Τελικα η "πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" η το αντιθετο?

Ρε παιδιά, βλέπω ότι γίνεται συζήτηση συνέχεια για το d/l και πως βλάπτει καλλιτέχνες, αλλά και τη μουσική βιομηχανία, αλλά δεν εχω δει κανένα να παίρνει θέση επί του θέματος. Πραγματικά, ποιος πιστεύει ότι η μουσική ως μουσική (άσχετα με το τι γίνεται στις δισκογραφικές, στους καλλιτέχνες και στην τσέπη μας) είναι δυνατόν να πεθάνει? Και ο αρμάγεδων να ερχόταν αυριο (εντάξει, τραβηγμένο, αλλά για να δώσω έμφαση) και να έμεναν 10 άτομα στη γη οι τέχνες πάλι θα άνθιζαν κάποια στιγμή. Δεν είναι τυχαίο ότι βρέθηκαν ζωγραφιές σε τόσα σπήλαια την εποχή που ο άνθρωπος θεωρούταν ζώο… Σίγουρα το d/l κάνει κακό στη μουσική βιομηχανία, αλλά δε νομίζω ότι η μουσική ποιοτικά έχει ζημιωθεί…

@ ChrisP

Καλά λοιπόν.

Απλά απαντούσα σε αυτό που έθεσες ως ερώτημα (αν κατάλαβα καλά) δηλ. ποιά η νομική απάντηση στο downloading κατά τη δική μου γνώμη. Σύμφωνοι, έβαλα και πολλά οικονομικά στοιχεία μέσα, αλλά πιστεύω πως τα απαιτεί η λογική του πράγματος. Για να μπορέσω να απαντήσω, προφανώς, θα έπρεπε να συμμερίζομαι μόνο τη δική μου ανάλυση, ως ισχύουσα.

Παρά ταύτα και έχοντας εξηγήσει πού πιστεύω ότι σφάλεις, σέβομαι απόλυτα τη δική σου ανάλυση, χωρίς να την ασπάζομαι.

Αν εξαιτίας του downloading καταλήξουμε να αποτρέψουμε τους επενδυτές από το να επενδύουν στη μουσική, πώς θα καταφέρει κάποιος να παράγει έργο, που να έχει κάτι παραπάνω από μία κιθάρα ένα σετ ντραμς και ένα μπάσο (ή ακόμα κάτι παραπάνω από έναν υπολογιστή και έναν φαλακρό χορτοφάγο μπροστά); Οι συναυλίες κάποτε γίνονταν για να προωθήσουν δίσκους, σήμερα μου φαίνεται το κέρδος ρέπει αλλού. Και άλλα πολλά επιχειρήματα…

Παίρνω σαφώς θέση λοιπόν: Το downloading σκοτώνει ένα σημαντικό μέρος του κέρδους από τη μουσική επένδυση και θέτει σε κίνδυνο τη μουσική βιομηχανία, συνεπώς και την ίδια τη μουσική. Τα «δικαιώματα» ξανα-ματα-λέω είναι καθεστώς, που είχε ως σκοπό περισσότερη ελευθερία και ανεξαρτησία του δημιουργού (σε σχέση με τις άλλες μεθόδους αμοιβής του). Αν η κατάσταση συνεχίσει ες αεί, όντως θα μείνουν δέκα δημιουργοί στη γη και όντως η μουσική θα είναι πιο φτωχή (αφού δίνουμε έμφαση).

Παντως να σημειωσω οτι sites οπως το Amazon διαθετουν δισκους σαν το Wish You Were Here υπο τη μορφη MP3 download με 4,45$. Για να δουμε αν τετοιες κινησεις περιορισουν το free downloading…

[-X [-X With the noone. Με τη γκαμία

Συμφωνω μαζι σου Μανο. Αλλα εσυ για ποιον λογο το πιστευεις αυτο?

Κανείς πλην ελαχίστων γραφικών λεφτάδων δε θα κάτσει να δώσει έστω και 5 ευρω για να αγοράσει mp3.

Γιατί να μην προτιμήσει
α)Να το κατεβάσει παράνομα
β)Να περιμένει λίγο περισσότερο και να το αγοράσει με 10,40 από τα metropolis
γ)Να το αγοράσει ίσως πιο φτηνά από το νετ.

Και πέραν αυτού του παραδείγματος, το mp3 είναι ένα αρχείο. Κάτι που μπορεί να σου σβηστεί σε ένα φορμάτ. Κάτι που μπορεί να σου το στείλει ένας φίλος από το μσν. Στην τελική είναι κάτι άυλο. Και δε νομίζω ότι είμαστε στη νοοτροπία να αγοράζουμε κάτι άυλο, πόσο μάλλον όταν αυτό μπορούμε να το βρούμε παντού πανεύκολα και τζάμπα.

Τέσπα, ακόμα και αν λειτουργούσε αυτό το σύστημα, εγώ (όπως και εσύ) είμαι της άποψης ότι όχι μόνο το downloading αλλά και το mp3 σκοτώνει τη μουσική

Εδιτ: Αυτά είναι απάντηση στα 2 τελευταία ποστς σου. Δυστυχώς δεν έχω βρει το χρόνο να παρακολουθήσω την όλη συζήτηση

Ακριβως. :wink:

Vic o downloader δεν εχει κερδος γιατι δεν ειναι υποχρεωμενος να το αγορασει. Δεν ειναι απαραιτητο οπως το φαϊ. Αν εχει εντονη την αναγκη να το αγορασει θα το αγορασει ετσι κι αλλιως ειτε το κατεβασει ειτε οχι. Για παραδειγμα ενα φιλαρακι μου προχθες μου λεει “κατεβασα δισκογραφια Him”. Ε δεν υπηρχε περιπτωση να την αγορασει. Αν δεν ηταν το d/l θα την εγραφε απο καποιον που την εχει.

Επισης δεν ειπα οτι οι δισκογραφικες κανουν μονο κακο απλα απο την στιγμη που ειναι επιχειρησεις με στοχο το κερδος απο αυτους δεν εχει μεγαλυτερη αναγκη να προστατευθει ο καλλιτεχνης? Αυτοι εχουν δικαιωματα πανω στο εργο του, τη δουλεια του. Ο downloader λειτουργει με μονο κινητρο την καυλα για την μουσικη. Δεν ειπα οτι ο νομος περι πνευματικων δικαιωματων ειναι αχρηστος αλλα οτι η διωξη των πειρατων δεν θα εχει κανενα οφελος για τον καλλιτεχνη (ενταξει εδω απλα διαφωνουμε). Γνωμες καλλιτεχνων που δεν τους ενοχλει η πειρατια εχω ακουσει αρκετες (Ιωαννιδης, Αγγελακας μερικα παραδειγματα). Η παρομοιωση του νομου με τα φρουτακια δεν ηταν σε σχεση με τον νομο περι πνευματικων δικαιωματων αλλα σε σχεση με την μερικη εφαρμογη του σε περιπτωσεις που κατα τη γνωμη μου δεν ειναι απαραιτητο και σε σχεση με το τι αποτελεσματα μπορει να φερει. Εγω νομιζω οτι περισσοτερα προβληματα (γενικοτερα οχι για τον καλλιτεχνη) θα δημιουργηθουν παρα οφελη για τον καλλιτεχνη. Και σαφως η παρανομια καποιου δεν δικαιολογει μια αλλη, αλλα σε μια χωρα οπως η Ελλαδα που ειναι μπουρδελο σε τετοια θεματα να αρχισεις ξαφνικα να κλεινεις μεσα τους μαυρους που πουλαν σι ντι θα ειναι τουλαχιστον αστειο. Η πειρατια των μαυρων δεν εχει να κανει μονο με την μουσικη η μαλλον αγγιζει λιγοτερο την μουσικη απο οτι αλλα θεματα.

Τωρα για το τελευταιο που λες “αν οι συνθηκες αλλαξουν”… ισως στη μονη περιπτωση που θα δικαιλογουσα καποιες κυρωσεις (δηλαδη καποιο προστιμο και οχι μυνησεις η φυλακιση ελεος) στους dοwnloaders θα ηταν αν υπηρχε η δυνατοτα να ακουσει (ο downloader) ολοκληρη τη δουλεια του καλλτιεχνη (σε streaming η οπως αλλιως μπορει να γινει) αλλα παλι διαλεγε το παρανομο downloading. Με λιγα λογια να υποχρεωνονται οι καλλιτεχνες να ανεβαζουν ολοκληρες τις δουλειες τους στο νετ. Αυτο που μου προσφερε το νετ δεν ειναι τσαμπα μουσικη αλλα τη δυνατοτητα του να ξερω τι αγοραζω και να ακουσω πραγματα που αλλιως δεν θα μπορουσα και αυτο θα επρεπε να ειναι δικαιωμα μου, αυτο δεν θελω να χασω.

@ Vic Veca: Συμφωνώ με αυτό που λες περί μουσικής βιομηχανίας, όμως στο μυαλό μου η μουσική βιομηχανία δεν είναι τόσο ζωτική για τη μουσική. Τα πράγματα όντως θα δυσκόλευαν για τις μπάντες, όμως έχουμε μερικά παραδείγματα από μπάντες οι οποίες κάνουν την παραγωγή κτλ με δικά τους έξοδα, και τα έργα τους δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από άλλες “υπερπαραγωγές”.
Προς θεού, και γώ κατά της πειρατείας είμαι και το έχω γράψει, αλλά δε νομίζω ότι τα πράγματα είναι όσο τραγικά θέλουν οι δισκογραφικές να νομίζουμε.
Όσο γι αυτό που είπε ο Μάνος περι mp3, με βρίσκει απολύτως σύμφωνο, αλλά να προσθέσω και κάτι άλλο. Και 1 ευρώ να έβρισκε ο άλλος το CD στο amazon, άμα δεν έχει σωστή νοοτροπία, πάλι θα το κατεβάσει τζάμπα…

Οσον αφορα την rock-metal(δεν ασχολουμαι με άλλα είδη μουσικης),πιστευω ότι το downloading κάνει κακό στα νεα σχηματα,τα οποια αρκετα από αυτα κυκλοφορουν πολυ καλες δουλειες,αλλα διαλύονται διότι δεν μπορουν να βγάλουν τα προς το ζην!Το downloading πιστευω είναι χρήσιμο για να μπορέσει να “διαφημίσει” τον εκάστοτε μουσικο(κάτι σαν το ραδιοφωνο δηλαδη).Βέβαια θα μου πείτε,οι δισκογραφικες το έχουν γαμ… στις τιμες!Συμφωνω!Θεωρω όμως οτι όποιος αγαπάει την μουσική μπορεί να δωσει κάποια χρηματα για αλμπουμ που αξίζουν(το πως διαπιστώνεις ότι αξίζουν το ανέφερα ποιο πάνω).Εγω προσωπικά δεν έχω ουτε 1 πειρατικο αλμπουμ,και δεν είμαι και ο ποιο εύρωστος οικονομικά!!

Καποιο συγκεκριμενο παραδειγμα?

Γενικα σ’ αυτο το θρεντ κανουμε πολλη κουβεντα για τους δημιουργους, ενω τελικα αυτοι που ειναι πρωτεργατες στον αγωνα κατα του d/l ειναι οι δισκογραφικες. Αντιθετως, σε παρα μα παρα πολλες συνεντευξεις, οι μουσικοι παραδεχονται οτι ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ κατεβαζουν…

Δεν θυμάμαι να αναφέρω κάποιο συγκρότημα,αλλά νομίζεις πως το downloading δεν ζημιώνει νεα σχήματα?Οσο για το ότι κατεβάζουν οι ιδιοι μουσικοι συμφωνω.Μηπως όμως αυτοι που το έχουν δηλώσει είναι ήδη καταξιωμένοι και αναγνωρισμενοι?Προσωπικά δεν θυμαμαι καποιο νεο σχημα(του 1 δισκου) να έχει δηλώσει κάτι τέτοιο(παιζει να κάνω και λάθος ετσι?).Γενικα πιστευω οτι το downloading είναι καλό μέχρι ενός σημείου.

Μα αν καποιοι μουσικοι μιλανε για “downloading = κλεψια” ειναι οι καταξιωμενοι και οι αναγνωρισμενοι (βλεπε Lars Ulrich).

O Lars είχε δηλώσει τι εννούσε με το Napster, τώρα όποιος θέλει τον πιστεύει…

Το downloading όπως και κάθε πράγμα σε αυτόν εδώ τον κόσμο έχει + και -, τα αποία τα έχουμε χιλιοαναλύσει…

Εγώ πάντως έχω διαβάσει συνέντευξη του T.G. Fisher(CELTIC FROST),να λεει οτι κατεβάζει.Και είναι αρκετα καταξιωμένος μουσικος στο Metal(δικαιολογημένα).

Ντάξει, ξέρω κι εγω για μουσικούς που κατεβάζουν… Ας διευκρινίζουν όμως αν κατεβάζουν από το Itunes πχ, γιατί απ΄ ότι ξέρω εκεί τα σκας…

Εδω και καιρο τωρα οι εταιριες και οι καλλιτεχνες φωναζουν να αγοραζουν δισκους οι οπαδοι και οχι να τους κατεβαζουν δωρεαν(aka τσαμπα!).Αλλα εκει που φτανουν οι τιμες στα σι ντι τι να κανεις??Ειμαι απο την λιβαδεια κα εκειι τα καινουργια σι ντι εχουν 20+ ευρω.δλδ με 50 ευρω παιρνεις 2 σι ντι.Δεν ειναι λιγο κοροοιδεια αυτο?Και μυτιληνη που σπουδαζω τωρα τοσο εχουν περιπου…Γνωμες??

Γι’αυτό δε φταίνε οι καλλιτέχνες και οι εταιρίες τους. Φταίνε οι φραγκοφονιάδες που έχουν καταστήματα με σιντι στην περιοχή σου.

Αν παραγγέλνεις από το νετ θα σου βγαίνουν σε λογικές τιμές.

οκ δεν εχουν ολα 20 ευρω.κυμαινοντε 17-24 ευρω…αλλα γενικα πειτε γνωμες για το παρανομο downloading αν ειστε υπερ κατα κλπ…