Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Η σημερινή συναυλία των Wardruna στο Ηρώδειο θα μαγνητοσκοπηθεί, όπως ανακοίνωσε το συγκρότημα.

Ελπίζω σε ένα καλό αποτέλεσμα, μπας και ψηθούν κι άλλοι να μας επισκεφθούν (γκουχ Gilmour γκουχ).

Αλήθεια, έχει κάνει κανείς άλλος ξένος καλλιτέχνης μαγνητοσκόπηση/κυκλοφορία στο Ηρώδειο;

2 Likes

Foo Fighters;

Nicola Piovani; :stuck_out_tongue:

^ ασέβαστοι

2 Likes

Επίσης αυτοί:

https://www.discogs.com/release/2425623-Kodō-Live-At-Acropolis-Athens-Greece

2 Likes

Καλά παιδιά μη βαράτε! :stuck_out_tongue_closed_eyes:

(για τους FF κάτι θυμόμουν αλλά δεν έπαιρνα και όρκο! πάντως δεν την βλέπω να έχει κυκλοφορήσει σε φυσική μορφή με μια γρήγορη στο discogs…)

Έλεγα να ανηφόριζα το λόφο του Λυκαβηττού σήμερα για ΠΥΞ ΛΑΞ αλλά επειδή δεν κινούνται ούτε ο ηλεκτρικός ούτε το μετρό λόγω της απεργίας δεν θα πάω.

Δεν πειράζει θα πάω σε καμιά καφετέρια να δω την ΑΕΚ. Αν και χωρίς άμυνα ζόρικα τα πράγματα.

Δεν έχει κυκλοφορήσει των FF, μόνο στην τηλεόραση έχει παιχτεί.

Εν τω μεταξύ οι Wardruna φέρνουν και store:

1 Like

νιωστε

1 Like

Επίσης, υπάρχουν 6 εισιτήρια αυτή τη στιγμή :stuck_out_tongue:

+2 στο άνω διάζωμα. Αν τα θέλει κάποιος, pm :slightly_smiling_face:

Ω ναι, και αύριο έχει meet & greet το πρωί. Συν κάτι σε merch ειδικά για την περίσταση!

1 Like

Κοινο για Domine >>>>> κοινο για Medieval Steel

3 Likes

And it’s only right

1 Like

Εξαρχής ήταν εκτός λογικής να παίξουν οι MS πάνω από Domine και αυτό φάνηκε και στην πράξη. Οι μεν έχουν ένα χιτ (κυριολεκτικά όλοι έκατσαν για αυτό, ξύπνησε το κλαμπ), πολύ λίγα συμπαθητικά τραγούδια και 2 δίσκους που, από ότι φάνηκε κιόλας, περιέχουν τρομακτικά αδιάφορες και βαρετές συνθέσεις. Οι δε έχουν γεμάτη δισκογραφία (και ένας νέος δίσκος θα ήταν παραπάνω από επιθυμητός μετά από τόσα χρόνια), μουσική ταυτότητα, μερικούς πολύ αγαπητούς δίσκους στον επικ/παουερ μεταλ ήχο και στην σκηνή θερίζουν. Λογικό το κοινό να νιώθει παραπάνω στους Domine, δεν νομίζεις;

Ειρήσθω εν παρόδω, νομίζω τρίτη φορά Domine χθες για εμένα και ήταν και η καλύτερη. Έπος και πολύ γεμάτη εμφάνιση.

Τα εύσημα και σε Black Soul Horde που επιτέλους τους πέτυχα (τα έσπασαν) και Dragon Skull ενώ δεν τρελαίνομαι για το υλικό τους, έπαιξαν πολύ καλά.

2 Likes

:confounded:

Συμφωνώ απολύτως για Medieval whatever.

Και σιγά τη μαλακία το κομμάτι δηλαδή μεταξύ μας. Γελάει ο κόσμος.

2 Likes

Εγώ του έχω σχετική αδυναμία, αν θέλω να είμαι ειλικρινής. Είναι από τα πιο fun πράγματα που μπορώ να ακούσω υπό σωστές περιστάσεις.

1 Like

Μωρέ κι εγώ έχω περάσει καλά ακούγοντάς το

Αλλά σιγά τη μαλακία που το έχουμε αναγάγει και σε ύμνο του έπικ μέταλ, αυτό θέλω να πω

2 Likes

Συμφωνω φυσικα οτι οι domine ειναι μπαντα απειρως σημαντικοτερη ,διαφωνω ομως απολυτως με την απαξιωση των Medieval.
Το dungeon tapes compilation εχει μονο κομματαρες τα δε eyes of fire και to kill a king ειναι επη στεγνα!Τα δυο τελευταια αλμπουμ ειναι μια χαρα μοντερνο uspm χωρις βεβαια να ξεφευγουν απο τα ορια του αξιοπρεπους (οπως αλλωστε συμβαινει για παραδειγμα-τηρουμενων των αναλογιων,δεν συγκρινω μπαντες-με τα προσφατα fifth angel,leatherwolf).Εγω μια φορα τους απολαυσα.
Υ.Γ καποια στιγμη πρεπει να γινει αναφορα στον απιθανο Morby που καθε φορα που τον βλεπω ζωντανα με ξαφνιαζει με την εξωγηινη αποδοση του.Ο ορισμος του παραγνωρισμενου.

2 Likes

Απόψε η βραδιά ανήκε στους Wytch Hazel.
Καλοί και χρυσοί οι Mirror & οι Doomocracy ( για Thelemite θα πω μόνο ότι υπήρξε ανταπόκριση από τον κόσμο στο τελευταίο τραγούδι που ήταν το Thor, ενώ ο ημίγυμνος τραγουδιστής φορούσε το κράνος του Asgardian θεού), οι Βρετανοί απλά έσπειραν.
Με τα λευκά τους (ενδυμασία και όργανα) και σε πλήρη αντίθεση με το μαύρο που κυριαρχούσε στον κόσμο, μου έδωσαν την εντύπωση πως αν ξαναέρθουν άμεσα, μπορούν να χτίσουν μια σχέση δυνατή μαζί μας, τέτοια που υπάρχει με ελάχιστα συγκροτήματα. 'Lucifer, you got no hold on me!". Λες και βγήκαν από το δάσος του Sherwood, όπως φάνηκε και από τα φύλλα που κοσμούσαν την ταστιέρα του κιθαρίστα.
Γαμώ.

14 Likes