Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Η μπαντα οντως ηταν πολυ καλη κ τον βοηθαει αυτο.με κερασε ενα i died for you κ ηρεμησα στο τελος.ειχε απ ολα το setlist πάντως

1 Like

εννοώ ότι και

2 Likes

Οι Ανατολικές χώρες εκμεταλλεύονται ότι η εκάστοτε μπάντα θα δώσει 5-10 λάιβ στη Γερμανία και να κάνει 2 ημερομηνίες στην εκάστοτε Τσεχία ή Πολωνία είναι εύκολα λεφτά, χωρίς κόπο και έξοδα.

Από την άλλη, τα υπάρχοντα φεστιβάλ τα στηρίζουν αρκετοί; Το Up The Hammers πχ που είναι και θεσμός πόσο κόσμο μαζεύει κάθε χρόνο; Εδώ ξέρεις από τώρα line up για το 2020. Eγώ αν έβλεπα το line up που έχει κατά καιρούς το συγκεκριμένο σε φεστιβάλ εξωτερικού θα ζήλευα. Από το Live Evil του Fenriz που γίνεται στο Camden πχ δεν έχει να ζηλέψει και πολλά.

2 Likes

Για τα up the hammers δεν έχω άποψη διότι δεν με ενδιαφερει το είδος συγκροτημάτων που φέρνουν και δεν έχω πάει ποτέ για να ξέρω τι γίνεται . Στο doom φεστιβάλ που θα γίνει Σεπτέμβριο θα παω. Ένα lords of the land είναι τόσο δύσκολο να γίνεται στην Ελλάδα, σε αυτό που πηγα με line up τούμπανο (από την μια μοναδική στο 2018 εμφάνιση στην Ευρώπη των Dark Angel μέχρι bloodbath, Vallenfyre, Unleashed κ.λ.π) είχε δεν είχε 2000 κόσμο με νορμαλ τιμή εισιτηριου. Αν ένα σωρό μπάντες φτάνουν σχεδόν μέχρι τα σύνορα μας είναι τόσο πια δύσκολο να τις φέρουμε και εδώ ? ΤΕΣΠΑ…

Ποιο rock alive ρε παιδιά; Δεν ξέρω τι είχε παλιά αλλά φέτος ειναι πολυ χειρότερο από τα ελληνικά φεστιβαλ.
Με το ζόρι το αποκαλείς ροκ…

Ούτε καν οι ίδιοι δεν το προωθούν ως ροκ-μεταλ. Alternative-indie είναι.
Ο Ελληνας δεν άκουγε το 1990 Pearl Jam, θα ακούσει το 2019;

Να μου πείτε ότι δεν έχουμε progressive rock/jazz rock συναυλίες να το καταλάβω. Από ροκ-μεταλ όμως έχουμε δει αρκετά πράγματα.

1 Like

Ειχε κι αλλα ονοματα. Faith No More, Deftones και αλλους που ειδαμε ποσες “δεκαδες χιλιαδες” κοσμου μαζεψαν εδω οποτε ηρθανε. Ρε δεν υπαρχει μεγαλο ακροατηριο στην Ελλαδα που θα παει στις συναυλιες, εγω αυτο εχω καταλαβει. Ισως να ειμαι και λαθος, αλλα αυτη ειναι η εντυπωση μου.

EDIT: ο Μπον Τζοβι δυστυχως εχει χασει τη φωνη του… Ευτυχως εδω προλαβαμε και τους ειδαμε σωστα, με Σαμπορα και με ακμαιο Τζον.

1 Like

Ακουμε ροκ και κοινο εχουμε αλλα οχι ποικιλια στα ακουσματα. Γι’αυτο δεν εχουν ερθει ποτε οι airbourne και οι hardcore superstar, γι’αυτο εχουν ακυρωθει λογω χαμηλης προπωλησης συναυλιες των hawkwind,των answer και των gong, γι’αυτο ο arthur brown ειχε 200 ατομα, γι’αυτο οι ufo δεν ξαναπατησαν απ το 2009 κ μετα, γι’αυτο και δεν ηρθαν ποτε μεγαλες progressive rock μπαντες των 70’ς.
Τα παραδειγματα ειναι απο προσωπικες εμπειριες, ειτε πηγα ειτε γυριζα πισω εισιτηρια. Πολλοι θα εχετε κ αλλα τετοια.

Ευτυχως εστω κ αργα το καταλαβα και βγηκα εξω να δω το κατι παραπανω, μονο rush που δεν προλαβα.

5 Likes

Το ότι πρόσθεσες 30 εκατομμύρια παραπάνω ανθρώπους στην Ισπανία ήταν εκ παραδρομής ή ήθελες να ενισχύσεις το επιχείρημά σου, το οποίο είναι εξαρχής άτοπο? Το ότι πάμε εμείς σε live και παρακολουθούμε ενεργά, δε σημαίνει ότι το κάνουν και όλοι όσοι έχουν ακούσει το Fear of the Dark στο γυμνάσιο. Είναι μια πραγματικότητα ότι το metal κοινό στην Ελλάδα είναι γύρω στους 80.000 ανθρώπους. Οι 40.000 από αυτούς θα πάνε μια φορά στα 10 χρόνια σε ένα μεγάλο live. Αυτό λοιπόν, άσχετα από το αν είσαι χώρα των 10.000.000 ή των 40.000.000 ή των 70.000.000, δε θεωρείται σοβαρός αριθμός για business, από τη στιγμή που η κάθε μπάντα έχει ψιλοστάνταρ μισθό και για αυτό το λόγο θα πάει στην οποιαδήποτε χώρα. Για να βγάλει λεφτά. Αν δε βλέπουμε μπάντες όσο βλέπουν οι έξω, είναι γιατί έξω οι άλλοι πουλάνε περισσότερο από ότι εδώ και οι διοργανωτές ξέρουν ότι θα βγάλουν τα λεφτά τους. Απλά μαθηματικά. Δεν εξετάζω κάτι άλλο.

2 Likes

Πάντως φέτος όλες οι συναυλίες πήγαν καλά, και οι μικρές ακόμα. Πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει διάθεση από τον κόσμο να δίνει χρήμα ώστε να περάσει καλά, μην ξεχνάτε ότι περάσαμε και μια τεράστια κρίση που μας επηρέασε όλους λίγο πολύ.
Θεωρώ ότι μια διοργάνωση σαν το Release που σεβάστηκε τον οπαδό 100% μπορεί να στηριχτεί από τους μεταλλάδες, αρκεί βέβαια και οι διοργανωτές να μην το χάσουν στην πορεία ή επαναπαυτούν στις δάφνες του παρελθόντος. Άλλωστε οι πιο επιτυχημένες μέρες (εκτός του Iggy Pop) ήταν οι αμιγώς μεταλ, άρα υπάρχει τέτοιο κοινό στην χώρα, δηλαδή γύρω στις 15000 για ένα αξιοπρεπές μεταλ φεστιβαλ. Όσο είχε πέρσι στην πρώτη μέρα το Rockwave δηλαδή ή φέτος οι Manowar ή οι Slayer (κάπου εκεί τελοσπάντων)

4 Likes

Χωρίς να διαφωνώ στην ουσία, αυτό με το ότι μετά τον Iggy Pop οι πιο πετυχημένες μέρες ήταν οι metal, δεν ισχύει…
Damien Marley και Cypress Hill, αν δεν είχαν περισσότερο, είχαν τουλάχιστον τον ίδιο κόσμο ενώ η μέρα του Eject ήταν με διαφορά η μεγαλύτερη συναυλία του καλοκαιριού…

1 Like

Ναι προφανώς οι Cure είχαν πολύ περισσότερο κόσμο, στις άλλες που λες δεν είχα πάει και δεν ξέρω αλλά δεν διάβασα και κάπου ότι όντως είχαν τον ίδιο πάνω κάτω. Αν πήγες και το είδες φυσικά ξέρεις καλύτερα…

όλα καλά μάγκες…τα λαιβ πήγαν τέλεια, η σεζόν του καλοκαιριού σχεδόν τελείωσε οσον αφορά τις συναυλίες, τώρα να εύχεστε του χρόνου να δούμε πολλά και ωραία πραγματα. και δεν μιλάω μονο για καλοκαίρι…

Ξεχνάτε τους Prophets of Rage… Εκεί θέλω να δω πως θα πάει

Βέβαια δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα από ένα γκρουπ που ναι μεν είναι φρέσκο αλλά στηρίζεται στο παρελθόν

Θα βγαλεις συμπερασμα απο τη μεση ηλικια του κοινου!

1 Like

Ποιες οι εκτιμήσεις σου;;; Πιτσιρικαρια;;

Το ακριβως αντιθετο. Η γενια μου θα παει ρε.

2 Likes

Ακούγαμε κι εμείς. Νομίζω θα πάει καλά η συγκεκριμένη

RATM παντως θυμαμαι ηταν γεματο το Θεατρο Πετρας.

Θυμαμαι και τα μετα :stuck_out_tongue:.

2 Likes

Ρε παιδιά αυτό με τους Cure πως το εξηγείτε; Γιατί τόσος κόσμος;

Πολυ κλασικη μπαντα Ελληνικου κοινου. Ειδικα 80ς, 90ς. Απειρους φανς.

3 Likes