Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

  1. 15 χρόνια από την τελευταία φορά που ήρθαν εδώ. Δηλαδή μια γενιά περίπου δεν τους είχε δει ποτέ.
  2. Η συναυλία του 2005 είχε πάρει μυθικές διαστάσεις. Όσοι δεν είχαν πάει για οποιοδήποτε λόγο ακούνε εδώ και 15 χρόνια για το ΠΟΣΟ γαμάτο ήταν εκείνο το live που οι Cure έπαιζαν κοντά 4 ώρες ενώ ήταν γνωστό ότι και φέτος θα παίξουν τουλάχιστον 2,5 όπως κι έγινε. Value for Money.
  3. Μεγαλώνουν. Δεν ξέρουμε για πόσο θα παίζουν ακόμη και, πόσο μάλλον, αν θα ξαναπεράσουν από Ελλάδα.
  4. Hype! Αν κάτι είδαμε στις φετινές συναυλίες είναι ότι γέμισαν σχεδόν όλες ακόμη και από ανθρώπους που ήξεραν 1-2 τραγούδια. Όταν λοιπόν μιλάμε για τους Cure οι οποίοι έχουν τόσα πολλά hits, αυτό γιγαντώνεται.
  5. Για τους Cure αυτή τη στιγμή παραμιλάει όλη η Ευρώπη. Ήταν headlines στα μεγαλύτερα ευρωπαικά festival, πέρυσι γιόρτασαν τα 40 χρόνια τους με ένα επικό live στην Αγγλία, φέτος μπήκαν στο Hall of Fame και γιόρτασαν τα 30 χρόνια του Disintegration, είναι σε τρελή φόρμα και αποτελούν εγγύηση για όποιον πάει να τους δει.
3 Likes

Και ειχε να ερθει απο το 2005.

Το θετικό είναι ότι σε όλα τα φεστιβάλ είχαμε από καλή προέλευση μέχρι τέλεια. Επίσης όλες μεσαίες και μικρές είχαν το ίδιο καλή προέλευση πλην κάνα 2-3 (UDO πχ). Πλέον που δεν θα έχει τόσα live μαζί πιστεύω θα έχουν ικανοποιητικό κόσμο και αυτές του Αυγούστου-Δεκεμβρίου (πχ prophets, Blaze, Candlemass, powerwolf κλπ)

Πιστεύω μπορούμε και καλύτερα όπως πιστεύω ότι το 2020 θα είναι καυτό. Φέτος ήρθαν κάποια ονόματα αλλά όχι αυτό που λέμε μεγαθήριο οπότε του χρόνου περιμενω αρκετά. Εμείς από την πλευρά μας οφείλουμε να εχουμε σε πολύ δυνατό όνομα τουλάχιστον τον κόσμο των Maiden πέρσι

Όνομα που να έχει τον κόσμο των Maiden είναι αποκλειστικά και μόνο οι Metallica (από μέταλ βέβαια, μπορούμε να βάλουμε και ACDC, G’n’R κ.λ.π) και νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα.

1 Like

Σωστός αυτά που είπες από μεταλ συν αυτά που θα πάνε και πολλοι άκυροι όπως ac/dc, Bon Jovi, rhcp, gnr κλπ

1 Like

Στους AC/DC πάνε λιγότεροι άκυροι σε σχέση με τους υπόλοιπους που ανέφερες. Ας θυμηθούμε και τα live στο ΟΑΚΑ που οι AC/DC μάζεψαν 50.000 ενώ Bon Jovi και Peppers είχαν 10.000 - 20.000 παραπάνω κόσμο.

Έχουν πιο “εύπεπτα” τραγούδια οι υπόλοιποι. Δεν το λέω αρνητικά αυτό, καταλαβαίνετε φαντάζομαι. Αλλά άλλο πράγμα είναι το “Who Made Who” και άλλο το “It’s my Life” και το " Snow (Hey Oh)" στο αυτί κάποιου που δεν έχει και ιδιαίτερη σχέση με το ροκ.

Στην περίπτωση Guns N’ Roses θα είναι και οι φασαίοι που θα πάνε να ακούσουν τα 2-3 πασίγνωστα hits (Sweet Child O’ Mine, Don’t Cry, Paradise City). Που αν τους πεις Madagascar και Down On The Farm θα σε ρωτάνε αν έχεις πάει Μαδαγασκάρη και αν έχεις φάρμα στο εξοχικό σου.

7 Likes

γιατί εγώ τι νομίζεις θα σε ρώταγα ;; :stuck_out_tongue:

3 Likes

Γιατί από την άλλη, ποιος θα περάσει καλά αν παιχτούν αυτά τα 2?

υ.γ.: Οκ, το Madagascar ωραίο είναι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαι ο Chinese Democracy fan των Guns n Roses.

1 Like

GNR 90ε το εισητήριο γενικη είσοδος. οσο φασέος και να είναι ο άλλος… θα τσινήσει

1 Like

Χαχα! :sunglasses:

Πριν πάααααρα πολλά χρόνια το είχα λιώσει το The Spaghetti Incident? (τον δίσκο με τις διασκευές που έχει και το Down on The Farm μέσα)

Για το Madagascar θεωρώ ότι είναι στις 3 κορυφές του Chinese Democracy μαζί με το ομώνυμο τραγούδι και το I.R.S.

Κάποτε ήμουνα πολύ φαν των Guns N’ Roses, τώρα ψιλοσπάνια βάζω να ακούσω. Δεν ξέρω εσύ πόσο τους ακούς.

@furor εγώ πάντως αν έπαιζαν αυτό εδώ σε κάποιο live θα γούσταρα τρελά όμως! Φοβερή διασκευάρα από Sex Pistols.

2 Likes

Είδαμε και u2 στο ΟΑΚΑ. 80 το εισιτήριο και όμως sold out

65, προ κρισης και μιλαμε και ισως για το πιο δημοφιλες συγκροτημα.

1 Like

u2. πιο ποπ, παιθένεις. τοσο ευπεπτο που το χάριζε η apple με κινητά. ομογενοποιημένο ποπ/ροκ χωρίς @@. Ημερες October/War κτλ, πεθάνανε τότε στις αρχές του 90. Δεν αναιρώ τι είναι αλλα Guns, 20-30k δυναμική. με 90ε εισητηριο ΒΓΑΛΕ και κατί. Εδω την τελευταία φορα ηρθαν επειδή ακυρώσαν gig αλλού με R.Stones. και ρίξανε μισό την τιμή για να μην χάσουν ημερομηνίες.

2 Likes

Δισκάρα το Chinese Democracy!

Δεν ξέρω αν φταίνε οι συγκυρίες, αλλά πολύ γεμάτος δίσκος. Είπα να παρέμβω και εγώ!

3 Likes

Ας φέρει κάποιος τους Hellhammer/Triumph of death και εγώ θα είμαι ευχαριστημενος:love_you_gesture::love_you_gesture::nerd_face::nerd_face:

2 Likes

Εύκολα … Και απ τα πιο ραδιοφωνικά

Απο ανοιχτο ΟΑΚΑ
Ac dc απτο καγκελο απτις κορυφαιες συναυλιακες εμειριες, εφυγα με μελανιασμενα πλευρα, επος
U2 μεσα απτον κυκλο απτα καλυτερα σοου που εχω δει.
Bon jovi απο μεση αρενας πολυ μετρια
Rhcp απο μεση αρενας ισως η χειροτερη συναυλια πουεχω παει
Waters μια χαρα αλλα τον ειχαμε ξαναδει

GNR Ανετα 50,000 πιστευω με καλη προωθηση. Αν οχι θα κανω κινηση για εξω.
Και rolling stones θα μπορουσε να παει ψηλα αλλα εχουν πανακριβα εισιτηρια, κ αυτους θα θελα να τους δω αλλα δεν νομιζω να προλαβω.

Γενικα δεν ειμαστε για να γεμιζουμε οακα

2 Likes

Καλά δεν γουστάρω u2 απλά ήθελα να πω πως οι ποζεράδες θα πάνε όσο και να έχει. Οι stones το γεμίζουν το ΟΑΚΑ και στα 80 τους πιστεύω. Οι gnr περίεργη συναυλία. Hype αφού έχουν να έρθουν πολλά χρόνια και σε αντίθεση με Μαλακάσα θα έχουν slash και duff στην φαρέτρα τους. Με λίγα λόγια θεωρώ πως δεν κάνουν οι συνήθεις χώροι {πλατεία νερού, Μαλακάσα} γιατί δεν θα χωράνε αλλά ούτε και ΟΑΚΑ γιατί μπορεί να μην μαζέψουν ούτε 50 {40-45 πιστεύω αν ερχόταν του χρόνου}. Ίσως το Καραΐσκάκη να ήταν καλή επιλογή. Επειδή η εμπορικότητα τους είναι στον θεό όμως δύσκολα τα πράγματα.

Θεωρώ δύσκολο το 50.000 με 90ε. που πρέπει να φέρει για να μην κλάψει το μαντήλι του όποιος το δοκιμάσει.

Μονο Φλορενς για οακα μάγκες.

1 Like