Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Όταν οι Paradise Lost έβγαλαν το “Gothic” το 1991, όντας όχι πολύ γνωστοί στον κόσμο, δεν είχαν συμφωνικά γυναικεία φωνητικά; Ναι. Έφαγαν κράξιμο από μάτσο μεταλάδες; Ναι. Συνέχισαν αυτό που έκαναν; Μπορεί να μην έβγαλαν ξανά κάτι αντίστοιχο, αλλά ναι. Σήμερα είναι αυτοί που είναι και είναι κι από τους πρώτους που τόλμησαν να βάλουν στη μουσική τους κάτι που κάποιοι θα έκραζαν γιατί είναι στενόμυαλοι. Το ίδιο ισχύει και για όλες τις μπάντες που έχουν βγει από τότε, με γυναίκες στα φωνητικά ή σε άλλες θέσεις. Ακόμη και γυναίκες καλλιτέχνιδες που κάποιοι θαυμάζουμε λίγο παραπάνω, όπως η Myrkur, δέχτηκαν ως και hate messages στις ιστοσελίδες τους. Λοιπόν, για εμένα, όποιοι κράζουν ότι οι γυναίκες δεν είναι για τη μέταλ είναι ανάξιοι λόγου. :clown_face:

7 Likes

Δηλαδη ενα μεταλ συγκροτημα οπου ο τραγουδιστης να ειναι αντρας τενορος δηλαδη?

Μάλλον δεν έχεις ακούσει τους Powerwolf, γιατί ο Attila άνετα θα μπορούσε να τραγουδήσει και όπερα.

Εχω ακουσει πολλα συγκροτηματα με τραγουδιστες που εχουν την ικανοτητα η που χρησιμοποιουν τενορους (Therion πχ), το θεμα ειναι στυλιστικο, οπως πχ βαζουμε μια κοπελα frontwoman με βικτωριανα φορεματα να ειναι κεντρικο προσωπο και 4 μεταλλαδες απο πισω να παιζουν συμφωνικο μεταλ, θα μας φαινοταν αστειο το αντιστοιχο με εναν αντρα ντυμενο Παβαροτι πχ να εχει τον κεντρικο ρολο στην μουσικη της μπαντας, ακομα και σαν ηχος. Τα “οπερετικα φωνητικα” οταν αναφερομαστε σε μεταλ μας φερνουν αυτονοητα στο μυαλο σοπρανο, οχι τενορο.

🚨 ΑΛΛΑΓΗ ΧΩΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΩΝ BLACK ANGELS ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ 🚨

Σεβόμενοι το εθνικό πένθος, έχουμε αυτές τις ημέρες περιορίσει τις δημόσιες ανακοινώσεις, αλλά και τις δραστηριότητές μας στο ελάχιστο, προσπαθώντας ταυτόχρονα να επηρεάσουμε στον μικρότερο δυνατό βαθμό το δίκτυο συνεργατών μας που φυσικά επεκτείνεται και εκτός Ελλάδος. Κάποιες εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν κανονικά, καθώς τα logistics τους καθιστούν τον επαναπρογραμματισμό τους αδύνατο (πχ συγκροτήματα που έχουν ταξιδέψει από το εξωτερικό). Ευελπιστούμε στην κατανόησή σας σε αυτό, ενώ η οδύνη μας και ο σεβασμός μας στις μνήμες και τις οικογένειες των θυμάτων είναι δεδομένος.

▶ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΧΩΡΟΥ: Η συναυλία των @theblackangels στην Αθήνα μεταφέρεται στο αγαπημένο @fuzzlivemusicclub, λόγω τεχνικών λεπτομερειών που αφορούν στο συγκρότημα, παρά τις προσπάθειες του τεχνικού προσωπικού του νεοσύστατου και πολλά υποσχόμενου χώρου EON Athens, στον οποίον δεσμευόμαστε να επιστρέψουμε σύντομα για ακόμη περισσότερες εκδηλώσεις!

🎟️ Φυσικά τα ήδη αγορασμένα εισιτήρια ισχύουν για το νέο χώρο, ενώ η προπώληση συνεχίζεται μέσω του viva.gr και του δικτύου καταστημάτων του.

🙏 Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη και την στήριξη!

2 Likes

Ευτυχώς!

@eviL @entername τι λέει;

6 Likes

Camel 25/5/2023 Fuzz, ναι ειδα και το topic μετα.

1 Like

καλα νταξ απο τωρα εκει.
Στο Λονδινο ΕΣΠΕΙΡΑΝ.

2 Likes

Ω ΝΑΙ!!! Θα ήταν κρίμα να μη περνούσαν, δε κατάφερα το 2017 να είμαι Αθήνα, οπότε από τώρα εκεί!

2 Likes

ιδιαίτερη και φορτισμένη βραδιά χθες στο Temple με τα δύο σχήματα να ταιριάζουν (δυστυχώς) με τη μαυρίλα των ημερών αλλά αυτό τελικά να λειτουργεί λυτρωτικά για όσο έπαιζαν…

δυο βιντεάκια:
SYLVAINE – nowhere, still somewhere @Temple (3.3.2023)

EUPHROSYNE – pale days @Temple (3.3.2023)

3 Likes

Οριακά συγκινητική η Sylvaine στο χθεσινό λάιβ, σε μια ουτως ή άλλως βαριά κ συναισθηματικα φορτισμένη ατμόσφαιρα.

Αν κ, για μένα, η μεγαλη αποκάλυψη ήταν η Euphrosyne, που τους έβλεπα πρωτη φορα κ με κέρδισαν πλήρως.
Συνολικά, ομορφο, αρκετά ιδιαίτερο λάιβ, που μαλλον το χρειαζόμασταν, σε μέρες σαν αυτές που ζουμε.

4 Likes

facebook_1677932568688_7037759284580698005

ΚΑΛΗΣΠΕΡΕΣ.

5 Likes

Πολύ ωραία εμφάνιση χτες από τη Sylvaine. Ήταν όπως ακριβώς τη θυμόμουν, μία μικροσκοπική κοπέλα με μεγάλες δυνατότητες. Έπαιξε και καινούρια και παλιά της τραγούδια, στα οποία έχω μια παραπάνω αδυναμία. Χαίρομαι που είχε μεγαλύτερο κοινό σε σχέση με την προηγούμενη φορά που έπαιξε, το 2017.

Sacramentum/Bewitched στο Κυτταρο

Ο,τιδήποτε με παραπέμπει σε Storm of the Light’s Bane έχει κερδισμένη την συμπαθεια μου, ειδικά όταν τιμάει αυτό το υφος με κομμάτια όπως αυτά του ντεμπουτου των Sacramentum.
Υποβλητικοι, επικοι κ τίμιοι χάρισαν μεγάλες στιγμές σε όσους δώσαμε το παρον, κ σε σημεία ήταν πραγματικα σαρωτικοι (Blood Shall Be Spilled και Obsolete Tears χαρακτηριστικά παραδείγματα).

Όσον αφορά την σατανιασμενη αλητεία των Bewitched, που προηγηθηκε των Sacramentum:

Εδώ δεν έχει, ουτε περιγραφες, ουτε επιθετικούς προσδιορισμους εκθειασμου, ουτε τιποτα.
Πολυ απλα γκρεμισαμε το Κυτταρο (κ εκείνοι μαζί μας) κ ολα πήγαν όπως ΕΠΡΕΠΕ.

Μας το χρωσταγαν αυτό το λάιβ εδώ κ 27 χρόνια, απ όταν μπαχαλεψαν το Συμπαν (κ τα εφηβικα μυαλά μας) με το Diabolical Desecration (το φυλάω ακόμα εκείνο το βινυλιο, κι ας έχει διαλυθεί το στερεοφωνικο μου εδώ κ χρονια).

Κ για το τέλος, κάτι ασχετο με το λάιβ κ απόλυτα σχετικό με το ποσο για το πουτσο ειναι κατι παλικαρακια, που γίνονται λιώμα από ξυδια ή ο,τιδήποτε κ μετα χωρίς να καταλαβαίνουν Χριστό καταλήγουν να ενοχλουν κοπέλες κλπ
Αναφέρομαι σε σκηνικό που έγινε μπροστά μου κ αναγκάστηκα να παρεμβω - όταν δέχτηκε τέτοια ενόχληση μια κοπελα που έτυχε να είναι δίπλα μου (κ ναι, ηθελε να παίξουμε κ ξυλο το αρχιδι).

Ελπίζω πραγματικα, τέτοιες μαλακίες, με άμεση παρεμβαση όλων μας να σταματήσουν ΧΘΕΣ

24 Likes

Ας μην ανοίξω το στόμα μου για μερίδα του κοινού στο λάιβ αυτό. Όπως τα λες.

3 Likes

πήγε κανείς χθες στους Black Angels στη Θεσσαλονίκη;

9 Likes

13/06 An Club!

9 Likes

2 Likes

Σορυ ρε παιδες… αλλα τι παιζει φετος; εχουν τρελαθει ολοι οι διοργανωτες. Σκανε συνεχεια ανακοινωσεις και δε ξερω πλεον που να πρωτοπαω και τι να πρωτοδω. Εκει που λεω πως εκλεισα για φετος, σκανε κατι Agnostic Front, κατι TSOL, κατι Ghost τελευταια στιγμη. Για να μην αναφερθω στα σαπορτ που περιμενουμε για το release. Και κατι τελευταιο που μου εχει κανει εντυπωση. Απο ποτε εχει να προστεθει 2η μερα εξ’αιτιας καποιου sold out? Εκτος των Arctic Monkeys (απο τις λιγες μερες που δεν με ενδιαφερουν), 2η μερα προστεθηκε και στους Palaye Royale, κατι μη αναμενομενο κατ’εμε.

3 Likes