ΣΥΡΙΖΑ και Τσίπρας

Δεν ειναι ακριβως το ιδιο…βασικα εδω μιλαω για τον Τσιπρα σαν προσωπικοτητα και δευτερευοντως για τον Συριζα!

Τι να αλλάξει το πιαδί, άσχετος είναι, δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα :lol:

Η όλη φάση είναι ένα καλό marketing του Αλαβάνου για να κλέψει καμμιά ψήφο από το Πασόκ.

Νομίζετε ότι ο Τσίπρας παίρνει αποφάσεις :lol: :bounce: :lol3: .

Έκανε συμβούλιο ο Σύριζα να πάρει αποφάσεις για κάποια ζητήματα και τυχαίως έλλειπε ο Τσίπρας(υπεύθυνος ήταν ο Αλαβάνος), τον στείλανε

στην επαρχία να κάνει βόλτες:lol:

Χαχαχαχαχα!
Γελασαμε ρε!

Μονο που ο Τσιπρας, ομορφε, ειναι προεδρος του ΣΥΝ. Οχι του ΣΥΡΙΖΑ. Εκει προεδρος παραμενει ο Αλαβανος. Η ημιμαθεια ομως βασιλευει.

Σαν προσωπικοτητα, ειναι απο τις πιο ελπιδοφορες της Αριστερας τα τελευταια χρονια. Δεν βλεπω ομως τον λογο να υπαρχει ξεχωριστο thread. Μπορουμε να πουμε ο,τι θελουμε γι αυτον στο τοπικ για την ανοδο του ΣΥΡΙΖΑ.

Πολύ μεγάλες οι διαφορές…χάσμα:lol: Ο Τσίπρας παίρνει αποφάσεις…

Εσύ που τα ξέρεις όλα ψήφισε Σύριζα:wink:

Είναι η ελπίδα μας:| Και έλεγα πως θα σωθεί η Ελλάδα, βρέθηκε η λύση :yahoo:

δεν ειπε κανεις οτι θα σωσει την ελλαδα ο τσιπρας…απλα ειναι κατι πολυ καλυτερο απο το να ψηφισει καποιος πασοκ…

Εσύ metzikof είσαι τόσο πολιτικοποιημένος πια που ξέρεις πως παίρνονται αποφάσεις στα κόμματα? Εάν ναι μπράβο σου που ασχολείσαι και που εκφράζεις μια σοβαρή άποψη. Εάν πάλι όχι …

Kαλά κάτσε πρώτα να φτιάξει πρόγραμμα, που δεν έχει και μετά βλέπουμε. Σίγουρα στο Πασόκ η κατάσταση δεν είναι

ότι καλύτερο επειδή υπάρχη διάσπαση αλλά από το να ψηφίσω ΣΥΝ και να βγαίνει συνέχεια η δεξιά προτιμώ να

ψηφίσω Πασόκ. Πολλοί Βενιζελικοί για σπάσιμο δηλώνουν ΣΥΝ όπως και κάποιοι μη ικανοποιημένοι Δεξιοί. Όταν

θα έρθει η ώρα της κάλπης 'ομως η κατάσταση θα είναι πάνω κάτω η ίδια με κάποια άνοδο του ΣΥΝ :wink:

Δεν είμαι πολιτικοποιημένος, ούτε έχω να κερδίσω κάτι από κάποιο κόμμα. Ρεαλιστής του κερατά είμαι και ξέρω ότι στην Ελλάδα η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει λόγω της νοοτροπίας του κόσμου. Μόνο με θαύμα.

Α! Και οι αποφάσεις στα κόμματα πάντα παίρνονται από και για τους λίγους.

:-k :-k :-k

δηλαδή τι διαφορά εχει το πασοκ από τη “δεξιά”?Τπτ οτι κάνει η νδ θα τ έκανε κ τ πασοκ. Ουτως ή άλλως δεν χαράζουν αυτοί πολιτική… Ότι τους λένε οι από πάνω κάνουν.Η κατάσταση καλυτερεύει με την άνοδο του ΣΥΝ

Βασικά λάθος δικό μου, εννοώ παρά να βγαίνει η δεξιά.

Συμφωνώ μαζί σου, τώρα πια τίποτα. Απλά το Πασόκ θα δώσει έστω και κάτι στον κόσμο, η δεξιά αποκλείεται.

Και μην ξεχνάς το Πασόκ έφτιαξε κάποια πράγματα στην Ελλάδα (δεν μιλώ για την τελευταία 4ετία Σημίτη -

αυτή ήταν τραγική) Τώρα εάν κάποιο αλλο κόμμα κάνει την διαφορά και σπάσει το κατεστημένο μακάρι,

αλλά δεν το βλέπω.

Ναι αλλά ξέρεις εμείς είμαστε ο κόσμος...Το να λες ότι η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ δεν είναι ρεαλισμός. Τα πράγματα αλλάζουν, είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο. Στάσιμα δεν μένουν ποτέ. Τέλος πάντως μεγάλες συζητήσεις αυτές που φεύγουν από το θέμα του τόπικ. Πάντως ο μόνος τρόπος να δούμε τι γίνεται τελικά στην πραγματικότητα με την πτώση του δικομματισμού και την άνοδο του ΣΥΡΙΖΑ , είναι στις εκλογές.

Οτι θα ανέβει ο Σύριζα, θα ανέβει αλλά και πάλι η δεξιά θα βγει εκτός και αν ενωθούν ΣΥΡ Πασόκ.

Βλέπεις οι δεξιοί είναι κολλημένοι και ενωμένοι, οι αριστεροί όχι τόσο.

Ο Τσιπρας ειναι αρκετα εξυπνος, για τις ικανοτητες του δεν παιρνω ορκο γιατι δεν τον εχω δει στις πραξεις. Εμενα πιο πολυ με νοιαζουν οι ιδεες και οι προθεσεις του. Οι οποιες οπως εχω ξαναγραψει εδω δε με ικανοποιουν.
Οσο για το αν θα κανει καμια διαφορα στην πολιτικη σκηνη της Ελλαδας, σαφως και δεν θα κανει. Δεν λεει τιποτα το πρωτοτυπο, περαν του οτι ειναι δυσκολο να βρεθει σε θεση ωστε να κανει πραξη οσα λεει.

ασε…το πασοκ σε καμια περιπτωση δεν ηταν τιποτα το σπουδαιο…1 καρο βρομιες ειχε και εχει εκει μεσα…δεν ηταν μνο η 4ετια του Σημιτη το προβλημα…

metzikof είσαι μεγάλο αγόρι και αποκαλείς ακόμα το ΠΑΣΟΚ “αριστερά” ?

Oχι ο Σημίτης το οδήγησε προς τα δεξιά γι΄αυτό και έπεσε.

Να μου πεις εσύ πιο κόμμα από το 30(αν και μέχρι το 81 στην ουσία δεξιά είχαμε) και μετά αξίζει και τι έχει κάνει για την Ελλάδα, ο κόσμος μόνο με το Πασόκ

έφαγε, μην το ξεχνάς. Λογικό είναι όταν είσαι πολλά χρόνια στην εξουσία να κορεστείς και κάποια λαμόγια να αρπάξουν κάποιες ευκαιρίες.

Οχι απο τοτε που ξεκινησε το ΠΑΣΟΚ ηταν δεξια. Εχεις λαθος