Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

μια που μιλάμε για κόστη συναυλιών, ποια είναι η πιο value for money συναυλία που έχετε δει? Εμένα είναι Ghost, Gojira, Feed the Rhino, Defiled στο Brixton, Μάρτιο του 2013 με 5 λίρες. Ποιο ακριβά μου είχε κοστίσει το μετρό να πάω και να έρθω παρά το σιητήριο της συναυλίας.

3 Likes

Slough Feg 5 ευρώ, Bolt Thrower 15 ευρώ, ωραίες εποχές.

Εδιτ: Ψέμα, 20 ήταν οι BT, οι οποίοι είχαν ζητήσει να είναι όσο πιο φθηνό γίνεται το εισιτήριο αλλά φρόντισαν και για χαμηλό merch (νομίζω το μπλουζάκι το πήρα 12 ευρώ). Και πάλι μεγάλο value for money.

4 Likes

Είδα αρκετο νεαρό κόσμο στους Khirki πάντως με 10€. Eat Metal, δωρεάν άνεργοι και ανήλικοι ειχα φέρει τον γιο μου παντως Slough Feg, Wrathblade, Demolition Train, Ruthless Steel, και η μπύρα νομίζω στο 2ευρω

4 Likes

πρέπει να ορίσουμε εποχή για να απαντήσουμε σωστά

όσο κοστίζουν σήμερα Blind Guardian και In Flames , κόστιζαν κάποτε οι Iron Maiden 49 ευρώ το 2018 και είχαν και Volbeat

Όσον αφορά το σήμερα , οποιαδήποτε μπάντα ιδρώνει τη φανέλα και έχω πληρώσει από 25 ευρώ και κάτω , οποιαδήποτε ποιοτική ελληνική μπάντα στο 10ρικο κλπ είναι vfm

Satan, Midnight , Green Lung , Khirki , Riverside τον Οκτώβρη κλπ κλπ

Αν ανοίξω το άλμπουμ με τα εισιτήρια, οτιδήποτε προ κοβιντ βάζεις τα κλάματα

Ενδεικτικά , ό,τι πιάσει το μάτι μου manowar 35 ευρώ , Sleep 25 , μια μέρα UTH 38 , 18 ευρώ δώσαμε και είδαμε Atlantean Kodex γτχμ , 30 Machine Head ήδη τοπ όνομα , μην πω πιο τοπ από σήμερα που τους έβαλαν στα 60 + 2:30 ώρες κατεδάφισαν τον Βοτανικό :rofl:

7 Likes

Tankard το 2014 ειδαμε με ενα δεκαρικο.ΜΕ ΕΝΑ ΔΕΚΑΡΙΚΟ.

Ευρηκα

6 Likes

Όλα υποκειμενικά είναι, έχω δει Blind Guardian με 30 ευρώ ή όσο ήταν πριν 20 χρόνια , και για Μεηντεν δεν θα έδινα ούτε 5 :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Για την πιο value for money ερώτηση, να φανταστώ ότι δεν μετράνε αυτές που πηδηξαμε την μάντρα στην Μαλακάσα ή απλά μας άφησαν να μπούμε μέσα?

Τότε θα πρέπει να πω :

  1. Leprous με $25 το 2016
  2. Protomen με $17 πριν 13 χρόνια
  3. Dream Theater με 7.000 δρχ. το 2000
  4. Dream Theater Λυκαβηττός 1998 με 6.500 δρχ νομίζω
  5. Orion Festival με $150 εισιτήριο για διήμερο φεστιβάλ που είδα Metallica 2 φορές, Avenged 7fold, Sepultura, Arctic Monkeys και ένα σωρό ακόμα
  6. Metallica 1999 με 8.500 δρχ. μακάρι να ήξερα τότε ότι μετά από 20 χρόνια θα έπρεπε να δίνεις κυριολεκτικά δεκαπλάσια λεφτά για να τους δεις
2 Likes

μωρέ στα μάτια μου και τα 120 των Μεταλλικα συγκριτικά με αυτά που ζητάνε άλλοι , vfm είναι . Ασχέτως υποκειμενικότητας , 49 ευρώ για Μειντεν ήταν ένα ακριβό εισιτήριο τότε και τώρα φαντάζει από τα πιο τίμια που έχουμε ζήσει ξέρω γω

ή τα sonisphere πριν 13 και 14 χρόνια που είχαν ένα σκασμό μπαντάρες και έκαναν 60-65 ευρώ, όσα δλδ QOTSA σήμερα

Τέλος, σαφώς και Λεπρους τρελό vfm , 26 είχαμε δώσει στο fuzz το 2020 ; Απίστευτο για την ποιότητα τους

3 Likes

49 ευρώ για Maiden (ακόμα και όχι σε φεστ) δεν θα ήταν ποτέ ακριβό πάντως. Δεν γίνεται να δεις τέτοια μπάντα με 30 ευρώ, ας είμαστε λίγο λογικοί. Αντιθέτως, τα 49 τα θεωρώ πολύ καλή τιμή, εύκολα θα μπορούσαν να είχαν πει 60-65 (ειδικά σε φεστ) και να είναι όλοι κομπλέ.

2 Likes

Riverside 16 ευρω το 2013, στη συναυλια με τον μαλλον καλυτερο ηχο που εχω ακουσει σε κλειστο στην Ελλαδα.

4 Likes

ούτε μισό μπλουζάκι 10 χρόνια μετά :stuck_out_tongue:

5 Likes

  1. Αχαστο
  2. Ζηλευω
3 Likes

Δεν έχω ιδέα ποια είναι η τύπισσα αλλά ωραία αφίσα

3 Likes

Τουλάχιστον ξέρουμε ποιος είναι ο Πλαγκτόν!

7 Likes

Οκ, έβαλα να ακούσω, εξαιρετική. Έχει κάνει συνεργασία με τον Costin Alexandru Chioreanu κ το άλμπουμ τους το έχει βγάλει η νορβηγική Dark Essence Records. Έχει κάνει εξώφυλλα για ένα σκασμό metal μπάντες κ έχω την εντύπωση ότι έκθεσή του έχω δει σε ένα από τα Beyond The Gates που έχω πάει στο Μπέργκεν.

1 Like

Μένει μόνιμα Νορβηγία νομίζω η Σοφία Σαρρή, αλλά δεν έχω καταλάβει αν είναι Ελληνονορβηγιδα ή αν έχει απλά μεταναστεύσει εκεί πέρα. Πάντως η μουσική της είναι υπέροχη.

1 Like

Δεν έχω ιδέα, έχω πάρε δώσε με ελάχιστους Έλληνες, περισσότερους από όσους θα ήθελα βασικά…

1 Like

Το επικότερο σχόλιο της χρονιάς.

Ψάξου και στην Inner Ear Records, μέσω της οποίας είχε κυκλοφορήσει το ντεμπούτο της. Χωρίς να είναι κάτι το άπιαστο, είναι ένα μικρό διαμαντάκι, με αρκετά σημεία προερχόμενα από την αντίληψη των Ulver.

3 Likes

Άκουσα 2 κομμάτια, πολύ ενδιαφέρον μου φάνηκε.

1 Like

Η Σοφία είναι από τα Χανιά και κάπου στην περίοδο της κορώνα επέστρεψε μόνιμα εκεί.

Την έμαθα από τους Night in Earth, έβγαλαν δύο δίσκους, αξίζει να ψαχτείτε.

Μέτα έκανε διάφορες συνεργασίες με γνωστούς τραγουδιστές ώσπου κάποια στιγμή έβγαλε το δικό της δίσκο (και έχει άλλο ένα στα σκαριά).

Έχει κάνει φωνητικά στη σειρά που έβγαλαν οι δημιουργοί του Dark μετά το Dark, καθώς και σε κάτι άλλο του Ant1.

Στις συναυλίες δεν παίζεται, την είχα δει στο Πλαγκτόν πριν 3 μήνες (με ίδια αφίσα), όποιος μπορεί να πάει. Και στην Αγγλικανική εκκλησία προ κορώνας συνοδεία μόνο του μπασίστα (μόνιμος συνεργάτης) ήταν σε άλλο level.

Γενικά, πολύ καλή φωνή και καλλιτέχνης που ψάχνεται. Κάπου υπάρχει στο Youtube ένα βίντεο γυρισμένο στη σπηλιά του Νταβέλη με ένα παραδοσιακό κρητικό που έχει τους πιο metal στίχους που μπορείς να βρεις!

7 Likes

3 Likes