Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Ωραία βραδιά χτες στο μέτωπο του Gagarin.

Δεν ήμουνα στα support, αλλά οι Primordial ήταν πάρα πολύ καλοί, ειδικά όταν έπιαναν κάποια από τα κομμάτια-σταθμους της καριέρας τους. Τους αδίκησε λίγο ο ήχος σε σημεία, αλλά σε γενικές γραμμές πολύ δυνατή εμφάνιση και ο Alan αναμενόμενα πάρα πολύ καλός. Highlights: gods to the godless, the coffin ships, sons of the Morrigan, empire falls

Οι Hellhammer/ ToD ήταν εντυπωσιακοί, απογείωσαν το ιστορικοτατο και ποιοτικότατο υλικό τους με ΗΧΑΡΑ και πολλή όρεξη. O μεγάλος Thomas σεμνός και συμπαθεστατος στις ομιλίες του, θηρίο και αγεραστος στα τραγούδια. Highlights: the third of the storms, maniac, aggressor, revelations of doom, visions of mortality

14 Likes

Πριν από κανα δεκαμηνο, στο αγαπημένο θρεντ των 52 Εβδομάδων/Χρόνων, είχα γράψει ένα σεντόνι (από τα πολλα), στο οποίο, ουτε λίγο ουτε πολυ, παραληρούσα για το πως η Αρχή/Μεγάλη Έκρηξη - το Σημείο Μηδέν του Extreme Metal -σε ο, τι αφορά το προσωπικο μου Μουσικό Σύμπαν, δεν ήταν ουτε οι Venom, ουτε οι λατρεμένοι Slayer, αλλά μια κασσετουλα κάποιων πειραγμένων Ελβετών, που είχε κυκλοφορησει σε μόλις 100 αντίτυπα την τελευταία μερα του 1983, ως το τρίτο (κ τελευταίο) demo τους, με τίτλο Satanic Rites.

Μετά απο σαράντα χρόνια, ένα μήνα κ τρεις μερες, είχα την παρανοϊκη τυχη να βιωσω σε όλο του τον ηχητικό κακοτράχαλο ορυμαγδό, το μουσικό όραμα που προεκυψε τότε, σε ένα απολαυστικα γεμάτο Γκαγκάριν, με ένα billing που, για μένα, ήταν βγαλμένο από wish list.

Οι Cursed Blood παραμένουν ένας ηχητικος ολεθρος, με εναν από τους πλέον αγαπημένους μου death metal ήχους ελληνικής μπάντας,
οι Triumpher ειναι η πρώτη μπάντα του είδους της που με έκανε (όχι απλά να ασχοληθώ, αλλά) να πωρωθω/κοπανηθω/συγκινηθώ πραγματικα με oldschool επικοχεβιμεταλικες τσιρίδες από την εποχή του Κουτσελίνη (Deceptor, Biomechanical - για όποιον ιερόσυλο δεν κατέχει),
κ οι Primordial στην έκτη φορά που τους βλέπω, κ να ήθελα να τους απομυθοποιησω, δεν μου αφησαν κανένα περιθώριο (ε, με Gods to the Godless, No Grave Deep Enough, κ κλείσιμο με Sons of Morrigan κ Empire Falls τι απομυθοποιηση κ μαλακίες, καλπασμος κ κοπανημα - μονο). Κ φυσικά το Coffin Ships παραμένει διαχρονικά εξοντωτικό έπος.

Κ μετα απο όλο αυτό, έρχεται ο Warrior με τους τύπους κ τυπισσα που τον πλαισιωνουν (άψογα θα έλεγα), κ για το επόμενο εβδομηνταλεπτο απλά σβηνουν τα παντα
(παραλίγο κ γω - γαντζωμένος στο κάγκελο του Γκαγκάριν).

Είχα την τυχη να τον δω αυτόν τον τυπο κ τις τέσσερις φορές που είχε έρθει στην Ελλάδα για λάιβ, όλα αυτά τα χρόνια (το λάιβ Triptykon/Anaal Nathrakh νομιζω πως παραμενει στα τοπ 3 αγαπημένα μου λάιβ έβερ).

Αλλά λόγω της αδυναμίας που έχω στο υλικό που έπαιξε χθες,
κ του ηχου/απόδοσης με τα οποία τίμησε αυτό το υλικό η μπάντα, δε νομίζω να έχω τερματίσει ποτέ περισσότερο σε λάιβ του Warrior.
Απλά τεράστιος.

Αγαπημένες στιγμές:
ΟΛΟ
(Οκ, κ λιγο παραπανω τα Messiah, Revelations of Doom, κ αυτή η γαμημενη εκτέλεση του Visions of Mortality).

Triumph of Death = Τέλος Κόσμου

Επιμυθιο: Από τα πιο συγκινητικα κ δυνατά συναυλιακα πακετα του χώρου, των τελευταίων χρόνων.

Θα μνημονεύεται για καιρό.

18 Likes

ολο το live των Triumph of Death.

Και Primordial

10 Likes

Εγώ από την άλλη, καθόλου.

12 Likes

Hellhammer/primodial
Πρώτη συναυλία,για μένα, μετά το καλοκαίρι για διάφορους λόγους.

Primodial
Υπερβολικά δυνατά τα drums στην αρχή και το μπάσο επίσης (σπάνιο) δημιουργούσαν βαβούρα που κάλυπτε ενίοτε τα φωνητικά, βελτιώθηκε στην πορεία. Τα τρία τελευταία κομμάτια ακούστηκαν καλά.
Δεν έχω καμία επαφή με το υλικό της μπάντας, δεν με άγγιξαν ιδιαίτερα. Αλλά μου άρεσε το μπάσο που ήταν δυνατά γιατί τις περισσότερες φορές θάβεται κάτω από τις κιθάρες.

Hellhammer by Triumph of death
Βαρύς και ασήκωτοι όπως το σφυρί του Θεού Άδη.
Ήχος, παίξιμο, φωνητικά, παρουσία… Τα πάντα άριστα από την αρχή ως το τέλος.
Θα ήθελα 2-3 τραγούδια ακόμα, έστω και από Celtic Frost, για να φύγω υπερπλήρης.
Warrior, τεράστια προσωπικότητα και παρά τα 60+ χρονάκια του ακόμα σκίζει

5 Likes

5 Likes
11 Likes

Η SadahziniaOfficial, η πρώτη γυναίκα που ραπάρει στην Ελλάδα από το 1994, κλείνει επί σκηνής 30 ΧΡΟΝΙΑ και παρουσιάζει ένα επετειακό Live, με τον ειδικό τίτλο «Ανθο-λόγια».

Ένα μοναδικό από κάθε άποψη Live, με Special Guests σπουδαίους MCs, Hip Hop παραγωγούς και Beatmakers, DJs, B-Girls, και καλλιτέχνες όλων των τεχνών.

Την 1η του Μάρτη, η πρώτη Κυρία του ελληνικού Hip Ηop γυρίζει τολμηρά σελίδα στην μακροχρόνια πορεία της, συνεχίζοντας να υπηρετεί πιστά τo ποιοτικό εγχώριο είδος κρατώντας το μικρόφωνο για 30 χρόνια ρυθμικά στη καρδιά της.

🎤 30 Χρόνια SADAHZINIA - Επετειακό Live - 1η Μαρτίου στο Fuzz Live Music Club 🎤

📲 On Line Προπώληση : https://www.more.com/…/30-xronia-sadahzinia-fuzz-01-03…/

🎟️ Χάρτινα Hard Copy Εισιτήρια στα ακόλουθα σημεία :

📍Monsterville - Αγ. Ειρήνης 13, Μοναστηράκι

📍Rhythm Records - Εμ.Μπενάκη 74, Εξάρχεια

📍Superfly Cafe - Εμπεδοκλέους 28, Παγκράτι

📍Bashment Cafe·Bar·Radio·Store - Πάρου 8, Ηλιούπολη

ευτυχώς που δεν έβαλε τις λέξεις low-bap πάντως γιατί θα προβλεπόταν χειρότερη συνέχεια.

Γνώμη για αυτή την κατάντια;

3 Likes

Λυπηρό να μη σέβεται ούτε την πρώην γυναίκα του.
Άλλη μια προσθήκη στην κατρακύλα του.


4 Likes

Δεν νομίζω να υπάρχει νήμα για τους Therion, οπότε γράφω εδώ. Τεράστια :heart: για τη Λόρι, αλλα την παρασταση νομίζω ότι έκλεψε η Ροζαλία. Τι αστέρι είναι αυτό; Απίστευτη φωνή. Ο ήχος πολύ καλός, αν και στην αρχή ήταν μάλλον χαμηλά (για εμένα). Ο Βίκστρομ με προβλημάτισε λίγο, δεν τον άκουγα καλά, αλλά φίλος τραγουδιστής που ήταν μαζί μου έλεγε ότι είναι μία χαρά. Ακούω τους ειδικούς λοιπόν.

Έπαιξαν σχεδόν δύο ώρες, κάλυψαν σχεδόν όλη τη δισκογραφία με 21-22 τραγούδια. Δεν τους ακούω τόσο συχνά όσο παλιά, επαναλαμβάνονται πια στους νέους δίσκους, αλλά δεν υπάρχει συναυλία τους που να μην είναι διασκεδαστικοί (και διασκεδαστική). Το ίδιο έγινε απόψε. Περάσαμε ωραία, με ένα εισιτήριο των 27,5 ευρώ που πλέον σπάνια βλέπουμε για τέτοια ονόματα. Δεν πρόλαβα το σαπόρτ, μπαντ λακ και σόρι, μου είπαν όμως ότι ήταν πολύ καλοί.

11 Likes

Ο ορισμος του irish party απο τους paddyhats. Δεν το μετάνιωσα που εχασα therapy και therion. ( εννοείται τους εχω δει και τους δυο ).

Billy Woods χθες σε ένα παραγεμάτο An, για ένα λάιβ που δεν περίμενα να σκάσει μύτη στα μέρη μας.

ΟΚ το αρχικό DJ set not my cup of tea αλλά ο κόσμος ζεστάθηκε από νωρίς, και η απρόσμενη guest support εμφάνιση των Dramachine μου είχε κινήσει ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρον με τα τι και πως, καθώς εκτιμώ πολύ το στουντιακό τους υλικό. Το πάλεψαν, αλλά δυστυχώς δεν τους βγήκε. Κάτι το κοινό και η μηδαμινή επαφή του με το ύφος τους, κάτι τα τεχνικά στον ήχο, κάτι το κλίμα. ΟΚ, άλλη φορά ίσως σε άλλες καταστάσεις.

Όσο για τον Woods, ΟΚ, δεν περιμένεις να σκάσει στα μέρη σου, δεν τον βλέπεις γιατί η φάση στο Αν είναι πάσα ντουμάνια, αλλά σκάει με ηχάρα, αρχίζει εκεί μια free form αποδόμηση και συνένωση των κομματιών του, κάνει συναυλιακά κάτι beats που μόνο ρυθμικά δεν τα λες, δίνει ένταση στο flow του όταν το χρειάζεται, και γενικά μας απορρόφησε σε μια εμφάνιση που επέβαλλε με τους όρους του, αποδεικνύοντας γιατί σε αυτό το indie/πειραματικό rap είναι μια μεγάλη προσωπικότητα.

Προφανώς μετά ανηφορίζουμε μερικά μέτρα για Αντίδραση το Κ*ΒΟΞ. Συναυλιάρα, διαυγής ήχος, κόσμος που μπήκε στο κλίμα, ωραία ατμόσφαιρα.

Αυτά, σήμερα πάμε για άλλα.

9 Likes

Ωραίοι οι Varathron εχθές. Μόνο θέμα που είχα είναι που βγήκαν αργά, γύρω στις 11 με αποτέλεσμα προς το τέλος του λαηβ να μου βγει η κούραση της βδομάδας. Παίξανε πάντως αρκετά και με πάθος, κάτι που μεταφέρθηκε στον κόσμο, με αρκετά stage diving και γενικό χαμό. Merch πολύ τίμιο που τίμησα, παρότι αυτό τον μήνα έχω φάει ήδη πολλά σε περί μουσικής. Σήμερα Therion θα πάρω απουσία δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων.

8 Likes

4 Likes

Δυστυχως δεν τιμησα, αλλα ναι οι Therion ειναι εγγυηση για τιμια, διασκεδαστικα σοου

2 Likes

Οντως και χθες Σαλονικα που επαιξαν ηταν εγγυηση οπως παντα. Ειδικα Lori απεδιεξε αλλη μια φορα πως ειναι η απολυτη female φωνη.
Αλλα θα το ξαναπω . Δεν μου αρεσει ο Vikstrom . Ειδικα τα τραγουδια του Leven ουτε κατα διανοια.
Και προσεξτε 4 τραγουδια που ειναι στη setlist ειναι γραμμενα πανω στον Leven!

O Vikstrom εχει αριστη φωνη τενορου, αλλα ως μοναδικος ανδρας τραγουδιστης στη μπαντα πρεπει να καλυπτει ολες τις φωνες. Αναμεσα τους και του Λεβεν, που ειναι εκπληκτικος και πραγματικα στεναχωρηθηκα οταν εφυγε. Οταν ηταν μαζι με τον Σο στη μπαντα, γινοταν καλυτερο παιχνιδι.

4 Likes

Τοτε ηταν στα καλυτερα τους συναυλιακα

1 Like