Όταν οι μπασίστες ξεφεύγουν

Τι Θεός, τι Θεός…

'Οπα, ένα ένα βρε αδερφέ! :?

:smiley:

Ομολογουμένως πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις, λαμβάνονται οπωσδήποτε υπ΄όψη! :thumbup:

Βέβαια δεν κρύβω ότι προσωπικά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι έχω βρεί το μουσικό μου “λιμάνι” (και μάλλον δεν έχει πια τόσο χώρο εκεί για prog/πειραματικά “βαπόρια” :tomato:) , αλλά όπως και νά χει οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται και δε λέμε ποτέ όχι σε ποιοτικά πράγματα που προσιδιάζουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε αυτές! :slight_smile:

Άσχετο, αλλά πιστεύω πως δεν χρειάζεται απαραίτητα να το χειρίζονται τόσο μαγικά χέρια, για να ξεφύγει το μπάσο από τον «συνοδευτικό» του ρόλο. Αν παρατηρήσουμε τις δομές πολλών τραγουδιών από «Τρύπες», βλέπουμε ότι το μπάσο του Καρρά, μόνο «συνοδευτικό» ρόλο δεν έχει.

Αν κανείς ξαναπεί τη λέξη συνοδευτικό θα τον στραγγαλίσω με τη Μι μου.:lol:

Mπραβο ρε Βικ! Πολυ/πολλοι τον υποτιμουν αλλα εμεις που ξερουμε τις μπασογραμμες του τις εχουμε λατρεψει!

Ευγε για το σποιλερ!

John Paul Jones:bow2:
Στα σολο αλμπουμ του υπαρχουν απιστευτα τραγουδια, ενω στις περιοδειες δεν υπηρχε κιθαρα, μεχρι και bass mandolin ειχε φερει:p

Απο βιντεο γμτ μονο αυτο μπορω να βρω : http://www.youtube.com/watch?v=sGHWxLruLvA … αλλα τα σπαει8)

Οντως,θεοι και οι 2.

__ETOIMΟΙ?!

__Ρωτάω! ΕΤΟΙΜΟΙ?!! [μπασίστες με χαμηλή αυτοεκίμηση, κλείστε το παρόν topic ΤΩΡΑ] :stuck_out_tongue:

__Μη πείτε πως δε σας προειδοποίησα…! :smiley: Κυρίες και κύριοι, σας παρουσιάζω τον Franck Hermanny τον Γάλλο μπασίστα των Progressive Symphonic Metalers, Adagio.

__Τα sweeps του είναι από άλλο πλανήτη, tapping με sweeps μαζί, δακτυλισμοί “γειά σας”, γενικά μεγάλος τεχνίτης! Εχει βγάλει και 1 (ή 2) dvd. Οσοι παίζετε μπάσο (και είστε ήδη σε κάποιο πολύ καλό επίπεδο), μελετήστε τον και ξεσηκώστε! Πραγματικά ξεφεύγει το άτομο!!

__Δείτε και μόνοι σας (δύο μικρά και ένα τρίτο από το dvd του που είναι ακόμα πιο “γειά σας”):

[ul]
[li]http://www.youtube.com/watch?v=sSffhMZAtmY[/li]
[li]http://www.youtube.com/watch?v=kU2ba-7koj0[/li]
[li]http://www.youtube.com/watch?v=K1I09b0_AfY&feature=PlayList&p=8BBCD5EC73B856BF&playnext=1&playnext_from=PL&index=2[/li][/ul]

__Οσο για τους Adagio, οι φίλοι ορκίζονται στα πρώτα cd τους (στη δισκογραφίας τους περνούν από πολλά ήδη, τόσο από άλμπουμ σε άλμπουμ, όσο και μέσα στον ίδιο δίσκο… θα λέγαμε ότι παίζουν metal, με prog, συμφωνικά, power και extreme στοιχεία, κλασσικίζουσες μορφές και ωραίες μελωδίες), αλλά εγώ έχω ακούσει μόνο το πιο πρόσφατό τους (από τα 5 συνολικά), το Archangels In Black όπου είναι conceptάκι που μιλάει για… Βαμπίρ! :smiley: 8) …καλή δουλειά. 8)

__Μουσικάρες όλοι τους! Ειδικά ο μπασίστας νομίζω πως είναι η αιχμή του δόρατος, ενώ ο κιθαρίστας δεν πάει καθόλου πίσω. :slight_smile: Με τους τραγουδιστές ταλαιπωρούνται λίγο, ο πιο πρόσφατος που ήρθε για το βαμπιροάλμπουμ είναι πολύ καλός με πολύ ωραίες prog μελωδικές γραμμες και πολλές δυνατότητες. Για να δούμε, θα τον κρατήσουν τα Γαλλάκια?

__Πάρτε κι ένα μικρό δείγμα του συγκροτήματος, το single και official video του Archangels In Black, το τρίτο τραγούδι τους, το FEAR CIRCUS (<-- click it!). Enjoy (και οι μπασίστες, προσέξτε μη στραμπουλίξετε κανα δάχτυλο ε?! :stuck_out_tongue: :lol:). 8)

Υ.Γ. θα επανέλθω με μεγάλο μάστορα (και τρελό εργαλείο) της fusion την επόμενη φορά… :wink:

Φοβερός! Στα 2 πρώτα λέω “εντάξει”. Στο 3ο όμως δεν παίζεται.

Τσέκαρε κι αυτόν

Gamay, αλλα ο αποπίσω γιατί φοράει πάνα?

__Ο Collins θα ήθελε να είναι ο Hendrix του μπάσου ε; :smiley: Ενδιαφέρον, δεν με κέρδισε τόσο γενικά, αλλά ως “νεοτεριστικό” /διαφορετικό παίξιμο έχει ενδιαφέρον. Οκ, το ντουέτο τέλειο!! :lol:

__Καλή παιχτούρα κι ο Bollati. :slight_smile:



__Πω-πω… μας έκανες ζημιά!

__Και πάνω που έψανχα λίγο τον Hadrien Feraud (μπράβο στο παλικάρι, αλλά από τόσο μικρός να έχεις παίξει με Di Meola, Corea & Marcus Miller… είναι φοβερή τύχη! τώρα για τον Αλ που δηλώνει πως είαι ο νέος Jaco… :-k πολύ νωρίς και τον κόβω πολύ υπερβολικό… :-k) μας κούφανες (πολύ ωραία και τα τρία)!

__Εντάξει αγαπάμε φανατικά Clark από από τότε που ακούσαμε για πρώτη φορά Return to Forever, αλλά στο βιντεάκι πραγματικά το ξεσκίζει το όργανο, λες και παίζει χαβάγια! :lol: ΑΠΙΘΑΝΟΣ! Δε το είχα δει και… κουφάθηκα!

__ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ και ο μπασίστας που παίζει με τον Joe Pass, ποιός είναι; Το ίδιο γρήγορος και ακριβής με τον κιθαρίστα και σε σημεία πραγματικά ξεφεύγει, είναι απίστευτο το πόσο σωστός τονικά είναι, τι συναίσθημα βγάζει πως αυτοχεδιάζει και όλα αυτά σε πολύ γρήγορα περάσματα.

__Ευχαριστούμε! 8)

Eχμ,McLaughlin,οχι Dimeola.Και επισης εχει παιξει και με bireli lagrene κα πολλους αλλους.Ειναι ο τυπος 24 χρονων,αυτοδιδακτος και ειναι τεχνικα στα δαχτυλα οτι καλυτερο εχει βγει.He ll go far

ΕΠισης ψαξτε τον υπερτατο dominique di piazza

__Ωπ! Ναι σωστός! Όπου βλέπετε Al Di Meola αντικαταστήστε το! :smiley:

__Πήρα φόρα με τον Stanley Clarke και άρχισα να βλέπω βιντεάκια με τους Return από τις πρόσφατες συναυλίες με τον Meola και μόνον αυτόν σκεφτόμουν! :lol:

Ο κοντραμπασιστας ειναι ο Niels-Henning Ørsted Pedersen που δυστυχως εχει πεθανει.



__Texas, thanz for the info 8).

__Τον Jonas Hellborg τον ήξερα από τους M.Orchestra, μεγάλος! 8) Βέβαια, στην τελευταία του δουλειά, το Art Metal (YEAH! :lol: παίζουν τα γνωστά ροκ-μεταλο-αδέρφια Johansson και ο κιθαρίστας Mattias Eklundh, που είναι τζαζομεταλάς :D), δυστυχώς μου άρεσε περισσότερο η δουλειά του στο μπάσο (8O), παρά η μουσική τους… :-k

__Ομολογώ, ΒΕΒΑΙΑ, πως δε του έδωσα ακροάσεις (αποφάσιζα αν το αγοράσω ή όχι), και δε λέω πως δεν έχει ωραία μουσική μέσα ο δίσκος, αλλά αν και δείχνει ενδιαφέρον, δεν μου έκανε κλικ για να το βάλω και στο repeat ξανά και ξανά (όπως π.χ με τους σχετικά ομόηχους “Bozzio / Levin / Stevens”)…

__Tους άλλους δε τους ήξερα… :slight_smile: 8)

τπτ ρε.


Δεν ξέρω αν έχουν ήδη αναφερθεί.

Phantom of the opera - Iron maiden
Control and resistance - Watchtower

αυτά μου ήρθαν τώρα.

http://www.youtube.com/watch?v=h5fYwiXZeFU

απλά δείτε…:smiley: