Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Το παράξενο είναι ότι ενώ σε κάποιες περιπτώσεις, όπως οι Sabbath το 2005, ή οι Maiden το 2008, τα νούμερα φαίνονται αξιόπιστα, έρχεται και σου πετάει ένα 25000 για το Sonisphere του 2011 που είναι ζήτημα αν υπήρχαν 15000, και μετά αρχίζεις και δυσπιστείς και για τα υπόλοιπα.

Παρεμπιπτόντως επειδή γράφτηκε για “φασαίους μεταλλάδες” κλπ. Με την έννοια που καταλαβαίνω εγώ δεν νομίζω να υπάρχουν τέτοιοι – σε υπολογίσιμο αριθμό έστω. Για “την φάση”, θα πάει σε ένα live κόσμος με εντελώς επιφανειακή σχέση με το συγκρότημα. Στη συναυλία των U2 το 2010 στο ΟΑΚΑ π.χ. ήξερα ανθρώπους που πήγαν λόγω του show, της διαφήμισης που σου δημιουργούσε την αίσθηση ότι έπρεπε να είσαι εκεί κλπ.

“Φασαίος” δεν είναι αυτός που πήγε να δει τους Maiden πέρυσι το καλοκαίρι, επειδή ήταν η συγκεκριμένη περιοδεία και είχε ένα κίνητρο παραπάνω.Το θέμα του κινήτρου έχει τεράστια σημασία επειδή δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα, για τους οποιουσδήποτε λόγους, να πηγαίνουμε σε δεκάδες live κάθε χρόνο.

Γίνεται λόγος π.χ. για τους Dream Theater και το αν θα περάσει από εδώ η περιοδεία όπου θα παίζουν ολόκληρο το SFAM. Για να μιλήσω για τον εαυτό μου, τους είχα δει το 2000 στο Rockwave όπου έπαιξαν τον συγκεκριμένο δίσκο στην ολότητα του, μια εποχή όταν ήταν ακόμη επίκαιρος και με τη σύνθεση που τον είχε δημιουργήσει.
Είκοσι (20) χρόνια μετά, τι είναι αυτό που θα άξιζε τον κόπο και τα έξοδα;

Θεωρώ ότι μια χαρά metal κοινό υπάρχει στην Ελλάδα, σχετικά ευάριθμο (τηρουμένων πάντα των αναλογιών) και ενεργό στο μέτρο του εφικτού.

3 Likes

Εκκαθαρίσεις = μαγείρεμα στην Ελλάδα.

σύμφωνοι σε όλα όσα λες.

Επί του τελευταίου ποιντ σου, απλά να σημειώσω. Εννοείται υπήρχαν “φασαίοι” στους maiden. Χωρίς καμία διάθεση υποτίμησης ή ψόγου. Για παράδειγμα, στην παρέα μας ήταν τόσο ενεργοί συναυλιακά οπαδοί, όσο και οπαδοί που έχουν κόψει την ενεργή παρουσία σε συναυλιακά δρώμενα για χ,ψ λόγους (οικογένεια, απόσταση κτλ κτλ), αλλά και άνθρωποι (εν προκειμένω πχ η κοπέλα μου + 3 φίλες της) που επ ουδενί δεν τους λες οπαδούς. Δε χώθηκαν για τη φάση, αλλά πολύ απλά επειδή υπέθεσαν πως κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για την τελευταία ευκαιρία να δουν ένα τόσο σημαντικό συγκρότημα, άρα θα έπρεπε να το εκμεταλλευτούν ως “ροκ” οπαδοί εν γένει, ακόμα και αν ήξεραν μαξ 3 τραγούδια.
Δεδομένων των ανωτέρω, ειλικρινά πιστεύεις πως ουδείς πήγε στους μειντεν πέρσι για να πει πως απλα ήταν εκεί και να βγαλει καμια σελφι για το ινστα; Δύσκολο το βλέπω

1 Like

ισχύει. προφανώς.

Οι Maiden δεν μου φαίνεται μπαντα που μαζεύει πολλούς φασαιους γενικά, είτε στα καλά της είτε στα ασχημα της.

Κοιτά το θεμα που απασχολεί ειναι η πληρωμένη προσελευσή. Αν βγαίνουν συναυλίες θα γινονταί περισσότερες, αν όχι, οχι και τόσες. ΑΠΛΟ.

Δεν πρέπει να αποσχολει τώρα τι και γιατί. ΦΑΣΕΙΟΙ είναι και οι μισοί που πηγενανε σε συναυλίες Scorpions. Αυτο δεν μειώνει όμως το συγκρότημα. Μαλλόν το μειώνει οτι ευαρεστεί το φασείκο κοινό με όλο και πιο μπανάλ επιλογές, που στηρίζει σε μπαλάντες και σπέσιαλ ενορχηστρώσεις κτλ. Ο οπαδός του ΣΚ, θα πάει για 2-3 μπαλάντες. Αλλα θα πάει. ΔΕΝ θα ζητήσουμε και πιστοποιητικό φρονημάτων στην εισοδό.

Αντίθετά οι χειρότεροι φασέοι είναι οι κατ’επίφαση, underground που όμως είναι περιχαρακωμένοι σε 5-10 μαλακίες. Η χειρότερη φάρα. Επικάδες, deathcoraδες, blackαδες και γυφτοthrashers α ναι και οι δεν έχω δίσκο αλλα φοράω τιγρε κολάν μπαγλαμάδες. Εχει πολλούς κι έδω πάνω.

Απο εκεί και πέρα βλέπουμέ PRίστικες προσκλήσεις και αποκλεισμό μέσων.
ΔΛΔ γλείφεις κάλα ? κάνεις 10 ποστ, πάρε 2 προσκλήσεις. Ασκείς κριτική ? Α μην έρθεις.
Ε ψιλομαλακία.

Πάντως πέρσι είχε πολλούς τέτοιους, άρα γίνεται και στους Maiden. Δεν είναι θέμα μπάντας, είναι θέμα κοινού και περιρρεουσας διάθεσης

1 Like

Φασαιοι υπάρχουν πολλών ειδών. Στους Maiden υπήρχαν αυτοί που ξέρουν πεντε- δέκα τραγούδια ακούνε “ροκ” και πήγαν να δουνε μια μεγάλη μπάντα σε μια από τις τελευταίες της παραστάσεις και μετά από 7 χρόνια που είχαν να έρθουν στην Ελλάδα, γεγονός το οποίο δημιουργεί και αμφιβολίες για το αν θα ξαναέρθουν, πότε και σε τι κατάσταση. Συν ότι πολλοί σε αυτή την κατηγορία γουσταραν και τους Δανούς που supportαραν.
Από την άλλη ήταν πολλοί αυτοί που άκουγαν στο γυμνάσιο - λύκειο metal (maiden, metallica βασικά), έχουν άκουσει τα πάντα μέχρι και το Brave new world, αλλά τώρα σοβαρεψαν τα ξεπέρασαν, βέβαια δηλώνουν ροκάδες ακούνε τους “ροκ” σταθμούς της πόλης και θέλουν να πάνε για τη φάση και για να θυμηθούν τα παλιά. Αυτοί νομίζω ήταν περισσότεροι και για αυτό ξέφυγε το νούμερο της συναυλίας.

3 Likes

ΦΑΣΕΑ είναι γκόμενα που καθόταν δίπλα μου, σε συναυλία και εβλεπέ προγράμα και έλεγε ενω απερριπτέ χ,ψ,ω θεάματα να πάμε και VOIC που έχουν και κλαρίνα. Η γκομενά είναι “κλαρινογκόμενα”, αλλά ροκάρει κι όλα, επειδή είναι “ανοιχτόμυαλη”. Θα παει σε 1-2-3 συναυλίες όχι συνειδητοποιημένα, αλλα για να πάρει σέλφι. Οπως έκανε κι εκεί. ΔΕΝ ξέρει τι ακούει και αναγνωρίζει το κομμάτι επειδή επαιζε σε διαφήμηση μπύρας.

1 Like

Συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά νομίζω έχω το καλύτερο παράδειγμα φασειλας εβερ…

Rogee Waters πέρσι στη Σόφια, βρήκαμε την επόμενη μέρα για καφέ μια Ελληνίδα γνωστή του κολλητού μου που ήταν στο λαιβ.

"Τι να σας πω, εγώ άντεξα μέχρι να βγούνε τα παιδάκια (στο another brick in the wall εννοούσε). Εκεί τερμάτισε το κιτσαριο για μένα. Τι βλακεια ήταν αυτή η συναυλία; Καταρχάς τον περίμενα πιο νέο, αυτός ήταν σαν τον παππού μου! Δεύτερον δεν έπαιξε το comfortably numb (το έπαιξε τελευταίο) και δεν είμαι σίγουρη αν όλα αυτά τα κομμάτια ήταν των Pink Floyd, ήταν; "

Καθώς ο κολλητός με κρατάει από το να της χώσω το κουταλάκι του καφέ στο ρουθούνι και προσπαθεί να της εξηγήσει ότι ήταν αδιανόητο που έφυγε στην μέση της συναυλίας, της λέω ότι οι Pink Floyd είναι η καλύτερη μπάντα στην ιστορία της μουσικής και αυτό που έκανε είναι ιεροσυλία. Μου απαντά ότι καλύτερη μπάντα στην ιστορία της μουσικής είναι οι Scorpions, που τους είδε μάλιστα στην Λάρισα και γάμησαν. (καλά ήμουν κι εγώ εκεί και γάμησαν, αλλά εγώ αυτήν πως δεν την γάμησα στο ξύλο δεν ξέρω)

Το απόλυτο κερασάκι στην τούρτα όμως ήρθε μετά, όταν ο κολλητός μου είδε στο fb της να έχει ποσταρει δημοσίευση από το live κάτι του στυλ “Αυτή είναι μουσική με νόημα, όχι οι σύγχρονες μαλακίες”. Κάτι τέτοιο. Δεν την ξαναβρήκα για να της χώσω τελικά το κουταλάκι στο ρουθούνι. Κλείνω το οφφοπικ, ουφ!

14 Likes

Βασικά αυτή είναι άλλη κατηγορία φασαιων οι οποίοι πλημμύρισαν το release (κυρίως), πλην manowar- εξ ου και η πορωση και ο παλμός που υπήρχε στο κοινό, εν αντιθέσει με AIC, Disturbed κλπ. που ήταν πολύ χλιαρο (έως αδικαιολόγητα ) το κοινό. Δεν έχουν ιδέα από τα συγκροτήματα πέραν δύο τριών τραγουδιών και πάνε για τις σελφι και το event.
Την άλλη μέρα άνετα βγάζει σελφι από μπουζούκια, beachoμπαρα, clubακια της παραλιακής, live Χαρούλη, in παραλίες κλπ. προάγοντας την ανοικτομυαλια της.
ΥΓ: Ότι γουστάρει κάνει ο καθενας χωρις παρεξήγηση, αλλά ευτυχώς που αυτοί δεν εμφανίστηκαν στους Slayer ,:slight_smile:

1 Like

Χαχαχα αυτές-ους δεν μπορώ με τίποτα.

Και εγώ πίστευα πως αυτό είναι φέτος Release στους Clutch να ανοίγει γουολ οφ ντεθ για τον μισο πρώτο στίχο του ρεφραίν του Regulator από άτομα που μέχρι τότε είχαν αναγνωρίσει 4 τραγούδια.

Mε νικάς το παραδέχομαι.

Και γιατί να μην είναι οι Scorpions δηλαδή :stuck_out_tongue: ? Αν και οι 2 λάθος είστε χαχαχ!

Πολυ ενεργεια δε χαλατε για το ποιος παει στη συναυλια και γιατι? Αμα ειναι φασαιος δηλαδη δεν επιτρεπεται να παει στη συναυλια?

8 Likes

Φυσικά και να πάει και εξαιτίας τους, μερικές συναυλίες έχουν και κόσμο! Αυτό ελειπε!

Αν δεν υπήρχαν hits δεν θα υπήρχαν “φασαίοι”. Δεν έρχονται ουρανοκατέβατοι ούτε υπάρχει πιστοποιητικό μουσικού φρονήματος!

Προσφορά-ζήτηση!

3 Likes

Χαχα Ε, Slayer δεν πολύ σηκώνουν φασαιους γενικώς. Όσο για τους Maiden είχε ΤΕΤΟΙΟ απίστευτο παλμό το κοινό που αν ήταν και αρκετοί φασαιοι μπράβο τους.

1 Like

Τα μεγαλα λαιβ, απο τους φασαιους βγαινουν.

4 Likes

Στην ευρυτερη παρεα μιυ υπαρχει γκομενα « ο θεος να την κανει» που παει σε ολες τις συναυλιες που παει η παρεα χωρις να εχει ιδεα. Ηταν στους manowar και δυστηχως και στους slayer. Φυσικα ο καθενα μπορει να παει οπου θελει και η συζητηση για τους φασαιους ειναι λιγο ελιτιστικη.

Μακάρι να υπάρχουν φασαιοι σε όλα τα λαιβ για να μπορούμε να βλέπουμε τέτοιες μπάντες. Και εγώ πχ φασαιος ήμουν στους RHCP, πήγε παρέα και κόλλησα κι εγώ.

Επίσης, φασαιος σε μια μετά συναυλία δε νομίζω να σημαίνει ότι ακούνε Γαρμπή και θα πάνε στους Maiden. Είναι κόσμος που ακούει πιο ροκ πράγματα, κόσμος που δεν πάει τακτικά σε λαιβ κοκ.

1 Like

Gatekeeping λεγεται και ειναι ελεεινο. Σιγα ρε μαγκες που θα περνατε τον κοσμο και απο τεστ για να τον αφησετε να δει μια συναυλια, οπου και σε οσες συναυλιες γουσταρει ο καθενας θα παει, σιγα μην ζητησει και πιστοποιητικο οπαδοσυνης.

4 Likes