Ρωσία - Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018

Δε χρειαζεται τοσο μεγαλη αναλυση. Υποστηριζω το ιδιο που ειπε ο αντιγερμανος @achilleas.

ο ορισμος της κοκκινης καρτας ειναι αν μιλαμε για σπρωξιμο. Αν μιλαμε για το οτι βρηκαν λιγο τα ποδια τους ειναι κιτρινη

:joy:

Χαχαχα, ποιος θα το περίμενε! Μιλάμε ότι το 2008 είχα αγοράσει μπλούζα Schweinsteiger!

Καταλαβαίνω ότι η χτεσινή απόφαση, όπως και η προκλητική διαιτησία στο Σερβία-“Ελβετία”, έχουν γίνει αφορμή να μιλάμε πάλι για διαιτησία, ενώ ως τώρα το τίμιο VAR είχε κρατήσει τη διοργάνωση σε άριστο επίπεδο και μιλούσαμε μόνο για τα καθαρά αγωνιστικά. Κανονικά θα έπρεπε να μην έχει επιλογή ο διαιτητής να αγνοήσει το VAR αν του σφυρίξουν οι άλλοι στο ακουστικό ότι πρέπει να πάει τουλάχιστον στην οθόνη να δει την επίμαχη φάση.

Παρόλα αυτά, εξακολουθώ να πιστεύω ότι του Μπεργκ ήταν 50-50 να το δώσει. Οι Γερμανοί δεν έκαναν τίποτα ιδιαίτερο στο πρώτο ημίχρονο πέρα από τα πρώτα 5 λεπτά που μπήκαν φουριόζοι. Αλλά στο δεύτερο ήταν ξεκάθαρα λάθος της Σουηδίας να παίξει τόσο παθητικά. Αν είχαν παίξει έξυπνα και με αντεπιθέσεις, θα τους είχαν κάνει κηδεία μεγαλύτερη από το Μεξικό. Οπότε ας αφήσουμε τη διαιτησία κι ας δεχτούμε ότι τον αγώνα τον έχασαν οι Σουηδοί από δικά τους λάθη.

1 Like

Τα καλύτερα παλτά μέχρι ώρας και κάργα υπερεκτιμημένοι είναι:

  1. Ντράξλερ (Γερμανία)
  2. Γουόκερ (Αγγλία)

Ασε τον Ντραξλερ ησυχο ειναι πουλεν.

Του Μπεργκ ηταν πεναλτι μαρς και κοκκινη.

Αν και μπασκετόφιλος και γενικά άσχετος από ποδόσφαιρος, ως τώρα απολαμβάνω το μουντιάλ.
Μάλιστα στο Αργεντινή/Κροατία ήμουν στο γνωστό καφενείο που συχνάζω, περιτριγυρισμένος από κάθε λογής μεθυσμένο τζιμάνι,
Όλοι φυσικά ήταν με την Αργεντινή, ξεκινάει ο αγώνας και από τα πρώτα λεπτά λέμε εγώ και ένα φιλαράκι 2-0 ή 3-0 Κροατία. Πέσαν να μας φάνε όλοι και φυσικά ξέρετε με πόση ευγένεια εκφράζεται ο κόσμος στα καφενεία.
Το αστείο είναι ότι όταν τελείωνε ο αγώνας πήγαμε να τους πάρουμε στο ψιλό, αλλά ήταν τόσο τύφλα οι γύρω μας που δεν είχε νόημα, ότι και να τους λέγαμε δεν ένοιωθαν.

Edit:
Ομάδες που ως τώρα μου άρεσαν: Κροατία, Ισπανία, Γερμανία, Πορτογαλία
Για το Βέλγιο δεν μπορώ να πω ακόμα γιατί ως τώρα έχουν παίξει μόνο με τα ταγάρια.

Επίσης στο θέμα Αλβανών/Ελβετών. Ήμουνα κάποτε σε μια international παρέα στον Ασπρόπυργο (Αλβανοι, Ρώσοι, Γεωργιανοί, Ρωσοπόντιοι, ΒορειοΗπειρώτες, Βούλγαροι, Τούρκοι, Έλληνες…) και ο ένας πείραζε τον άλλον με ρατσιστικά σχόλια (πολλά δεν μπορούσα να τα καταλάβω κιόλας αφού είχαν σχέση με την παλιά Σοβ. Ένωση).
Η αλήθεια είναι πως ήμουν κάπως σοκαρισμένος, αν εγώ ως Έλληνας έκανα τέτοια υποτιμητικά σχόλια προς μια μειονότητα μπορεί και να με πηγαίναν μέσα με τον νέο αντιρατσιστικό νόμο, αλλά προφανώς μεταξύ μειονοτήτων δεν υπάρχει παρεξήγηση.
Κάποια στιγμή λέω, “Εντάξει ρε παιδιά, όλοι μαζί δουλεύουμε, μαζί ζούμε, ποιος ο λόγος για τέτοια σχόλια, δεν βλέπετε η Εθνική Ελβετίας πόσους Αλβανούς έχει…” και πετάγονται εξαγριωμένοι οι Αλβανοί και λένε “Αυτοί δεν είναι Αλβανοί, είναι Κοσοβάροι”.
Για μένα δεν είχε και μεγάλη διαφορά αλλά προφανώς για αυτούς ήταν σημαντικό… τι να πω.

Σημείωση: Δεν ήμουνα στην παρέα για παράνομους σκοπούς (θα ήταν λογικό να το αναρωτηθείτε) αλλά ήταν έναν πανελλήνιο τουρνουά πάλης.

ωραια περασαμε σημερα. εμοιαζε λιγο με νφλ στο τελος

1 Like

Πέναλτι ήταν ξεκάθαρα αλλά γιατί γίνεται κουβέντα. Οι Γερμανοί έπρεπε να περάσουν ξεκάθαρα έχασαν τόσες ευκαιρίες. Εννοώ η Σουηδία όλοι πίσω ο νοιερ κοντεύει να βγει στο κέντρο. Επίσης οι Γερμανοί όταν μείναν με 10 έπαιξαν τόσο παθιασμένα σε αντίθεση με τους Σουηδούς

Μην πινεις αλλο!

Μπα δεν είμαι Παντελής εγώ :wink:

Οι Γερμανοι επρεπε ξεκαθαρα να περασουν, ενω υπηρχε ξεκαθαρο πεναλτυ που δε δοθηκε εις βαρος τους, επειδη οι Σουηδοι επαιζαν πισω εχοντας αποτελεσμα που τους βολευε;

1 Like

Ισοπολια είχαν μπορούσαν να το παλέψουν ειδικά οταν η Γερμανία έμεινε με 10 παίχτες αλλά δεν. Το είδες το ματς η πέρα βρέχει. Επίσης το πως έμεινε η Γερμανία με 10 παίχτες είναι άλλη συζήτηση

Τελικα,ειχε δικιο ο Δανιηλ οταν ειπε οτι δεν ειναι καλό να παιζουν οι Γερμανοι με 10 παιχτες.Χρονια μπροστα :grinning:

1 Like

Ρε δεν λέτε τίποτα που ο Χατζισαφι τον έκανε γιο γιο τον Κριστιάνο χθες;;;
Πάντως αυτό με το var έχει καταντήσει λίγο αηδία.

Edit: δεν υποστηρίζω ότι είναι κακή λύση, απλά αρχικά είναι λίγο κουραστικό. Σίγουρα στην πορεία κι εγώ θα το συνηθίσω αλλά και κάποια πράγματα θα αλλάξουν

Έλεγε ο Γεωργίου χτες, ρε βάζουν Κούτρη βασικό και αφήνουν τον Χατζισαφί στον πάγκο? Ήμαρτον ρε χαχα!

Μια χαρά είναι το VAR. Δηλαδή για να μην διακόψουν για 4η φορά το ματς, τώρα δεν θα είχε πάρει το καθαρό πέναλτι το Ιράν και τη δυνατότητα να στείλει τον Ρονάλντο και τους Πορτογάλους σπίτια τους (με εκείνη την τρομερή ευκαιρία στο τέλος).

Ας το διακόπτουν και 4-5 φορές το παιχνίδι για να δουν το βίντεο, δεν έγινε κάτι. Από το να μην δίνονται καταφανέστατα πέναλτι κτλ είναι πολύ καλύτερα. Χώρια που πολλές φορές στο παρελθόν (και χωρίς VAR) έκανε ο διαιτητής πουτάνα ένα ματς με το να σφυρίζει και την παραμικρή επαφή.

Τι “κουραστικο” μωρε, τι λετε τωρα…
VAR ειναι οτι ζητουσαν εδω και χρονια οι περισσοτεροι φιλαθλοι.

Σιγά το καταφανέστατο πέναλτυ μωρέ. Πολύ εύκολα δίνονται πέναλτυ, εμένα αυτή είναι η γνώμη μου.

Κι εγώ για αυτό πιστεύω ότι έχει γίνει κουραστικό, πολλά πέναλντι που οκ κάποια είναι πεντακάθαρα κάποια σηκώνουν κουβέντα. Επίσης κάποιες φορές, όπως χθες στην κάρτα του Ρονάλντο, δεν μπορούσε ένας από τους επόπτες (αυτός που ήταν ακριβώς απέναντι πχ) να πει στον διαιτητή τι είχε γίνει; Τσάμπα διακοπή. Τεσπα

γαμώτο, 3 μέρες τώρα μόνο τη Γερμανία - Σουηδία έχω δει, την Ουρουγουάη χτες λιγάκι και έχω χάσει όλο το τζέρτζελο :stuck_out_tongue: