Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Φιλε για τον από πάνω τύπο με την μάσκα αναφέρομαι.

yeah but who is he? for sure he’s not Jason Voorhees. unless it’s u which I wouldn’t know.

3 Likes

what the hell is this guy? thank god I don’t watch TV. at this point I wish he was Jason Voorhees. thanks guys

3 Likes

Riot 3 Νοεμβρη Κύτταρο

5 Likes

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί σε μικρές χώρες όπως η Πορτογαλία αλλά και οι ανατολικές χώρες γίνεται χαμός από «μικρά» φεστιβάλ και εδώ δεν γίνεται τίποτα. Γεμάτη είναι η αρχική μου σελίδα στο Facebook από κάθε είδους φεστιβάλ μέταλ σε χώρες όχι ανώτερες από την Ελλάδα.

Γιατί η Ελλάδα δεν έχει metal κοινό.

4 Likes

κάτι desertfest κλπ δεν είχαν πάει καλά ;;; Ήταν πολύ ωραία φάση με φοβερές μπάντες

1 Like

Για να μην ξανάγιναν, δυστυχώς μάλλον όχι και είναι κρίμα, γιατί ήταν καλή προσπάθεια και καλή φάση. Μια χρονιά τους είχε γαμήσει η απεργία των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας θυμάμαι.

1 Like

Αυτές οι χώρες είναι αρκετά “στερημένες” σε σχέση με την Ελλάδα και επειδή ανεβαίνει το βιωτικό επίπεδο ανεβαίνουν και συναυλιακα.

Εδώ έχουμε περάσει κάποιες καλές περίοδους και τώρα σνομπαρουμε συναυλίες…

Σιγά τη στερημένη Πορτογαλία. Σχεδόν οι πάντες παίζουν εκεί. Απλώς εκεί υπάρχει rock κοινό, ενώ εδώ όχι τόσο.

2 Likes

Εγώ βλέπω ότι φέτος όλες οι συναυλίες, και μάλιστα με πολύ φτωχά line up σε σχέση με εξω, μια χαρά πήγαν. Δηλαδή κάτι φεστιβάλ ακραίου ήχου σε κλειστά clubs με ένα σωρό καλές μπάντες που βλέπω π.χ στην Πορτογαλία τόσο μεγάλα έσοδα έχουν ? Οι δε ανατολικές χώρες έχουν πάμφθηνα εισιτήρια στις συναυλίες από ένα ψάξιμο που έχω κάνει.

Καμία καλή συναυλιακή περίοδο δεν έχουμε περάσει σε ό,τι αφορά στα metal festivals στην Ελλάδα.
Φέτος μόνο περάσαμε καλή συναυλιακή περίοδο και ήταν ΟΛΑ γεμάτα. Άρα δε σνομπάρουμε, απλά δεν έρχονται γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ METAL ΚΟΙΝΟ. Οι 20.000 πέρσι στους Maiden, σε μια χώρα 10.000.000 δεν είναι σοβαρός αριθμός για να κάνει κάποιος business στο metal στην Ελλάδα.

2 Likes

Κάποτε ένας σοφός είπε: Tώρα είμαι τζίτζι baby. :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Τι έγινε ρε παιδιά;; Είτε διπλασιάζουμε είτε υποδιπλασιαζουμε;;;

3 Likes

Πέρσι οι Maiden είχαν …20.000 ? Σιγά μην είχαν και 5.000. Με τον μειωμένο ΦΠΑ δεν υπάρχει δικαιολογία και αυτες οι σοφιστείες περι μη ύπαρξης μέταλ κοινού δεν επαληθεύονται από πουθενά. Εγώ δεν μιλάω για ένα φεστιβάλ στυλ Wacken , που και αυτό θα μάζευε κόσμο, μιλάω για μικρά φεστιβαλς. Εγώ όπου πηγα είχε κόσμο αντίστοιχο των συναυλιών εξω αν όχι και περισσότερο στα αντίστοιχα συγκριτηματα. Π.χ οι Watain δεν νομίζω ότι εξω μαζεύουν περισσότερο κόσμο από ότι μάζεψαν στο Gagarin φέτος. Τώρα αν για μέταλ κοινό εννοούμε οπαδούς των Korn, Slipknot κ.λ.π τότε συμφωνώ.

1 Like

Είπαμε είχαν 35.999 + 1 άτομα.

τουλάχιστον 72000 σύμφωνα με κάποιους φίλους μου εδώ μέσα

1 Like

Μαζί με τα “χωρίς εισιτήριο” που βάζανε σε κάποιο σημείο πρέπει να έφτασε και 40.000.

Φέτος όλα τα metal live πήγαν μια χαρά, και ήταν και πολλά. Οι Slayer, οι Manowar, οι Disturbed, οι Lamb Of God, οι Dream Theater. Εγώ να σου πω ειδικά για Disturbed δεν το περίμενα. Και τα υπόλοιπα ροκ πήγαν πολύ καλά. Δεν νομίζω ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον. Ίσως αν οι διοργανωτές ρίσκαραν λίγο παραπάνω να βλέπαμε φουλ φεστιβαλικα πακέτα. Χωρίς να το λέω αυτό με βεβαιότητα, δεν θεωρώ δλδ ότι μπορεί κάποιος να μπει μέσα και αυτό να είναι οκ.

Αλλά από την άλλη μου φαίνεται fucking pathetic που δεν έχει γίνει κάποια προσπάθεια για “metal τουρισμό” - εκτός ίσως από το Chania Rocks. Δηλαδή τον χαλάει τον ξένο μεταλά να έρθει Ιούνη - Ιούλη Αθήνα να δει την μπαντάρα και μετά καραβάκι από Πειραιά για νησιά;

Υ.Γ. Για όσους θεωρούν τα 10.000 των Slayer λίγα, να μην ξεχνάνε ότι οι Slayer είναι πολύ βαρύ άκουσμα για τον μη-μεταλά. Είχα πέρσι ακριβώς 7 άτομα που Maiden ήρθαν, αλλά Slayer όχι, γιατί ενώ θα γουστάρανε, δεν θα έδιναν 50€ για κοπάνημα μιάμιση ώρα. Ναι, είναι σωστό ίσως να πεις ότι η Ελλάδα δεν έχει τεράστιο κοινό σε επιμέρους genre πλέον (κάποτε είχε στο epic-power).

3 Likes

10.000 για ουσιαστικά σκέτο Slayer είναι σούπερ και ανώτερο του τι μαζεύουν εξω.

3 Likes