Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

νομιζω οτι καπου στο 2007, ηταν ενα απο τα πιο καλα live των Therion που ειχα δει, με το Thor στο δευτερο encore ο Snowy Shaw να παιρνει κεφαλια.

3 Likes

το καλύτερο live που τους έχω δει ήταν στην περιοδεία του vovin, νομίζω πρώτη φορά ελλάδα (αλλά μπορεί και να κάνω λάθος), με 6 τραγουδιστές επί σκηνής.

1 Like

1997 ηταν η πρωτη στην Ελλαδα παντως.

νομιζω 2001 ηταν αυτο που λες.

2 Likes

Νομιζω οτι εχει δικιο ο Sofa, δεν ηταν Vovin εκεινη. Απο τις πιο καλες συναυλιες που εχω δει γενικα και οχι μονο Therion, εκεινη του 2001 στο Ροδον. Εξι τραγουδιστες, τρεις γυναικες και τρεις ανδρες, οπου εχω παει φασαιος μετα τη δουλεια (εργαζομουν στην οδο Πειραιως, ψηλα). Ημουν μονος μου, βαριομουν να γυρισω σπιτι, δεν τους ειχα δει λαιβ και δεν ηξερα τι να περιμενω, οποτε σκεφτηκα “δε γαμεις”.

Καθομαι στο μπαρ, πισω δεξια οπως βλεπουμε σκηνη και φτανει στο τελος η συναυλια με δεν-θυμαμαι-ποσες-μπυρες, ενω εγω την παρακολουθω σαν να ειμαι σε παρασταση, με το στομα ανοιχτο. Στο megatherion ειχα λαλησει. Δεν μπορουσα να πιστεψω οτι ειχα ζησει τετοια συναυλιακη εμπειρια. Εκτοτε τους λατρεψα και τους ειδα σε πολλες διαφορετικες εκδοχες τους.

Πλεον βαριεμαι το νεο υλικο τους, αλλα εχω απεριοριστη εκτιμηση για το υπερμυαλο των 30 ηπειρων του Γιονσον/Τζονσον/οπως κι αν προφερεται, που θεωρω μουσικη ιδιοφυϊα. Ισως παλι εγω να ειμαι εντελως μπουφος, αλλα ετσι τον βλεπω.

8 Likes

θυμάμε ότι ήταν Ροδον, αλλά μάλλον έχετε δίκιο για τη χρονιά. τι επικό setlist όμως Therion Concert Setlist at Rodon Club, Athens on March 4, 2001 | setlist.fm

4 Likes

παρακολουθω τους Therion απο πολυ παλια, απο την εποχη του Time Shall Tell EP, ειχα και καποια αλληλογραφια τοτε με τον Johnson, και δεν εχανα live τους, εχω παει σε ολα στην Αθηνα απο το 1997- 2012. με τις τελευταιες κυκλοφοριες και ειδικα το beloved Antichrist καπου με εχασαν- τους εχασα οπως θελετε πειτε το. δεν μπορω να παρακολουθησω το υλικο τους και εγω πλεον, ομως την εποχη απο το Theli - Lemuria/Sirius B την θεωρω αξεπεραστη.

5 Likes

Ροδον 2001. Ημουνα και εγω, τρομερο live

3 Likes

το beloved antichrist ήταν ειδική περίπτωση. και ο ίδιος ο johnson είχε πει ότι ήταν γραμμένο σαν musical και αν δεν έχεις το οπτικό κομμάτι είναι δύσκολο να το καταλάβεις και να το ακούσεις. τα 3 leviathan δεν είναι άσχημα, αλλά θα μπορούσαν να ήταν 2.

2 Likes

Τους έκανες τα τρία, δύο εσύ!

1 Like

+1

2 Likes

Πωπω απιστευτο λαηβ, στο τοπ που εχω δει ανεξαρτητου μπαντας, τι να λεμε…

2 Likes

Καπως ετσι ειναι τα πραγματα και για μενα νομιζω.

Το Sitra Ahra δεν ειναι κακο, αλλα δεν ειναι και φαντασμαγορικο, ενω το Gothic Kabbalah ειναι μακραν το πιο υποτιμημενο αλμπουμ τους, το οποιο το θεωρω καλυτερο απο τα Secret Of The Runes - Lemuria - Sirius B (αλλα οχι απο τα Theli - Vovin - Deggial). Και τα 3 Leviathan ειναι οχι απλα αξιοπρεπη, αλλα πολυ καλες προσθηκες στην δισκογραφια τους μετα απο τοσους δισκους. Και ναι, ισως θα μπορουσαν να ειναι 2 αντι για 3.

Ισως η ΜΟΝΑΔΙΚΗ μπαντα που στεναχωριεμαι πολυ που δεν εχω δει ποτε live, και δεν ξερω γιατι. Ειμαι φαν καπου απο το 1997-1998 και καπως εχω χασει ολα τους τα live στην Αθηνα.

Εκοβα χερι απο αγκωνα οτι επαιξαν τοτε το Thor, ομως ισως οι μπυρες με μπερδεψαν λιγακι. Μπορει να επαιζαν το Seawinds κι εγω να ακουγα Thor, μια η αλλη.

1 Like

Ειχε προηγηθει πριν μολις 2 χρονια το Crowning of Atlantis που το ειχαν διασκευασει, αλλα γενικα ειναι λιγο ακριβοThorητο μονο 64 φορες το εχουν παιξει live στην καριερα τους.

1 Like

Και εγω καπου το θυμαμαι το Thor αλλα τα μπερδευω.

Οπως θυμαμαι το Siren of the Woods σε καποιο αλλο λαηβ (περιοδεια Lemuria?), ονειρο να το ακουσω λαηβ, μονο που δεν εβαλα τα κλαματα.

1 Like

To Thor εχει παιξει σιγουρα στην Ελλαδα, απλως δεν θυμαμαι ποτε. Νομιζα οτι ηταν το 2000, αλλα το βλεπω ως κλεισιμο συναυλιας το 2007 στο Γκαγκαριν. Τους εχω δει τοσες φορες που ειναι απολυτως λογικο να μπερδευω βραδιες και τραγουδια.

2 Likes

Υπερβολικα πολλα ποστς για τo χειροτερο τραγουδι που θα μπορουσε να ακουσει κανεις σε μια συναυλια Therion :stuck_out_tongue:

Thor 2007 Σαλονικα, αν θυμαμαι ειχε ανεβει κ ο gus σαν guest

2007 το Thor παιδιά, ο Shaw το τραγούδησε.