Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Άκουσα 2 κομμάτια, πολύ ενδιαφέρον μου φάνηκε.

1 Like

Η Σοφία είναι από τα Χανιά και κάπου στην περίοδο της κορώνα επέστρεψε μόνιμα εκεί.

Την έμαθα από τους Night in Earth, έβγαλαν δύο δίσκους, αξίζει να ψαχτείτε.

Μέτα έκανε διάφορες συνεργασίες με γνωστούς τραγουδιστές ώσπου κάποια στιγμή έβγαλε το δικό της δίσκο (και έχει άλλο ένα στα σκαριά).

Έχει κάνει φωνητικά στη σειρά που έβγαλαν οι δημιουργοί του Dark μετά το Dark, καθώς και σε κάτι άλλο του Ant1.

Στις συναυλίες δεν παίζεται, την είχα δει στο Πλαγκτόν πριν 3 μήνες (με ίδια αφίσα), όποιος μπορεί να πάει. Και στην Αγγλικανική εκκλησία προ κορώνας συνοδεία μόνο του μπασίστα (μόνιμος συνεργάτης) ήταν σε άλλο level.

Γενικά, πολύ καλή φωνή και καλλιτέχνης που ψάχνεται. Κάπου υπάρχει στο Youtube ένα βίντεο γυρισμένο στη σπηλιά του Νταβέλη με ένα παραδοσιακό κρητικό που έχει τους πιο metal στίχους που μπορείς να βρεις!

7 Likes

3 Likes

Α δεν το ηξερα οτι εχει επιστρεψει Ελλαδα.
Με το που εγραψες ομως οτι ειναι απο τα Χανια, θυμηθηκα οτι το ηξερα αυτο :stuck_out_tongue:
Εγω προσωπικα απο το Euphoria την εμαθα, εξαιρετικος δισκος.
Βλεπω τον κραταει κι ο Garm στο χερι του, αρα εχει μια αψογη σφραγιδα ποιοτητας εκει.

2 Likes

Και πάλι αν δεν κάνω λάθος, δεν έφυγε ποτέ (μόνιμα) από Ελλάδα! :stuck_out_tongue:

Πετάω μερικά δείγματα τώρα που κάθισα υπολογιστή!

Καύκος:

Night on Earth - Room Closer (Live):

Night on Earth - Hotel (Part A, Live)

Night on Earth - Hotel (Part B, Live)

Ariadne (new song):

The Moon (Live, ίσως το καλύτερο δικό της)

Καρδερίνα (από τη σειρά Σώσε Με):

Γενικά οι Night on Earth για μένα από τα καλύτερα πράγματα που έχουν βγει στην underground ελληνική σκηνή, φουλ αυτοσχεδιασμός από 7μελές (αν θυμάμαι) σχήμα (ποστ ροκ κολεκτίβα όπως λέει σε κάποιο bio) και φοβερά φωνητικά από τη Σοφία. Επίσης, ο δεύτερος δίσκος αποτελείται από τραγούδια του Θανάση Παπακωνσταντίνου στα οποία έχουν αλλάξει τον αδόξαστο (ενορχηστρώσεις και στίχους στα Αγγλικά ως επί το πλείστον).

Όσοι μπορείτε να πάτε στο Πλανγκτόν, δε θα χάσετε! :slight_smile:

7 Likes

Για να κατλάβουμε την γενική αύξηση στις τιμές πάντως, 3ήμερο εισιτήριο Graspop Metal Meeting το 2016 (με warm up date), με καμπινγκ μεσα στην τιμή των 190.00 ευρώ. Για την ιστορία μεταξύ πολλών άλλων έπαιξαν Black Sabbath, Megadeth, Volbeat, Nightwish, Maiden, Twiste Sisters, Ghost, Behemoth,King Diamond.

Εδω φέτος πας ένα διήμερο release και rammstein και συπληρώνεις το ποσό

1 Like

11 φορές καλύτερα απο το Βέλγιο. Βζιιιιιιινννννν

1 Like

Ξερουμε τι ωρα ανοιγουν οι πορτες στους TruckFighters;

δεν έχει βγει ακόμα κάτι νομίζω

1 Like

5 Likes

Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που το πιστεύει αυτό. Ανακαλώντας κι εγώ τον νεαρότερο εαυτό μου, που έχασε πολλές συναυλίες γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο, και συνδυάζοντάς το με την σημερινή κατάσταση, μπορώ να καταλάβω γιατί ένας 20χρονος δεν μπορεί να πάει ν’ ακούσει ροκ και μέταλ. Κι εγώ άκουγα μέταλ στα 20 μου, αλλά επειδή ήμουν φοιτήτρια και δεν εργαζόμουν, έχασα πολλές συναυλίες που ήθελα να δω. Όταν άρχισα να δουλεύω, μπόρεσα να πάω σε συναυλίες που ήθελα. Σήμερα, με τις τιμές των εισιτηρίων στα ύψη, επιλέγω πολύ προσεκτικά σε ποια λάιβ πηγαίνω. Κυρίως όταν βλέπω να μαζεύονται στην ίδια μέρα μπάντες διαφορετικού είδους που θα εξασφαλίσουν μεν το γέμισμα του κάθε χώρου, αλλά θα είναι κάθε άλλο παρά double bill για μεγάλη μερίδα των θεατών.

6 Likes

Πρόγραμμα της αυριανής συναυλίας των Misery Index στο Κύτταρο.

Πόρτες: 20:00
Olajuwon: 20:30
Mortal Torment: 21:00
Misery Index: 22:00

2 Likes

Ωραία ακούγεται αυτή η Sarri (29&30.05.2024@Plankton Athens)

Βέβαια ίδιες μέρες έχει άχαστο Nils Langren Funk Unit (act) και συμπαθητικό+ Mathias Eick Quintet (ECM) στο τζαζ φεστιβαλ. Οπότε δύσκολα τα πράγματα.

1 Like

Και Sankara βλέπεις και τώρα με 10 ευρώ… :sunglasses:

Olajuwon?
Τι ονοματαρα είναι αυτή για μπάντα…

9 Likes

Αναμενεται να ειναι εξαιρετικά. Το παρτυ των Mortal Torment ειναι το καλύτερο opener για τους Misery Index.

3 Likes

Με ντράμερ απο Vulnus/Krause!

4 Likes

6 Likes

Ο μάγος?

Αυτός ναι…

1 Like