ΣΥΡΙΖΑ και Τσίπρας

Καλύτερα, γιατί τα ον-τόπικ ποστ είναι για τον κάδο απορριμάτων.

love is in the air :hippy::oops:

συριζα το κόμμα των τρολλς !!!

νεορομαντικ, το κώμα αυτοπροσώπως :!: :!:

Από τα πιο αστεια πραγματα που γραφονται, ειναι αυτα που κατηγορουν τον Συριζα για βια. Και δεν ξεκινησαν να γραφονται τωρα, εχει καμια 5ετια και πραγματικα πρεπει να χεις δει πολυ μεγκα στη ζωη σου για να τα πιστευεις.

Και σκαι… και σκαι… 8)

Ναι, το μεγκα και τον σκαϊ περιμέναμε να μας πουν για τον συριζα (που ειδικά το πρώτο του έχει δώσει και το βήμα σε όλη την πορεία του Τσίπρα από το 2006 που κατέβηκε στις δημοτικές)…

Αυγή μόνο να διαβάζαμε και πάλι οι θέσεις τους εκεί είναι για όποιον είναι σε θέση να τις αναγνωρίσει και δεν έχει τυφλωθεί από το παπανδρεϊκό χάρισμα του Τσίπρα! #-o

Σα δεν ντρέπονται να δίνουν βήμα στους κομμουνιστάς!

Mule, είσαι σε θέση να συνειδητοποιήσεις, έστω και αν δεν το παραδεχτείς, πως χρησιμοποιείς λογική όμοια των χρυσαυγιτών, που όταν τους λες ότι είναι κάφροι, λένε ‘ναι αλλά αυτοί που κλέψανε ρημάξανε…’

Επίσης, συγκρίνεις την Αυγή που είναι πουθενάς με τα θηρία Μέγκα και Σκάι…

Σε κομμουνιστάς δεν ξέρω αν έδωσαν βήμα (για αυτό υπάρχει η κρατική tv από τη δεκαετία του '80) αλλά στον νέο Ανδρέα αυτοί που έπαιζαν μπάλα και με τον ορίτζιναλ έδωσαν απλόχερα!

Α) Πουθενά στο ποστ μου δεν υπάρχει λογική συμψηφισμού, αυτό που γράφεις είναι άκυρο.

Β) Αν κατάλαβες το ποστ μου δεν την συγκρίνω ως προς την επιδραστικότητα. Λέω: Kαι μόνο Αυγή να διάβαζα αρκεί για να δώ τι πρεσβεύουν! Δεν κρύβονται, δεν έχουν ανάγκη να τους συκοφαντήσει κανείς!

Και πάλι ντροπή τους! Θα έπρεπε να δίνουν βήμα μόνο στους δεξιούς καπιταλολάγνους νεο- και παλαιο-φιλελεύθερους με μπλε και πράσινους κόκκους. Ευτυχώς δε που η ΕΡΤ πλέον ή θα κλείσει ή θα γίνει ιδιωτική ώστε να παύσει και αυτή η ενοχλητική φωνή των βουλγαροσυμμοριτών που έχουν κατακλύσει τα ραδιοκύματα (ειλικρινά έχω βαρεθεί να βλέπω εκπροσώπους της ΑΝΤΑΡΣΥΑ και των Μ-Λ στην ΕΡΤ) ώστε να ακούγεται η μόνη αλήθεια. Η δικιά σας.

Σταμάτα να προσπαθεις να δημιουργήσεις εντυπώσεις…:roll:
Δεν πρεσβέυω τη φίμωση κανενός.
Από παιδάκι θυμάμαι σοβιετικό προπαγανδιστικό σινεμά στην ΕΡΤ σε εποχές πρώιμου ΠΑΣΟΚ και με την τηλεόραση κρατικό μονοπώλιο.

Η ΕΡΤ πρέπει να κλείσει ακόμα και αν έπαιζε όλο το 24ωρο Oλυμπιακό και jazz (ένα υβρίδιο TV Magic/Mezzo :p).
Είναι οικονομικό το θέμα, δεν μπορούμε να τη συντηρούμε. Κόβονται συντάξεις για να μας διαβάζει ο Αρβανίτης το πρωί τις εφημερίδες και να πειράζει τον μετεωρολόγο… [-X

ΥΓ: ανταρσία έχω δεί στην ερτ είναι η αλήθεια αλλά μπορεί και να ήταν προεκλογική περίοδος. Για εξωκοινοβουλευτικό κόμμα δεν είναι κάτι λιγότερο από αυτό που δικαιούται μάλλον…

Πες τα ρε φίλε γαμώ τη ψυχεδέλεια μου που έπρεπε να περιμένουμε μέχρι το 1995 για να δούμε Ράμπο και Καυτά Θρανία (Porky’s)!

Εντυπώσεις δημιουργείς εσύ που προσπαθείς να περάσεις μία λογική εκπροσώπηση ενός κόμματος στα ιδιωτικά κανάλια ως κάτι το μεμπτό. Εντυπώσεις δημιουργείς και με το να υποκρίνεσαι ότι η άποψη των καναλιών δε φαίνεται από το πώς σχολιάζουν και τι άποψη περνάνε οι δημοσιογράφοι και τα ρεπορταζ τους αλλά από το ποιους καλούν. Και φυσικά εντυπώσεις περνάς με το να παρουσιάζεις την ΕΡΤ ως άντρο της αριστερής ιδεολογίας στην Ελλάδα επειδή ως παιδάκι είδες “Τον άνθρωπο με την κινηματογραφική κάμερα” (δίπλα στον Μαγκάιβερ και τον Ιππότη της ασφάλτου φυσικά) και σου έκατσε βαρύ.

Όσο για το αν η “άλλη άποψη” στα κανάλια πρέπει να αντιστοιχεί χρονικά και στην κοινοβουλευτική της εκρποσώπηση δεν περίμενα κάτι λιγότερο από κάποιον του οποίου η ιδεολογία μετράει τα πάντα με όρους εμπορικούς. Για μένα κάθε άποψη έχει την ίδια αξία και πρέπει να ακούγεται εξίσου, ειδάλλως δε θα μπορέσει ποτέ να γίνει γνωστή. Και αυτό ισχύει και για τους μισητούς Τζήμερους και Μάνους του κόσμου τούτου.

Porky’s το '95 ε;
Μάλλον ήταν το ένοχο απωθημένο του… Σημίτη! :lol:

Κατ’ αρχήν μη μου γράφεις πως υποκρίνομαι. Εκτός και αν όντως αμφισβητείς την ειλικρίνεια των απόψεων μου οπότε πάμε αλλού…
Το γεγονός είναι: O ΔΟΛ έχει “παίξει” συριζα -και ειδκά Τσίπρα- αβέρτα από το 2006 κλιμακούμενα, ο Ψυχάρης είναι παμπόνηρος στο να διαισθάνεται ποιός έχει “ρεύμα” και να ρίχνει γέφυρες. Και ας λέει ο Πρετεντέρης ό,τι θέλει στις ειδήσεις.

Η κοινοβουλευτική εκπροσώπηση δεν είναι εμπορικός όρος, κάπου τα έχεις μπερδέψει:
Eίναι το αποτέλεσμα των εκλογών (με τον δεδομένο κακό νόμο που αφήνει κόμματα εκτός κοινοβουλίου πριμοδοτώντας το πρώτο κλπ.).
Εμπορική λογική θα ήταν να σου έλεγα πως δεν πρέπει η τηλεόραση να δείχνει κάποιο κόμμα γιατί δεν γουστάρουν οι διαφημιζόμενοι!
Και κοινοβουλευτικά να ήταν κάποια κόμματα αλλά με μικρή εκπροσώπηση στη βουλή -με την υπόθεση πως πρέπει να λειτουργεί κρατική τηλεόραση- η παρουσία τους σε αυτή θα έπρεπε να ήταν αναλογική, έτσι δεν είναι;
Παρ’ολα αυτά, σήμερα ειδικά που νέα και πολύ φτηνότερα μέσα επιτρέπουν στους πάντες να εκφραστούν -και να έχουν όχι μόνο περισσότερο χρόνο αλλά και το πλεονέκτημα να τους ακούσει ο κάθε ενδιαφερόμενος ψηφοφόρος όποτε μπορεί και όχι όποτε τον προβάλει η τηλεόραση- και ο προϋπολογισμός του κράτους πρέπει άμεσα να ισοσκελιστεί, δεν υπάρχει κανένας λόγος να συνεχίζει να υπάρχει κρατική τηλεόραση πέρα από το να παραμένουν εκεί διορισμένα διάφορα ρουσφέτια πολιτικών.

Βασικά, συμφωνείτε και νιώθω πως πρέπει να επέμβω.

Αν και δεν συμφωνώ με μερικές θέσεις του Mule, πρέπει να του δοθεί το credit πως τα κριτήρια που MEGA, SKAI, etc ασχολούνται με την πολιτική και προωθούν συγκεκριμένους πολιτικούς, δεν είναι εμπορικά. Αν ήταν εμπορικά τα κριτήρια, τότε 1) δεν θα ήταν όλοι τους χρεωμένοι ως τα αυτιά, 2) δεν θα έγραφαν ό,τι τους υπαγορεύουν οι τράπεζες που τους δάνεισαν (δείτε τον εμετό του Βήματος χθες) και 3) δεν θα ήλπιζαν κάθε φορά σε χρηματικές “αλλαξοκωλιές” με τις εκάστοτε κυβερνήσεις και πολιτικούς.

Φαντάζομαι πως όλοι συμφωνούμε πως το μεγάλο κεφάλαιο στην Ελλάδα, θα προσπαθήσει να αλλοιώσει το οποιοδήποτε πολιτικό κίνημα έχει momentum στην Ελλάδα και να το φέρει στα μέτρα του, εφόσον δει πως κινδυνεύει. Το αν το ίδιο συμβαίνει και με ΣΥΡΙΖΑ, θα το δείξει (πιστεύω) μόνο η ιστορία.

Αυτό στο οποίο διαφωνείτε είναι η λύση στο πρόβλημα. Όχι η ύπαρξη του προβλήματος

Δεν έγραψα ότι υποκρίνεσαι, έγραψα ότι δημιουργείς εντυπώσεις. Σου αντέστρεψα απλά αυτό που ισχυρίστηκες για μένα. Εκτός αν εσύ εννοούσες ότι εγώ υποκρινόμουνα…

Αυτό που αναφέρεις είναι γεγονός μόνο στα δικά σου μάτια. Ακόμα κι αν ο ΣΥΡΙΖΑ του Τσίπρα είχε περισσότερο λόγο από τον αντίστοιχο του Αλαβάνου, σίγουρα δεν είχε περισσότερο ή έστω τον ίδιο με ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Ο Πρετεντέρης δε, δε λέει “ό,τι θέλει” στις ειδήσεις, ούτε η Τρέμη, ούτε ο Τσίμας. Λένε ό,τι τους πούνε. Αν εσύ βλέπεις ότι η γραμμή του Μεγκα είναι “Τσίπρας” (το ίδιο κανάλι που συνέδεσε τη Μαρφιν με το ΣΥΡΙΖΑ και γενικά το πρώτο και το πιο επίμονο της γραμμής ΣΥΡΙΖΑ και Χρυσή Αυγή είναι το ίδιο), τι να πω, με τις υγείες σου, αδυνατώ να βρω επιχειρήματα αλλά και διάθεση να σε πείσω.

Φυσικά και δεν είπα ποτέ ότι η κοινοβουλετική εκπροσώπηση είναι εμπορικός όρος! Είπα ότι θεωρείς ότι η προβολή μιας άποψης στην τηλεόραση πρέπει να έχει αναλογία με την απήχησή της (δηλ. την κοινοβουλευτική εκπροσώπηση) και αυτό είναι σκέψη εμπορική. Με δικαιώνεις, δε, παρακάτω. Επιμένω λοιπόν, ότι η προβολή των απόψεων ΔΕΝ πρέπει να είναι αναλογική. Ο διάλογος και η διαδικασία εύρεση της (προσωπικής έστω) αλήθειας δεν προκύπτει από τη δημοφιλία μίας άποψης αλλά από τη διαλεκτική του λόγου και του αντιλόγου. Φιμώνοντας κάποιες απόψεις, φιμώνεις κάποιον αντίλογο.

Μule, αναφέρθηκες σε ένα περιστατικό ενός βουλευτή του συριζα, ο οποίος έκανε ένα απράδεκτο και κακόγουστο (και καλά) αστειάκι-λογοπαίγνιο που θα μπορούσε να προδίδει ψήγματα φασιστικής νοοτροπίας και σε έναν άλλον, ο οποίος απείλησε λεκτικά τους κυβερνώντες ότι θα τους λιντσάρει ο λαός και τον όποιο “άδειασε” αμέσως το κόμμα του, δηλώνοντας ότι δεν το εκφράζουν οι δηλώσεις του.

Από την άλλη έχεις μια οργάνωση, της οποίας ο αρχηγός έχει κάνει φυλακή επειδή έβαζε βόμβες σε σινεμά που έδειχναν αριστερές ταινίες με αποτέλεσμα να αφήσει μερικούς ανθρώπους ανάπηρους, ενώ μεγάλο μέρος των ελάχιστων βουλευτών της οργάνωσης είναι κατηγορούμενοι για διάφορα αδικήματα και τα μέλη τους καθημερινά επιδίδονται σε κάθε είδους πράξεις βίας. Και είναι επίσημα ως κόμμα και ως άτομα περήφανοι για όλα αυτά καθώς έιναι συστατικά στοιχεία της πολιτικής και ιδεολογικής τους ταυτότητας.

Και σένα το βασικό σου σχόλιο είναι αυτό:

Αν θυμάσαι ξέθαψα το θρεντ για να πω ότι δεν με πείθει η ιδεολογική πλατφόρμα του συριζα, όχι για να τους υποστηρίξω. Ναι, δεν είμαι ψηφοφόρος τους, άρα δεν έχω κάτι να κερδίσω με το να τους υπερασπίζομαι άκριτα.
Για τα δικά σου κίνητρα ως ψηφοφόρος της νδ, έστω και ευκαιριακός, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος όμως. Αλλά, αν αυτή είναι η θέση σου επειδή έτσι όντως αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα, ας δούμε και τα επιμέρους σχόλια.

Καλά κάνεις και καταγγέλεις τις φασιστικές πρακτικές και συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. Το σχόλιο του Σταθά ήταν κακόγουστο και ρατσιστικό. Η δήλωση του Παναγούλη ήταν εμπρηστική, απειλητική και εκτός των υποτιθέμενων ορίων της αστικής κοινοβουλευτικής δημοκρατίας.
Εσύ όμως δεν σχολίασες αυτές τις δηλώσεις γι’ αυτό που ήταν, αλλά βασίστηκες σε αυτές για να συγκρίνεις την καθημερινά ασκούμενη πολιτική βία της χα, με τον συριζα, που μπορεί να σου είναι ιδεολογικά απεχθής, αλλά σε σχέση με την χα και ειδικά στο επίπεδο της βίας είναι άλλο σύμπαν. Κι ας λες ότι τερματίζετι το κοντερ η χα, τι διαφορετικό θα μπορούσες να πεις άλλωστε; Η σύγκριση και μόνο αρκεί για να δημιουργηθεί κλίμα σύγκλισης ή και ταύτισης.

Μάλιστα. Δηλαδή μία λέξη που είπε ένας βουλευτής του συριζα μπαίνει στην ίδια πρόταση με ένα συστηματικό πρόγραμμα εξόντωσης συγκεκριμένων ομάδων ανθρώπων από το ναζιστικό καθεστώς της Γερμανίας. Γιατί φυσικά είναι “βγαλμένη από τις ίδιες νοοτροπίες”. Το λογικό άλμα έιναι χαώδες και δεν χρειάζεται σχόλια.

Καταλαβαίνω ότι ο πολιτικός πολιτισμός σου δεν αντέχει τέτοιες απολίτιστες συμπεριφορές.

Γι’ αυτό ψήφισες νδ, που στελεχώνεται με [U]βιβλιοφάγους[/U] [U]διανοούμενους[/U], οι οποίοι εμφορούνται από [U]σεβασμό[/U] στη [U] διαφορετικότητα[/U], επουδενί δεν θα κατέφευγαν σε [U]υβριστικά συνθήματα εναντίον των πολιτικών τους αντιπάλων[/U], αντίθετα πάντα αναφέρονται σε αυτούς με [U]κόσμιες[/U] [U]εκφράσεις[/U],
ανέκαθεν σέβονταν τα [U]δημοκρατικά κεκτημένα [/U] και δεν είχαν ποτέ [U]σχέση [/U]με[U]ολοκληρωτικά καθεστώτα[/U] και [U]φορείς[/U] [U]ακραίων απόψεων[/U], ενώ φυσικά ποτέ μα ποτέ δεν είχαν ασκήσει [U]πολιτική[/U] [U]βία[/U].

Τι κάθεσαι και αραδιάζεις ρε eNick, όλοι αυτοί είναι κρατιστές…

Έγραψες: “Εντυπώσεις δημιουργείς και με το να υποκρίνεσαι ότι η άποψη των καναλιών δε φαίνεται από το πώς σχολιάζουν και τι άποψη περνάνε οι δημοσιογράφοι και τα ρεπορταζ τους” για αυτό και όσα σου έγραψα για το αν θεωρείς πως υποκρίνομαι. Απαντάς τώρα πως δεν εννοούσες αυτό, εγώ δεν έγραψα τίποτα αντίστοιχο για σένα, όλα καλά συνεχίζουμε.
Δεν πολυ-βλέπω Mega, δεν ήξερα αν όντως συνέδεσε τον συριζα με την Μαρφιν. Εγώ αυτό που λέω το λέω βασιζόμενος σε βίντεο από κάμερα ασφάλειας που ΔΕΝ έχει βγεί στα ΜΜΕ και δείχνει ξεκάθαρα τους φονιάδες να βγαίνουν από το μπλοκ του συριζα. Δεν υποστηρίζω πως ήταν κομματική απόφαση του συριζα αυτό που έγινε, αλλά πως το κόμμα αυτό δεν μπορεί να ελέγξει ούτε τα μπλοκ του ούτε κάποιες συνιστώσες και στελέχη του του που δεν φαίνεται και να τους πολυ-ενοχλούν κάτι τέτοια. Εκείνο το παληκάρι ο Αμυράς για παράδειγμα δεν νομίζω και να πολυστενοχωρήθηκε για τους καμμένους εκείνο το απόγευμα…
Τώρα, σχετικά με την προβολή των απόψεων, τα πράγματα είναι απλά:
Σε ένα κανάλι που είναι δημόσιο και χρηματοδοτείται με χρήματα κάθε πολίτη που πληρώνει ρεύμα, θα πρέπει να υπάρχει αναλογική παρουσίαση αν δεχτούμε πως χρειαζόμαστε ένα δημόσιο κανάλι.
Προσωπικά δεν το δέχομαι, γιατί ειδικά με τις νέες τεχνολογίες είναι ένα περιττό έξοδο. Ας φτιάξει η ανταρσία ένα κανάλι στο youtube, να βάλεις και εσύ ένα λινκ εδώ και κάθε ενδιαφερόμενος θα μπορεί να ακούει τις θέσεις του κόμματος όποτε και όπου θέλει, χωρίς οικονομική επιβάρυνση του κρατικού προϋπολογισμού.

Ξέχασες τον Γκοτζαμάνη, πιθανότατα να πρέπει να απολογηθώ και για αυτόν;
Toυλάχιστον παλιότερα με καμία σπόντα για τα Chicago boys που συμβούλεψαν τον Πινοσέτ στα οικονομικά δεν είσασταν τόσο εκτός θέματος… :roll:

Ως προς το “χαώδες άλμα λογικής” που μου προσάπτεις πιό πάνω: Φοβάμαι τα χειρότερα eNick. Γιατί αυτές οι κουβέντες δεν γίνονται από χαβαλέδες σε κανένα καφενείο αλλά από βουλευτές του 2ου κόμματος σε εκλογική δύναμη που μας προειδοποιεί κιόλας πως την άνοιξη λέει θα κυβερνήσει -λες και το να γίνονται εκλογές κάθε 9 μήνες είναι δείγμα ομαλότητας!
Η ανευθυνότητα τους δεν έχει όρια. Τι να το κάνω εγώ αν “πήραν αποστάσεις” από τον Παναγούλη, όπως είχαν πάρει και από τον Αμυρά, όπως διέψευδαν και κατόπιν εορτής την κάθε παπαριά που έλεγαν για το χέρι που θα βάλουν στις καταθέσεις. Ποιόν πείθουν;
Γράφεις πως δεν σε πείθει η ιδεολογική πλατφόρμα τους. Υπάρχει άλλη πέρα από τον οππορτουνισμό σε αυτό το συνωθύλευμα πασόκων, κομμουνιστών, χουλιγκάνων και διάφορων ευνοημένων του πελατειακού κράτους; Λογικό είναι να μην σε πείθει.
Αυτό που με εντυπωσιάζει είναι το πόσο εσυ δεν τους φοβάσαι και είσαι τόσο άνετος ενώ είμαι σίγουρος πως βλέπεις όλα όσα λέω. Σου αρκεί απλά πως δεν είναι στο 100% όπως η ΧΑ;
Για φαντάσου τους και με την αλαζονεία της εξουσίας… [-X