ΣΥΡΙΖΑ και Τσίπρας

Ας του πει καποιος του ξεφτιλα (μπας και κατανοησει καταστασεις και σεβαστει καποια πραγματα), οτι το κομμα στο οποιο ειναι εχει εναν βουλευτη τυφλο (Κουρουμπλης), ο οποιος φανταζομαι δε θα χαρει να τον πουνε “γκαβο”. Ζωο…

Δίκιο έχει μόνο ο λαός κι όποιος “μιλάει εκ μέρους του” μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Έτσι δίδαξε το ΠΑΣΟΚ, έτσι πιστεύουν και οι νεοΠασόκοι. Από την άλλη θα μου πεις, αν έχεις πρωθυπουργό που μιλάει με τον Θεό, τότε έχεις το δόντι για να πεις κι ό,τι θες δημόσια.

Τα κάναμε “κιμά” τα μούτρα του Σόιμπλε πάντως…

Ο βουλευτης αυτος,μιας και τον γνωρίζω προσωπικά,προφανως θελησε να πουλήσει “τζαμπα μαγκια”.Ακούσηκε αθλια η όλη φράση,οτι και να ηθελε να πει.

Αλλα οχι αλλο σύγκριση ΧΑ με Συριζα πληζ,περα απο εντελως ηλίθιο καταντά και κουραστικό.
Θα μας προσπεράσει η ιστορία και θα συγκρίνουμε τρομοκράτες με κάποιους λαικιστές

εγω τους ψηφισα τη δευτερη φορα στις προηγουμενες γιατι ειδα οτι μπορει και να βγαινανε… οχι οτι συμφωνω σε ολα μαζι τους (μπορει ουτε στα μισα) αλλα θελω να δοκιμασει και κανενας αλλος να κυβερνησει τουτη τη χωρα…
πιο πολυ ψηφος κατα της νδ ειναι παρα υπερ του συριζα…

…βάλε και τους “χρήσιμους ηλίθιους” για να είναι σωστή και πλήρης η λίστα.

Όχι, όχι, προς Θεού!
Θα μας πουν ανιστόρητους και ιδιοτελείς οι εθελοτυφλούντες… [-X

Τωρα σοβαρα το πιστευεις αυτο?

Bρε Mule,εχω πει την γνωμη μου για ΣΥΡΙΖΑ κτλ και εδω μεσα.Εχω σημαντικες διαφορες,στα 20 μου μετα δεν ξερω,με την τακτική ΣΥΡΙΖΑ

Απλώς αυτη η σύγκριση είναι ανούσια και προσπάθεια ατυχέστατης ταύτισης.
Να μου τους πεις λαικιστές του κερατα,επιστημονικά ελλιπέστατους ορισμενους κει μεσα και αλλα τέτοια να συμφωνήσω και να συμπληρώσω και αλλά.Αλλά και στα ματια κάποιου αφελους θα υπάρξει η διάκριση μεταξύ τρομοκρατών/ναζιστών και κάποιων λαικιστών που απλως τους ήρθε λόγω συγκυριών σχεδον να κυβερνήσουν και καλα καλα οι ίδιοι δεν ξερουν τι να κανουν και μετα τετοιες μαλακιες.Δεν ξερω,μου φαίνεται τόσο προφανές που δεν μπορω να το εξηγήσω επαρκώς.

Για μενα αυτη η περίφημη καραμέλα “καταδικάζουμε την βια από όπου και αν προέρχεται” που θα πει ανα τακτά διαστήματα ο καθε υπουργος κτλ ενέχει ακόμα και στοιχεία ενοχής.Οποτε τι να συζητάμε

Ειδικα τον εν λόγω βουλευτή τον ξερω απο τα 8 μου ξερω γω,Διστομίτης ειναι και γνωστη φάτσα στο χωριο(και πρωην ΠΑΣΟΚ:roll:),μια χαρα παιδι όμως γενικα.Προφανως ο άνθρωπος δεν ειναι φασίστας ή οτιδήποτε αλλο.
Ατυχέστατος λαικισμός είναι αυτό που είπε,με στοιχεία ρατσισμού ναι,όμως μην πάμε και στο αλλο άκρο προκειμένου να ενισχύσουμε την όποια αντίληψή μας.

Αν θελουμε να πουμε για το Συριζα ας πουμε για την Δουρου που θα παει για υπουργείο εξωτερικών ξερω γω και ανάθεμα να ξέρει τι είναι η ΕΚΑΧ πχ.
Τωρα τα αλλα για το αν ειναι ίδιοι με ΧΑ κτλ δεν νομίζω οτι αφήνουν να δούμε την πραγματικότητα.Ίσα ίσα αφηνουν την καθε ΧΑ να δρα μια χαρα

Όποιος συγκρίνει χα με συριζα στο επίπεδο της βίας είτε έχει μειώμενη αντιληπτική ικανότητα είτε εξυπηρετεί κάποιον σκοπό. Αν, δε, προσπαθεί να το θεμελιώσει ιδεολογικά, είναι ανιστόρητος.

Ποιος εθελοτυφλεί και ως προς τι;

Mule, καλά σου τα 'χωσε ο “δικός σου” :roll:

Δεν νομίζω πως ο “ανηψιός” προσπαθεί να “μου χώσει” τη γνώμη του γράφει και θα του καταδείξω τι χάνει με όσα θα γράψω παρακάτω και στον άλλο που θίχθηκε τον eNick.
Όσο για το “δικός μου” δεν ξέρω, με τον Floydized σε κάποια συμφωνούμε σε κάποια διαφωνούμε.
Είναι απόλυτα λογικό για ένα έξυπνο παιδί στα 20 του να ψάχνεται και να μην κατασταλλάζει. Και εγώ στα 20 μου δεν είχα την ιδεολογική συγκρότηση που έχω όχι σήμερα αλλά ούτα καν στα 24 π.χ. τα χρόνια των σπουδών είναι καθοριστικά σε αυτά τα πράγματα.

Πάμε λοιπόν:

Θυμάμαι eNick να συζητάμε παλιότερα πως και οι δύο είχαμε βρεί εξαιρετική την Γερμανική ταινία “Το κύμα”.
Για μένα ένα από τα κυριότερα θέματα που καταδεικνύει η συγκεκριμένη ταινία είναι πως ο φασισμός έχει να κάνει περισσότερο με μία απολυταρχική θεωρηση του κόσμου και με μία στάση απέναντι στην διαφορετικότητα και τον ατομισμό που κυμαίνεται από την μη ανοχή μέχρι και και την ενεργή προσπάθεια συντριβής τους. Mπορεί κάλλιστα να οικοδομηθεί και χωρίς αναφορές σε φυλετική ανωτερότητα, αντισημιτισμό, τα γνωστά και άμεσα αναγνωρίσιμα σύμβολα που στην Ελλάδα εκπροσωπεί η ΧΑ.

Δεν είναι λοιπόν ο σκοπός μου να βγάλουμε τα φασιστόμετρα για να δούμε αν η ΧΑ είναι πιό φασιστική από τον συριζα (που προφανώς είναι), ούτε να περιορίσω την αξιολόγηση των φασιζουσών συμπεριφορών στο επίπεδο της φυσικής βίας (παρ’ όλο που ο συριζα κάνει φιλότιμες προσπάθειες και σε αυτό το επίπεδο, από το ποστ σου μέχρι την απάντηση μου μεσολάβησε η επίθεση στον Γερμανό πρόξενο!)
Επειδή θεωρώ πως κάθε κρούσμα φασίζουσας συμπεριφοράς και νοοτροπίας είναι σημαντικό και πρέπει να επισημαίνεται ΠΡΙΝ την γιγάντωση του, για τους ίδιους λόγους που έγραφα εδώ μέσα πως η ΧΑ έπρεπε να είχε τεθεί εκτός νόμου ως τρομοκρατική οργάνωση χρόνια πριν μπεί στη βουλή, επισημαίνω το επίπεδο και την αντίληψη του κόσμου βουλευτών του συριζα που μέσα σε μία εβδομάδα μόλις αποκάλεσαν τον Σόιμπλε “κουτσό” (βλέπεις η σοβαρή κριτική στον Σόιμπλε απαιτεί γνώσεις οικονομικών και από αυτά το κόμμα δεν πολυσκαμπάζει…) και ονειρέυτηκαν λυντσαρίσματα σαν του Αμερικανού πρέσβη στη Λιβύη! Για το τελευταίο δε, δεν ξέρουμε πόσο κοντά θα έφταναν και στην υλοποίηση σε βάρος του πρόξενου της χώρας που μας δανείζει για να πληρώνεται ο στρατός των δ.υ. που υπερασπίζεται ο συριζα, αν δεν τους σταματούσαν.

Αν δεν τα βλέπεις όλα αυτά eNick εσύ εθελοτυφλείς!
Στο κάτω-κάτω από όσο ξέρω δεν είσαι και ψηφοφόρος/μέλος τους! Δεν υπάρχει λόγος να αντιδράς τόσο αμυντικά κάθε φορά που εγώ ο “κακός libertarian” επισημαίνω πράγματα που είμαι σίγουρος πως με ομοϊδεάτες σου συζητάτε και αντιλαμβάνεστε!

Ώπα Mule. Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, στην τελευταία σου παράγραφο. Το θέμα δεν είναι τί ψηφίζει/στηρίζει ο καθένας. Το θέμα είναι ότι αν κάποιος με κριτήρια τη “βία” και τις “απολυταρχικές θεωρήσεις της κοινωνίας” συγκρίνει ΣΥΡΙΖΑ με Χ.Α. σε θέματα φασισμού, δε θέλει και πολλή φαντασία για το πού τοποθετεί σ’ αυτή την κλίμακα της “μεταμοντέρνας” ερμηνείας του φασισμού π.χ. την ΑΝΤΑΡΣΥΑ (τεσπα I’m just taking a guess here about eNick) ή, πόσο μάλλον, το ΚΚΕ. Σωστά; :roll:

Αυτό είναι που φαίνεται εξοργιστικό (όσο τυπικά αστική αντίληψη κι αν είναι), ανεξάρτητα απ’ το αν ο eNick για διάφορους λόγους θεωρεί ακόμα τους Συριζαίους “ψιλοδικούς του” ενώ εγώ όχι.

Κάτι τελευταίο για την πολιτική βία που σου έχει γίνει εμμονή τελευταία. Είτε σ’ αρέσει είτε όχι, η πολιτική βία αποτελεί διαχρονικά συστατικό στοιχείο της πολιτικής στρατηγικής και τακτικής ΟΛΩΝ των πολιτικών χώρων, από νεοφιλελεύθερους, ντροπαλούς φιλελεύθερους, “σκληρούς” δεξιούς, σοσιαλδημοκράτες, ντροπαλούς σοσιαλδημοκράτες, αναρχικούς/αντιεξουσιαστές, αριστεριστές και φυσικά κομμουνιστές. Η ειδοποιός διαφορά είναι ότι ενώ για όλους τους άλλους πολιτικούς χώρους η πολιτική βία αποτελεί κάτι σαν αναγκαίο κακό για την εκπλήρωση πολιτικών στόχων (και από κει και πέρα διαφέρουν οι παράμετροί της, βλέπε βία από ποιόν ενάντια σε ποιόν, για ποιά συμφέροντα κτλ.), τούτη δω η Χρυσή Αυγή την αντιμετωπίζει ουσιαστικά σαν φετίχ, σαν τον μοναδικό στην πράξη τρόπο επίλυσης διαφορών και πολιτικής επικράτησης. Με άλλα λόγια, είναι ναζί και κάποτε αν χρειαστεί για το σύστημα θα χρησιμοποιηθούν εναντίον όλων χωρίς διάκριση, ανεξάρτητα αν αυτή τη στιγμή η βία της Χρυσής Αυγής φαίνεται ότι βολεύει κάποιους και στρέφεται ενάντια σε κάποιους άλλους. Εκείνη τη στιγμή σε διαβεβαιώ ότι δε θα σε νοιάζει να εντοπίσεις “ομοιότητες στην απολυταρχική θεώρηση των πραγμάτων” με τα άλλα αστικά κόμματα (βλέπε και ΣΥΡΙΖΑ) και τους κομμουνιστές.

Λάθος :slight_smile:
Επαναλαμβάνω κάτι που έγραψα και στο προηγούμενο ποστ μου: Δεν έχει νόημα να βγάλουμε τα φασιστόμετρα και να συγκρίνουμε με την ΧΑ (που θα ήταν στο 100% της φασιστοκλίμακας) για να θέσουμε ανοχές για οτιδήποτε σκοράρει στην κλίμακα κάτω από κάποιο όριο φασίζουσας συμπεριφοράς που θα ορίζαμε ως αποδεκτό. Όταν βλέπω κάτι που είναι φασιστική συμπεριφορά το λέω με το όνομα του και δεν θα έπρεπε να είναι ανεκτό.

Το να χλευάζεις έναν πολιτικό/ιδεολογικό αντίπαλο με βάση ένα σωματικό του ελλάτωμα (που τυχαίνει και να είναι αποτέλεσμα τρομοκρατικής επίθεσης στην συγκεκριμένη περίπτωση…) είναι μία συμπεριφορά απέναντι στην αναπηρία βγαλμένη από τις ίδιες νοοτροπίες με αυτές των εμπνευστών της Aktion T4.
To να ρίχνεις το επίπεδο της συνθηματολογίας σου -και μάλιστα σε βάρος κάποιου που μόλις πριν δυόμισυ χρόνια ήταν στο κόμμα σου- σε γηπεδοχουλιγκάνικο επίπεδο (“Άντε και γαμήσου σύντροφε Κουβέλη”) είναι επίσης ενδεικτικό αυτού που εντοπίζω ως φασίζουσα νοοτροπία στον συριζα.

Μην ανησυχείς λοιπόν, δεν μπερδεύομαι στα όσα γράφω, στο ΚΚΕ δεν έχω να προσάψω κάτι αντίστοιχο.
Οι διαφωνίες μας είναι πασίγνωστες και καταγεγραμμένες, αλλά για το ΚΚΕ δεν ίσχύουν όσα για τον συριζα, δεν φτάσατε ποτέ σε αυτό το επίπεδο, στις κρίσεις (και τις επικρίσεις) μου απέναντι σας θέλω να είμαι δίκαιος.
Ούτε ανάπηρους χλευάσατε όλα αυτά τα χρόναι που πολιτεύεστε νόμιμα, ούτε βρίσατε πολιτικό αντίπαλο με όρους γηπέδου, ούτε -παρά όλες τις απεργίες που έχετε περιφρουρήσει βίαια/παράνομα- ξεπετάχτηκαν ποτέ από μπλοκ σας σε πορεία φονιάδες να πάνε να κάψουν ζωντανούς εργαζόμενους.
Ίσως γιατί είστε ένα κόμμα με ξεκάθαρες ιδεολογικές αναφορές -όσο απεχθείς και να μου είναι- που δεν μάζεψε λίγο από βίαια γκρουπούσκουλα των Εξαρχείων, λίγο από ΠΑΣΟΚ και πολιτκές παλλακίδες του Άκη…
Η Κανέλλη αποτελέι μάλλον την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα ως προς το παραπάνω.

Συμφωνώ. Είπες ουσιαστικά όλο το ζουμί σ’αυτή την παράγραφο.

Να καταγραφεί αυτή η αναπάντεχη συμφωνία στα πρακτικά του πόντιουμ παρακαλώ :!:

Άντε γεια ρε :stuck_out_tongue:

Τι χούλιγκαν, τσκ, τσκ… [-X

Μπα. Σ’εσένα συμπεριφέρομαι με το γάντι που λένε.

Με σκλαβώνεις, ομολογώ. <<<<3

Έλα κόψε γιατί θα παρασυρθούν κι άλλοι και θα βγουν off-topic :stuck_out_tongue: