ΣΥΡΙΖΑ και Τσίπρας

Εσύ πώς και είδες τέτοιο βίντεο; Και γιατί δεν βγαίνει στα ΜΜΕ;
Μα στ’ αλήθεια πιστεύεις πως υπάρχει άμεση σχέση του ακτιβιστικού αναρχικού χώρου με τον συριζα;

Ο Γκοτζαμάνης δεν ανήκει στη νδ, όλοι οι παραπάνω που σου παρέθεσα ανήκουν όμως και είναι αυτοί που νομοθετούν στην ελληνική βουλή με την ψήφο σου.
Η ψήφος δεν είναι αρνητικό πράγμα, δεν υπάρχει ψηφοδέλτιο που να γράφει μείον μία ψήφος στο συριζα. Αυτούς επέλεξες και είναι δικαίωμά σου, το μόνο που έκανα πιο πάνω είναι να σου δείξω ότι όλα αυτά που καταλογίζεις στον συριζα, τα κάνει η νδ σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα.
Αν έβγαινες και έλεγες, δεν γουστάρω συριζα με τίποτα και θα κάνω ό,τι μπορώ για να μην βγει, ακόμα και να ψηφίζω κόμματα που δεν με εκφράζουν ιδεολογικά, θα ήταν κατανοητό. Το να συκοφαντείς το συριζα με άκυρες εξισώσεις με τη χα δεν μπορώ να το δεχτώ.

Δηλαδή τι περιμένεις να γίνει αν βγουν στην εξουσία; Να κολεκτιβοποιήσουν την αγροτική παραγωγή, να γκρεμίσουν τις εκκλησίες και να καταργήσουν το θεσμό της οικογένειας;
Μπορείς να τους προσάψεις τόσα και τόσα, αλλά να τους κατηγορήσεις ότι προκαλούν κοινωνική βία μου φαίνεται αστείο. Και πολύ περισσότερο όταν υπάρχει κόμμα στη βουλή, του οποίου οι βουλευτές αποκαλούν τους μετανάστες “ανθρώπινα σκουπίδια”, λένε στους γκει “είστε οι επόμενοι” και τόσα άλλα περιστατικά. Και πιάνεσαι από μια μαλακία που είπε ένας του συριζα στη βουλή για να τους βάλεις στο ίδιο ζύγι. Ε, δεν γίνεται, πώς να το κάνουμε.

Εμένα δεν με πείθουν ως διαχειριστές της εξουσίας, όπως δεν θα με έπειθε και κανένα άλλο κόμμα. Εσένα σε πείθει περισσότερο το συνονθύλευμα χουντικών, βασιλοφρόνων, πρώην τεταρταυγουστιανών κλπ. που είναι η νδ; Είναι λιγότερο διεφθαρμένοι από άλλους πολιτικούς; Λιγότερο ιδιοτελείς; Περισσότερο ‘πατριώτες’;

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν εφαρμόσεις τα ίδια κριτήρια με τα οποία παρουσιάζεσαι εδώ πέρα ότι κρίνεις τον συριζα, δεν θα έπρεπε να ψηφίσεις νδ με τίποτα. Αν η απέχθειά σου σε αυτό το κόμμα είναι ιδεολογική ή στο επίπεδο της πολιτικής-οικονομικής διαχείρισης, τότε γιατί δεν την εκφράζεις με τα ίδια μέσα και προσπαθείς να τους ταυτίσεις με την χα λες και περιμένεις ότι θα ξεθάψουν τα κονσερβοκούτια μόλις βγουν πρώτο κόμμα;

Έλα ντε :!:

Πω ρε φίλε, πλέον η άποψη μου για τις έκλογές προσεγγίζει αυτή του αναρχικού χώρου, αλλά όταν βλέπω ανθρώπους να προβλέπουν βιβλικές καταστροφές “έτσι και βγει ο σύριζας στην εξουσία”, ε του πούστη, θα τον ψηφίσω δαγκωτό στις επόμενες.

Just for destruction’s sake :!: :lol:

Είναι όντως δελεαστικό… =Ρ

Πραγματικά όμως δε νομίζω ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με τις κυράτσες και τους παππούδες που πιστεύουν ότι “ο ΣΥΡΙΖΑ θα μας πάρει τα σπίτια!”, εδώ έχουμε να κάνουμε με το φίλο μας το Mule ο οποίος στην “υπέρτατη απειλή εναντίον του καπιταλισμού” συμπεριλαμβάνει απ’ όσο θυμάμαι και τις πολιτικές ΠΑΣΟΚ της δεκαετίας του '80, δηλαδή την σοσιαλδημοκρατική διαχείριση του καπιταλισμού. Επομένως λογικό είναι να ανησυχεί! Αν (ή μάλλον… όταν) ο ΣΥΡΙΖΑ αναλάβει την πολιτική εξουσία, πιθανότατα θα εφαρμόσει απλώς μια παραλλαγή της κλασσικής διακυβέρνησης ΠΑΣΟΚ Ανδρέα Παπανδρέου και για τον περισσότερο κόσμο δε θα τρέχει και τίποτα (same old shit), αλλά για τον Mule θα είναι κι αυτό ένα είδος καταστροφής!

Με λίγα λόγια, οι φόβοι του είναι μέχρι ενός σημείου δικαιολογημένοι! :razz:

Νομίζω είναι πραγματικό δίλημμα για τον μέσο αριστερό το τι θα κάνει στις επερχόμενες (και ίσως επικείμενες) εκλογές.

Και στις προηγούμενες δηλαδή, αλλά τώρα που είδαμε και λίγο καλύτερα το (μπιμπικιασμένο) πρόσωπο του Σύριζα ακόμα περισσότερο.

Αυτή είναι μια εύλογη πρόβλεψη, αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει η δυνατότητα δανεισμού που υπήρχε τότε, επομένως είναι λίγο δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο.

Είδες, θα με φάει η περίεργεια about what’s gonna happen, οπότε το κίνητρο όλο και αυξάνεται. :lol:

Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ για να μου παρουν τα σπιτια. Στις επομενες εκλογές θα ψηφίσω ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ανάλογα ώστε να επαναφέρουν τα χαρατσια για τα σπιτια και να τα πληρώνουν τα κοροιδα οι ΣΥΡΙΖΑΟΙ

Λοιπον για να τελειωνει και η μαλακια με τα μπλοκ του συριζα από τα οποια πεταγονται τυποι με μολοτοφ, ειλικρινα αν δεν ξερετε μη γραφετε αστεια πραγματα.

Τα μπλοκ του συριζα αποτελουνται από κατι τυπους με κασκολ και τραγιασκες που όχι καδρονι, ουτε μυγοσκοτωστρα δεν μπορουν να κρατησουν. Η εννοια περιφρουριση ειναι κατι ξενο γιαυτους, διοτι πολυ απλα δεν εχουν τον κοσμο να κανουν κατι τετοιο. Δεν το λεει η καρδουλα τους, δεν το ξερουν και δεν τους ενδιαφερει να το μαθουν. Σε κάθε περιπτωση δικαιωμα τους.

Οταν κατηγορειτε τον συριζα για βια, δεν διαφερετε σε τιποτα από τον βλαχοχουντικο στο χωριο (όχι ακριβως κι από τα καλυτερα στοιχεια της κοινωνιας μας) που οτιδηποτε δεν συμφωνει με τα πιστευω του το αποκαλει “συριζα”.

Και ελεος, εχει 700 σημεια σαν κομμα για να το κατηγορησετε, μεινετε σ’αυτα και μην επινοειτε/αναπαραγετε τις παπαριες του μεγκα.

Τελος, εννοειται πως όχι μονο ψηφιζουμε, κανουμε κι αγωνα υπερ συριζα μονο και μονο για τα οργισμενα τουιτς νεοφιλελευθερων οσο πλησιαζουν οι εκλογες και για τις κραυγες απογνωσης οτι καταστρεφουμε τη χωρα με την ψηφο μας.

Αυτό είναι θέμα φιλοζωικής αντίληψης φίλε, τα παιδιά αν ήθελαν θα σκότωναν ΕΠΤΑ Μ’ ΕΝΑ ΧΤΥΠΗΜΑ.

Σου τα λέω, επειδή τα ξέρω από μέσα, μιλάμε για θεοσκότεινους τύπους!

Ως προς το πρώτο ερώτημα, προφανώς ξέρω κάποιον που έχει κάμερα ασφαλείας στην περιοχή. Το γιατί δεν τον κατονομάζω και γιατί και ο ίδιος δεν έβγαλε το βίντεο στα ΜΜΕ είναι πολύ απλό: Φοβάται! Και αν και δεν μου αρέσουν οι φοβισμένες συμπεριφορές δεν μπορώ να τον κατηγορήσω αν κρίνω από τις εξελίξεις, οι φονιάδες απολαμβάνουν την ελευθερία τους, η υπόθεση πήγε στο αρχείο…
Ως προς το δεύτερο “ακτιβιστικός αναρχικός χώρος” είναι ο ευφημιστικός όρος που χρησιμοποιείς για τους φονιάδες αθώων εργαζομένων;
Δεν πιστεύω πως ο συριζα έχει μία ενιαία στάση απέναντι τους, πιστεύω όμως πως σίγουρα κάποιοι εκεί μέσα τους ανέχονται αρκετά ώστε να μην έκαναν τίποτα όχι μόνο για να τους εμποδίσουν τότε αλλά και για να μην συλληφθούν στη συνέχεια. Διαφωνείς;

Ο Γράκχος βάζει την κουβέντα μεν σε μία λογική βάση σχετικά με το πως θα κυβερνούσε μία ενδεχόμενη κυβέρνηση συριζα, παραγνωρίζοντας όμως το πόσο κακό στην οικονομία έκανε το πασοκ του '80. Και ο Chrisp σωστά του απαντά πως τώρα δεν θα υπάρχουν ούτε δανεικά ούτε κονδύλια σύγκλισης (γιατί με αυτά έκανε παιχνίδι το πασοκ τότε).
Αν τότε υπήρχαν κάποια περιθώρια για χαβαλέ (που και πάλι εγκληματικός ήταν), σήμερα δεν υπάρχει κανένα!

Εντάξει μωρέ γι’ αυτό έγραψα “παραλλαγή”. Επειδή δε θα ναι το ίδιο. Λέτε να μην το ξέρω ότι το ποτάμι πίσω δε γυρνά, ότι πάνε οι απατηλές αφθονίες των τιμημένων 80’s-90’s και όλα αυτά;

Όχι, όταν μιλάω για ακτιβιστικό αναρχικό χώρο εννοώ αυτό που λέει το όνομά του.
Αν έχεις αποδείξεις για τους υπεύθυνους των γεγονότων στη μαρφιν θα σου πρότεινα να τα καταθέσεις σε κάποιον εισαγγελέα αντί να κατηγορείς συλλήβδην ολόκληρους πολιτικούς χώρους δημιουργώντας εντυπώσεις.

Δεν έχει ενιαία στάση σίγουρα, σωστό είναι ότι κάποιοι συμφωνούν με πιο μαχητικές πρακτικές, αλλά όσον αφορά στην συγκεκριμένη πράξη περισσότερο πιστεύω ότι θα τους συνέφερε να βοηθήσουν στην αποκάλυψη των δραστών, παρά το αντίθετο, ειδικά στην τρέχουσα συγκυρία.
Στην τελική μπορεί να έχουν στοιχεία και να φοβούνται σαν τον φίλο σου.

Γνωρίζεις πράγματα βλέπω.
Πήγες στον εισαγγελέα να τα καταγγείλεις?

for the lols που λένε και τα trolls:lol:

double post υστέρα απο Επική τρολλική δήλωση του γαμιά βουλευτή του ΣΥ.ΡΙΖΑ Πέτρο Τατσόπουλου

Με μία προκλητική δήλωση ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και συγγραφέας Πέτρος Τατσόπουλος απαντά στα σχόλια που κάνει εναντίον του η Χρυσή Αυγή.
Σε συνέντευξή του στο περιοδικό Crash, που κυκλοφορεί την Παρασκευή, δηλώνει ευθαρσώς:
“Έχω πηδήξει τη μισή Αθήνα και αυτοί της Χρυσής Αυγής συνεχίζουν να με αποκαλούν αδερφή”.
“Δηλαδή, τι άλλο να πω; Τώρα, στα γεράματα, να βγάζω φωτογραφίες με τα παιδιά μου ή με τις συζύγους μου, για ν? αποδείξω ότι δεν είμαι “αδερφή” στους φασίστες που τους βολεύει, γιατί όταν είσαι κακός στην Ελλάδα πρέπει να είσαι σε όλα κακός. Δηλαδή, να είσαι και ηλίθιος και “αδερφή” και τραμπούκος και μοχθηρός και όλα” προσθέτει ο βουλευτής.

Ευτυχώς μένω Θεσσαλονίκη :smiley:

Κατουράει κιόλας?

Ύστερα από το τελευταίο σερί πως να μην τους ψηφίσεις?

Δαγκωτό! Μπορεί να είμαστε και συγγενείς, να μας χώσει και σε καμιά θέση.

σιγα το κατορθωμα, ο θανασαρας γαμησε την ευρωπη 6 φορες…

@νεορομαντικοεφτα, αυτο που λεει ο κρισπ ειναι αυτο που σκεφτεται ο μεσος ελληνας πλεον…προσωπικα αρνουμαι να δωσω ευκαιρια να με σωσουν αυτοι που με γαμησαν, καλυτερα να μη σωθω καθολου, ο μονος τροπος να δωσω ευκαιρια σε καποιον αλλο ειναι να ψηφισω συριζα… και αυτο θα ξανακανω…