ΕΜΠ (τρομάρα μας.. :) )

παιδια οσοι ειστε στους μηχανολογους(ή ησασταν)(αλλα ισως και σε καποιο αλλο τμημα),μηπως εχετε κανει ποτε φυσικη με εναν καθηγητη που τον λενε Μπορμπιλά???
ο τυπος ειναι τρομερος!!!

εεε, όχι. Παπαδημητρίου και Κεχαγιά είχαμε εμείς.

(μηχανολόγος είσαι ρε? Ορίστε ο επόμενος mod του φόρουμ!!!)

δυστυχως ή ευτυχώς οχι…:frowning: :slight_smile:
απλα οταν μας εκανε μαθημα πρωτη μερα ειχε πισω την καρτα του που ελεγε οχι ειναι καθηγητης στους μηχ μηχ…ειναι σχετικα μεγαλος σε ηλικια,αλλα πολυ τρομερος τυπος…

Skoda Ξάνθη κι εσύ ε?

το σκεφτόμουν και εγώ αυτό όταν το έγραφα, αλλά όχι. Η Παπαδημητρίου είναι γυναίκα:p

Λογικό μου φαίνεται :expressionless:

Για διαρκή επαγγελματική υποβάθμιση των μελών του κάνει λόγο το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας, το οποίο ανακοίνωσε πως θα αναγνωρίζει ως κάτοχο master όποιον διπλωματούχο μηχανικό επιζητήσει την αναγνώριση του πτυχίου του.

Το ΤΕΕ σε ανακοίνωσή του εκτιμά ότι «οι διπλωματούχοι μηχανικοί-μέλη του, οι οποίοι είναι απόφοιτοι του ΕΜΠ ή ισότιμων σχολών στην Ελλάδα και το εξωτερικό, με διάρκεια σπουδών πέντε συνεχόμενων ετών, δεν μπορεί να απολαμβάνουν λιγότερων επαγγελματικών δικαιωμάτων και ευχερειών, από τους κατόχους μεταπτυχιακού τίτλου ιδρυμάτων του εξωτερικού, στα οποία η διάρκεια των σπουδών είναι 3+1 έτη, εκ μόνου του λόγου ότι στο εξωτερικό το ονομάζουν master».

Έτσι, αναγνωρίζει ότι το δίπλωμα των μηχανικών-μελών του με πέντε έτη συνεχόμενες σπουδές είναι επαγγελματικά τουλάχιστον ισοδύναμο προς τους προαναφερθέντες μεταπτυχιακούς τίτλους.

Επίσης, καλεί όλους τους φορείς του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα, στις περιπτώσεις, όπου χρησιμοποιούν την κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου, ως κριτήριο αξιολόγησης μηχανικών για την πρόσληψη ή τον διορισμό ή οποιαδήποτε μεταβολή της υπηρεσιακής ή μισθολογικής τους κατάστασης να θεωρούν ότι οι μηχανικοί-μέλη του ΤΕΕ ανταποκρίνονται στα εν λόγω κριτήρια.

Ακόμη, ζητεί από τα Πολυτεχνεία και τις Πολυτεχνικές Σχολές της χώρας να διευκολύνουν την πρόσβαση διπλωματούχων μηχανικών στην εκπόνηση διδακτορικής διατριβής, χωρίς προηγούμενη απαίτηση κτήσης μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης.

Από www.in.gr

Nαι καλά χρόνια τα ζητάμε αυτά αλλά που…

Kαλώς εχόντων των πραγμάτων του χρόνου θα’μαι κι εγώ εκεί :slight_smile:

Είναι κανένας στο τμήμα ΗΜΜΥ να μου δώσει μία ιδέα; :stuck_out_tongue:

Παρων… Αν θες παρε το μσν μου

γνωστα ολα αυτα…αλλα βλεπω πολυ αγνοια απο τους φοιτητες και δε μου αρεσει καθολου…
στο τμημα μου πριν δυο τρεις βδομαδες ειχαρομε γενικη συνελευση και εκει σκαει ενας τυπος γυρω στα 35-40,και αρχιζει να λεει γιαι αυτο το θεμα…κοντευε να εκραγει και να ορμησει στο δαπιτη που μιλαγε(και οχι αδικα)…το ελεγε γι αυτο για το 3+1 χρονια και ο δαπιτης το επαιζε τουριστας…
να πω κατι ακυρο τωρα…
δεν ξερω κατα ποσο το γνωριζετε αλλα το ΤΕΕ ειναι απο τα πιο διεφθρμενα οργανα…
ειναι σε τμημα πληροφορικης και τηλ/νιων και οταν τελειωσω δεν θα εχω καν δικαιωμα να υπογραψω εργο πληροφορικης,παρα μονο σε θεωριτικο επιπεδο,κανενα δικαιωμα στον τομεα των τηλ/νιων(!!!)…ενω την ιδια στιγμη ενας τοπογραφος μηχανικος8O8O(με μια μικρη επιφυλαξη αυτο) ή ενας μηχ. μηχ μπορει να υπογραψεις εργα πληροφορικης…
επισης αλλο ενα κουλο…
ενω ενας ΗΜ/ΜΥ του ΕΜΠ εχει μια πλουσια λιστα απο επαγγελματικα δικαιωματα,ενας Η(ηλεκτρονικος)Μ/ΜΥ του πολυτεχνειου κρητης,ενω στην ουσια το μονο μειων που εχει ειναι οτι δεν εχει ενεργειακο τομεα,κι ομως κι αυτος δεν εχει πολλα απο τα δικαιωματα που θα επρεπε να εχει…
πραμγατικα πιστευω οτι αποτελει μια ‘κλικα’ του ΕΜΠ(εκτως του οτι λειτουργει παρανομα και πληρωνουμε προστιμα στην εε γι αυτο)…

Καλά τα λέει ο Στάθης.

Κάτι ανάλογο παίζει με γεωλόγους και μηχανικούς.

Κουφάλες ΕΜΠίτες:!:

τα παραπάνω ισχύουν. στην Ελλάδα όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το ΕΜΠ είναι το μοναδικό πανεπιστήμιο στη λίστα με τα 250 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου και αν κοιτάξουμε την λίστα με τα 500 καλύτερα, μπαίνει κ το πανεπιστήμιο Αθηνών. και τέλος μετά, κανείς “άλλος” δεν υπάρχει (δυστυχώς)… γι’αυτό η εκπαίδευσή μας είναι σκατά, ενώ οι φοιτητές μας οι καλύτεροι (οι Έλληνες στο σύνολό τους, όχι οι ΕΜΠίτες).

Βασικά οι καθηγητές του ΕΜΠ είναι χοντροπιασμένοι στην αγορά εργασίας γι’αυτό πολλά παιδιά επιλέγουν να σπουδάσουν μηχ μηχ ΕΜΠ κ όχι ηλεκ Πάτρας (τυχαίο παράδειγμα). Και αυτό γιατί στην αγορά εργασίας (τοπική κ στο εξωτερικό, πχ master phd) το ΕΜΠ είναι χοντρό χαρτί - είναι το υπερατού που τρώει τα άλλα χαρτάκια. μας το λεγαν οι μεγαλύτεροι, αλλά τώρα που τελειώσαμε το βλέπουμε πια καθαρά…

επίσης

το χαρτί του ΕΜΠ τώρα είναι bachelor για HΠΑ k μαστερ για κάποια πανεπιστήμια της Ευρώπης, αν γενικά έχεις γερό CV. δλδ, αν τους έχεις πείσει σαν σύνολο, κάνουν τα στραβά μάτια κ σε παίρνουν, ενώ αν δεν τους έχεις πείσει σε βαφτίζουν bachelorά κ σε κόβουν…

πάντως το 3+2 θα πηδήξει πολύ κόσμο, όπως πήδηξε τους Γερμανούς…

ότι απορίες έχετε οι μικροί, ρωτάτε, εδώ είμαστε…

Τί ΗΜΜΥ και μαλακίες. Έλα στο ΗΜΤΥ να γίνεις σοβαρός συνάδελφος.

Συγνώμη που σας το λέω παίδες αλλα το Πανεπιστήμιο Πατρών … το ΕΜΠ!!!

παρ’όλο το οπαδικό του πράγματος, απαντάω σοβαρά…

τα πολυτεχνεία που παίζουν μπουνιές αυτή τη στιγμή είναι η Αθήνα και η Κρήτη. Το ΕΜΠ έχει κύρος κ αρκετά λεφτά από την κυβέρνηση και η Κρήτη παίρνει λεφτά από το ΝΑΤΟ (σοβαρά) κ η έρευνα που γίνεται εκεί είναι πολύ υψηλού επιπέδου. προσωπικά πιστεύω ότι μάλλον “τρώει” κ το ΕΜΠ, αλλά λόγω θέσης δεν προβάλλεται όσο θα έπρεπε…

δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μειώσω το πανεπιστήμιο Πατρών ή/και τους φοιτητές του, αλλά το επίπεδο ενός πανεπιστημίου το καθορίζει σε μεγάλο βαθμό η έρευνα κ το επίπεδο των καθηγητών και των φοιτητών του. το ΕΜΠ έχει προπτυχιακούς (!) φοιτητές με δημοσιευμένα paper. δεν ξέρω αν κ τα άλλα πανεπιστήμια μπορούν να περιφανεύονται για το ίδιο πράγμα…

οι Έλληνες φοιτητές διαπρέπουν στο εξωτερικό, αλλά τα πανεπιστήμιά μας θέλουν βελτίωση.

κοιτα δε διαφωνω με αυτα που λες…
αλλα και παλι δε δικαιολογουν αυτην την κατασταση…
οντως το ΕΜΠ ας πουμε σε πολλα θεματα εχει καποια πλεονεκτηματα(Σε σχεση με το ΕΚΠΑ ας πουμε)…ενα απλα παραδειγμα ειναι οτι που παρολο την αθλια χρηματαδοτηση στα παν/μια απο το κρατος,μπορει να εχει πορους απο ερευνες κτλ,ενω ας πουμε το εκπα με τα τοσα τμηματα ανθρωπιστικων επιστημων δε μπορει(Δεν ειναι δυνατες τοσο οι ερευνες)…
αλλα αυτο δε μου λεει κατι…
αυτο που ξερω ειναι οτι πρεπει 4(ή και παραπανω χρονια)να διαβασω τα κερατα μου(σιγουρα ας πουμε αντιστοιχα με αυτα ενος απο το ημ/μυ),και να βγω ενας επιστημονας χωρις δικαιωματα πανω σε αυτο το οποιο σπουδασα(!!),για το οποιο ας πουμε θα εχει δικαιωμα ενας τοπογραφος μηχανικος(!!!)…
επισης η δουλεια που γινεται στα παν/μια της κρητης κατα τη γνωμη μου ειναι αξιοσημειωτη…(συνεχεια ακους για τις ερευνες τους)…
οσον αφορα τις καταταξεις,δες και αυτο(το θυμαμαι απο την εφημεριδα περισυ…)
http://kapodistriako.uoa.gr/stories/112_co_01/index.php?m=2
και απο αλλα αρθρα βρηκα οτι και το παν/μιο κρητης ειναι μεσα στα 500…
η διαφορα δεν ειναι τοσο χαωδης…
απλα μαλλον οι καθηγητες του ΕΜΠ δεν ειναι χοντροπιασμενοι μονο στην αγορα εργασιας…(εννοω οτι ειναι και στο ΤΕΕ)…
αυτα που μου ειπες περισσοτερο εχουν να κανουν,κατα τη γνωμη μου με τις βασεις των πανελλαδικων(που η μιση ελλαδα θελει να ΕΜΠ,ετσι εχουμε τρομερη αυξηση εκει και μειωση στα υπολοιπα),παρα με τα επαγγελματικα δικαιωματα…

αυτο με το ΝΑΤΟ το εχω ακουσει κι εγω…στο πανω ποστ μου για αυτο επεμεινα στα παν/μεια της κρητης…κανουν τρομερη δουλεια τα παιδεια εκει…(βεβαια η ζητηση,αν δεις και τις βασεις εχει μειωθει πολυ…)

Το ΕΚΠΑ παίρνει χρηματοδοτήσεις, αλλά μόνο συγκεκριμένες σχολές. Και ευτυχώς η δικιά μου είναι μια απο αυτές… Καθηγητές - επιστήμονες, φέρνουν αρκετά χρήματα για ερευνητική διαδικασία…

Μην κοιτάζετε τις κατατάξεις. Κοιτάχτε τα κριτήρια με τα οποία έχουν βγει και θα δείτε πως δεν είναι τόσο ενδεικτικές όσο νομίζετε. Ειδικά στην Αγγλία και την Αμερική τα πανεπιστήμια οργανώνουν όλη τη φιλοσοφία τους πάνω στην κάλυψη αυτών των κριτηρίων, ώστε να βγαίνουν πιο ψηλά στις λίστες και να έχουν έτσι περισσότερα έσοδα.

Για το θέμα Ελλάδα, δε μπορώ να έχω γνώμη, γιατι εγώ μόνο στο ΕΜΠ πήγα. Επομένως δε μπορώ να κάνω σύγκριση ΕΜΠ με άλλο πολυτεχνείο. Αλλά σε ιδρύματα που όποιος μπαίνει, βγαίνει κι όλας έχει νόημα να μιλάμε για το ποιο είναι το καλύτερο? Στο τέλος όλοι με πτυχίο βγαίνουν. Άρα ή τα πανεπιστήμια του εξωτερικού είναι γτπ που έχουν κάτι ποσοστά αποτυχίας κοντά στο 50% ή εμείς έχουμε τα καλύτερα Πολυτεχνεία με ποσοστά αποτυχίας 1% που τους μετατρέπουν όλους σε επιστήμονες…

Για τα εργασιακά δικαιώματα, δε μπορώ να βοήθήσω. Εδώ δεν ξέρω καλά καλά τα δικά μου :stuck_out_tongue:

stathis21 έχεις δίκιο κ ελπίζω να βρεις τα δικαιώματά σου μέχρι να τελειώσεις…

δυστυχώς ο ανταγωνισμός γεννά νταβατζιλίκι, από όλους προς όλους.

παράδειγμα

Α. οι αρχιτέκτονες γκρινιάζουν γιατί θέλουν υπογραφή πολιτικού μηχανικού, ακόμα κ αν χτίσουν ένα πυργάκι στην άμμο, ενώ οι πολιτικοί χτίζουν μέχρι τριόροφο, μόνοι τους.

Β. οι ΑΕΙδες δεν θέλουν οι ΤΕΙδες να έχουν τα ίδια δικαιώματα, γιατί θεωρούν ότι υποτιμάται το πτυχίο τους. οι ΤΕΙδες θέλουν, αλλά δεν συνειδητοποιούν ότι συχνά παίρνουν δουλειές από τους ΑΕΙδες επειδή ο νόμος έχει χαμηλότερο αρχικό μισθό για εκείνους, οπότε τους προτιμούν λόγω φτήνιας…

Γ. στα θεωρητικά υπάρχει τμήμα ΑΕΙ στην Πάτρα που είναι φιλολογία/φιλοσοφία κ δεν έχει τα ίδια δικαιώματα με τα άλλα ΦΠΨ γιατί δεν κάνουν παιδαγωγικά!

Δ. οι ίδιοι οι μαθηματικοφυσικοί μποϊκοτάρουν την ικανότητα του τμήματος Εφαρμοσμένων μαθηματικών (ΣΕΜΦΕ) του ΕΜΠ να διδάσκει στα σχολεία. Το ΣΕΜΦΕ δεν έχει καν δικαιώματα μηχανικού, άρα σπουδάζεις κάτι το οποίο δεν είναι, τίποτα (τουλάχιστον μέχρι τώρα - τα παιδιά το παλεύουν να μπουν κάπου)

τουτέστιν όποιος έχει το μαχαίρι, έχει κ το καρπούζι. κανείς δεν θέλει να δώσει δικαιώματα στον άλλο, γιατί έτσι αύριο-μεθαύριο παίζει να του φάει τη δουλειά…