Νέες Κυκλοφορίες 2018

Πώς σου φάνηκε γενικά ο δίσκος;

Παρά πολύ καλό… έχει την ατμόσφαιρα του iv και ακούγεται νεράκι! Τα περισσότερα κομμάτια είναι λίγο αλλού αλλά έχει γίνει πολύ καλή δουλειά από τον Muggs στα samples.

Υ.Γ. Να έβγαινε και ένα txc στα καπάκια…

1 Like

ΝΑΙ ρε συ! Έστω ένα Α/Ε :sunglasses:

1 Like

Το νέο Heir Apparent τελικά δε μου άρεσε. Δε θέλω να πω “απογοήτευση” γιατί μιλάμε για μπάντα που είχε σχεδόν 30 χρόνια να κυκλοφορήσει δίσκο, οπότε προσωπικά δεν ήξερα τι να περιμένω. Αρκετά πράγματα είναι ακόμα εκεί, ο ήχος κιθάρας-μπάσου ιδιαίτερα, ο τραγουδιστής είναι καλός, η παραγωγή προσεγμένη. Δεν υπάρχει κάποιο “λάθος”, απλώς κάτι λείπει συνθετικά.

Η άλλη αγαπημένη μπάντα που είχε 30 χρόνια να κυκλοφορήσει δίσκο και είχε κι αυτή μόνο 2 αριστουργήματα στο ενεργητικό της, οι Fifth Angel, νομίζω ότι τα κατάφερε καλύτερα. Θα προτιμούσα λιγότερο μεταλλική και περισσότερο χαρντροκάδικη κατεύθυνση, αλλά με τις 2 πρώτες ακροάσεις με έχει κερδίσει. Θα δείξει σύντομα.

Δεν έχω ακούσει ακόμη ολοκληρωμένο το Heir Apparent (περιμένω το βινύλιο!), σε αντίθεση με το Fifth Angel που το έχω ‘τσιμπήσει’ και εκτιμήσει δεόντως. Από τις λίγες τζούρες του ‘View from Below’ που έχω πάρει πάντως, πιστεύω ότι εν τέλει θα το τοποθετήσω κάτω από το ‘Third Secret’ στην λίστα μου για το τρέχον έτος.

Και μόνο το γεγονός, πάντως, ότι ασχολούμαστε με 2 συγκροτήματα που είχαν αμφότερα να δισκογραφήσουν από το '89 (και, κακά τα ψέμματα, τα είχαμε ξεγραμμένα μέχρι πρότινος), μόνο ως θετικό μπορεί να εκληφθεί!

2 Likes

βγήκαν νέα Soap&Skin, Tenacious D και Dead Can Dance. Δεν τα εχω ακουσει οποτε βαζω highlights των προηγουμενων δισκων



1 Like

Νέο DCD ε?? :thinking: Δεν το πήρα χαμπάρι. Πάντως από το Anastasis προτιμώ το Black Opium ή το Amnesia. Μαζί με το Kiko είναι πραγματικά τα διαμάντια του δίσκου.

Ζημιά το βίντεο από Soap&Skin (δυστυχώς δεν βρήκα το προηγούμενο άλμπουμ κάπου, βρήκα όμως το καινούργιο).

Το νέο Dead Can Dance έχει μόνο 2 κομμάτια (μεγάλης διάρκειας όμως).

Κυκλοφόρησε και το live album του Steven Wilson όπου με τα δυο βίντεο που έδωσε στην δημοσιιότητα νωρίτερα έπαθα πλάκα με την σκηνοθεσία, με τα χρώματα και με την ατμόσφαιρα.
Πολύ σπάνια αγοράζω live albums (Βασικά μέχρι τώρα μόνο των Ulver στην όπερα της Νορβηγίας έχω αγοράσει) αλλά αυτό θα πάει για αγορά σίγουρα.

Σήμερα βγήκε και το νέο Theodore. Προσωπικό ακούγεται με όμορφες ενορχηστρώσεις και πολύ πιάνο. Θα πάρει και άλλες ακροάσεις, σίγουρα βραδυνές.

Έλα ρε, πότε κυκλοφόρησε; Το έχω κάνει προπαραγγελία, αλλά νομίζω βγαίνει Μάρτιο (αλλά έχω πάρει το βινύλιο). Για το πώς θα είναι, δεν περιμένω κάτι λιγότερο από άψογο…

Σήμερα κυκλοφορεί επίσημα το box set με τα cds και blu-ray…Το βινύλιο όμως τον Μάρτιο.

Τετραπλό βλέπω και λίγο τσιμπημένο

Το Narrow λογικα θα υπαρχει στο σόουλσικ αλλά νομιζω οτι υπαρχουν ολα τα τραγουδια και στο Youtube για να τα κατεβασεις manually

Όντως υπάρχει στο youtube, το καινούργιο δεν το άκουσα καθόλου ακόμα, ελπίζω να είναι το ίδιο καλό, μεσολάβησαν και 6 χρόνια περίπου βλέπω.


Ποσο τους λατρευω αυτους τους καργιοληδες !!!
(διασκευη στους Above & Beyond)


Ενδιαφέρον post metal/post rock


Εξαιρετικό folk

Δικό σας

Το εξώφυλλο αυτό να μην είχε μόνο…

6 Likes

πολλα υποσχομενο !!

2 Likes

Μια ακόμα πατατούλα από τον τζόνι…
(είμαι οφτοπικ,κυκλοφορεί αρχές του 2019)

H φωνή του θεού επέστρεψε, πώς σας φάνηκε το κομμάτι?

8 Likes

Καλό, απλά τα πολλά έφε στη φωνη ειδικά στο άλλο, τι τα βάζει, αφου έχει φωνάρα και την έχει ακόμα.
Με τα πολλά εφέ πάει κάπως “πίσω” η φωνη και ακούγεται “κάπως” η μίξη. Πάντως φέρνουν στο νου παλαιούς C.