Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

γνωρίζει κανείς roger waters στην μαλακάσσα για το dark side ποσο κόσμο μάζεψε τότε? για πολλά χρόνια πίστευα οτι ηταν η μεγαλύτερη rock/metal συναυλία που έγινε εκει…

Δεν ήμουν εκεί αλλά γύρω στις 20.000 είχε γραφτεί τότε…
Λιγότερο δηλαδή από Sabbath, Metallica, Maiden, Depeche Mode…
Τον περισσότερο βέβαια κόσμο στη Μαλακάσα τον είχε μαζέψει ο Manu Chao…

2 Likes

η συγκεκριμένη συναυλία είχε προμοταριστεί αρκετά, όπως θυμάμαι. Αφίσες στους δρόμους και μπάνερ στις κολώνες της κηφισίας. Εύλογο, καθώς επρόκειτο για επιστροφή μέλους των pf μετά από κοντά 20 χρόνια. Είχε αρκετό κόσμο, θα έλεγα 15-20 περίπου, σε καμία περίπτωση όμως κοντά στο νούμερο των sabbath που είχαν παίξει τον προηγούμενο χρόνο. Εντελώς εγκυκλοπαιδικά, η συναυλία ήταν εκπληκτική, το επίπεδο των μουσικών υψηλότατο και φυσικά, ήταν κλάσεις ανώτερη από τις αντίστοιχες που έγιναν για το wall (εντάξει, εδώ παίζει ρόλο η ποιοτική διαφορά του υλικού που παίχτηκε -ναι οκ, τεράστιο ρισπεκτ για το wall αλλά δεν παύει να είναι μέρος της περιόδου παρακμής των pf και να συνιστά τεράστια “αδικία” η εκτίμηση που χαίρει έναντι των υπολοίπων κυκλοφοριών της μπάντας)

1 Like

20-25 είχαν πεί. Για DSOTM. Sabbath 30-35. Metallica μονοι τους 30-35, Big 4 25άρι ?!. Σ αυτές τις περιπτώσεις αλλού βγαίνεις και αλλού τον πίνεις λίγο. ΛΧ το οτι είχαν λιγότερο κόσμο οι Ατσάλικά με Β4, είναι ανωμαλία του Ελληνικού κοινού.

ούτε καν και στα δυο. γύρω στα 25

3 Likes

Ήταν αρχές της κρίσης, επίσης είχαν έρθει και 3 χρόνια πριν οπότε πολλοί φασαίοι δεν ξαναπήγαν… Αλλά νομίζω ότι το 30-35 είναι υπερβολή έτσι κι αλλιώς

1 Like

τόσα λέγανε στα πηγαδάκια. Η αλήθεια είναι οτι Sabbath είχε μεχρι πίσω ΚΟΣΜΟ πήχτρα. Επίσης υπάρχει και proshot video απο εκεί.

είναι μια σκέψη που έχει βάση και αυτή . Αλλά και γενικότερα ξέρω κόσμο που έχω βαρεθεί να τους ακούω να μου λένε " μπα δεν θα ρθω , τους έχω ξαναδει , πολλά λεφτά " κλπ

Δλδ έχουμε και φασαίους μεταλλάδες :stuck_out_tongue:

Θυμάμαι στο RW 2012 έναν σεκιουριτά 40ρη να συζητάει με άτομα απ το κοινό δίπλα μου ότι στους Σαμπαθ το 2005 επειδή δεν είχε ενδιάμεσο κιγκλίδωμα και από αυτά που είδε , το μακελειό δεν ήταν και τόσο μακριά :hushed:

Σίγουρα παίζει, κι εγώ το κάνω, δεν μπορώ να πηγαίνω και σε όλες τις συναυλίες ειδικά αν τους έχω ξαναδεί, κάπου κάνω και επιλογή.

1 Like

Κάποια στιγμή είχε δημοσιευτεί αυτό για τη Μαλακάσα όσον αφορά τις μεγαλύτερες συναυλίες…

Rockwave Festival 2008 (Manu Chao & the Radio Bemba Sound System, Patti Smith) στις 10/07/2008: Πάνω από 38.000

Rockwave Festival 2018 (Iron Maiden, Volbeat) στις 20/07/2018: 36.000+

Depeche Mode στις 10/05/2013: 30 - 35.000

Rockwave Festival 2015 (Robbie Williams) στις 20/06/2015: 30.000.

Sonisphere Festival 2010 (Metallica) στις 24/06/2010: 28.000+

Rockwave Festival 2011 (Prodigy) στις 03/07/2011 : 25 - 30.000

Rockwave Festival 2007 (Metallica) στις 03/07/2007: Πάνω από 25.000

Sonisphere Festival (Iron Maiden, Slipknot, Mastodon) στις 17/06/2011: Πάνω από 25.000

Rockwave Festival 2005 (Black Sabbath) στις 25/06/2006: 22 - 25.000

Iron Maiden στις 02/08/2008: Περίπου 20.000,

Depeche Mode στις 01/08/2006: 20.000+

Roger Waters στις 18/06/2006: 20.000+

Rockwave Festival 2015 (Black Keys) στις 30/05/2015: 20.000

1 Like

φαντάζουν υπερβολικά τα νούμερα, ειδικά για κάποιες που έχω ιδία άποψη. θα έλεγα πως μάλλον πρέπει να είναι 20% κάτω όλα

2 Likes

Το αυτό… επειδή παλιότερα είχε τύχει να από κάπου τις επίσημες εκκαθαρίσεις, σε αρκετά από τα πάνω είναι πολύ εκτός ο αριθμός. Ακόμα και με προσκλήσεις, τζαμπαίους κλπ. Π.χ στο Sonisphere του 11 σχεδόν έχει διπλασιαστεί ο αριθμός.

3 Likes

λόγω Μεηντεν διπλασιάστηκε

8 Likes

:joy: :face_with_hand_over_mouth:

εγώ έχω μια απορία σχετική με το ότι δεν έχουμε μεταλ κοινό στην Ελλάδα ( που δεν έχουμε για μένα )

Στο εξωτερικό , ένα φεστιβαλ επιπέδου rockwave εννοώντας headliner + 3-4 support σε χώρους όπως το Τερα Βαημπ πόσους μαζεύουν δλδ ;;; Είμαστε όντως τελικά τόσο πίσω ως χώρα ;;;

Ιταλία με Μεηντεν - Ανθραξ - Σαξον - Σαμπατον ήμασταν 18000 και κάτι ψιλά . Ο χώρος μου φάνηκε πολύ μικρότερος από Μαλακάσα . Ίσως χωρούσε 25000 χωρίς να ξέρω βέβαια

Είναι μακριά αυτό το νούμερο απ τα ελληνικά δεδομένα ;; Καθόλου
Είχε διαφορά αυτό το φεστιβαλ απ το RW . Καθόλου ένα μέτριο φεστιβαλ σε παροχές και χώρο πλην της αίσθησης ότι δεν κινδυνεύω από τίποτα φυσικά

μήπως οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται με τέτοια φεστιβαλ και με τέτοια κριτήρια ;;; ΚΑι με τέτοιους λαούς ίσως ;;

2 Likes

αχααα

1 Like

Προσωπικά έχω βρεθεί στις 6 από τις 12 αυτές συναυλίες και η εικόνα που έχω δεν απέχει ιδιαίτερα από αυτό…
Το 28.000 των Big 4 - στο οποίο δεν ήμουν δυστυχώς ώστε να μπορώ να μιλήσω από πρώτο χέρι- προκύπτει από την τότε ανακοίνωση της εταιρίας η οποία δεν αμφισβητήθηκε από κανέναν…
Δηλαδή όσα δημοσιογραφικά sites την είχαν καλύψει τότε για τόσο κόσμο μιλούσαν…
Τώρα αν αντί για 28.000 ήταν 26.000 δεν κάνει τη διαφορά…
Και Maiden πέρυσι και Manu Chao το 2008 πιθανά να άγγιξαν το 40αρι…
Νομίζω ότι με βάση το συναυλιακό hype της τελευταίας 2ετίας, αν ερχόντουσαν τώρα π.χ. οι Metallica κάπου τόσο θα μάζευαν και αυτοί…Ειδικά εκτός Μαλακάσας που γλυτώνεις και το τράβηγμα…

4 Likes

Κι εγώ το πιστεύω αυτό, ίσως και παραπάνω γιατί περάσανε και 9 χρόνια από την τελευταία φορά

2 Likes

και γω σε 6, υποθέτω στις άλλες βασικά χεχε

2 Likes

Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. Ακόμα και όλες τις φετινές συναυλίες, που ήταν και πολλές, αν συγκρίνουμε με εξω η προσέλευση στην Ελλάδα δεν υστερεί πουθενά . Άντε ας πούμε ότι οι Manowar είναι ειδική περίπτωση αλλά οι Disturbed ? Από τα μεγαλύτερα κοινά που μπορούν να μαζέψουν μονοι τους (ακυρο είχαν και τους Anthrax αλλά και πάλι και εξω έχουν καλά σαπορτ) στην Ευρώπη (μια μάτια σε τι χώρους έπαιζαν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες φτάνει). Slayer , 10.000 ουσιαστικά μονοι τους ? Εξω θέλουν ένα σωρό δυνατά Σαπόρτ για να μαζέψουν αυτόν τον κόσμο. Lamb of God , 3000+ επίσης μονοι τους, δεν μαζεύουν συχνά στην Ευρώπη.

Ας τελειώσει πια αυτό το παραμύθι.