Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Ώπα ρε.

3 Likes

Τυχερούληδες…

8 Likes

6 Likes

Είχα ενθουσιαστεί να πάω να δω Ozric tentacles… Μέχρι που μου είπε ένας φίλος πως πλέον δεν αξίζουν live, άξιζαν υποστηρίζει πριν 15 χρόνια. Τώρα παίζουν με λειψό team στα live το οποίο δίνει μέτριο αποτέλεσμα.

Έχει κάποιος εδώ εμπειρία πάνω στο θέμα να πει μια γνώμη;

Σε συναυλια που επαιξαν τελη Μαρτιου, ηταν αυτοι:

Ed Wynne – guitars, keyboards, samples
Silas Neptune (Wynne) – keyboards, synthesisers
Saskia Maxwell - flute, dancing
Vinny Shillito – bass
Pat Garvey – drums, percussion

Εχουν παιξει συναυλιες επισης ως τριο οπου ειναι μονο οι τρεις πρωτοι, στο billing ειναι ως Ozric Tentacles Electronic. Δεν εχω διαβασει οτι εδω θα παιξουν ως τριο παντως.

Εγω θα παω. Και πριν 30 χρονια με Roly Wynne και John Egan ηταν καλυτεροι μαλλον, αλλα δεν εχει εφευρεθει ακομα χρονομηχανη πες στον φιλο σου :stuck_out_tongue:

5 Likes

Τους ειδα το 2000 στο Ροδον και αρα εχουν περασει σχεδον δυομιση δεκαετιες απο τοτε, οποτε δε θα μπορουσα καν να εχω αποψη για το αν εχω αποψη για το πως παιζουν τωρα. Παρολα αυτα θα πω οτι γενικοτερα μια εμπειρια συναυλιας Ozric Tentacles ειναι λογικα παντα μοναδικη, ακομα κι αν δεν ειναι αυτο που ηταν. Βεβαια εγω τους ειδα με John Egan ως “frontman” που τα εσπασε ολα τοτε, οπως επισης και με παικταραδες Zia Gelaani και Conrad Prince στο rhythm section, το οποιο μετραει παρα πολυ στην φαση των Ozric. Οποτε ισως αυτο που λεει ο φιλος σου να εχει καποια βαση.

Για να ειμαστε δικαιοι παντως, για το μισο κοινο (και βαλε ισως) το ποσο καλη ειναι μια συναυλια Ozric Tentacles εξαρταται μονο απο την ποιοτητα και ποσοτητα της μαριχουανας που εχουν καταναλωσει, και τιποτα αλλο :stuck_out_tongue:

3 Likes

Το “μισο” μπορει να ειναι και understatement :joy:

2 Likes

Έχω δει ozric σίγουρα 6-7 φορές σε βάθος 25ετιας και βάλε. Χαρακτηριστικά θυμάμαι πως αφού βεβαίως δεν υπήρχε ίντερνετ για ενημέρωση, αποτελούσε έκπληξη η εκάστοτε σύνθεση της μπάντας και υπήρχε δυσπιστία όταν βλέπαμε πως στη σκηνή ανέβαιναν άγνωστα πρόσωπα και κατά συνέπεια ανησυχία μήπως η συναυλία δεν θα είναι “όπως την προηγούμενη φορά”. Δυσπιστία η οποία σβήνει μετά από δυο - τρία κομμάτια, αφού κάθε φορά αποδεικνύεται πως ο Ed Wynne ξέρει να διαλέγει τους μουσικούς που τον πλαισιώνουν και στο τέλος ΠΑΝΤΑ φεύγουμε από το χώρο της συναυλίας μαζεύοντας τα σαγόνια μας από το πάτωμα. Είμαι βέβαιος πως το ίδιο θα γίνει και αύριο.

3 Likes

Αυτό το έχω δει σε συναυλία hawkwind πριν από αιώνες, όπου οι μισοί προσπαθούσαν να βγάλουν έξω από το ρόδον τους άλλους μίσους μετά το τέλος. Ωπα, σόρι. Όχι εγώ, ένας φίλος.

3 Likes

Εχουμε κανενα νεο απο την ακύρωση των BURY TOMORROW? Εχαν πει εκ νεου ενημερωση για Δευτερα αλλα δεν ειδα κατι…

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις περί Ozric. Τελικά όπως και να’χει η παρέα δεν… οπότε άκυρο για’μενα.

/

Άσχετο, μπορεί και ψιλο-άσχετο με το rockin’ αλλά για’μενα η Μουσική είναι Μουσική και το φεστιβαλάκι μοιάζει εξαιρετικό με Σωκράτη Σινόπουλο, Μαυροειδή κλπ…

2 Likes

Μερικα απο αυτα ειναι πολυ ενδιαφεροντα, τα ειδα χθες και μου κινησαν το ενδιαφερον. Αν βρω χρονο, θα προσπαθησω να παω σε καποιο απο τα events, ειχα βαλει στο ματι αυτο στο ΚΠΙΣΝ.

1 Like

Αυτό λες να υποθέσω…

1 Like

Ωνασου… Εννοουσα αυτο:
“21.30 Ελληνικά έργα λατρευτικής μουσικής για σόλο πιάνο και δύο πιάνα Κωνσταντίνος Καρύδης, Νίκος Λαάρης - Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος ΕΛΣ (ΚΠΙΣΝ)”

Αλλα δεν ηξερα τι σημαινει “λατρευτικη μουσικη” και το προσπερασα εκεινη τη στιγμη, για περισσοτερο ψαξιμο. Αλλα αυτο που εβαλες απο πανω ^^^^^ ειναι :heart_eyes:

Μολις διαπιστωσα οτι εκεινη την ημερα εχω προγραμματισει :man_facepalming:

1 Like

Δίνω το εισιτήριο midnight μεγάλη Τρίτη 30 απριλη λόγω Θρύλου.Εκτος κ αν αλλάξει ώρα ένα από τα 2.Πραμα δύσκολο.Τιμη όσο το πήρα αλλά δεν θυμάμαι τώρα.Update το απόγευμα.

Το αφεντικο τρελάθηκε.25 το τικετο.

1 Like

Χτες είδαμε στο Death Disco το πρώτο ακουστικό σετ της Sylvaine.
Ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, με μία clean ηλεκτρική κιθάρα, μερικά samples πλήκτρων και τη μοναδική φωνή της Sylvaine, που τραγούδησε και ακαπέλα. Έκανε ένα πέρασμα από τη δισκογραφία της, αλλά τραγούδησε και κομμάτια folk και ιδιαίτερα nordic folk. Άλλωστε πειραματίζεται πολύ με αυτά τα είδη μουσικής, όπως και η Myrkur. Δεν έλλειψαν και οι εκτελέσεις με τα ιδιαίτερα scream φωνητικά της. Πραγματικά πολύ όμορφη βραδιά που την απόλαυσε λίγος και καλός κόσμος. Πολύ διαφορετικό live σε σχέση με το περσινό της στο Temple, αλλά όσοι ξέρουν να εκτιμούν ήταν εκεί.
Ωραίοι και οι Youth Valley, που κινούνται σε πιο post rock μονοπάτια.

1 Like

Το fuzz έχει εξελιχθει κάτ εμέ στον χώρο με τον καλύτερο ήχο στην Αθήνα.

Ονειρο οι ozric χθες, “μη μας μιλάς ρε γεροχιππη και παίζε τα ωραία σου” όπως ακούστηκε από έναν διπλανό μου.

Naxatras όλο λέω πριν τους δω “έλα μωρέ με τους φασαίους” και μου δίνουν το μυαλό στο χέρι.

Μου άρεσαν πολύ και οι silas & saski.

8 Likes

Αν και οι Ozrics είναι από τα συγκροτήματα που έχω ακούσει περισσότερο στην ζωή μου, για κάποιον λόγο δεν τους είχα δει ποτέ ζωντανά. Χθες λοιπόν ήρθε η ώρα να αλλάξει αυτό, και πραγματικά η εμπειρία ήταν όπως ακριβώς την φανταζόμουν.

Ωραίοι και οι Naxatras, στόφα μεγάλης μπάντας. Silas & Saski δεν πρόλαβα.

5 Likes

Ναι αλλά πήγε κανείς grails να μου πει πώς ήταν

1 Like

Διαβάζω χωρίς τον Nicke οι Lucifer σήμερα… Πφφφφ