτεχνης.αλλωστε παντα υπηρχε μεσω του ραδιοφωνου,φιλων,κασσετων κτλ.Αλλα να ειναι ελεγχομενο.Αλλωστε αν πας σε ενα περιπτερο να παρεις προφυλακτικα του λες μισο να τα δοκιμασω πρωτα??Στο πλαισιο λες φερε πρωτα το λαπτοπ κανα μηνα να δω αν μου κανει και μετα ισως το αγορασω :stuck_out_tongue:

Τσάμπα γράφεις σεντόνια και τσάμπα γράφουν και στην κεντρική όσοι γράφουν.

Η ελεύθερη διακίνηση της μουσικής (και οτιδήποτε μπορεί να καταγραφεί σε αρχείο Η/Υ γενικότερα) είναι γεγονός και είναι επανάσταση. Είναι κάτι που καταργεί στην πράξη τον εισοδηματικό περιορισμό. Γι αυτό έγραφα στο θρεντ της ανώτατης εκπαίδευσης ότι ο Shawn Fanning που δεν τέλειωσε καν το πανεπιστήμιο είναι σημαντικότερος από δέκα χιλιάδες απόφοιτους με μέσο όρο 9,5 που απλά θα κάνουν την δουλίτσα τους σε κάποιο γραφείο.

Τώρα οι έμπορες που αντιμετωπίζουν τη μουσική ως τυρί ή κρέας ή σακιά με πατάτες, είτε είναι οι ίδιοι οι μουσικοί, είτε στελέχη της μουσικής βιομηχανίας, ας βρουν άλλο εμπόρευμα να πουλήσουν.

Είσαι δλδ υπερ της ελευθερης διακίνησης όλων των αγαθών ή μόνο της μουσικής συγκεκριμένα?

η μουσικη βιομηχανια φροντισε να αυτοκτονισει…

ας εξεταστουν παραδειγματα τυπου Trent Reznor η Radiohead

δεν μπροω κλαψες απο φθασμενους μουσικους που το κασερι τους το εβγαλαν και με το παραπανω…
οι ιδιοι οι μουσικοι μπορουν ακολουθησουν καποιες μαρκετινγκ τακτικες ωστε να εχουν κερδος

παραδειγμα η κυκλοφορια του ghosts και slip απο NIN.
υπαρχει και αυτη η αποψη:wink:

[SPOILER]As the climate grows more and more desperate for record labels, their answer to their mostly self-inflicted wounds seems to be to screw the consumer over even more. A couple of examples that quickly come to mind:

  • The ABSURD retail pricing of Year Zero in Australia. Shame on you, UMG. Year Zero is selling for $34.99 Australian dollars ($29.10 US). No wonder people steal music. Avril Lavigne’s record in the same store was $21.99 ($18.21 US).
    By the way, when I asked a label rep about this his response was: "It’s because we know you have a real core audience that will pay whatever it costs when you put something out - you know, true fans. It’s the pop stuff we have to discount to get people to buy."
    So… I guess as a reward for being a “true fan” you get ripped off.

  • The dreaded EURO Maxi-single. Nothing but a consumer rip-off that I’ve been talked into my whole career. No more.

The point is, I am trying my best to make sure the music and items NIN puts in the marketplace have value, substance and are worth you considering purchasing[/SPOILER]

Όλων, αλλά δεν έχει να κάνει με το παρόν θρεντ υποθέτω.

Όντως,απλά από περιέργεια ρώτησα.

ginger απο τους wildhearts…
’'The Triple Album Project (working title) is a forthcoming solo album by Ginger (of rock band The Wildhearts), due to be released in early 2012. The album is being financed via PledgeMusic, a website which allows artists to create a music project which fans can then directly finance through ‘pledging’ an amount, effectively pre-ordering the album.

Whilst PledgeMusic rules state that a project will be cancelled should it not reach its target amount (and no money being taken from existing pledgers), [B]Ginger’s Triple Album Project managed to meet its target within only six hours of being opened, making it the fastest campaign in the website’s history[/B].

ας βρεθουν αλλες δικαιολογιες…

Ισχύει στο απόλυτο το παραπάνω κατά την γνώμη μου.

Μιλάει κάποιος που θα θελε κάποια στιγμή να ζει από την μουσική…

Αυτό το πλοίο σάλπαρε μάγκες.Δεν θα γυρίσουν ποτέ πίσω οι εποχές.Αν θέλει κάποιος να ακούσει κάτι στο τζάμπα,θα το ακούσει,πάει και τελείωσε.

Το θέμα είναι να αναπτυχθεί στο κοινό (σχεδόν όλοι ακούνε μουσική,οπότε μιλάμε για τον γήινο πληθυσμό) παιδεία (καραμελίτσα η λέξη αλλά δεν υπάρχουν και πολλές) στο θέμα.

Να αναπτυχθεί η συνείδηση,η σωστή νοοτροπία,που για μένα είναι η ακόλουθη:

Υπάρχει το διαδίκτυο,στο οποίο βρίσκω τα πάντα δωρεάν και χωρίς να ιδρώσω.Από εκεί και πέρα,θα κρίνω τι από αυτά που ακούω αξίζει τον οβολό μου ή όχι.

Αν ακούω κάτι που μου αρέσει και δεν το πληρώνω,είναι ξεκάθαρη σταράτη και απόλυτη ΑΓΕΝΕΙΑ προς τους δημιουργούς που την περνάω τζάμπα με το προϊόν τους…

Και αυτή την νοοτροπία και αγοραστική συνείδηση έχουν πολλοί φίλοι της μουσικής σήμερα.

Και αυτή πρέπει να επεκταθεί,και κάπως έτσι πρέπει να συνεχίσει.

Και φυσικά,κύριο σκέλος άντλησης πόρων,ΟΙ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.

Δε γίνεται ρε φίλε να φτιάχνεις ζωάρα με ένα take σε ιδανικές συνθήκες σε ένα στούντιο με ερκοντίσιο και 7 παραγωγούς,13 συνθέτες και 65 μιξομαστεράδες πάνω από το κεφάλι σου…

Θες να βγάλεις λεφτά?Βγες στο δρόμο,κάνε λάιβ.

Τώρα,αυτοί που κάνουν συγκρίσεις με κρέατα,πατάτες,μπουγάτσες (σε άλλο φόρουμ),κοκακόλες,και ξερωγώ,αν δεν μπορείτε να εντοπίσετε καμία ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο παράδειγμά σας και την μουσική,πάω πάσο στις πιθανότητες να συζητήσω μαζί σας το θέμα.

Το πρόβλημα είναι ότι οι “επαναστάσεις” αυτές βλάπτουν τελικά μόνο την τσέπη των καλλιτεχνών(και όσων δημιουργούν τελικά προϊόντα που μπορούν να ψηφιοποιηθούν) ενώ κανένας δεν τολμά να κάνει την επανάσταση και να μοιράσει τσάμπα ρούχα,πατάτες,κοκακόλες,νομικές συμβουλές,ιατρικές υπηρεσίες κτλ κτλ.Και γω συμφωνώ με τον Κρισπ στην ελεύθερη διακίνηση των αγαθών,αλλά όχι ορισμένων μόνο.Να διακινηθούν τα πάντα τσάμπα αν είναι.Οι μουσικοί/σκηνοθέτες/ζωγράφοι κτλ δεν είναι τα μοναδικά τέρατα αισχροκέρδειας απέναντι στον καταναλωτή.Πιο πολύ για εύκολους στόχους τους κόβω.Δλδ στα @@ μου αν ο κάθε Axl δεν έχει λεφτά να πάρει την κόκα του είναι η αλήθεια,αλλά απ την άλλη δεν μπορώ να βλέπω και το κάθε αμόρφωτο τσουτσέκι που κλωτσάει ένα τόπι να κονομάει δις,επειδή η “υπηρεσία” που προσφέρει δεν μπορεί να ψηφιοποιηθεί.

Η παιδεία που έθιξε ο comealot είναι μεγάλο θέμα,αλλά για άλλο τόπικ.

Αυτό

[QUOTE=comealot;1230694
Θες να βγάλεις λεφτά?Βγες στο δρόμο,κάνε λάιβ.
[/QUOTE]

μαζί με αυτό:

?Support the independent labels, but the big ones ,fuck?em. Anyways, I haven?t found anything in many years which come from a large label worth buying?

[RIGHT](Jello Biafra)[/RIGHT]

και άσε τους άλλους να παρομοιάζουν με φόνο τo downloading.