Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Κανένας Kamelot;

Edit: cum a lοt η φάση μας εδώ… Ο ήχος λίγο να ήταν καλύτερος

5 Likes

Εγώ…Γάμησε το live…και η μπάντα και ο κόσμος απίστευτοι!!

Με σωσες!!!

3 Likes

Πολύ καλοί, εμφανώς ενθουσιασμένοι με την υποδοχή (φάνηκε και από το δωράκι του Center of the Universe), η Melissa Bonny φανταστική στα οπερατικα και τα βοθρέ, και ένα σετλιστ αρκετά καλό - ενστάσεις πάντα θα υπάρχουν, εφόσον δεν παίζουν στην ολότητα τους Epica / Black Halo

Η κιθάρα ξυρίζει ρε γμτ, και σε πολλά σημεία γνώριζα τι έπαιζαν, αλλά δεν άκουγα.

Να υποθέσω είχες χαρά για meet and greet στο τέλος; @Tsexodr9

2 Likes

Όντως περάσαμε καλά στους Kamelot, και ο κόσμος έδωσε πόνο και φάνηκε να γουστάρει κ η μπάντα.
Δεν μπορώ να πω πως τρελάθηκα με το encore, όπως είπε και ο @ManosOrff θέλαμε και λίγο παραπάνω απο Epica/Black Halo.

Από την άλλη, μπράβο τους που υποστηρίζουν το νέο υλικό.
Tommy πάντως φωνάρα, εξαιρετικός frontman.

1 Like

1 Like

Είχαν θεματάκια στον ήχο,ειδικά τη Melissa την αδίκησαν,την είχαν αρκετά χαμηλά νομίζω.
Η οποία είναι πάρα πολυ καλή γενικά.
(Οι Silent Rage πριν είχαν τεράστια θέματα με ήχο)
Αλλά δε με επηρέασε καθόλου.
Είχαν τέτοιο ενθουσιασμό και ενέργεια που με "πήραν"μαζί τους…και γενικα τρομερή συμπεριφορά.
Ήμουν στο 1 μέτρο και εβλεπα τις αντιδράσεις τους,είχαν εντυπωσιαστεί πολύ με τον κοσμο.

Ναι ήθελα να κάνω ντου στον Παλοτάι γιατι έχει ξελογιάσει τη Simone😂αλλα μου γλίτωσε.

Τη Melissa περίμενα γιατί είναι η αγαπημένη τραγουδίστρια μιας φιλης μου που ζει Γερμανία.
Της ζήτησα να της στείλει ενα video message το οποίο έκανε με μεγάλη χαρά.

Δεν είναι απ τις αγαπημενες μου μπάντες οι Kamelot,πήγα με νορμάλ προσδοκίες αλλά εφυγα ενθουσιασμένος,οπότε το live είχε μεγάλη επιτυχία σε μένα!

Κι εγώ ήμουν Kamelot χθες. Ωραία ήταν συνολικά, αρκετά κουραστικό που όλα ήταν πνιγμένα κάτω από μια θάλασσα πλήκτρων και προηχογραφημένων ορχηστρικών. Παρότι έλειψαν τα παλιά κομμάτια, νομίζω πως το σετλιστ αποτέλεσε και λίγο best of περιόδου Tommy και δούλεψε πολύ καλά (Sacrimony που ήταν να παιχτεί έγινε τράμπα για Center of the Universe, δεν νομίζω να χαλάστηκε κάποιος!), αλλά θα έβαζα π.χ. ένα Veritas αντί του μετριότατου New Babylon που είναι σε παρόμοιο στυλ. Ο Tommy, η αλήθεια είναι, μου φάνηκε λίγο κουρασμένος χθες, αλλά η κλάση του δεν κρύβεται. Απλώς ατοπήματα όπως αυτό με το One More Flag που ολόκληροι στίχοι άφηναν να παίξουν από τα προηχογραφημένα καλό θα είναι να μη γίνονται. Όσο κι αν το ξέρουμε όλοι ότι βοηθάνε στο layering, ας μην το κάνουμε τόσο blatant. Συνολικά κεφάτοι ήταν πάντως, ωραίο κοινό είχαν, λογικά θα μας ξανάρθουν σύντομα.

Υ.Γ. Το Song for Jolee δεν είναι ίσως η πιο Seventh Wonder στιγμή του Tommy από το Silverthorn; Αυτούς άντε να δούμε πότε θα μας επισκεφθούν.

2 Likes

7 Likes

Πολυς κοσμος στους Kamelot και παλι και ειναι αποριας αξιο που κανουν τοσο καιρο να επιστρεψουν καθε φορα. Δυστυχως ο ηχος αποτελεσε μειονεκτημα και αν εγω ηξερα τα τραγουδια απ εξω και ανακατωτα και δεν πτοηθηκα ιδιαιτερα, για καποιον που τα ακουγε πρωτη φορα επικρατουσε μια βαβουρα στις ρυθμικες κιθαρες σε συνδυασμο με τα πληκτρα. Ειλικρινα δεν θυμαμαι να εχω ακουσει ποιοτικο ηχο στο συγκεκριμενο venue.

Οσον αφορα το setlist, θα χαρακτηριζα εκπληξη οχι τοσο την προσθηκη του λατρεμενου Center of the Universe αλλα την αντικατασταση του Sacrimony που ειναι νομιζω το definitive κομματι της τρεχουσας συνθεσης. Συγκινηση στο Song for Jolee και καλοδεχουμενο το Vespertine που ακουγαμε αμφοτερα για πρωτη φορα, ενω και τα καινουρια κομματια αποδοθηκαν πολυ καλα. Opus of the Night, επος με τον Tommy να κουναει μαεστρικα τα χερια προς την πανεμορφη και εκπληκτικη Melissa, στο Νew Babylon ο Tommy εδειξε την κλαση του, το NightSky ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι εχει επιλεχθει να εκπροσωπησει τον δισκο αλλα οκ, ενω προσωπικα ενθουσιαστηκα με το One More Flag in the Ground, παρα το cringe με την ελληνικη σημαια. Tραγουδι που δεν βλεπω να βγαινει απο το setlist συντομα και ισως μελλοντικα να αναλαβει και τον ρολο του τελευταιου κομματιου.

Το ξερουμε οτι δυστυχως η Khan era εκπροσωπειται κυριως με τα γνωστα κομματια και θα θελαμε κατι παραπανω, ομως ειναι αξιοθαυμαστο που σε 4 δισκους εχουν χτισει ενα σετλιστ με hits να διαδεχονται το ενα το αλλο. Παρολα αυτα, δεν ειμαστε εντελως παραλογοι να ζητησουμε Edge of Paradise ξερω γω (καλα, ειμαστε λιγο), αλλα ρε παιδια αυτο το Τhe Haunting γιατι ετσι; Μιλαμε για ενα απο τα δυο πρωτα video clip τους ever και εχει να παιχτει χρονια ολοκληρα.

Γκρινιας συνεχεια, για το Forever που το εχουν κανει κυριολεκτικο εδω και πολλα χρονια. Ωραιο το sing along και τα παιχνιδια, αλλα ρε σεις, αυτη η παρουσιαση ΝΒΑ τι φαση, 5 λεπτα κομματι το κανατε 15, πιανει χωρο 3 τραγουδιων, ελεος. Αλλο και το “We will rock you” καπου εκει μεσα, που δεν ξερω ειλικρινα αν τους βγηκε χθες ή το εκαναν σε ολο το tour. Θα τους δωσω ομως την εισαγωγη με το πιανο αντι για κιθαρα που συμβαινει για πρωτη φορα.

Οσο για το show εκει παιρνουν αριστα, το εχουν ανεβασει παρα πολυ το επιπεδο και δινουν μεγαλο βαρος σε αυτο. Εξαιρετικοι performers, ξερουν τι να κανουν για να κερδισουν τον κοσμο. Να δωσουμε και ενα credit που παντα, μα παντα, εχουν guest τραγουδιστρια για να αποδωσει τα κομματια που χρειαζονται και συνηθως δεν ειναι και τυχαιες οι κοπελες.

Tελικα, οπως ειπε και ο Youngblood, ειναι μια μπαντα που δεν ασχολειται με το παρελθον τοσο, αλλα κοιταει μπροστα και εχει καταφερει το απιθανο, να εχει χασει τη ΦΩΝΗ και να εγινε πιο επιτυχημενη απο ποτε. Κοιταξτε να μην κανετε παλι 6 ή 9 χρονια να τους φερετε, αντε.

7 Likes

Αντε μπραβο ειχαν πολυ καιρο να κατεβουν!

thewailers-garden23-viva-500x500


Δυστυχώς ακυρώνεται. Οι λόγοι εδώ

1 Like

Πήγε 10 Νοεμβρίου.

4 Likes

11 Likes

επιτέλους sonata :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

Γέρασα και ακόμα γκρινιάζω. Έρχονται μεγάλες μπάντες στην Σαλόνικα και δεν στηρίζουμε…
Watain ισοπεδωτικοι, ήχος μετριος πολύ στην αρχή μετά λίγο έστρωσε αλλα για κάποιο λόγο υπερβολικά δυνατά, αύριο οι μπροστά δεν θα ακούν τπτ…
Κόσμος περίπου το μισό club.
Φωτιές παντού, σκηνικά ωραία, τιμιότατο black που τιμά τις παλιές εποχές.
Αυτά, προχωράμε!

2 Likes

Λαϊβάρα Crowbar στο γεμάτο An Club. Ήχος-οδοστρωτήρας, φύγαμε λασπωμένοι μέχρι το μεδούλι. Αν ο Kirkαρος έπαιζε και τίποτα από Down, θα κατεδαφιζόταν το μαγαζί :stuck_out_tongue:. Γουστάρανε κι οι ίδιοι πάρα πολύ, πιστεύω τώρα που βρήκαν τον δρόμο να μας ξανάρθουν.

16 Likes

Ωραιοι οι Bölzer χτες, αν ειχαν και καλυτερο ηχο θαταν γαμω

2 Likes

Εσείς γράφετε για τις διάφορες συναυλίες που έγιναν, εγώ θα σας πω για μια που δεν έλαβε χώρα!
Η προγραμματισμένη για χθες συναυλία των Kawir εδώ αναβλήθηκε για τον Σεπτέμβριο, λόγω “εκτάκτων επαγγελματικών υποχρεώσεων μελών τους που σχετίζονται με τις εκλογές”!

Σεβαστό, δεν λέω, από την άλλη δεν μπορώ να μην κάνω εικόνα να μπαίνω στο εκλογικό τμήμα και ο δικαστικός αντιπρόσωπος π.χ. να είναι black metal μουσικός - αν μάλιστα φέρει και το ανάλογο paint προσώπου κλπ, ακόμη καλύτερα!

3 Likes

Τρομεροι Crowbar μαμησαν χθες,δυνατος ηχος απτο δεξι μου αυτι δεν ακουω μιας και την ειχα αραξει διπλα στους orange που ηχαν.Οι Crowbar ειναι μπαντα μεγαλου βεληνεκούς και ο Kirk για μενα η μεγαλυτερη μορφη στο Sludge.Ελπιζω να ξανασκασουν μεστην 10ετια γιατι καταλαβα οτι και αυτοι γουσταραν πολυ

10 Likes