Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

προσωπικά δεν ξέρω τι άλλο θέλουν να δουν από το ελληνικό κοινό, τι άλλο πρέπει να κάνουμε ώστε να μη φοβούνται πλέον αυτά τα " ρίσκα "

Maiden μάζεψε πολύ κόσμο
Priest - Saxon - Accept είχε πολύ κόσμο
Φέτος όλα είχαν πολύ κόσμο . Νομίζω πλην 2 ημερών όλα γυρόφερναν τους 10.000 και 2 ακόμα παραπάνω

ε άντε γαμηθείτε , ποιο ρίσκο είναι αυτό πια

3 Likes

Να αναφέρουμε ότι φέτος, σε αντίθεση με περισυ που όντως όλοι φαίνονταν ότι μαζεύουν χρήματα για το rockwave, πήγαν καλά και οι μεσαίες (dream theater, lamb of god) και οι μικρές (Cannibal corpse) συναυλίες που έγιναν ανάμεσα στις μεγάλες. Όλα αυτά με ακριβά εισιτήρια και με την μείωση του ΦΠΑ να μην περνάει στις τιμές των εισιτηρίων.

2 Likes

τα εισιτήρια του release θεωρώ ότι ήταν φθηνά

1 Like

Φθηνά συγκριτικά με τις υπόλοιπες συναυλίες (Eject κλπ) και με την (απαραίτητη) προυπόθεση ότι έχεις αγοράσει το εισιτήριο από την 1η φάση της προπώλησης. Εγώ για Manowar έδωσα 48 ευρώ (47+1€ καπέλο), δεν το λες και φθηνά.

1 Like

Sorry μάγκες, 40.000 οι Iron Maiden πέρσι. ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΑΡΧΙΔΙΑ ΚΟΙΝΟ λέγεται αυτό όταν θες να κάνεις business. Έχουμε σημείο αναφοράς ΜΙΑ συναυλία με τόσο κόσμο, λες και κάτι έγινε. Στη Μαδρίτη ΜΟΝΟ, Metallica είχε 70.000 με 100 ευρώ εισιτήριο και στη Βαρκελώνη άλλους τόσους με αντίστοιχο εισιτήριο, που οι Metallica πάνε σε κάθε περιοδεία. Στο Sonisphere με Maiden, Slipknot κτλ, πόσο κόσμο είχε? Δεν είμαστε χώρα με ενεργό metal κοινό, πάρτε το χαμπάρι.

1 Like

Εγω βιωματικα καθαρα πιστευω οτι η Ελλαδα εχει μεταλ κοινο εκ των οποιων πολλοι δεν στηρίζουν τα λαιβ

Δεν στηρίζουν επειδή δεν γουστάρουν γενικά τη φάση λάιβ και προτιμούν να ακούν metal στο σπίτι τους και στο αμάξι ή είναι οικονομικοί οι λόγοι;

Εγώ ξέρω και άτομα που παντρεύτηκαν και έκαναν παιδιά και πλέον πηγαίνουν συναυλίες μόνο αν υπάρξει κάτι εξαιρετικό μια φορά στα 2 χρόνια (πχ Maiden πέρσι, άτομο που γνωρίζω).

1 Like

Τώρα μας δουλεύεις ? Συγκρίνεις την Ισπανία των 70 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ με την Ελλάδα για να μας πεις πως σωνει και καλά δεν έχουμε μέταλ κοινό, άσε που οι Metallica είναι πιο εμπορικοί από Maiden. Γιατί δεν συγκρίνεις π.χ Maiden περισυ στην Μαδρίτη 55.000 με Αθήνα 40.000, ίδια ακριβώς περιοδεία ?
Επίσης Slayer, Disturbed, Manowar, Lamb of God, Dream Theater κ.λ.π,όλοι μάζεψαν σούπερ κοινό στην Αθηνα σε σχέση με το τι μαζεύουν στα υπόλοιπα κράτη της Ευρώπης. Για να μαζέψουν π.χ. οι Slayer 10.000 κόσμο άλλου πρέπει να έχουν ενισχυμένο line up με Σαπόρτ μπάντες.

Μόνο που οι Maiden έπαιξαν στη Μαδρίτη και το 2016 και το 2013 και το 2011. Εδώ, μόνο το 2011.

Η Πορτογαλία, με την οποία μπορούμε μια χαρά να συγκριθούμε γιατί έχουμε τον ίδιο πληθυσμό, έχει εδώ και χρόνια το Alive! Festival, rock φεστιβάλ στο οποίο εμφανίζονται όλα τα μεγάλα ονόματα που περιοδεύουν στην Ευρώπη. Το 2010 που είχα πάει είχε κάνει sold out τη μέρα των Pearl Jam με 45000 κόσμο, ενώ μάλιστα ήταν η μέρα που δεν είχε και κάποιο άλλο σπουδαίο όνομα πλην αυτών (οι άλλες δύο είχαν). Ε, εδώ οι Pearl Jam θυμόμαστε πόσο κόσμο μάζεψαν.

2 Likes

Μα εγώ δεν θεωρω τους Pearl Jam μέταλ μπάντα ούτε και με ενδιαφέρουν τέτοιες μπάντες . Εγώ μιλάω για μέταλ κοινό, κοινό δηλαδή που ακούει ΜΕΤΑΛ, ούτε και με ενδιαφερει αν θα φέρουν τους Pearl Jam, Slipknot, korn, κ.λ.π. Όσο για Maiden δηλαδή ήταν μικρό το κοινό που πήγε να τους δει στην Μαλακάσα περισυ …

Το ίδιο κι εγώ

Για μπεστ οφ περιοδεια, 49 ευρω εισιτηριο και 7 χρονια αποχης, καλο ηταν. Δεν ειναι το συνηθισμενο κοινο που θα παει να δει τους Μεηντεν στην Ελλαδα. Το ΜΕΤΑΛ κοινο στην Ελλαδα δεν μπορει να υποστηριξει φεστιβαλ. Ολα τα μεγαλα λαιβ, ΜΕΤΑΛ και μη, “βγαινουν” λογω των ΦΑΣΑΙΩΝ. Αν δεν υπηρχαν κι αυτοι, τιποτα μεγαλο δε θα βλεπαμε.

4 Likes

Εγώ ούτως η άλλως στο αρχικό μου ποστ που άνοιξε την συζήτηση δεν αναφερόμουν σε τεράστια φεστιβάλ με δεκάδες χιλιαδες ανθρώπους αλλά σε μικρά που γίνονται σε κλειστους χώρους με πολύ γεμάτα line up. Αλήθεια στις υπόλοιπες χώρες φασαιοι δεν πάνε , έχουμε εμείς το μονοπώλιο ?

στις αλλες χωρες κ αν πηγαινουν φασαιοι,ημουν Bon Jovi Βουκουρεστι προχθες,το τι ειδαν τα ματακια μου…

Τι εννοείς; Ότι είσαι μόλις 28 χρονών και είσαι παντρεμένος με γυναίκα με παιδί; WΟW, εγώ μιλούσα για μεγαλύτερες ηλικίες πάντως.

Άσε που εσύ δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία γιατί απ’ ότι βλέπω στα ποστ σου πρέπει να πηγαίνεις τουλάχιστον σε 10-15 συναυλίες το χρόνο.

Μια χαρά είσαι :+1:

(καλά δεν μιλάμε για τον @pantelis79 που από τις 365 μέρες του έτους τις 200 είναι σε συναυλίες).

Bon Jovi ανήκουν στα συγκροτήματα που μαζεύουν αρκετούς φασαίους. Όπως Muse και τέτοια επίσης. Depeche Mode κτλ.

Δεν είναι κριτήριο αυτές οι μπάντες.

πως σου φανηκαν;
ετυχε να τους δω και εγω φετος

Σ αυτο συμφωνω ναι,εξω παει κοσμος παντου μονο κ μονο για να δει

Μάλλον τον πετυχα σε κακη βραδιά, ζητησε κ ο ιδιος συγνώμη,ευτυχως που δεν ειπε το always γιατι θα τον λιντζαρανε,χαχα.εσυ ππυ τους ειδες?

1 Like

στην Αυστρια.
ειναι γνωστα τα θεματα που εχει με τη φωνη αλλα δε σου παει η καρδια να κραξεις
το σοου τους εξακολουθει να τους κραταει στην elite
θα ηθελα να τολμησει λιγο παραπανω ανακατεμα στα setlist οπως προ 10-15ετιας