ΣΥΡΙΖΑ και Τσίπρας

Πάντως είναι λάθος να ψηφίζουμε με βάση του να δώσουμε σε κάποιον άλλον μια ευκαιρία. Αν είναι έτσι αν τα σκατώσει ο ΣΥΡΙΖΑ (μία στο εκατομμύριο ρε αδερφέ :slight_smile: ) τί έχει μετά;

ε και εσυ τωρα, βιαζεσαι…κατσε να βγουμε πρωτα…:stuck_out_tongue:

παντως καλο ειναι να δουμε πως ειναι και μια διαφορετικης κατευθυνσης κυβερνηση, αν οντως ισχυουν οσα λενε για επαναδιαπραγματευση των ορων δανεισμου…

Μετά εχει ασφαλώς Στέφανο Μάνο.

Μπα. Για Μιχαλολιακο το κοβω

Αν ενας βουλευτης μπορει να πηδηξει την μιση Αθηνα τοτε μια πληρης κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ μεχρι που μπορει να φτασει;

χααχαχχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
Καλά λέω πως ειναι το κόμμα των trolls:D

To ίδιο κάνει.

:lol::lol::lol:

Να υποθέσω πως και για την πρίζα διαπίστωσες πως λειτουργεί χώνοντας μέσα τα δάχτυλα σου… :lol:

Και για να αφήσουμε τα στελέχη του συριζα να κατουρήσουν και λίγο και να πούμε τίποτα σοβαρό:

"Δεν γνωρίζω να υπάρχει προηγούμενο,
ευρωπαίου αρχηγού αξιωματικής αντιπολίτευσης (δημοσκοπικά στον προθάλαμο της εξουσίας) να ενισχύει “αδελφό” κόμμα που διεκδικεί την απόσχιση εδάφους ευρωπαϊκού κράτους-μέλους.

  • Ποιο εθνικό συμφέρον της Ελλάδας εξυπηρετεί το αβαντάρισμα της ανεξαρτησίας της Καταλονίας;
  • Πως εξυπηρετείται η διακήρυξη προθέσεων του ΣΥΡΙΖΑ περί συμμαχιών των κρατών του Νότου;
  • Πως θα αντιδρούσαμε στην Ελλάδα στην περίπτωση που ξένος πολιτικός αρχηγός ενίσχυε αποσχιστικές τάσεις εντός της ελληνικής επικράτειας;"

Eύλογα ερωτήματα πό την σελίδα “Παρατηρητήριο Δηλώσεων Τσίπρα - Κανέλλη και λοιπών παρανοικών” στο fb

Το 1821 πάντως αντιδράσαμε με μεγάλη ευφορία.

Αλί…μονό μας αν το 1821 επικρατούσαν απόψεις τύπου Mule, crabsody και σια 8)

Μήπως να φτιάξουμε καμιά σελίδα στο fb τύπου “Παρατηρητήριο Δηλώσεων Mule - crabsody και λοιπών παρανοικών”; :lol: :stuck_out_tongue:

Τίποτα προσωπικό 2 συνφορουμίτες… για να μην παρεξηγηθούμε :slight_smile:

@ crisp crabsody…
μετα εχει ή αποχη ή επιστροφη στο ακυρο… βασικα καλυτερα ακυρο μη χασουμε και την καυλαντα στο εκλογικο κεντρο…(οποιος ψηφιζει σε χωριο ξερει)…

@mule δε σε καταλαβαινω ρε φιλε, πειραζει να δοκιμασουμε και κατι αλλο δηλαδη?αφου το βλεπουμε οτι μ’αυτους δεν τραβαει… εδωσαν τη δυνατοτητα στον ελληνα να καταστρεψει την ιδια του τη χωρα φτιαχνοντας μια κοινωνια-λαμογιο…σχεδον ολοι εχουμε κλεψει μια φορα το κρατος, το θεμα ειναι οτι δεν υπηρξε η παιδεια να αποτρεψει τετοιες καταστασεις

Αύριο στα πρωτοσέλιδα

Dr Love: Μαζί τα φάγαμε!

:stuck_out_tongue:

Στα αρχίδια μου αν θες να φτιάξεις παρατηρητήριο δηλώσεων μου, δικαίωμα σου είναι, αν θέλεις να περάσεις έτσι το χρόνο σου… :slight_smile:
Τον πατριωτισμό μου όμως δεν σου επιτρέπω να τον αμφισβητείς κάνοντας άκυρες συγκρίσεις με το 1821![-X[-X[-X

Δόκτωρα το θέμα μου δεν είναι με το να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό. Ίσα-ίσα που αυτό που εγώ προτείνω να δοκιμάσει η χώρα, να απαλλαγεί από το μεγάλο κράτος που μας στραγγαλίζει είναι το πραγματικά διαφορετικό. Η πρόταση του συριζα δεν είναι παρά ένα αναμάσημα της πολιτικής του πασοκ της δεκαετίας του ΄80 και μάλιστα σε μία πολύ, πολύ δυσμενέστρη οικονομική συγκυρία.
Kαταλαβαίνω πως αυτά που γράφω μπορεί να μην τα πρόλαβες για να τα αναγνωρίζεις, αλλά ψάξτα!
Ποιό είναι το καινούριο; O Τσίπρας που μεγάλωσε σε κομματικές νεολαίες και αφισοκολλλησεις και δεν έχει δουλέψει μία μέρα στη ζωή του; Που κάτω των 40 χρονών μηχανικός (τρομάρα…) δεν μπορεί να αρθρώσει δυό σωστές κουβέντες στα αγγλικά;
Oι προερχόμενοι από το πασοκ συνδικαλιστές;
Οι πρώην συνεργάτες του Τσοχατζόπουλου;

Ποιό “καινούριο”; :-k:-k

Επίσης: Προσωπικά δεν έχω κλέψει ποτέ το κράτος! Αυτό με κλέβει συστηματικά!

Τότε εσύ γιατί αμφισβητείς τον πατριωτισμό των Καταλανών και επιπλήττεις τους συμπαθούντες προς αυτούς? [-X

@ mule, δεν εχεις αδικο για οτι λες για το συριζα, γνωστα ειναι ολα αυτα απλως θεωρω οτι ειναι η σωστη επιλογη αυτη τη στιγμη…
πιστευω οτι ειναι οι μονοι που μπορει να το παλεψουν παραπανω για καλυτερες συνθηκες δανεισμου…

εγώ θέλω να βγει ο σύριζα για να συνειδητοποιήσουμε ότι δε μπορεί να μας σώσει ούτε η “αριστερά” της προόδου, μπας και νιώσουμε και δούμε τι θα κάνουμε μετά… όσο πιο γρήγορα μας σωθούν οι σάπιες λύσεις, τόσο καλύτερα.

Mule δεν αμφισβήτω τον δικό σου συγκεκριμένα πατριωτισμό (αν χρειαστεί γίνεται κι αυτό βέβαια), αλλά της ιδεολογίας που λες ότι ενστερνίζεσαι. Αν αυτά ταυτίζονται, δεν μπορώ να ξέρω, ούτε έχει ιδιαίτερη σημασία αυτή την ώρα.
Και όπως ανέφερε ο ChrisP, γιατί αμφισβητείς τον πατριωτισμό π.χ. των καταλανών;

Κλασικά λες ό,τι σε βολεύει και κάνεις άκυρες συγκρίσεις για να “αποδείξεις” κάτι…

Πολύ σοβαρές αναφορές έχεις. Ούτε ο κραμπζοντι τέτοια εγκυρότητα.

Για να δούμε κι αυτόν που ψήφισες…

Είναι γιος του καρδιολόγου Κωνσταντίνου Σαμαρά και της Ελένης Ζάννα, εγγονός του παλιού Βουλευτή Θεσσαλονίκης Αλέξανδρου Ζάννα και ανιψιός του πρώην βουλευτή Μεσσηνίας της ΕΡΕ Γεωργίου Σαμαρά. Από το γένος της μητέρας του είναι δισέγγονος της συγγραφέως Πηνελόπης Δέλτα, κόρης του Εμμανουήλ Μπενάκη.

Το 1970 αποφοίτησε από το Κολλέγιο Αθηνών. Έκανε τις προπτυχιακές του σπουδές στα Οικονομικά στο Κολλέγιο Άμχερστ των Ηνωμένων Πολιτειών. Παράλληλα με τις σπουδές εργαζόταν σε Ελληνοαμερικανικό εστιατόριο. Έκανε μεταπτυχιακό Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΜΒΑ) στο Πανεπιστήμιο Χάρβαρντ.

Υπήρξε ενεργό μέλος της ΟΝΝΕΔ και [B]εξελέγη για πρώτη φορά βουλευτής Μεσσηνίας με τη Νέα Δημοκρατία (ΝΔ) στις Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1977 σε ηλικία 26 ετών[/B], ο νεότερος βουλευτής στην ιστορία του Ελληνικού Κοινοβουλίου.

Δηλαδή “μεγάλωσε σε κομματικές νεολαίες και αφισοκολλήσεις”, αν και ίσως να μην έκανε ούτε αυτό επειδή παραήταν γαλαζοαίματος, ενώ μπήκε στη Βουλή 26 χρονών.
Όταν τον ρώτησε ένας πολίτης για το βιογραφικό του αναφέρθηκε στην περίφημη πιτσαρία στην Αμερική που είχε “σκίσει” σύμφωνα με τα λεγόμενά του, άρα έχει κάποια ένσημα στα φοιτητικά του χρόνια, ίσως όχι όσα ο Τζήμερος και ο Μάνος βέβαια.
Πιθανότατα ξέρει καλύτερα Αγγλικά από τον Τσίπρα, αν και δεν τον έχω ακούσει ποτέ να μιλάει ξένη γλώσσα.
Για τα σκάνδαλα διαφθοράς επί νδ είναι ανούσιο να γράψω, ελπίζω να τα θυμάσαι.
Αλλά παρ’ όλα αυτά τον ψήφισες.

Άρα μήπως πάλι προβάλλεις στον Τσίπρα και στο συριζα κατηγορίες που ισχύουν πολύ περισσότερο στο κόμμα της επιλογής σου;

eNick είσαι μεγάλος αλήτης… Δεν αφήνεις τον άλλο ν’ αγιάσει…

[SPOILER]:stuck_out_tongue: :lol: εννοείται οτι μιλάω μεταφορικά! μη μου την πέσει κανα τζιμάνι και αρχίσει να με απειλεί με πόντους και καλάθια! #-o[/SPOILER]

Ο Αντωνάκης δεν είναι κρατιστής ρε παιδιά;

Και να’ταν μόνο ο Αντωνάκης, εδώ το ιερό τοτέμ των νεοφιλ., η Θάτσερ, ήταν για πρώτη φορά υποψήφια 25 χρονών.
(φαντάζομαι καμία σχέση με κομματικές νεολαίες κλπ)