Όταν οι μπασίστες ξεφεύγουν

Το χω δει. Εντάξει, αυτός ξέρει τόσα κιλά μουσική, όχι τόσο γι αυτά που παίζει, όσο για το ότι παίζει πρίμα βίστα σε εντεκάχορδο.8O

__Πλάκα έχουν τα νομισματάκια στο τέλος που κάνει!! :lol: :lol:

Υ.Γ. θα επανέλθω σύντομα με τον μάστορα και το εργαλείο που σας έλεγα στο προηγούμενο αφιερωματάκι… :wink:

Κάποτε κάποιος μου είχε πει ότι οι μπασίστες είναι αποτυχημένοι κιθαρίστες…
Εγώ πάλι πιστεύω ότι μάλλον το είπε επειδή ο ίδιος δεν μπορούσε να παίζει μπάσο…

Παει ο μπασιαστας με τα τη συναυλια σε μια γκομενα και λεειΓεια ειμαι ο κιθαριστας.:!:

Παντως σοβαρα το μπασο σπερνει.Στο παρασκηνιο, αλλα το κανει.

Το μπασο γενικα ειναι ενα παρεξηγημενο οργανο, αλλλα οσοι το εχουν σε χαμηλη υποληψη, προτεινω να το ξανασκεφτουν και να το ‘‘ψαξουν’’ λιγο το θεμα. Εκτος απο το να κραταει τον ρυθμο, οταν ενας μπασιστας ‘‘ξεφευγει’’ ακους μαγικα πραγματα… Διαβασα ολο το thread και εχουν αναφερθει πολλα χαρακτηριστικα κομματια και ειναι πολλα ακομα. Μια μπαντα που εκτος απο εναν καλο κιθαριστα, εχει και εναν καλο μπασιστα που κανει κατι το ιδιαιτερο, εχει μια εξτρα δυναμικη και δυνατοτητα να σε μαγεψει με την μουσικη της.

Σε κάποιες περιπτώσεις πιό απλής μουσικής μπορεί και να ισχύει, αλλά σίγουρα δεν μπορείς να το γενικεύσεις.
Δλδ δεν νομίζω πως παίχτες σαν τον Wooten ή τον Clarke -ή και τον Sheehan για να αναφερθώ και σε rock μουσικούς- θα δυσκολεύονταν ποτέ να μάθουν κιθάρα και να είναι και πολύ καλοί κιθαρίστες. Απλά ορισμένοι άνθρωποι έλκονται από τις χαμηλότερες συχνότητες… :smiley:

βασικά η σωστή φράση είναι οι μπασίστες με πένα είναι αποτυχημένοι κιθαρίστες.Ισχύει για κάποιους.Αλλα όχι το μπάσο είναι διαφορετική ιστορία.Εχει μια μαγεία που πολλοί δεν μπορούν να την καταλάβουν

Glover;
Αllen Woody;

Δεν νομίζω… :roll:

είπα ισχύει για μερικούς 8)

Quo Vadis - Break the cycle

Ολα τα τραγουδια των obscura με τον τζεροεν τον ΘΕΟ.

Το κομματι που ακουσα και ειπα “θα μαθω μπασο, γαμω το κερατο” ηταν το Tommy the Cat. To solo του Claypool τα σπαει.

Τωρα απο κομματια ειναι πολλα ρε γαμωτο. Δεν ξερω απο που να αρχισω.
Θα ποσταρω ενα βιντεακι που βρηκα στο YT με εναν θεο (δε τον ξερω, δεν ξερω αν ειναι σε καποια μπαντα, αλλα γαμει ο τυπας) και ελπιζω να μην ειμαι offtopic :stuck_out_tongue:

Xαζευα σα βλακας για κανα τεταρτο μολις το πρωτοειδα

Των Yes !!!
Τρελός τύπος!!! :slight_smile: :smiley:

Στεγνά από τα καλύτερα bass σόλο που έχω δει. Ο τύπος γράφει, μπράβο του.


Ακούστε το σόλο και τα λέμε.

Εγραψες hopeto ! :wink:
Και κατι απο μενα :

πιστευω οτι το μπασο ειναι η βαση για τα παντα στη μουσικη
απλα στο metal θαβεται πολυ ευκολα και κατανταει και μονοτονο για εναν
μπασιστα
σε πολλα γκρουπ πρεπει να εχεις βιονικα αυτια για να το ακουσεις
προσωπικα πιστευω
πρεπει σιγουρα να ακουει και αλλα ειδη οποσδηποτε funk\disco\soul
κατα βαση
δηλ αν βγαζει ενα τραγουδακι funk την εβδομαδα λεω ενα
γιατι υπαρχουν funk τραγουδια που σκοτωνουν
θα καταλαβει τι ειναι το μπασο θα καταλαβει πως γκρουβαρεις και πως θα κανεις αυτους που ειναι απω κατω να νιωσουν
τα vibes του οργανου αυτου(και του εαυτου σου)
κανοντας τους να χορεψουν
και να διασκεδασουν
δηλ το μπασο να ειναι πρωταγωνιστης και οχι απλα ενα συνοδευτικο οργανο που κραταει απλα το ρυθμο
σιγουρα υπαρχουν καλοι μπασιστες στο μεταλ και στο rock αλλα σε σχεση με
funkαδες μπασιστες νομιζω οτι υστερουν κατα πολυ
ας παρει να παιξει καποιος το what goin on του marvin gaye
θα δει οτι θα γουσταρει στην αρχη θα του φανει βεβαια παραξενο και δυσκολο αλλα αν το
καταφερει να το παιξει θα νιωθει μετα θεος
παιξτε μεταλ αλλα μη κολατε μονο με αυτο

+100 o sodo. Το μπασο απλα θελει και το funk του. Εκει ειναι που απογειωνεται.

Ακούστε τον Γιώτη Κιουρτσόγλου, σε κάτι σόλο…μακράν από τους καλύτερους στον κόσμο:!:

Το εψαξα wikipedia ρε συ και λέει οτι ο DiGiorgio παιζει το bass solo…Bass player Steve DiGiorgio left after the recording of this album (though he would later return to record Individual Thought Patterns). He was replaced by Skott Carino, who toured with the band in 1991-1992. Skott also recorded a few seconds of bass on Cosmic Sea, and the rest of the song (including the bass solo) was recorded by DiGiorgio.
Λογικα αυτο στη μεση του τραγουδιου θα εννοει, ετσι;

Ναι οκ αλλά εγώ ας πούμε δεν γουστάρω να παίζω funk. Δεν την βρίσκω με αυτό.

Δεν πάει να πει ότι είμαι πιο κουλός απ’ αυτούς που γουστάρουν να παίζουν funk (δεν λέω ότι υπονοήσατε κάτι τέτοιο, γενικά κάνω μια διαπίστωση).

Το καλύτερο για έναν μουσικό γενικά (για μένα) είναι να μην κολλάει σε θέματα πρακτικής (δηλ. βγάζω κομμάτια απλά) αλλά να μελετάει όσο μπορεί περισσότερο και όσο μπορεί καλύτερα και πιο ολοκληρωμένα, βασιζόμενος σε μεγάλο βαθμό στη θεωρία η οποία είναι πολύ βασική και υποτιμημένη.