Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Μόλις παρατήρησα το φύλλο στην ταστιέρα, σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο με το δάσος του Sherwood :stuck_out_tongue:

Στα της συναυλίας τα είπες όλα. Εξαιρετικοί οι Wytch Hazel, επικοινωνιακοί και ανοιχτοί (χωρίς περιττό μπλα μπλα όμως), με γεμάτο σέτλιστ στο οποίο τίμησαν όλη μα όλη την δισκογραφία τους. Το βάρος έπεσε στο Pentecost και, δευτερευόντως, στο φετινό όπως αναμενόταν. Νομίζω θα ανέβαζε την εμπειρία αν είχαν λίγο πιο καθαρό ήχο, αν και γενικά δεν μας στέρησε κάτι από την εμπειρία.

Θα διαφωνήσω λίγο ως προς το κοινό ωστόσο. Ήμασταν πιο λίγοι από όσο θα “έπρεπε” θαρρώ και από αυτούς τους λίγους υπήρχε ένα σεβαστό κομμάτι που ένιωθα πως περισσότερο τουριστικά πέρασαν από το Κύτταρο (δεν με πειράζει/δεν κρίνω). Μακάρι να τους ξαναδούμε σύντομα και μακάρι όντως να χτίσουν σχέση με το κοινό μας, δεν θα με χάλαγε να είμαι και λίγο πιο φρέσκος την επόμενη φορά. Μπορεί και εγώ να το εξέλαβα λάθος, στο Spirit and Fire π.χ. μια χαρά συμμετοχή υπήρχε.

I Will Not (συγκίνηση) και Dry Bones highlights για εμένα χθες, μάλλον τα αγαπημένα μου κομμάτια τους.

Πάντα τέτοια και με περισσότερες νέες* μπάντες.

*Τι 10+ χρόνια συγκρότημα οι WH ρε ψεύτες, αφού πριν λίγα χρονάκια βγήκε το EP, μην με κοροϊδεύετε :slightly_frowning_face:

6 Likes

και άλλη μία στο Βόλο

εχει δυο μηνες που ανακοινωθηκε και ακομα υπαρχουν τα early birds

1 Like

Μάλιστα

2 Likes

Πόσο το τικετ;; δεν βλεπω να γράφει πουθενά…
Αν θα παιξει against me με ψήνει…

To Δελτίο Τύπου πάντως είναι όσο απαράδεκτο θα περίμενε κανείς και λίγο παραπάνω…

1 Like

Μεταξύ μας, βοηθάει και η πρώτη ύλη λιγουλακι για αυτό. Αλλά δεν θα γίνω εμπαθής.

Καλά, αναρχία και Ιδρύματα Πολιτισμού δεν πάνε πολύ μεταξύ τους… Transgender Dysphoria Blues δισκάρα πάντως, καλό νέο

1 Like

Πάμε στο ίδρυμα Ωνάση να ακούσουμε πανκ και μετά στο ρουφ γκαρντεν του μεγάλη βρετάνια για Τζόνυ μπλου.
Έγινε δυστοπικό το παρόν

2 Likes

Γιατι να μην συνδυαζονται ομως το πανκ με το ρουφ γκαρντεν, αν αυτο ειναι που πραγματικα σου αρεσει να κανεις μετα απο μια συναυλια; Εχει αλλη γευση το ουισκι στη ΜΒ και αλλη στα Εξαρχεια;

Δεν γνωριζω την καλλιτεχνιδα και το εργο της, αλλα διαβαζοντας τα παραπανω σχολια αναρωτιεμαι: πρεπει να απολαμβανουμε τη μουσικη που μας αρεσει μονο στο context που μαθαμε μεγαλωνοντας; Πού ακριβως ειναι η ανοχη και η συμπεριληψη σε αυτην την ιδεα;

Το Ωναση εχει κατα καιρους προβαλει εργα που τουλαχιστον προκαλουν συναισθηματα, πρεπει ομως να ειμαστε μονοπατοι; Η Laura Jane Grace δλδ παραπλανηθηκε, δεν ξερει πού θα παιξει και οταν παει στο -1 της Στεγης θα τα βροντηξει και θα φυγει; Διοτι νομιζω οτι καπως ετσι πρεπει να ειναι η αντιδραση της, αν αποδεχτουμε οτι ισχυουν οσα εγραψα στην παραπανω παραγραφο.

Btw, με πασα ειλικρινεια καθως δεν ξερω το στορι της Γκρεις, τι ακριβως ειναι απαραδεκτο στο ΔΤ @antonis86antoniadis;

Νο οφενς, ειναι πραγματικες οι αποριες μου.

2 Likes

Γιατί δεν ξέρω τι στο διάολο σημαίνει «συνεχίζει να συγκεντρώνει όλους τους μύχιους φόβους, την οργή και την αγωνία της και να τους απελευθερώνει, σαν μια βόμβα μολότοφ που εκσφενδονίζεται στην άβυσσο».

Ειδικά δε την τελευταία πρόταση δεν θα την έγραφε ούτε κατά φαντασίαν εξεγερμένος έφηβος σε σχολικό τετράδιο…

Κατά τα άλλα, μια χαρά και τα roof garden και το Ίδρυμα Ωνάσση κι όλα καλά κι ωραία αλλά μην μας πουλάνε κι επανάσταση στο «πιο underground μέρος της πόλης».

Δηλαδή κάπου κι η ξεφτίλα έχει όρια.

7 Likes

Το -1 της Στέγης βρίσκεται σε μεγαλύτερο βάθος από την Υπόγα;

6 Likes

Γελασα, εχεις δικιο. Ειμαι σιγουρος οτι οποιος το εγραψε, ειχε οιστρο μετα απο το κειμενο που ειχε ηδη γραψει. Δεν ειχα παρατηρησει την υπερβολη στο φιναλε, εχεις δικιο. Ωστοσο, εχω την εντυπωση (διορθωσε με πλιζ) οτι ειναι το μονο σημειο στο οποιο κολλαμε. Δεν βρισκω κατι μεμπτο στο υπολοιπο κειμενο.

Η αληθεια ειναι οτι απο ολο το ΔΤ, αυτο με ξενισε κι εμενα. Αλλα ξαναδιαβασε πλιζ: “να γίνει η underground μουσική σκηνή της γειτονιάς του Νέου Κόσμου”. Υπαρχει καποια αλλη πιο underground σκηνη στο Νεο Κοσμο; Αν οχι, μαλλον ειναι ολοσωστη η προταση. Τυπικα φυσικα. Σιγουρα δεν αναφερει “της πολης”.

Γενικως, ειδα οτι εχει πχ Patti Smith (δεν το ηξερα) και μερικα ακομη δεν-τα-λες-και-εμπορικα acts μεσα στη σεζον, οποτε τους δινω μισο κρεντιτ για την αρκετα accurate υπερβολη. Σε καθε περιπτωση βεβαια, ξερεις και ξερω καλα οτι μιλαμε για μαρκετινγκ. Οσο “Ιδρυμα” κι αν ειναι η Στεγη, πρεπει να κοψει και κανενα εισιτηριο. Οχι για τα λεφτα, αλλα για το hype που πρεπει να υπαρξει.

Bottom line: υπερβολικο κειμενο; Ναι. Ψευτικο; Οχι. Ετσι νομιζω δλδ, μπορω να αλλαξω γνωμη αν μου υποδειξετε κατι αλλο. Ειναι και αργα, δεν στροφαρω σωστα :smiley:

Προσωπικά δε θα με χάλαγε καθόλου να δω συναυλία σε ένα τέτοιο venue. Ο ήχος είναι απίστευτος. Τουλάχιστον στο Royal Albert Hall που έχω πάει. Πολύ θα ήθελα να πάω και σεσ άλλο για ροκ ή heavy συναυλίες, venues όπως το Harpa (που έχει ήδη φιλοξενήσει κάποια καλά ονόματα), η όπερα της Βιέννης κλπ.

εμένα δε με ξενίζει το venue ως venue. αλλά ως προς το τι πρεσβεύει και πουλάει και καλά αντί-κουλτούρα και προοδευτισμό ενώ έχει προκύψει από τα πιο συντηρητικά πηγάδια (βάλε και ΚΠΙΣΝ κλπ στο ίδιο καζάνι). η καλλιτέχνις δεν παραπλανήθηκε, αλλά μέχρι εκεί φτάνει και η “επανάστασή” της.

τεσπα, όποιος θέλει πάει προφανώς, δεν κρίνω κανέναν. λογικά θα πάω κι εγώ στην Patti που δε τη χάνω με τίποτα

2 Likes

πόσο σίγουροι είμαστε ότι καταλαβαίνουμε για ποια περίπτωση μιλάμε;

2 Likes

Καλα, κουβέντα κάνουμε, καθένας όπως τη βρίσκει (για το αν θελει να παει η όχι) :slight_smile: Όσον αφορά στο τι πρεσβεύει όμως, αλήθεια δεν το έχω: αν πουλάει συντηρητισμό, το κράζουμε (σωστά κατ’ εμέ). Αν όμως πουλάει προοδευτισμό, πάλι το κράζουμε; Κάτι δεν μου βγαίνει στην εξίσωση. Δλδ μόνο στη Βίλα Αμαλίας υπάρχει φως; Η Σμιθ πρεπει να απαγγειλει μοναχα στην καταληψη της ΑΣΟΕΕ και η Γκρεις να παιξει σε diy συναυλία σε καταληψη της Νομικης ξερωγω; Έχουμε πλέον μόνο άσπρο και μαύρο; Με εμάς ή με τους άλλους;

Στο -1 (Υπογα Στεγης @pantelis79 :smiley:) ειχα δει το Gener8ion του Γαβρά, αλλά προφανώς ήταν κινηματογραφική δουλειά. Είχα πάθει πλάκα όμως με το στήσιμο του χώρου, αν θυμάμαι καλά είδα τρεις φορές σερί τις ταινίες του. Πραγματικά εντυπωσιακό. Αν πρόκειται για τον ίδιο χώρο πάντως, δεν ξέρω πώς θα στηθεί μία σκηνή εκεί, το θυμάμαι με κολωνες και (ισως χαμηλοταβανο). Δεν ξέρω όμως το κτίριο, μπορεί να έχουν διαφορετικούς χώρους. Κατι περισσοτερο θα γνωριζουν απο εμενα αυτοι που το έκτισαν.

1 Like

Δεν νομίζω πως μπορείς να είσαι underground όταν είσαι η Στέγη.

Κατά τα άλλα, προφανώς δεν κρίνω αν θα πάει κανείς. Μαγαζί είναι και αυτό όπως όλα τα υπόλοιπα μαγαζιά που πάμε και, συνεπώς, κι εγώ αν έχει κάτι που με ενδιαφέρει, θα πάω. Απλώς, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, ο τρόπος με τον οποίο πλασάρεται, είναι, στην καλύτερη, αστείος. Προσωπικά, τον βρίσκω και κάπως εκνευριστικό.

3 Likes

χώροι οι οποίοι έχουν δημιουργηθεί από ιδρύματα εφοπλιστών, ε είναι συντηρητικοί στην καλύτερη. πως να το κάνουμε; από τη φύση τους είναι. αν πουλάνε “προοδευτισμό”, έμπορες είναι, καλά κάνουν. το θέμα είναι ποιος αγοράζει.
το πρόβλημα για μένα είναι ότι κάποιος κόσμος βλέπει όντως το “φως” από τη Στέγη ή το ΚΠΙΣΝ. εγώ προτιμώ να τους βλέπω σαν επιχειρήσεις. σα να πάω στο Fuzz ή το Gagarin ένα πράμα.

στους καλλιτέχνες δε θα πω εγώ που να παίξουν. αλλά αν κάποιος αυτοπροσδιορίζεται ως “αναρχικός” και πάει να παίξει στην κάθε Στέγη από άποψη, ε τότε δεν είναι αναρχικός. τονίζω όμως το να παίζει από άποψη. δεν εννοώ “εκεί με κάλεσαν, εκεί παίζω”