Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

μπα καμία επαφή . Δεν με απασχολεί καν το είδος μουσικής αυτό

παρόλα αυτά είναι ωραίο που υπάρχει μια ελληνική σκηνή με πολλούς καλλιτέχνες που γουστάρει το κοινό και τους στηρίζει

υπερβολή το ποστ μου ότι δεν ξέρω ποιος είναι Ο ΛΕΞ . Είχα ακούσει για 30 δευτερόλεπτα , μετά το έκλεισα . 12ος πίθηκος που προξένησε μεγαλύτερο ενδιαφέρον

3 Likes

Δικός μου είσαι εσύ😂

Με Nick Oliveri στο μπάσο.

3 Likes

Πάντως, αν δεν υπήρχε και αν δεν έκανε πάταγο η όλη αηδία της Capital (Υπο, Sinboy κι όλος αυτός ο συρφετός), θα δίναμε άραγε έτσι εύκολα ρισπέκτ σε ΛΕΞ και Ταφ Λάθος και κάτι τέτοια; Δεν είμαι σίγουρος. Γιατί οι πρώτοι έθεσαν τον πήχυ στον πάτο (έχει κι άλλο άραγε;)

Εγώ ούτε τότε έδινα, ούτε τώρα θα δώσω. “Μα προτιμάς τα πιτσιρίκια να ακούνε Sinboy? Τουλάχιστον Ο Τζαμάλ κι αυτοί λένε και δυο στίχους αντίφα και τηρούν μια στάση αξιοπρεπή”. Σαφώς και προτιμώ, αυτό δεν αλλάζει την άποψή μου για την ραπ μουσικής ως “μορφή τέχνης”.

Btw, το ίδιο λέω και για τις ορδές φασέων που ακούνε 1000mods και Ναχάτρας. “Μα προτιμάς να ακούνε ραπ ας πούμε;”. Ναι. Αν είναι να ακούνε ροκ, να ακούνε αυτό που έχει νόημα και δεν είναι μόδα.

2 Likes

Ενδιαφέρον πόστ.

Θα φανεί τώρα πως υπερασπίζομαι αλλά δεν το κάνω γιατί πρώτον δεν είναι το αγαπημένο μου είδος (νομίζω έχει γινει γνωστό πλέον τι μου αρέσει), ούτε αποθεώνω κάθε κυκλοφορία τους, ούτε γνωρίζω εις βάθος την σκηνή.

Και οι 2 που ανέφερες προυπάρχουν της Capital(ειδικά του τραπ χαμού της). Ο μεν ήταν στα Βόρεια Αστέρια, ο δε στους Ψυχοδραμα 07, συνεπώς κουβαλάνε οπαδούς και ιστορία στον χώρο, αξιοσημείωτα και τα 2. Επίσης διαφορετικά είδη, και αυτο αποδεικνύεται από το γεγονός πως diss( omg τι γράφω σε αυτό το φόρουμ!!) μεταξύ αυτής της κάστας και των (t)rappers δεν υπάρχουν, πέρα από μερικούς γραφικούς πουθενάδες στο σήμερα που επιτίθενται στην κάπιταλ για να πάρουν διαφήμηση δια της πλαγίου.

Το αν είναι η ραπ μουσική μορφή τέχνης, είναι άποψη διαφορετική για τον καθένα οπότε την προσπερνάω.

Το αν όλοι οι ράπερς που δεν είναι τράπερς είναι εξίσου καλοί και με εξίσου δυνατές κυκλοφορίες πάλι είναι αμφιλεγόμενο. Δεν είναι στο ίδιο επίπεδο το τελευταίο ΛΕΞ με τα τελευταία Ταφ, Βέβηλου, Στιχοιμα πχ και ας αποθεώνονται όλα από κοντινό κοινό. Βέβαια εδώ αξίζει να αναφέρω πως ο Ταφ στον τελευταίο του δίσκο “Δεκα”, έκανε 10 διαφορετικά videoclips μικρού μήκους για τα τραγούδια, τα οποία συνδεόμενα βγάζουν μια ιστορία (ανεξάρτητα από το ποιόν παραγωγής - στίχου) και αυτό είναι κάτι οριακά πρωτοποριακό για τα ελληνικά δεδομένα της μη τραπ σκηνής. Δεν θα πω τι μου θύμισε γιατί θα πέσει φωτιά να με κάψει από όλο τον μεταλλικό πλανήτη!

Δεν είναι το ίδιο πάντως οι χέβι ροκ φασαίοι (σύμβαση για την κουβέντα) με τους οπαδούς της ραπ. Υπάρχουν και εδώ old school revivals, συσπείρωση λόγω κοινωνικής κρίσης κλπ αλλά το αν υπάρχει αύριο τόσο φασέικο κοινό όσο ίσως χτές είναι κάτι που θα διαπιστωθεί. Έχω τις επιφυλάξεις μου.

Ουσιαστικά ο πάτος του ενός δεν επιφέρει απαραίτητα την αποθέωση των άλλων και έχω αμφιβολίες για τα περί μόδας.

4 Likes

καλα ο τυπος δεν παιζεται

Για Λεξ που λετε, παροτι εχει και κατι καλους στιχους η μιζερια του δεν παλευεται. Βεβαια υπαρχουν και χειροτερα(Τζαμαλ πχ)
Μονο Τουσαρος

1 Like

Preach!

Λίιιιιιγο οφ τόπικ περί φασαίων για τα ελληνικά συγκροτήματα. Έχω την εντύπωση έπειτα από μερικά χρόνια παρουσίας τους, πως οι Mods έχουν φύγει για τα καλά από τον ιό αυτό. Έφτιαξαν έναν εγχώριο πυρήνα που δεν νομίζω να παρουσιάζει απώλειες με το πέρας του χρόνου και αναλογικά τα πάνε περίφημα και στο εξωτερικό. Τώρα αν ο ιός αυτός είναι μεταδοτικός και στις άλλες χώρες, συμπαθάτε με αλλά δεν το γνωρίζω.

6 Likes

Κι εγώ νομίζω πως οι Mods έχουν πια ξεχωρίσει από τη “φάση”.

2 Likes

Εκεί που λες πόση τρέλα πια…πήραν και τον Ολιβερι και θα απογίνουν :joy:

1 Like

Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν έφερε τον King Diamond. Είναι “hot” αυτή τη στιγμή, περιοδεύει στην Ευρώπη και θα μάζευε κόσμο, πιστεύω. Είχα κρυφή ελπίδα μέχρι πριν κανα μήνα για Σαπόρτ στους Slayer αλλά…

5 Likes

Δεν διαφωνώ, αλλά αδερφέ δεν θα χωνέψεις το support των Leprous στους Slayer ΠΟΤΕ! :joy::joy::joy:

Μπα δεν έχει σχέση με αυτό, απλώς απορώ που κανείς δεν κατάφερε να τον φέρει σε μια συναυλία που σίγουρα θα είχε κέρδος. Απλή περιέργεια για ένα όνομα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του ελληνικού κοινού. Εγώ ήμουνα σε μια από τις δυο συναυλίες στο ροδον για την Conspiracy περιοδεία και έχω και την μπλούζα ακόμα σε άριστη κατάσταση, 30 χρόνια μετά.

3 Likes

Όντως χαμένη ευκαιρία

O king αν δεις κανει μονο σε κοντινές αποστάσεις live. δλδ για να παίξει εδώ πρεπει να έρθει απο καμιά Ιταλία.

Βασικά οι Slayer έπρεπε να είναι support των Leprous :sunglasses:

οι ίδιοι οι Leprous μπορεί και να μην τολμούσαν να το σκεφτούν από σεβασμό και μόνο

πιο Brutal και απο δισκογραφια Slayer αυτο το Post !

1 Like

ολοι το ιδο ειναι

Δεν ξέρω αν πήγε κανεις σήμερα Cypress Hill αλλά οι τύποι έκαναν επικό live.

3 Likes