Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Ρε παιδιά οι exhorder θα παίξουν τελικά την Κυριακή?

Firewind με Nervosa στην Τεχνόπολη στις 3 Σεπτεμβρίου. Περίεργο Line up αλλά whatever.

1 Like

Πάει για αναβολή, δεν ξέρω τι περιμένουν όμως οι διοργανωτές και δεν έχει βγει επίσημη ανακοίνωση.

Περιεργο οσον αφορα το υφος ναι, αλλα ο Gus επαιξε μαζι με τη νέα κιθαριστρια των nervosa (Helena Kotina) στα shows με τον Di Anno και φαίνεται πως έχουν μια επαγγελματική και φιλική σχέση από τότε. Συν ότι παίζει και 2η Ελληνίδα στο συγκρότημα.

3 Likes

ναι το ξέρω αυτό. απλά τα δύο συγκροτήματα δεν ταιριάζουν σε ήχο για αυτό και το χαρακτήρισα ως περίεργο.

1 Like

nervosa δεν παίζει μια πρώην συπαρουσιαστρια του Χάκου στο tvwar?

2 Likes

Δεν μπορώ να επιλέξω εισιτήριο. Δεν κυκλοφορούν ακόμα εισιτήρια, ή εξαντλήθηκαν ήδη?

Πρεπει να βαλεις BURR εκει που λεει κωδικος

Και ο Jimmy Carr έρχεται Αθήνα Θεσσαλονίκη

2 Likes

1 Like

18 Likes

Το 35-38αρι πονάει, αλλά εκεί.

7 Likes

1 Like

Όχι ρε φίλε τη μέρα που έχω κλείσει να πάω helloween!!! Τι τούμπανο lineup είναι αυτόοοοο!!! Πωωωωωωωωωωω

1 Like

Πως είναι ένα σωστό black metal live, έχει να κάνει με την απόδοση; Την τεχνική αρτιόρτητα; την εμπορική απήχηση; Το νορβηγικό χωριό καταγωγής του σχήματος; Ή μήπως τελικά απλά με το να βγάζει την ψυχή του όσο είναι εκεί μπροστά σου; χθες βράδυ οι Dødsferd απάντησαν σε όλα τα ερωτήματα εύκολα…

ένα βιντεάκι (που δε μπορεί να πιάσει την ένταση αλλά ας είναι):
https://youtu.be/WFO_FQsoe8A

2 Likes

Katatonia απόψε κρίμα για όσα τους είδαμε πρώτη φορά. Χωρίς Nydstrom (και ουδένα σχόλιο επ αυτού), με προηχογραφημενα μέρη και σόλο, χωρίς σαπορτ, με αμήχανα αστειακια…

Τουλάχιστον ο κόσμος φάνηκε να γουστάρει, αλλά εγώ με το πετσοκομμα του Fall of Hearts κοιτούσα δυστυχώς στο July με σταυρωμένα χέρια. Τουλάχιστον κλείσανε με Evidence

4 Likes

Μου έκανε τρομερή εντύπωση που δεν ήταν μαζί τους ο Anders Nyström. Κι επειδή είναι από τα ιδρυτικά μέλη της μπάντας, αναρωτιέμαι, είναι καλά;

Στα της συναυλίας, ο ήχος δεν μου άρεσε, ήταν πολύ δυνατός, ενώ τα φωνητικά ήταν σε χαμηλή ένταση μέχρι τη μέση του λάιβ. Το σετ ήταν όπως το περίμενα, λίγα από τα καινούρια, λίγα από τα παλιά, τελικά ο Renkse δεν μας έκανε τη χάρη να κλείσει με το Brave - πιστεύω ότι αν άντεχε να κάνει growls έστω και για τρία λεπτά, θα το έκανε.
Στα συν είναι η σχέση τους με το ελληνικό κοινό και η στάση του κοινού, φάνηκε ότι στους Katatonia δεν πάνε φασαίοι, πάνε άνθρωποι που θέλουν ν’ ακούσουν τη μουσική και δεν μιλάνε την ώρα που παίζει η μπάντα. Σίγουρα θα ήταν καλύτερο αν κάποιοι δεν το έσκαγαν εκεί μέσα. :face_with_diagonal_mouth:

Αλλά τόσα λεφτά εισιτήριο χωρίς ένα support;

Υ.Γ. Δεν βρήκα κανέναν από το φόρουμ χτες, είχε και πολύ κόσμο.

4 Likes

Υπερβάλλεις λίγο. Από τα πρώτα 5 δεν είχε τίποτα και από Viva Emptiness μόνο Evidence. Έπαιξαν 3 από TGCD που είναι το πιο δημοφιλές μάλλον άλμπουμ τους αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν ισορροπημένο το setlist. Πρακτικά έπαιξαν το ίδιο σέτλιστ με το τουρ του Sky Void of Stars. Ήλπιζα με 2 σχεδόν μήνες break να είχαν κάνει καμιά αλλαγή.
Όχι πως με πείραξε, και τα καινούρια γαμάτα ήταν. Ίσως το Fall of Hearts βγήκε λίγο αδύναμο, αλλά μόνο αυτό.

Επίσης ήλπιζα χωρίς support και ξεκινώντας στις 9:30, φρέσκοι πρώτη μέρα του τουρ να παίξουν παραπάνω από 80 λεπτά. Γενικά, πολλά ήλπιζα και τίποτα δεν έγινε αλλά πάλι γαμάτα πέρασα και το απόλαυσα πολύ. Τόσο καλοί είναι.

3 Likes

Δεν νομιζω να πηγαινα καν αν ηξερα οτι ηταν με μια κιθαρα. Ηχος στην αρχη δεν που ημουν κατω μετα ανεβηκα πανω κ ψιλοεσαξε. Και παλι με μια κιθαρα προηχογραφημενα κλπ φευ. Το 2003 τους εχω δει μια και μοναδικη φορα στο An(Murdeeeerrr!) και το χτεσινο ηταν ψιλο-απογοητευση θαρρω χωρις να τα συγκρινω, αλλες εποχες. Μπορει να φταιει και το 38αρι που ετσουξε για 70-80 λεπτα, το σετλιστ(δεν εχω ιδιατερη επαφη με τα τελευταία τους), τα γεραματα, οι μπαμπιες που χα φαει για μεσημεριανο…

1 Like