Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Ναι όντως τώρα το θυμήθηκα αυτό και γω είχα ξενερώσει που ακυρώθηκε, Suffocation μόνο αγάπη μια μπάντα ένα ειδος

2 Likes

Πολύ δυνατό πακέτο κ όντως θα γκρεμιστεί το τεμπλ. Suffocation προφανώς τρελός σεβασμός,κ όντως απογοήτευση για την ακύρωση των Belphegor την προηγούμενη φορά. Όσο για Hate πέρα από τον τελευταίο πολύ δυνατό δίσκο να πω απλά οτι ακόμη κ να μην ενθουσιάζουν κάποιον δισκογραφικα δίνουν τρομερά λαιβ. Το τελευταίο τους προ διετίας- παλι στο τεμπλ- ήταν ιδιαιτέρως ψυχωμένο.
Γενικά πολυ ωραιο πακέτο

3 Likes

Παίζουν, αν τελικά ισχύει, μια μέρα πριν από την συναυλία - στοίχημα της χρονιάς πάντως, τους VBE. Ωραία θα περάσουμε εκείνες τις μέρες.

3 Likes

Μαλακίες είπα πριν για τελευταίο λάιβ των Hate - δεν είχε ανοίξει καν το temple ακόμα ( Koo - Koo νομίζω λεγόταν μέχρι τότε). Στο Modu είχε γίνει αλλά μάλλον τον είχα διαγράψει από τη μνήμη μου αυτόν τον χώρο.

Είχα αναφέρει αυτο το πακέτο πριν κατι εβδομάδες σε αυτο το τοπικ. Φυσικά είμαι μέσα, μου αρεσουν και οι 3 μπαντες (ενταξυ Suffocation ειναι τεράστια μπαντα)…

3 Likes

Πρώτο λαιβ της χρονιάς χθες και ηταν λαιβαρα:

Order of the ebon hand/Acrimonious/Nefarious Spirit

Απο τα πιο πορωτικά πράγματα που μπορούν να σου συμβούν είναι black metal live με κοπάνημα- πάνω κ κάτω απο τη σκηνή ( αντι για τις κλασικές - κ καλά- ελιτίστικες φάσεις των κακουληδων απόμακρων μπλακάδων με τα σταυρωμένα χέρια κ τη συνοφριωμένη μούρη). Ε, χθες ήταν τέτοιο λάιβ, ψυχωμένο, μπάντες κ κόσμος.

Για Nefarious Spirit είχα ακούσει αρκετά ( καλά) κ ήθελα να τους πετύχω, μια που στους Primordial τους ειχα χάσει ( μόλις που είχα προλάβει τότε τους αγαπημένους μου Embrace of Thorns). Τα κατάφερα αυτή τη φορά να τους δω λίγο πριν τη μέση του σετ τους. Early 90s black metal- πιο κλασικό δεν πάει- με τραγουδιστή που,ναι, οπως είχαν πει κι άλλοι πριν από μένα, είναι ίδιος ο Dead. Κ γενικά μνήμες πρώιμων Mayhem- κάποιοι μίλησαν κ για morbid συσχετισμούς.Καλύτεροι απ’οτι περίμενα ( παρόλο που τους περίμενα ήδη καλούς). Εντύπωση μου έκανε η ενέργειά τους για σχήμα προσηλωμένο στην τόσο νεκρική πλευρά του black. Και η διασκευή στο usurper ήταν - για να το θεσω μουσικολογικά- μεστηγκαβλα!

Acrimonious επίσης δεν είχα καταφέρει να δω κ ήταν μεγάλη μου έλλειψη από ελληνικό black- αν κ τους συγγενικούς τους Thy darkened shade τους έχω δει τρεις φορές. Οι Acrimonious είναι λιγότερο ατμοσφαιρικοί κ τελετουργικοί κ περισσότερο ωμοί κ βίαιοι, με πολύ ένταση στην απόδοση του ούτως ή άλλως δυνατού υλικού τους ( 11 dragons δισκάρα). Με διαόλισαν άσχημα - κ όχι μόνο εμένα νομίζω.

Για όσους δεν ξέρουν/ δεν έχουν δει Order, εχουν τέρμα θεατρική παρουσία μαζί με ολα τα παραφερνάλια του majestic ( νορβηγικού κυρίως) black mid 90s:το αρχετυπικό βάψιμο, δέρμα, spikes, φυσεκλίκια, πανοπλίες,τα πανταολα, κ πλήκτρα από πάνω (τόσο όσο όμως η αλήθεια είναι). Στη θεωρία όλο αυτό μοιάζει συνταγή για άπειρο καραγκιοζιλίκι. Στην πράξη ( στο σανίδι δατ ιζ) είναι πάθος, ψυχή κ πόλεμος.

Έπαιξαν οι θεούληδες μονοκοπανιά όλο το νέο δίσκο ( άλλο που δεν ήθελα, δεύτερος αγαπημένος μου δίσκος της χρονιάς αφου) προτού τιμήσουν τις προηγούμενες δεκαετίες κ gleaming king και skull για κλείσιμο κ γενικά επικό λάιβ.

Η μπάντα την τελευταία διετία είναι αρκούντως δεμένη για να παράγει τον καταιγισμό που απαιτούν οι τρεις- πλέον- δισκάρες τους κι ενας Μέρκααλ μπροστά να λυσσάει,να πέφτει, να ματασηκώνεται, να σπαθουργεί ( Knight of Swords είπαμε) κ στο τέλος να θριαμβεύει κ αυτός κ εμείς.

Πέρα από τη δεύτερη μέρα ροττινγκ στο επερχόμενο διήμερο, κ από το πακέτο με μπελφεγκορ, χέιτ κ σαφφοκέσιο, θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση αν βρεθεί τους ερχόμενους μήνες άλλο λάιβ που να έχει πιθανότητες να μου πάρει μυαλό κ αυχένα τόσο όσο το χθεσινό.

Καλή χρονιά

8 Likes

Ειχαμε χθες λαιβακι στο κυτταρο sαcral rage-saboter κλπ.Εμεινα αναυδος κ παλι απο την εμφανιση των sacral rage. Ηταν φανταστικη η αποδοση τους . Πιστευω οτι αν ηταν απο αλλη χωρα θα τυγχαιναν αλλης αναγνωρισης.Τρομεροι . Απιστευτοι. . Δεν εχω λογια. Ενα τεραστιο μπραβο στα παιδια.

Κ οι saboter αρκετα καλοι , πορωτικοι μ ολο αυτο το θεατραλε του τραγουδιστη τους κ τον δυναμισμο που βγαζουν. Προς το τελος της συναυλιας γινεται ενα διαλλειμα , μπαινει ενα μπανερ ,δαδες μεσα κλπ κ μας λεει ο τραγουδιστης σε καποια φαση (μου φαινεται στο τελος) οτι ηταν η 1η τους εμφανιση ως …(δεν συγκρατησα το ονομα).Στο fb εχει μαυρο για φωτο προφιλ απο χθες. Αλλαξαν ονομα?Δεν καταλαβα ακριβως τι παιχτηκε . Οποιος ξερει ας μας πει.

1 Like

Από όσα έπιασα, αν και ο @Spyros_Koukas θα ξέρει καλύτερα, από την μέση του σετ και μετά παίξανε ως Triumpher, παρουσιάζοντας 3 νέα τραγούδια.

Μπαντάρα οι Sacral Rage αλλά αυτό είναι γνωστό. Τίμιο λάιβ.

2 Likes

Όντως είναι Triumpher, και τα τρία νέα κομμάτια ήταν αρκετά πιο κοντά στον ακραίο ήχο από τα προηγούμενα τους. Ίδια μπάντα πάντως, δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας σε πρόσωπα, περισσότερο σε ύφος…

Sacral Rage κλασικά θερισαν, μεγάλη μπάντα και με δύο διασκευαρες (η μία Watchtower) στο κλείσιμο του σετ τους…

2 Likes

Μπορεί και όχι, προχωράμε. :stuck_out_tongue:

Υπήρχε πάντως διαφοροποίηση θεματικά τουλάχιστον, ίσως και σε κάποια riffs. Αλλά αυτά όταν έρθει ο νέος δίσκος.

Fixed :stuck_out_tongue:

Πέραν της πλάκας πάντως, η αλλαγή του ονόματος μάλλον είναι λόγω αλλαγής ύφους, αλλά σύντομα θα υπάρξουν λεπτομέρειες σχετικά

1 Like

Sodom 28-29 Μαρτίου Fuzz/Principal

9 Likes

Fuzz?? Από το An στο Fuzz🤔 Τόσο πολύ κόσμο περιμένουν? Μακάρι βέβαια να πάει καλά, δεν το συζητώ, αλλά μου φάνηκε περίεργο.

Με τούτα και με κεινα θα ζεσταθούμε λιγο τον Μάρτιο.

εγω μονο an τους εχω δει,ας τους δουμε κ μια φορα με άπλα,oντως ειναι περιεργο

Το release ποτε προβλέπεται να κάνει ανακοινώσεις;

Η λογική λέει από βδομάδα αρχίζουν

1 Like

Πηγα σε φοβερο live το Σαββατο, Eightball Θεσ/νικη. Diviner με support τους Forbidden Seed για τους οποιους εξεπλάγην πολυ ευχαριστα όταν τους εψαξα και ακουσα δουλεια τους στο tube. Εξαιρετικοι με μια λεξη, τετοια γκρουπ αξιζουν την προσοχή μας και την στήριξή μας ! Ακουστε το φοβερο Dreamspace και θα καταλάβετε…

Οι Diviner θαρρώ οτι πρεπει να βρισκονται μεσα στα 10 καλυτερα ενεργά ελληνικα γκρουπ σήμερα με τις 2 εκπληκτικες δουλειες τους τις οποιες επαιξαν κατα κορον στο οκταμπαλο. Ο πρωην παπαροκάς , Γιαννης αποτελει εγγυηση για να ακουσεις Frontman διεθνους επιπεδου. Γενικά η σκηνη του 8ball μου φανηκε πολυ μικρη για αυτους (ειχα την εντυπωση οτι μπορουν και στεκονται καλυτερα σε μεγαλύτερη…) αν και το μαγαζι δεν ηταν ασφυκτικα γεματο αλλα κατα τα 2/3 περιπου.
Απο τα Live που σε γεμίζουν !!!

5 Likes

5 Likes

και πάνω που ενημέρωνα το καλεντάρι μου στο κινητό , διαπιστώνω ότι οι H.E.A.T. παίζουν την ίδια μέρα με Mercyful Fate στις 13/06/2020

Ε , ΔΕ ΓΑΜΙΕΣΤΕ !!! :disappointed_relieved:

λαηβ της χρονιάς μαζί με Sleep για μένα το περσινό τους . Για μένα , βέβαια

3 Likes