Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Όντως υπέροχοι The Black Angels για μια ακόμη φορά χθες βράδυ. Αν με το ζόρι πρέπει να συγκρίνω τις προηγούμενες φορές ίσως ένα τόσο δα τσικ πιο κάτω γιατί η τελευταία δουλειά με κούρασε κάπως αλλά και πάλι μαγεία. Εξαιρετικοί και οι The Steams σε εμφάνιση επιπέδου headliner.

Δυο βιντεάκια:
THE BLACK ANGELS – manipulation @Fuzz (7/3/2023)

THE STEAMS – black sand @Fuzz (7/3/2023)

3 Likes

Εγώ ξενέρωσα γιατί βιαζομουν (άδικα, όπως διαπίστωσα μετά) να προλάβω το τρένο και δεν ρώτησα για το υπέροχο φούτερ που ζαχαρωνα. Μετά ξενέρωσα ακόμα περισσότερο όταν είδα ότι δεν το έχουν στο site…

4 Likes

2 Likes

2 Likes

NAIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII is it a complete sentence?
απωθυμενο μιας και δε τις πετυχα εξω απο χαζομαρα !

1 Like

primitive εγγύηση! :wink:

Nightrage/Sarissa/Aetherian
at The Temple

Οι Aetherian είναι πάντα τίμιοι κ με δυνατα τραγουδια στο melodeath τους(κι ας μην με ενθουσιάζει η σκηνική τους παρουσία).

Oι Sarissa , με όλη τους την θαυμαστή ιστορία, ειναι απείρως μακριά από την φάση μου, ωστόσο δεν μπόρεσα να μη συγκινηθώ με το ποσο το ζουσαν, με τον ειλικρινεστατο φόρο τιμής που απέδωσαν στον εκλιπόντα κ φυσικό ηγέτη της μπάντας, Δημήτρη Σελαλμαζιδη, κ με τον πολυ κ ζεστό κόσμο που ηρθε να τους τιμήσει.

Οι Nightrage ειναι από τις πιο αγαπημένες μου melodeath μπάντες, (ηδη από το ντεμπούτο τους) .

Κι ενώ ο Μάριος (as in η ακλόνητη ψυχαρα που κρατάει την μπάντα ζωντανή εδώ κ πανω απο 20 χρόνια) έχει κερδίσει απόλυτα το δικαίωμα να υπολογιζουμε το συγκρότημά του ως ένα από τα πιο αυτοφωτα κ σταθερά της σκηνής, ταυτόχρονα τυχαίνει να τους έχει κρατησει τοσο ψηλά (σε ποιοτητα κ μουσική ειλικρίνεια), ώστε να μπορουμε(αν θέλουμε) να μιλάμε κ για την πιο αξιόλογη αδερφικη μπαντα των μεγάλων At The Gates (χωρίς προφανως αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουν την δική τους ταυτότητα).

Σημερα, στην πεμπτη φορά που τους βλέπω, ήταν καλυτεροι από ποτε, με το τωρινό τους line up να θερίζει, κ τον Ronnie Nyman στα φωνητικά, να υπενθυμίζει για άλλη μια φορά ότι είναι το καλυτερο πραγμα που έχει συμβεί στην μπάντα απο την εποχή του Lindberg.

Συνολικά, ένα λάιβ ιδιαίτερα θερμό κ συγκινητικό, με κόσμο που στήριξε κ ευχαριστηθηκε κάθε του λεπτό
(κ φάνηκε απειρα, ποσο το χρειαζόμασταν, εν μέσω όλων όσων συμβαίνουν ).

10 Likes

Nova Twins μαζι με Disturbed

1 Like

Δυνατό

Άσχετο με Disturbed αλλά δυνατό

6 Likes

Δεν ξερω αν ειμαι 32 και ηδη εχω γεράσει, αλλά ή εγω ειχα υψηλες προσδοκιες ή φετος θα πρεπε να γελαει ο κοσμος…

Με γρήγορη ισως λαθος σκεψη ,οι μονοι πραγματικοί headliners ειναι οι ghost
και οι arctic και πραγματικα δευτερο ονομα δεν εχω δει ακομα.

Πριν μερικα χρόνια, ακομα ισως και περυσι, οτι ονοματα βλεπουμε θα ηταν δευτεροτριτα στη πραγματικότητα και ισως ίδια μερα. Βλεπε parkway με disturbed. Φοβαμαι να μαθω τι θα ηταν η δεύτερη μερα που γεμισαν οι arctic.

Οι διοργανωτές ή δν το σκεφτηκαν καλά φέτος ή ζοριζονται με αυτα που ακούμε στην Ελλαδα πια

1 Like

Το υποτιμάς λίγο. Πέρα από Αρκτικ και Ghost, έρχονται Helloween, Deep Purple, Guns, Black Keys, Prodigy, Robbie Williams, Florence, Imagine dragons που είναι όλοι επιπέδου headliner και στο εξωτερικό. Πλας Ροζαλία που είναι επίσης επιπέδου headliner. Εκτός αν μιλάς για μέταλ σκέτο?

Εμένα αυτό που μου λείπει είναι μια “κανονική” διοργάνωση. Ένα φεστιβάλ 3-4 ημέρες σερί, με 3-4 σκηνές και φουλ πρόγραμμα όλη μέρα. Άντε να δούμε αν κάποιος διοργανωτής θα καταφέρει να κάνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα.

7 Likes

Εν μέρει αναφερεις ενα απ αυτα που προσπαθώ να πω… υπάρχει μια προσπάθεια να απλωθουν ονοματα. Γιατι αν τα παρεις συνολικα οντως υπάρχουν ονοματα, αλλα είναι σε 10 διαφορετικά μερη σε διαφορετικες διοργανωσεις… ίσως για να μοιραστει το μεριδιο, ισως ολοι χτύπησαν τίμια ενα καλο ονομα, οπως και να χει ομως δυσκολευει τον κοσμο.

Τα ονοματα που αναφερεις δεν τα αναφέρω διοτι θεωρω πως ειναι και λιγο “ξεπερασμενα”. Τα εχουμε δει οοοολα μεσα σε 3 χρονια. Και κάποια παραπάνω απ μια φορα μεσα σε 8 χρόνια. Οπως και αυτοι που ανεφερα εγω.

Αυτο το πεπατημένο με ενοχλεί. Αλλα αν δεις δευτερης ταχύτητας φεστιβαλ δν θα δεις ουτε καν σαν 3ο ονομα ποσο μαλλον χεντλαιν τα περισσότερα που αναφερουμε. Δν υπάρχει ουτε deep purple ουτε helloween ουτε amon amarth. Ο μονος που ειναι πράγματι headline ειναι ο robbie.

Η ροζαλια πχ ειναι σε τρίτης ταχυτητας. Εγω θα θεωρούσα χεντλαιν lizzo ή sza που βλεπεις παντου. Η ροζαλια οχι. Απλώς νιωθω οτι ισως σαν αγοραστικο κοινο, εχουμε μεινει πάλι πισω στα ακουσματα μας. Οτι στη τελικη μηπως δν μας φταινε οι διοργανωτές;

1 Like

Ghost, Parkway Drive, AM, Imagine Dragons, Florence, Rosalia είναι εντελώς σύγχρονοι καλλιτέχνες + ο,τι άλλο που θα έρθει 2ο-3ο όνομα.

6 ονόματα είναι μια χαρά για την Ελλάδα και σε τέτοιο level. Συμφωνώ για το σχόλιο παραδοσιακού φεστιβάλ 3-4 ημέρες, αλλά είμαστε στην Ελλάδα και αυτά κανονίζονται πολύ δύσκολα και οικονομικά και λογιστικά, αφού και λεφτά δεν έχουμε και παίρνουμε ημερομηνίες με βάση τις άλλες χώρες που παίζουν.

4 Likes

Μόνο Wu-Tang.

1 Like

Κοίτα να πας πρώτα :stuck_out_tongue:

Κατα τη γνωμη μου τα φετινα 6 τοπ ονοματα ειναι πολυ πεσμενα αν τα συγκρινουμε με τα 6 των προηγουμενων
ετων οσο πάμε πισω χρονικά… το οποιο μου χτυπαει ακομα πιο περίεργα που παλαιότερα ειχαμε μαξιμουμ 2 φεστιβάλ ή 2 διοργανωτες μεγαλους ενω τωρα πανω απ 5.

Για μενα σωζουν την κατασταση οι ΑΜ (πέρυσι ειχες Muse + nothing but thieves βεβαια σε αντιστοιχο ειδος και βεληνεκές) και σιγουρα ghost που ειναι στα prime τους.

Παρολα αυτα καταλαβαίνω αυτο που λες, στη τελικη ισως είμαι άτυχος οσον αφορά το γουστο μου συν οτι διαγράφω αρκετους που έχω ξαναδει τοσο σύντομα, απλως νοσταλγω τους jamiroquai αντι του robbie. Ή θα ηθελα ενα ποιοτικο (για τα δικα μου γουστα) pop ονομα και οχι τη ροζαλια.

Ps. Οντως ξεχασαμε wu tang και idles.

1 Like

Μια χαρά ποιοτικότατοι είναι οι Ghost

3 Likes

Οταν λεω pop δεν εννοω hot αλλα το ειδος που χαρακτηρίζεται ως pop