Εξουσια ή αναρχια?

Θα προσπαθησω να απαντησω…

Οχι, οφειλεται στο οτι η κοινωνια αυτη ειναι αρρωστημενη και ειδικα οταν εχει να κανει με το σεξ. Οπου και να γυρισει κανεις το κεφαλι του θα δει σεξ και γαμησια. Η κοινωνια επιβραβευει τον “γαμια”. ΝΑΙ, σε αυτη την κοινωνια το να γαμας ΔΙΝΕΙ ΕΞΟΥΣΙΑ. Συνεπως καποια ψυχοπαθεις το αντιλαμβανονται βιαζοντας παιδακια. Καποιοι μπατσοι το αντιλαμβανονται βιαζοντας Ρωσιδες…

Οφειλεται στο οτι καθε αστικη εξουσια επιθυμει να εκτονωνεται η βια μεταξυ οπαδων παρα εναντια σε αυτην…

κρισπίνο όλες οι σεξουαλικές διαστροφές είναι γονιδιακές, άρα think again

όχι πως κατά τα άλλα έχεις άδικο, αλλά έβγαλες την μπάλα άουτ κ εγώ που είμαι επόπτης σε είδα

:lol: :lol: :lol:
Αν ανακαλυψες το γονιδιο της παιδεραστιας μολις εγινες διασημος ε!

Αυτο ειναι η μεγαλυτερη αυταπατη. Γιατι για να θελουμε να γινομαστε καλυτεροι ανθρωποι θα πρεπει να ακολουθουμε τα αντιστοιχα προτυπα. Και τα προτυπα τα θετει η κοινωνια. Οταν το προτυπο ειναι να γαμαω οποιον βρεθει μπροστα μου αρκει να ειμαι καλα εγω δεν φταιει τοσο αυτος που το ακολουθει, οσο φταινε αυτοι που το συντηρουν. Συνεπως το κοινωνικο μοντελο καθοριζει το περιβαλλον μεσα στο οποιο χτιζει καποιος την προσωπικοτητα του.

κ όμως είναι. αν κάποιος πιο σχετικός διαφωνεί, ας με διορθώσει.

Χμ…1 ερώτημα και μαι διαπύστωση…

Ερώτημα:και με βάση τι ακριβώς ορίζουμε τη λέξη διαστροφή?Με ποια -και καλά- σταθερά κριτήρια?..

Διαπύστωση:ακόμη και για τις λεγόμενες διαστροφές αυτό που λές παραμένει μια θεωρία,αν δεν κάνω λάθςο υπάρχει αρκετός κόσμος και μέσα επιστήμονες που δεν συμφωνούνε με αυτή τη θεωρία…

μην το απλώσουμε άλλο, αλλά θυμάμαι μια έρευνα που έλεγε ότι αν κάποιος είναι παιδεραστής, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι κ ο γιος του καθώς υπάρχει ένα γονίδιο που σε ωθεί σε τέτοιου είδους συμπεριφορές.

γιατρός δεν είμαι πάντως. ας συνεχίσουμε στο θέμα.

το παράδειγμα του φόρουμ πάντως είναι ισχυρό

ουτε και γω δεν ειμαι ικανοποιημενος απο το υπαρχον συστημα εξουσιας
ουτε εχω να προτινω κατι καλυτερο καθως δεν ειμαι αρμοδιος
και ουτε δεχομαι την αναρχια

Οσον αφορα στο θεμα των σεξουαλικων διαστροφων?8O
Μιλα! Τι ξερεις?

Ναι,αλλά και τα άτομα του φόρουμ είναι διαμορφωμένα απο διάφορα ήδη καθιερωμένα πολιτικά πιστεύω και μεγάλωσαν με διαφορετική παιδεία ο καθένας.Ποιος σου λέει ότι σε μια κοινωνία με πολύ πιο φιλελεύθερες αξίες και πιο αξιόλογο σύστημα αλληλεγγύης ένα τέτοιο φόρουμ δεν θα ήταν 100% διαφορετικό?Αν και νομίζω έχει απαντήσει κατά ένα τρόπο και ο ChrisP σε αυτό…

Μιας και πριν κανα μισαωρο που πηγα να ποσταρω δεν το πιασε, το βαζω τωρα και σορρυ αν εχει παει αλλου η κουβεντα, δεν προλαβα να διαβασω.

Υποτιθεται οτι σε μια αταξικη κοινωνια, οπου η ιδιοκτησια δεν θα εχει κανενα νοημα (ουσιαστικα δεν θα υπαρχει ιδιοκτησια) οι ανθρωποι θα εχουν απαλλαγει απο τετοιες “ορμες”. Δεν θα υπαρχουν τα καταλληλα ερεθισματα για να διεγειρουν αυτα τα ενστικτα. Δυσκολο? Αδιαμφισβητητα. Υπαρχουν ομως παραδειγματα οπου μικρες ομαδες ανθρωπων εχει καταφερει να ζησει ετσι. Μεχρι πριν λιγο καιρο ας πουμε υπηρχε μια τετοια κοινοτητα στη Δανια.
Κατα την αποψη μου η μεταβαση σε μια τετοια κοινωνια απο την σημερινη πρεπει να γινει με ενδιαμεσα σταδια, προκειμενου οι ανθρωποι ν’αποκτησουν την απαραιτητη κουλτουρα και νοοτροπια. Βεβαια το πρωτο που εχουν να κανουν οι αναρχικοι σημερα ειναι ν’αποσυνδεσουν το ονομα τους με πρακτικες βιας και μπαχαλα. Οι περισσοτεροι που εχουν σχηματισει μια θολη εικονα για τους αναρχικους, θεωρουν οτι ειναι μια ομαδα που το μονο που την ενδιαφερει ειναι να τα σπαει ολα και να δημιουργει χαος. Κι αυτο ειναι κριμα, πραγματικα, για ειναι μια ωραια κι ενδιαφερουσα θεωρια παρολο που διαφωνω σε πολλα μαζι της.

εννοώ ότι ο άντρας κάνει την γενιά κ όχι η γενιά τον άντρα

τουτέστιν αν μπορούσαμε να αποκόψουμε μαγικά όλα τα νεογέννητα του 08 κ να τα μεγαλώναμε με κάποιο αυτόματο τρόπο κάπου με άλλες αξίες ναι τότε μπορεί να γινόταν κάτι

πόσο εύκολο/πιθανό όμως φαντάζει το παραπάνω?

εγώ πάντως απογοητεύμαι όταν στο φόρουμ πρέπει να εξηγούμε διαρκώς στους νέους γιατί δεν πρέπει να βρίζουν, όταν κανονικά θα έπρεπε να το κάνουν από μόνοι τους

Δεν είπα οτι να κοιτάω να είμαι εγω καλά! Αλλά να κοιτάω να συμπεριφέρομαι καλα, σωστά, με βάση την ηθική και το ήθος!Δηλάδη να μην κάνουμε στους αλλους αυτό που δεν θέλουμε να μας κάνουν κι εμας!
Τώρα για το πρότυπο που έχει επιβληθει, του Οσο πιο πολλους πηδηξω και περισσοτερα ματια βγάλω είμαι η κορυφή , όντως υπάρχει και είναι ότι πιο εμετικό! Οσο σκέπτομαι ότι ο λόγος καποιων έχει βαρύτητα επειδή έχει παρει την μισή Ελλάδα, είναι ειρωνας και κυνικος , και καλύπτει την βρωμιά του πίσω από μια μάσκα, μου προκάλει αποστροφή!

είμαι εκτος θέματος? χαχαχαχαχαχαχα

Λοοιπόν, καταρχήν χαίρομαι που σοβάρεψε λίγο η κουβέντα… Πραγματικά δε νομίζω οτι χρειάζονταν όλες αυτές οι ειρωνίες απέναντι στον that’ s why στην αρχή. Στην τελική, αν είναι να κλειδωθεί ένα τόπικ, ας κλειδωθεί. Μη μένει ανοικτό μόνο για να σπάμε την πλάκα μας. Θα μου πείτε, 2 μπαν έχει φάει, τόσα έχει πει κατά καιρούς στο φόρουμ, άντε να τον πάρουμε σοβαρά… αλλά και πάλι, δε χρειάζεται τόση ειρωνία.

Όσο αφορά το θέμα, νομίζω πως τείνουμε να το βλέπουμε απο λάθος οπτική. Δηλαδή εκείνη της “ιδανικής” κοινωνίας, χωρίς ανταγωνισμό, χωρίς εγκλήματα, χωρίς κανόνες, με αλληλεγγύη για όλους κλπ. Παιδιά, αυτό εγώ το λέω αναρχία για ρομαντικούς, ή μάλλον, αναρχία όπως ο κόσμος ο πολύς νομίζει οτι είναι.

Όταν μιλάμε για ανθρώπινα όντα όμως, ξέρουμε πολύ καλά δύο πράγματα.

1) Δεν υπάρχει “καλός” άνθρωπος. Αυτός είναι ένας μύθος των φιλοσόφων του διαφωτισμού. Απο αυτή την άποψη, δε γίνεται να καταργήσουμε πολλές απο τις σκοτεινές πλευρές του ανθρώπου.

2) Ωστόσο, ούτε είναι “φύσει κακοί” οι άνθρωποι. Άλλος μύθος απο κει. Δε γεννιόμαστε “καλοί” ή “κακοί”. Γεννιόμαστε και μεγαλώνουμε μέσα σε μια κοινωνία, και σε έναν πολιτισμό. Ερχόμαστε σε επαφή με τη γλώσσα της, και με τις αξίες της, μαθαίνουμε να βλέπουμε τον κόσμο κάτω απο το δικό της πρίσμα, το οποίο και διαφέρει απο πολιτισμό σε πολιτισμό. Άλλη ερμηνεία δίνει στον κόσμο κάθε διαφορετική κοινωνία, αλλιώς αποδίδει κάθε διαφορετικός άνθρωπος τη θέση του μέσα σε αυτήν απο πολιτισμό σε πολιτισμό.

Αλλιώς ερμήνευαν τον κόσμο και τη ζωή τους οι Ινδιάνοι, οι Αρχαίοι Αιγύπτιοι, οι χωρικοί του Μεσαίωνα, οι σύγχρονοι αστοί. Άλλες αξίες είχαν οι μεν, άλλα πιστεύω, άλλες καθημερινές πρακτικές, άλλα συστήματα πίστης και ιδεών. Όπου κάποιοι βλέπουν “παντού το ίδιο” (δηλαδή λίγους να εξουσιάζουν τους πολλούς), εγώ βλέπω μια συναρπαστική ποικιλία απο κοινωνικά συστήματα και τύπους ανθρώπων. Μια τεράστια ποικιλία απο συστήματα αξιών του τύπου “αυτό είναι καλό, αυτό κακό”, “αυτό είναι όμορφο, αυτό άσχημο” κλπ.

Γιατί τα είπα όλα αυτά? Τι σχέση έχουν? Θέλω απλά να τονίσω πως πρώτα απ’ όλα και πάνω απ’ όλα, όταν ρωτάμε “είναι δυνατή μια αλλαγή?”, χρειάζεται να ξεκινάμε απο το ουσιώδες, που δεν είναι άλλο απο την ιστορία της ανθρωπότητας και των πολιτισμών που έχουν υπάρξει μέσα της. Όπου τότε διαπιστώνουμε πως, ναι, η αλλαγή πάντα υπήρχε, είναι αδύνατον να σταματήσει βασικά.

Που σημαίνει πως δε γίνεται να έρθει κάποτε μια “ιδανική κοινωνία”. Γιατί αυτό θα σήμαινε το τέλος, και τέλος (σε κοινωνικό τουλάχιστον επίπεδο) δε γίνεται να υπάρξει.

Άλλο αυτό όμως (η ρομαντική πλευρά της αναρχίας), και άλλο η ουσιαστική πλευρά της, αυτή που παραβλέπεται συχνά: το οτι ουσιαστικά αποτελεί μια εναλλακτική πρόταση σχηματισμού κοινωνικών θεσμών. Και ανεξαρτήτως αν κάποιος πιστεύει οτι είναι δυνατόν ή όχι να εφαρμοστούν στην πράξη, αξίζει να τους μελετήσει, σε περίπτωση που τον ενδιαφέρει το θέμα, καθώς παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον.

Μπορώ να πω πολλά ακόμη, αλλά ας το αφήσω εδώ για την ώρα… δε θέλω να γράψω βιβλίο, ποστ θέλω να κάνω! :wink: Η ουσία του οποίου είναι: μη συγχέετε την ουτοπία και τον “ιδανικό άνθρωπο” (πράγματα αδύνατα) με τον σχηματισμό εναλλακτικών κοινωνικών θεσμών, οι οποίοι θα δρουν προς συμφέρον της πλειοψηφίας έναντι των λίγων. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Και έχετε πάντα στο νου σας την σχετικότητα κάποιων πραγμάτων που εμείς τα θεωρούμε δεδομένα, γιατί ζούμε σε αυτή την εποχή.

ΥΓ - Προφανώς αυτή τη στιγμή, στον παρόντα χρόνο, και απο αυτούς τους ανθρώπους (όλους εμάς δηλαδή), ο σχηματισμός μιας τέτοιας εναλλακτικής κοινωνίας είναι αδύνατος. Λογικό δεν είναι όμως?

ωραια ζεπ :slight_smile:
και γω συμφωνω οτι οι αναρχικοι πρεπει να αποσυνδεσουν το ονομα τους απο αυτες τις πρακτικες

εχω ομως και αλλες αποριες

με την εννοια του χρηματος τι θα γινει?
θα συνεχισει να υπαρχει?
θα αντικατασταθει?
θα εξαφανιστει?

δινω παραδειγμα

πως θα προμηθευομαι τα βασικα για να ζησω?νερο-τροφη

που θα μενω?
πως θα ντυνομαι?

πως θα διασκεδαζω - ψυχαγωγουμαι?εννοωντας πως θα πληρωνω για να πιω ενα ποτο,να παω ενα σινεμα,να αγορασω ενα σιντι,να παω σε μια συναυλια?

ellanor τα πες πολυ ωραια. :slight_smile:
και συμφωνω και με το παραδειγμα του μοντε περι φορουμ.

Οι αναρχικοι συνδεουν (σωστα) το χρημα με την ιδιοκτησια κι επομενως απορριπτουν την χρηση του, απ’οσο γνωριζω. Εχω την αισθηση οτι επιθυμουν κοινωνιες οπου τα αγαθα θ’ανταλλασσονται. Επιθυμω καφε, μου δινει ο γειτονας που παραγει. Θελει εκεινος ρουχα, παει στην βιοτεχνια και του δινουν. Το καθε μελος της κοινοτητας θα δουλευει και θα παιρνει τα αγαθα που χρειαζεται για να ζει.

όταν θες καφέ και ανταλλάσεις με ζάχαρη, πάλι δεν υπάρχει η έννοια της ιδιοκτησίας? (σόρυ, αλλά μπερδεύτηκα)

Επίσης, αν έχω ζάχαρη, πώς θα αγοράσω ένα αυτοκίνητο?

Αν έχω μια αγελάδα, πώς θα αγοράσω ζάχαρη? Θα πρέπει να τη σφάξω αναγκαστικά?

Αν παραγεις ζαχαρη κι ο αλλος παραγει καφε, στην ουσια ανταλλασσεις. Δεν αγοραζεις. Υποθετω οτι η κοινοτητα φροντιζει να εχεις τα αγαθα που χρειαζεσαι και τα “λεφτα” που δινεις ειναι η συμβολη σου στην παραγωγη των αγαθων αυτων. Αν υπαρχει καποιος με θεωρητικες γνωσεις αναρχιας ας με διορθωσει/προσθεσει λεπτομερειες.

βασικά η συζήτηση οδεύει ολοταχώς προς τοίχο.

δυστυχώς έχω την αίσθηση πως μόνο οι θεσμοθετημένοι κανόνες κ ένα σύστημα επιβολής τους συνιστούν μια υγιή κοινωνία, καθώς ο άνθρωπος είναι πολύ ταπεινός για να εξυψωθεί από την ανάγκη των υλικών αγαθών κ του κοινωνικού στάτους.

δυστυχώς κ σε μια άναρχη κοινωνία θα έπρεπε να υπάρχει ένα σύστημα επιβολής κάποιν στοιχειωδών κανώνων γιατί διαφορετικά η ασυδοσία είναι πανεύκολη.

όλη η συζήτηση δεν οδηγεί κάπου κ δυστυχώς μπούκωσε σχετικά σύντομα. περιμένω ένα σοβαρό ποστ από τον δατς γουάη (που έχει κ τον προβληματισμό) για το θέμα για να πειστώ ότι δεν πρέπει να τον πειράζουμε.

εδιτ : τα λεφτά εφευρέθηκαν καθώς το σύστημα με τις ανταλλαγές δεν πολυλειτούργησε. απλά θυμηθείτε το αυτό, ε

ωραια,

ασε τα προς της διαβιωσης

υπαρχουν ευκολες δουλειες και δυσκολες δουλειες
θα χει τα ιδια δικαιωματα ενας που δουλευει οικοδομη και του βγαινει η πιστη με εναν πχ φαρμακοποιο?

ως προς το θεμα της διασκεδασης?

θα υπαρχει οπως την ξερουμε?
γιατι αν συνεχισει να υπαρχει ειναι το θεωρω αδυνατον να αντικατασταθει η αξια του χρηματος.ή τελοσπαντων κατιτις που θα οριοθετει τι δικαιουται ο καθενας.