Νέες Κυκλοφορίες 2018

Επειδη και εγω τον εχω σε μεγαλη εκτιμηση σαν μουσικο, αυτο που λες με την ατακα να πεθανει κοσμος απο το να αυξηθει κατα 3% η ασφαλεια του οντως το ειχε πει/γραψει? Υπαρχει καπου ή στο εχουν μεταφερει?

Στα @@ μας και αν σκοτώνει ανθρωπους, δικό του θέμα, δεν μπορούμε να κρινουμε εκ του ασφαλούς. Εμείς μουσική να ακούμε και άγιος ο θεός.

1 Like

Καλά εσύ τον έβγαλες και serial killer τον Zonder.

Δεν έγραψα αυτό προφανώς.

Εσύ φαντάζομαι εργάζεσαι τζάμπα;

Εχεις κάποιο παράδειγμα μουσικού που να μην ζητάει χρήματα; Μπάντες τύπου Metallica/Maiden έχουν στάνταρ ταρίφες για να κλείσουν… και εμεις ασχολούμαστε με τον φουκαρά τον Zonder επειδή πήρε 200 ευρώ!

Αλλα δεν μας αφορα, εδω ακουμε μουσικη.

Σαν μουσικός καλός είναι, αλλα οπορτουνιστής. Αλλα ακόμα και σαν μουσικός εμπλέκεται σε projects τυπου Warlord, που κοροιδεύαν τους οπαδούς με πολλαπλούς τρόπους. βλ, 1000 επανεκδόσεις, βλ αυτα δεν ειναι τα τελικά μιξ, ΗΤΑΝ, βλέπε ξαναηχογραφώ όλο το live. Εκτελεστικά οκ είναι καλός, σίγουρα.

Το σχόλιο, το είχε γράψει στο fb του, εποχή πριν το holy empire/obamacare. (στο δίσκο που ο γιωτάς μπιλ, έλεγε θα πήγενε να σφάξει απιστους με το τουφεκι του, βλέπε killzone) Εφαγε απίστευτο κράξιμο και το εσβησέ, προφανώς. Δυστηχώς, πολλοί στον έπικ χώρο είναι φασιστάκια. Και επειδή άτομα που είναι παιδεραστές, φασίστες, και φονιάδες δεν τα γουστάρω, προφανώς κατι logan, zonder, franklin κτλ, η τον βλάκα τον Vikernes, θεωρώ οτι είναι σκουπιδιά. αντε οι 2 πρώτοι να είναι και ok μουσικοί, αλλα αυτό δεν μειώνει το γεγονός οτι είναι ανάξια υποκείμενα. Προτιμώ να ασχολούμαι με άτομα που έχουν εκτός απο καποιά μουσική ικανοτητα και μια στοιχειώδη ανθρώπινη υπόσταση. Πως να το κάνω πιο λιανά. Αν και δεν μου πέφτει λόγος άμεσος για το τι πιστεύει ο καθένας, δεν θέλω να ενισχύω ατομα με τέτοιες πεποιθήσεις, απόψεις, διαστροφές.

@Expresso, αστοχό. Απο τη στιγμή που οι μουσικοί πλέον έχουν χάσει μεγάλο μέρος των εσόδων εξαιτίας των οπαδών (πειρατία + streaming) αν εξαιρέσεις παλαιές μπάντες που μπορούν να ζητάνε σοβαρά λεφτά ότι βλεπείς μέχρι και μεσαίας δυναμικής, βγαίνει ίσα-ίσα ή μπαίνει και μέσα. Να λές μακάρι να πεθάνει κόσμος για να έχεις φτηνοτερά ασφάλιστρά, αν δεν βλέπεις πόσο ποταπό και απανθρωπο, ποσο μισαλόδοξο είναι - τι να πω. Και σε καθε πειρίπτωση, όχι δεν φαντάζομαι πράγματα. Είναι ο λόγος που σταμάτησα για μια περίοδο να ασχολούμαι με μπάντα που έπαιζε ο μπαγλαμάς.

Το να συγκρίνεις την παιδεραστία και τον φασισμό και διάφορα σοβαρά ποινικά αδικήματα με τον Zonder είναι τελείως ξεκάρφωτο και παράλογο. Θυμίζει νοοτροπία Πολάκη που όποιος διαφωνεί μαζί του ιδεολογικά και δεν ψηφίζει το κόμμα του είναι νεοναζί ή αυτούς που μαζεύονται σε φεστιβαλ της ΚΝΕ και δεν ακούν κάτι διαφορετικό από αυτά που ορίζει η κομματική γραμμή.

Δεν θυμάμαι αν έχει γίνει καμία αναφορά στους Shattered Skies.
Ωραίο prog metal, με djent στοιχεία, κοντά θα έλεγα , στα σκληρά σημείο, με τους Haken.
Πολύ καλός κιθαρίστας, φωνή επίσης πολύ καλή, τσεκάρετε.

Αυτό.

3 Likes

Φιλε δεν κάνω άμεση σύγκριση, αλλά λέω οτι αυτά τα άτομα δεν μπορούν να έχουν σεβασμό σαν “ανθρωποί” απο εμένα, εξαιτίας, της παιδεραστίας, της φασιστικής, ή στην περίπτωση του Ζοντερ μισάνθρωπης στάσης τους. Αν αυτό σου φαίνεται “Πολάκης” τι να σου πω. Θες να είσαι οπαδός σε τέτοια άτομα. Ας είσαι. Δεν θέλω ούτε όμως να ξοδεύω χρήματα, ούτε φαιά ουσία σε ατομά με τέτοιες συμπεριφορές. Δεκάδες έπικαδες είναι ρεμπουμπλικάνοι και σκηροπυρηνικοί μάλιστα, αλλά πέραν απο το μην μας πάρετε τα κουμπούρια και κρατήστε τα σύνορα κλειστά, λχ. δεν βγαίνουν ούτε να που να πυροβολάνε άτομα, ούτε παίζουν RPG αναπτύσωντας θεωρίες περι τι ωραίος ήταν ο εθνικοσοσιαλισμός, καλη ώρα η μουσάτη νυφίτσα εκ Νορβηγίας. Κι επειδή οι παπούδες απο κάποιους απο έμας είχαν “τατουάζ”…μερικά πράγματα δεν μπορεί κανεις να τα δεί, “ψυχρά” και ωχαδερφίστηκα. Αυτά.

Αυτο που αν ο Ζοντερ ηταν φουρναρης και ελεγε παρομοια πραγματα δε θα περνουσατε ουτε απεξω απο τον φουρνο του (μη σου πω θα λεγατε μακαρι να καει) αλλα επειδη παιζει ντραμς οπως κανενας αλλος μετραει μονο η μουσικη του, να το κοιταξετε μερικοι γενικα.

Εγω παντως εχω ριξει στο recycle bin ολα τα mp3 μου απο Pantera, ευτυχως δεν ξερω καμια αλλη μπαντα να ειναι φασιστακια ή ακραιοι ωστε να το κανω και με αλλες μπαντες, αλλα θα το εκανα στο δευτερολεπτο.

Δεν ακους μουσικη απο μαλακες ε; Μπραβο.

Θιχτηκες για τον Ανσελμο ε? Ναι δεν ακουω, και σε ευχαριστω. Εχει διαφορα το απλος μαλακας με το παιδεραστης, φασιστας κτλ. Τι να σου εξηγω ομως… Αφου δε θεωρεις καν πως ο Ανσελμο ειναι φασιστακι.

Εγω μια γραμμη εγραψα. Απο εκει και περα, οποιος εχει τη μυγα, να τη φερει πισω.

2 Likes

Κι εγω με 2 γραμμες απαντησα. Και ναι, φερε τη μυγα πισω.

Τουλάχιστον βρες τρόπο να ακούς μόνο instrumental. Αμαρτία τόσο καλό ντραμινγκ και ριφφολογια

Το έχω ποστάρει κι άλλες φορές εδώ μέσα, όμως διάβασε το “The Death of the Author” του Roland Barthes.

Γιατί αν ισχύει αυτό δυστυχώς θα έπρεπε να σταματήσουμε να ακούμε κλπ πολλούς καλλιτέχνες. Ο Ντοστογιέφσκι στην προσωπική του ζωή ήταν τεράστιο αρχίδι, ο Μίκης Θεοδωράκης τα τελευταία χρόνια έχει λαλήσει πολιτικά εντελώς, ο Waters δήλωνε μαρξιστής και έπρηξε πλανήτες στους υπόλοιπους για τα πνευματικά και περιουσιακά δικαιώματα της μπάντας και πάει λέγοντας, η λίστα είναι ατέλειωτη. Αυτό σημαίνει ότι σταματάμε να ασχολούμαστε με την τέχνη τους και την αποκηρύσσουμε;

Εγώ λέω πως όχι. Όσο κι αν μπορεί να μας ξενερώνει. Γιατί η τέχνη τους, από την στιγμή που την γράφουν φέυγει από αυτούς και γίνεται δική μας. Η τέχνη είναι του κοινού, όχι του συγγραφέα, ο συγγραφέας είναι νεκρός. Αν εσύ κάποτε άκουσες το The Wall και δεν ήξερες τι φάση είναι ο Waters και η ψυχή σου αγγίχτηκε, μετά επειδή διάβασες ότι ο Waters είναι μαλακάκος θα σταματήσεις να το ακούς. Εγώ λέω όχι. Η μουσική του σου ανήκει και κάντην ό, τι θες.

Και φυσικά διαχώρισε το έργο από τον καλλιτέχνη, αυτό είναι το κλειδί. Γιατί μην ξεχνάμε ότι και οι καλλιτέχνες για να παράγουν ένα έργο έχουν τεράστιο κόστος ψυχικό. Φαντάζεσαι ο Μπουκόφσκι να ακολουθούσε ό, τι του συνέστησε ο ψυχίατρός του; Μπορεί να μην είχε γράψει τίποτα από όσα σήμερα αγαπάμε σε αυτόν.

Εν κατακλείδι εγώ θεωρώ ότι ένα έργο τέχνης είναι δικό μου και η σχέση μου μαζί του μοναδική. Χέστηκα για το ποιος είναι ο δημιουργός του ή το τι ήθελε να πει με αυτό. Αυτά για μένα είναι trivia και θα τα διαβάσω, αλλά αν δεν μου κάνουν, δεν θα τα αφήσω να μου χαλάσουν την εμπειρία μου με το έργο και την απόλαυσή του. Και όταν θα γίνει η κουβέντα, θα ασκήσω κριτική στον μαλάκα καλλιτέχνη και θα εκφράσω την δυσαρέσκειά μου με το πόσο αντιφατικό μου φαίνεται να είναι τόσο μαλάκας και να γράφει τόσο ωραία τέχνη.

Υ.Γ. Δεν έχω ασχοληθεί με Ζόντερ ποτέ στην ζωή μου, γενικά μιλάω. Και φυσικά σκατά στους φασίστες.

7 Likes

Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και πλάγια με το 90% του ποστ (μεγάλο πόιντ ότι ο καθένας έχει ξεχωριστή σχέση με κάθε έργο τέχνης), αλλά καρδούλα γιατί τα εξηγείς ωραία. Και για τα σκατά στους φασίστες.

Επίσης επειδή αναφέρθηκαν φούρνοι, μη ξεχνάμε ότι οι αττικοί, που δεν είναι ότι κάποιος κάτι είπε, ζουν και βασιλεύουν.

1 Like

@akefaloskavalaris κατανοητά αυτά που λες, κι εγώ όμως διαφωνώ σε έναν βαθμό. Καλώς ή κακώς, δεν μπορώ να αποσυνδέσω 100% τον καλλιτέχνη από το έργο του. Δηλαδή, πάντα όποτε βλέπω μια ταινία του Κίνσκι θα σκέφτομαι πόσο τεράστιο μουνόπανο ήταν στη ζωή του, δεν μπορώ να μην το κάνω. Αλλά θα δω τις ταινίες του.

Επειδή όλο αυτο ξεκίνησε από το troll που ανέφερε τον Anselmo :stuck_out_tongue:, κρίνοντας από τη συμπεριφορά του μετά το τραγικό αυτό συμβάν στο Dimebash, θεωρώ ότι είναι μια περίπτωση παρόμοια με αυτή του Κατίδη. Αν κάποιος τον αντιπαθούσε από πριν, τώρα μπορεί ελεύθερα να τον αντιπαθεί ακόμα περισσότερο, δε χάλασε και ο κόσμος. Και να τον συμπαθούσε κάποιος, μπορεί να τον αντιπαθεί. Εγώ δεν πιστεύω ότι ο Anselmo τον παίζει με φωτογραφίες του Αδόλφου, ότι συμπαθεί την Ku Klux Klan και ότι εξασκείται στη σκοποβολή πάνω σε μαύρους, όπως πιστεύω ότι κάνουν ή θα ήθελαν να κάνουν ο Κ(λ)ασιδιάρης, ο Μιχαλολιάκος και η συμμορία τους. Το συμβάν του Dimebash ήταν μια ατυχέστατη στιγμή ενός μεθυσμένου πρεζονιού. Όπως του Κατίδη το συμβάν ήταν η ατυχέστατη στιγμή ενός ανώριμου και αμόρφωτου παιδιού που είχε μεγαλώσει μέσα σε προβληματικό περιβάλλον. Νομίζω πως θα ήταν πολύ καλύτερο αν ο κόσμος τελικά αγκάλιαζε (αφού προφανώς τον έκραζε) τον Κατίδη μετά από το συμβάν για να του δείξει ΓΙΑΤΙ ήταν λάθος αυτό που έκανε, θα είχε σοβαρές πιθανότητες να μην έχει καταλήξει έτσι όπως είναι σήμερα. Γιατί αν δεν είσαι φασίστας στο μέσα σου, υπάρχει σωτηρία.

2 Likes

Εγκλημα απο εγκλημα διαφερει, δεν θα βαλω τους παντες στο ιδιο τσουβαλι. Δε θα ελεγα οτι ο Waters ειναι το ιδιο μαλακακος με τον Μπρεηβικ ας πουμε, ή ο Θεοδωρακης με τον Ανσελμο ή τελος παντων ο οποιοσδηποτε με τον οποιονδηποτε αλλον. Ο καθενας μας βλεπει και κρινει διαφορετικα ανα περιπτωση, και μπορει να κανει οτι θελει. Δε θα κρινω οποιον συνεχιζει να γουσταρει να ακουει Παντερα ας πουμε για παραδειγμα, καλα κανουν, απλα εγω δε γουσταρω να το κανω πια. Αντιθετα Pink Floyd θα ακουω, γιατι δε θεωρω οτι ο Waters εχει κανει καποιο τοσο θανασιμο αμαρτημα. Τον θεωρω μαλακα? Εννοειται. Τον θεωρω ομως επικινδυνο μαλακα του οποιου η ρητορικη μπορει να αποτελεσει μεγαλο προβλημα? Οχι ιδιαιτερα.

Απο κει και περα, εννοειται πως δε θα διαχωρισω κανεναν απο το εργο του, γιατι το εργο καθε καλλιτεχνη ειναι συνυφασμενο με την προσωπικοτητα του, ειτε σε μικροτερο ειτε σε μεγαλυτερο βαθμο. Και δε συμφωνω πως η τεχνη ειναι δικια μας απο τη στιγμη που φευγει απο τον οιστρο του καλλιτεχνη και βρισκει το δρομο της προς το περιβαλλον του. Αυτο θα ηταν μια ευκολη δικαιολογια για μενα προσωπικα, η οποια δε μου χρειαζεται.

Δεν αγαπαω τιποτα απο Μπουκοφσκι, και θεωρω οτι ειναι ενας τεραστιος μισογυνης σιχαμενος υπερμαλακας που ελεγε ενα σωρο μαλακιες, οποτε να παει στο διαολο (!). Με τον ιδιο τροπο να παει στο διαολο και ο Πολανσκι, του οποιου τις ταινιες ειχα δει και μου αρεσαν πολυ πριν ενημερωθω για την πλεον διασημη (και ηδη απο τοτε δηλαδη) κατασταση του. Υπαρχουν πολλοι ταλαντουχοι σκηνοθετες και απειρες ταινιες εκει εξω, για να κατσω να χαραμισω τον χρονο μου και πιθανοτατα τα χρηματα μου για τον βιαστη.

ΥΓ. Ο Παντελης μπορει να θεωρει τον Ανσελμο τρολλ, και καλα κανει. Για μενα δεν υπαρχει αμφιβολια πως ο Ανσελμο ειναι white power supremacist, καθως επαναλαμβανομενη συμπτωση παυει να ειναι συμπτωση. Και ξαναλεω, αν ο Ανσελμο ηταν ακριβως ο ιδιος ανθρωπος με αυτο που ειναι τωρα, αλλα ειχε φουρνο, και δεν ειχε βγαλει μουσικη που πωρωνει αρκετους εδω μεσα, θα ετρωγε κατακραυγη 100% και δε θα πατουσε κανεις ουτε εξω απο τον φουρνο του.

Εσένα θεωρώ troll.