Χειρότερο ροκ/μέτσαλ κλισέ

Δηλαδη συμφωνα με μια αποψη που διαβασα παραπανω οποιος ντυνεται ή συμπεριφερεται σαν τον υπολοιπο κοσμο και απλα γουσταρει αυτο το ειδος μουσικης χωρις να το επιδεικνυει ειναι φλωρος ή και γω δεν ξερω και γω τι;

Φυσικά

Αυτο δεν ειναι ενα!
Μπορουμε να γραψουμε ολοκληρο βιβλιο :stuck_out_tongue: :lol: :lol:

η flying v…δε μπορω να καταλαβω τι τους αρεσει σε αυτο το εκτρωμα κιθαρας…

έλα ντε.ούτε κι εγώ μπορώ να καταλάβω.
θα το ψάξω όμως:-k ίσως γράφτηκε κανένα καλό κομμάτι με δαύτη:-k

κι εγω αυτα τα καρφια δε μπορω να τα χονεψω με τιποτα…
απο τα πιο χαζα πραγματα που εχω δει…

Τα κλισέ είναι πραγματικα ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ…

Τι περιμένεις?
Οι μεταλάδες που έχω συναντήσει στη ζωή μου, δλδ αυτοί που αυτοαποκαλούνται μεταλάδες, ή μέταλα (οπα ρε φίλε μη σου σκιστεί το καλσόν) μου τα πρίζουν με συγκροτήματα όπως maiden, metallica και γενικότερα ό,τι ακούνε οι περισσότεροι του είδους στη χώρα μας. Βάβαια αν τους ρωτήσεις για κάτι λιγότερο γνωστό, ας πούμε ISIS, Cult of luna, Intronaut, Acid King κλπ, ή και πιο γνωστό, όπως deftones, a perfect circle κλπ, σε κοιτάνε με ένα αγελαδίσιο βλέμα που λέει “δεν έχω ιδέα” και φυσικά επιμένουν πως τίποτα δε ξεπερνάει αυτά που ακούνε αυτοί.
Μη τολμίσεις και πεις πως οι maiden, ή γενικότερα κάποιο τρανταχτό group ειναι ΓΤΠ γιατί θα τους έρθει σοκ…

Το ίδιο ισχύει και για τους αυτοαποκαλούμενους ροκάδες που ξέρουν τα πάντα για ac/dc, les zep κλπ αλλά από alternative-grunge και γενικότερα μικρότερη σκηνή έχουν μεσάνυχτα.

Αυτά δε μου αρέσουν…[-X

To ιδιο ισχυει και για τους alternativ-o-grung-αδες που απορριπτουν οτιδηποτε δεν γρατζουναει ως παλιομοδιτικο, δεινοσαυρικο η ακομα και ως κιτς (αν μιλαμε για glam).

Το ιδιο ισχυει και για τους post-rock-αδες που εφυγαν μετα τους Pelican και δεν εκατσαν να δουν High On Fire.

Kαι γενικα το ιδιο ισχυει για τους οπαδους οποιουδηποτε μουσικου ρευματος που αδυνατουν να καταλαβουν οτι ΝΑΙ ειναι δυνατον να ακους πραγματα απο διαφορετικα μουσικα ειδη.

Ον τοπικ:

Βαριεμαι αφορητα τα κλισε στις συνεντευξεις.

“Ειναι ο καλυτερος μας δισκος”
“Ο δισκος περιεχει ολα εκεινα τα στοιχεια που μας ξεχωριζουν αλλα ταυτοχρονα εχουμε πειραματιστει”
“Εχετε το καλυτερο κοινο”
“Πλεον εχουμε ωριμασει και γνωριζουμε τι θελουμε να πετυχουμε”
“Ναι οντως πλεον πολλες μπαντες χρησιμοποιουν πληκτρα και γυναικεια φωνητικα αλλα εμεις το κανουμε εναν ξεχωριστο τροπο”

κτλ.

Αυτό.

Σχετικά με τα καρφιά και τη μέταλ εμφάνιση γενικώς. Οκ, στο λάιβ, να βάλεις και καρφιά, και τα πάντα. Αλλά το να βλέπεις 25 χρονών μαντράχαλο, με τα ραφτά στο τζάκετ, τις σφαίρες στη ζώνη και τα περικάρπια, ε που πας ρε καραμήτρο. Αν και περισσότερο για κιτς μου φαίνεται.

όσον αφορά το glam θα επιμείνω πως δε μου αρέσει και δε μπορώ να αλλάξω γνώμη καιρό τώρα.
Δεν είναι κλισέ να απορρίπτεις κάτι αφού το ακούσεις! Το κλισέ είναι το να απορίψεις κάτι χωρις καν να το ακούσεις.
φυσικά και ισχύει - συμφωνώ (φυσικά το φαινόμενο είναι υπερβολικά σπανιότερο, και θέλω να πιστεύω πως υπάρχει λόγος για αυτό)

ΜΕΓΑΑΑΑΛΟΙ ΜΛΚΕΣ αν το έκαναν αυτό.Μλκια μου που δεν είχα έρθει…:frowning: :frowning:

Η απλυσια,η ιδρωτιλα,η μουργα,το πουρι,η μασχαλιλα και γενικως οτι χαρακτηριζει αυτους που βρωμοκοπανε στις συναυλιες

Τιποτα το metal ειναι μουσικαρα και απλα ορισμενοι καλλιτεχνες προτιμουν να κανουν ιδιατερα πραγματα. Τωρα αν καποιος θελει να τους μιμηθει εμενα αυτο μου αρεσει δηλαδη οτι προσπαθει να ταυρτστει με το ειδωλο του (μεταξυ μας και εγω αυτο κανω) . Μακαρι να ακουγαν metal ολοι οι ανθρωποι της γης

+1000000

@Leris
Ο Robert Plant τι δουλειά έχει ανάμεσα στα rock/metal κλισέ;
Eκτός και αν αναφέρεσαι στην μίμηση του Plant από άλλους rock/metal τραγουδιστές και δεν το έχεις διατυπώσει ξεκάθαρα…:-k

Συμφωνω με τους αποπανους μου (τολκι+mule)…Δεν εισαι τρου αν εισαι απλυτος …Εισαι απλα μπιχλας…μπλιαχ

Δε νομίζω πως το φαινόμενο της απλησιάς είναι του μεταλ μόνο.
Κάθε φορά που μπαίνω σε ΙΣΑΠ, που γίνεσαι πάστα και κολλάς πανω στον άλλο, το τι βρώμα μυρίζω δε λέγεται…

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ ΓΜΤ!!!

PS απλά θέλω να πω πως η απλησιά είναι γενικότερο φαινόμενο.
Στη συναυλία έτσι κι αλλιώς αν χοροπηδάς θα υδρώσεις, πως να το κάνουμε??
Μη γκρινιάζουμε και συνέχεια…:stuck_out_tongue:

νταξ απλυσια παιζει στα περισσοτερα ειδη μουσικης που και καλα ειναι “διαφορετικα”

απο τους ρειβαδες
του γκραντζαδες
τους χιπ χοπαδες
κλπ

δηλαδη εγω ερμηνευω αυτο το κλισε καπως ετσι

εισαι καθαρος = κανεις μπανιο και σου πλενουν τα ρουχα = εχεις την οικονομικη ανεση για να αγοραζεις σαμπουαν και απορυπαντικο και να χαλας νερο = μενεις προφανως μαζι με τους γονεις σου γιατι προφανως ο μπαμπας πληρωνει τα εξοδα και η μαμα πλενει και σιδερωνει = αρα δεν εισαι πολυ τρου,ανεξαρτητος,born to be wild,κακος,καταπιεσμενος κλπ κλπ :stuck_out_tongue:

αυτό που λες ανάγεται περισσότερο στον χαρακτήρα του καθενός ρε συ.
Σιγά που πρέπει να είσαι και οικονομική υπερδύναμη για ένα μπάνιο και για να έχεις καθαρά ρούχα.

Ανεπτυγμένη χώρα κατά τα άλλα να θεωρούμε πολυτέλεια το μπάνιο…

τελος οff τοπικ
(ετσι κι αλλιώς βγαίνω :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: )

δεν ειπα οτι εγω το θεωρω ετσι
αλλα οτι αυτη η εντυπωση μου δημιουργειται :slight_smile:

Γενικά σα φιγούρα, με το μαλλί το κατσαρό το ξανθό ως τη μέση και το ανοιχτό πουκαμισάκι είναι λίγο κλισαριστός. Σίγουρα όχι ιδιαίτερα αλλά όσο να 'ναι ήθελα να συμπληρώσω και το πολλ…:stuck_out_tongue:

Από αυτά που χεις βάλει το δερμάτινο περικάρπιο με τα καρφιά…